Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Idź Pobiegaj w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyJesteśmy licealiskami z Trójmiasta, które dostrzegły ogromny problem w środowisku rówieśniczym z rozmowami na temat zaburzeń psychicznych i stereotypami, którymi są one otaczane. Chęć edukacji na temat zdrowia psychicznego i pomocy potrzebującym doprowadziła nas do stworzenia pod koniec 2019 roku projektu o nazwie "Idź pobiegaj".
Zdecydowałyśmy się na uczestnictwo w olimpiadzie projektów społecznych Zwolnieni z Teorii i na początku stycznia wystartowałyśmy z naszym profilem na Facebooku. Nasza codzienna działalność polega na publikowaniu postów na temat ogólnopojętego zdrowia psychicznego. Do naszych czytelników docieramy także poprzez Instagrama. Póki co, udało nam osiągnąć zasięgi ponad 60 tysięcy użytkowników portali społecznościowych.
Nazwa projektu pochodzi od zwrotu, który absolutnie nie powinien być używany w stosunku do osób zmagających się z problemami psychicznymi. I właśnie od tego konceptu wyszłyśmy - czego nie powinno się mówić, by nie pogorszyć sytuacji, a także co mówić zamiast tego. Jednak poruszamy rozmaite tematy - mówimy o zaburzeniach odżywiania, higienie pracy, sposobach na znalezienie psychologa, przełamujemy stereotypy na temat zdrowia psychicznego.
Staramy się dotrzeć w szczególności do młodych ludzi, dlatego nasze publikacje łączą w sobie dostępne i łatwo przyswajalne treści graficzne - memy, kolorowe obrazki, filmy, proste statystyki - z merytorycznymi i pobłębiającymi temat tekstami. Aby zapewnić poprawność treśći współpracujemy z psychologami oraz studenckim projektem Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego. Od początku projektu jesteśmy także otwarte na pomysły i sugestie naszych czytelników oraz udostępniamy historie osób, które zmagają się lub zmagały z problemami na tle psychicznym.
6 marca 2020 roku zorganizowałyśmy w Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni wydarzenie w postaci dyskusji na temat zdrowia psychicznego. W jego trakcie uczestnicy mieli okazję porozmawiać z psychologiem oraz osobami zmagającymi się z problemami, poznać nowe perspektywy i spojrzenia na te sprawy, zadać pytania, rozwiać wątpliwości. Zarówno to wydarzenie, jak i inne formy naszej działalności, spotykają się z bardzo pozytywnym odzewem.
Ów pozytywny odbiór przejawia się także zainteresowaniem mediów naszym projektem. Pisali o nas między innymi: trójmiasto.pl, TVN24, Gazeta Wyborcza, aszdziennik.pl, k-mag, Noizz.pl, sopot.pl. Otrzymałyśmy także wsparcie i porady ze strony władz Sopotu.
Problem zdrowia psychicznego jest w naszym społeczeństwie wciąż tabuizowany i spychany na margines. Stygmatyzacja zaburzeń psychicznych przez społeczeństwo i nieumiejętność zwrócenia się o pomoc przez osoby zmagające się z problemami prowadzi do poczucia odrzucenia, pogłębienia zaburzeń, a w niektórych przypadkach nawet do samobójstwa. Statystycznie co 40 sekund ktoś na świecie odbiera sobie życie, a w Polsce borykamy się z jednym z najwyższych wskaźników samobójstw wśród mężczyzn.
W grupie wiekowej, która jest naszym najważniejszym celem (młodzież w wieku 15-24 lata), w 2018 roku życie odebrało sobie ponad 400 osób. Nawet co piąty polski nastolatek zmaga się z problemami psychicznymi, a wielu z nich pozostawionych jest samych sobie - nie mogą liczyć na wsparcie rodziców, rówieśników lub nauczycieli, a przed 18. rokiem życia nie mogą nawet sami udać się do specjalisty.
Depresja i inne zaburzenia psychiczne są przez wielu zaliczane do grona chorób cywilizacyjnych - według danych WHO z depresją zmaga się około 350 milionów ludzi na świecie.
Nasza działalność ma na celu szerzyć świadomość o problemach psychicznych i "odczarowywać" wiszące nad nim tabu, skłonić do szukania pomocy.
Naszym głównym celem jest edukacja i dotarcie z informacjami do jak najwięcej liczby osób. Zdecydowanie ułatwiłaby to nam opcja sponsorowanych treści na Facebooku. Chciałabyśmy niewielką część pozyskanych środków przeznaczyć na ten cel.
Dzięki osiąganym przez nasze posty zasięgom i społeczności nabudowanej wokół projektu, mamy możliwość dotarcia do większej osób niż wiele organizacji pożytku publicznego, dlatego chciałybyśmy przekazać większość środków na cele działalności fundacji Zobacz... Jestem, zajmującej się szeroko rozumianą pomocą dzieciom i młodzieży z problemami emocjonalnymi.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.