Strefa Patrona:

6

patronów

140 zł

miesięcznie

1305 zł

łącznie

Miejsce w rankingu Autorów
278
miesięczne wsparcie
291
liczba patronów

  Cześć, jestem Grzegorz i kocham śląską mowę. Od lat zajmuję się promowaniem używania jej w nowych technologiach poprzez tłumaczenie programów na śląski, opracowywanie narzędzi do pisania po śląsku i prowadzenie kanału na YouTube.

ZOSTAŃ PATRONEM POKAŻ PROGI

Cele

0%
28 %
100%
osiągnięto 28%
cel: 500 zł miesięcznie
brakuje 360 zł
Funkcjonowanie
Dzięki! Pozwoliłoby mi to na powolne rozbudowywanie kanału na YouTube poprzez zakup lepszego sprzętu i oświetlenia (nie chcielibyście widzieć mojego aktualnego) oraz na dotarcie do trudniej dostępnych publikacji na temat śląskiej mowy.
0%
14 %
100%
osiągnięto 14%
cel: 1000 zł miesięcznie
brakuje 860 zł
Ambitniejsze cele
Jeszcze większe dzięki! Przy takiej kwocie mógłbym bardziej skupić się na lepszym wyszukiwaniu informacji poprzez organizowanie trudno dostępnych publikacji i powoli szykować się na ten mój wymarzony cel.
0%
100%
osiągnięto 7%
cel: 2000 zł miesięcznie
brakuje 1860 zł
Etat
Dziękuję! Właśnie zacząłem pracować nad śląską mową na pełen etat. Co to oznacza? Możliwość skoczenia do Krakowa albo Opola, żeby skonsultować się z dialektologami, możliwość zakupu naprawdę niedostępnych książek, wysokiej jakości sprzętu do nagrywania. Oprócz tego mógłbym powoli pracować nad ulepszaniem korektora tekstu, który na razie możecie ściągnąć ode mnie w wersji beta, a także nad kolejnymi śląskimi wersjami oprogramowania.
0%
100%
osiągnięto 3%
cel: 4000 zł miesięcznie
brakuje 3860 zł
Korpus i translator
Mam dwa marzenia, które dałoby się spełnić przy takiej kwocie.

Pierwsze to postawienie strony z narzędziem tłumaczącym ze polskiego na śląski jak Google Translate. Mogę Wam się przyznać, że jest ono ukończone mniej więcej w sześćdziesięciu procentach. Na razie rozpoznaje z grubsza 80 procent tekstu bez względu na tematykę. Trzeba jeszcze popracować nad ulepszeniem ujednoznaczniania (na przykład żeby lepiej rozpoznawało różnice między homonimami. Na razie nie rozróżnia "je" w "on je zupę" i "znaleźliśmy je") i tłumaczeń oraz poszerzeniem słownictwa, które w tym momencie obejmuje 20637 słów.

Drugie to całkowite przepisanie wszystkich starych tekstów śląskich oraz opracowanie i załatwienie praw do tekstów nowszych (na razie wykonane w dziesięciu procentach). Mógłbym wtedy stworzyć łatwo przeszukiwalny korpus śląski i zlecić stworzenie profesjonalnej strony internetowej dającej powszechny dostęp do niego. Taki korpus ułatwiłby tworzenie statystyk śląskiej mowy, pełnych słowników zawierających przykłady użycia danego słowa i wielu innych.

O Autorze

Wiecie co? Głupio byłoby nie napisać o sobie po śląsku, więc tutaj kończymy po polsku.

 

Serwus, mianuja sie Grzegorz, a znocie mie z tego, że ôd sztyrech lot sznupia we ślōnskij godce i prōbuja ja poskłodać w cosik takigo barzij do modych. Ôdy mie dostali żeście tyn piyrszy Facebook, Euro Truck Simulator 2, Gwiyzdne Wojny, WordPress i Firefox po ślōnsku. Je żech tyż autorym ślōnskigo korektora ôrtografije. Niydowno dociep żech do tego tyż "Godnio Pieśń", piyrszy w historyji przekłod wielkij prozy na ślōnsko godka. Na swojim kanale na YouTube tuplikuja prawidła godki.

 

Mojim planym na 2017 rok je rozwijanie kanału na YouTube i zrychtowanie tych dwōch projektōw, ô kerych pisza we nojwyższym celu. A dalij dobrze by było sebrać grupa ludzi, wybildować ich we przekłodaniu programōw i stworzić ślōnsko wersyjo Linuksa.

 

Na razie ale po leku chciołbych sebrać patrōnōw, dziynki kerym bydzie szło bez stresu robić nad ślōnskōm godkōm.

 

Przikłodowe wideo z mojigo kanału na YouTube:

 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Facebook