Grzegorz Kulik

W Patronite od 05.01.2017

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 435

liczba Patronów: 499

20 patronów
590 miesięcznie
12 530 łącznie

Ambitniejsze cele

1 000 zł

miesięcznie

59%

osiągnięto

410 zł

brakuje

Jeszcze większe dzięki! Przy takiej kwocie mógłbym bardziej skupić się na lepszym wyszukiwaniu informacji poprzez organizowanie trudno dostępnych publikacji i powoli szykować się na ten mój wymarzony cel.

Etat

2 000 zł

miesięcznie

29%

osiągnięto

1 410 zł

brakuje

Dziękuję! Właśnie zacząłem pracować nad śląską mową na pełen etat. Co to oznacza? Możliwość skoczenia do Krakowa albo Opola, żeby skonsultować się z dialektologami, możliwość zakupu naprawdę niedostępnych książek, wysokiej jakości sprzętu do nagrywania. Oprócz tego mógłbym powoli pracować nad ulepszaniem korektora tekstu, który na razie możecie ściągnąć ode mnie w wersji beta, a także nad kolejnymi śląskimi wersjami oprogramowania.

Korpus i translator

4 000 zł

miesięcznie

14%

osiągnięto

3 410 zł

brakuje

Mam dwa marzenia, które dałoby się spełnić przy takiej kwocie.

Pierwsze to postawienie strony z narzędziem tłumaczącym ze polskiego na śląski jak Google Translate. Mogę Wam się przyznać, że jest ono ukończone mniej więcej w sześćdziesięciu procentach. Na razie rozpoznaje z grubsza 80 procent tekstu bez względu na tematykę. Trzeba jeszcze popracować nad ulepszeniem ujednoznaczniania (na przykład żeby lepiej rozpoznawało różnice między homonimami. Na razie nie rozróżnia "je" w "on je zupę" i "znaleźliśmy je") i tłumaczeń oraz poszerzeniem słownictwa, które w tym momencie obejmuje 20637 słów.

Drugie to całkowite przepisanie wszystkich starych tekstów śląskich oraz opracowanie i załatwienie praw do tekstów nowszych (na razie wykonane w dziesięciu procentach). Mógłbym wtedy stworzyć łatwo przeszukiwalny korpus śląski i zlecić stworzenie profesjonalnej strony internetowej dającej powszechny dostęp do niego. Taki korpus ułatwiłby tworzenie statystyk śląskiej mowy, pełnych słowników zawierających przykłady użycia danego słowa i wielu innych.

Funkcjonowanie

500 zł

miesięcznie

100%

osiągnięto

cel osiągnięty!

Dzięki! Pozwoliłoby mi to na powolne rozbudowywanie kanału na YouTube poprzez zakup lepszego sprzętu i oświetlenia (nie chcielibyście widzieć mojego aktualnego) oraz na dotarcie do trudniej dostępnych publikacji na temat śląskiej mowy.