Jacek Pazera

W Patronite od 08.10.2018

Opłata za serwer, czyli zapewnienie bytu w sieci!

300 zł

miesięcznie

0%

osiągnięto

300 zł

brakuje

Ta kwota wystarczy na opłacenie serwera na 1 miesiąc. Ze względu na dużą liczbę pobrań programów, musi to być serwer z łączem o dużej przepustowości i nielimitowanym transferze danych. Takie serwery kosztują.

Dodatki do programów, programy dodatkowe, materiały edukacyjne

500 zł

miesięcznie

0%

osiągnięto

500 zł

brakuje

Przy takim wsparciu finansowym mógłbym zakupić kilka dodatków do moich programów oraz aplikacje ułatwiające mi codzienną pracę.

Ikony
Prawie każdy program z interfejsem graficznym wykorzystuje jakieś ikony, głównie w menu i na paskach narzędziowych. W Internecie można znaleźć całkiem sporo darmowych ikon, ale z reguły są to pojedyncze sztuki lub niewielkie pakiety. Próba "sklecenia" kompletu ikon do jakiejś aplikacji kończy się najczęściej jednym wielkim kolorystycznym i stylistycznym chaosem. Przerabiałem to wiele lat!
Dobrze zaprojektowane, estetyczne, kolorystycznie i stylistycznie spójne zestawy ikon niestety kosztują. Kilka lat temu zakupiłem od firmy Axialis dwa zestawy ikon i to był strzał w dziesiątkę! Ikony wyglądają rewelacyjnie i poprawiły wygląd moich programów w bardzo dużym stopniu. Przydałoby się dokupić jeszcze kilka pakietów. Koszt każdego to ok. 59 EUR + VAT.

Certyfikat
Kolejnym przydatnym dodatkiem byłby certyfikat Standard Code Signing firmy Certum. Taki certyfikat znacząco zmniejsza ryzyko wyświetlenia przez system Windows odstraszającego komunikatu typu "Uwaga! Nieznany wydawca! Czy na pewno chcesz uruchomić ten program?", a także utrudnia dystrybucję "zhakowanych" wersji moich programów. Taka sytuacja już miała miejsce!

Dodatkowe programy
Od czasu do czasu muszę też zakupić jakiś program ułatwiający mi pracę: program do edycji ikon (Icon Workshop), pomocniczy edytor tekstowy (Sublime Text), edytor Markdown do tworzenia dokumentacji (Markdown Monster), edytor i interpreter skryptów ułatwiający zarządzanie systemem i tworzenie kopii zapasowych (pdScript IDE) i inne.

Materiały edukacyjne
Aby nie wypaść z obiegu, muszę regularnie poszerzać i uzupełniać swoją wiedzę. Specjalistyczna lieratura, zwłaszcza dotycząca programowania, jest kosztowna.

Migracja starych projektów do nowego środowiska programistycznego

1 000 zł

miesięcznie

0%

osiągnięto

1 000 zł

brakuje

Zebrana kwota pozwoliłaby mi się zająć żmudną i niewdzięczną pracą: migracją starych projektów do nowej wersji środowiska programistycznego.
Moje stare projekty (programy) były pisane w środowisku Delphi 7 oraz Delphi Turbo Explorer. To są bardzo stare wersje, z dużymi ograniczeniami.
Migracja wiąże się z przepisaniem znacznej ilości kodu źródłowego, głównie ze względu na zmianę domyślnego kodowania znaków (ANSI -> UNICODE) oraz wykorzystanie całkowicie nowych kontrolek. Najwięcej pracy będzie kosztowała wymiana kontrolki reprezentującej listę plików. W starych programach wykorzystywałem kontrolkę dostarczoną do środowiska Delphi - ListView. Jest ona mocno ograniczona i działa koszmarnie wolno przy dużej liczbie wierszy. W nowych programach stosuję kontrolkę o nazwie NextGrid z komercyjnego pakietu komponentów zakupionego parę lat temu. NextGrid posiada znacznie większe możliwości konfiguracyjne i bez problemu radzi sobie z liczbą wierszy wynoszącą nawet kilkadziesiąt tysięcy. Niestety, jego obsługa jest zupełnie inna, stąd konieczność oprogramowania listy plików całkowicie od zera.

Zakup i podtrzymanie subskrypcji bibliotek i komponentów programowych

2 500 zł

miesięcznie

0%

osiągnięto

2 500 zł

brakuje

W Internecie można znaleźć całkiem sporo darmowych komponentów. Niektóre są naprawdę dobre i wiele z nich wykorzystuję w moich programach. Jednak najlepsze komponenty - nie ukrywajmy tego - są komercyjne. Kosztują. I to dużo!

Firma TMS Software specjalizuje się w pisaniu bibliotek, komponentów i rozszerzeń do Delphi - środowiska programistycznego, które wykorzystuję w codziennej pracy. Komponenty te znacznie ułatwiają i przyspieszają pisanie programów.

TMS Component Pack
Kilka lat temu zakupiłem pakiet TMS Component Pack i wykorzystuję go w większości swoich programów. Moja wersja tego pakietu jest już jednak trochę przestarzała i przydałoby się odnowić subskrypcję.

TMS FNC UI Pack
Pakiet ten zawiera wysokiej klasy komponenty i moduły programowe dla środowiska programistycznego Delphi oraz Lazarus. Pakiet ten, w połączeniu z Lazarusem, umożliwi mi tworzenie aplikacji okienkowych z ergonomicznym i estetycznym interfejsem dla systemu Linux.

Bardzo chciałbym wydać kilka konwerterów audio/wideo (i innych programów) dla Linuksa. Delphi, w chwili obecnej, nie pozwala na tworzenie aplikacji okienkowych dla systemu Linux. Lazarus natomiast cierpi na brak dopracowanych i stabilnych darmowych komponentów. Ostatnio sytuacja troszkę się poprawia, ale w dalszym ciągu jest ich zdecydowanie za mało. Rozwiązaniem byłby komercyjny pakiet TMS FNC UI Pack.

TMS Web Core
Komponenty ułatwiające tworzenie rozbudowanych aplikacji webowych z poziomu mojego ulubionego środowiska programistycznego - Delphi. Dzięki temu pakietowi mógłbym stosunkowo łatwo dodać do moich stron internetowych wiele nowych funkcjonalności, przede wszystkim konwerter audio/wideo online.

Bardzo się rozpisałem, a obowiązuje mnie limit znaków, więc inne komponenty i dodatki wymienię tylko z nazwy: AlphaControls, RemObjects Elements, DevExpress VCL Subscription, TMS FlexCel, TMS Plugin Framework, TMS Scripter.

Implementacja nowych funkcji w programach

3 500 zł

miesięcznie

0%

osiągnięto

3 500 zł

brakuje

Osiągnięcie tego pułapu umożliwiłoby mi zintensyfikowanie prac nad testowaniem i wprowadzaniem nowych funkcji do programów. Nie piszę tutaj o drobnych modyfikacjach, jak przesunięcie kilku kontrolek, dodanie obsługi kilku nowych rozdzielczości do konwerterów wideo, czy dodanie kolejnej "skórki". Mówię tutaj o implementacji całkowicie nowych modułów znacznie rozszerzających możliwości moich programów.

Obsługa napisów w konwerterach wideo
Chciałbym dodać do moich konwerterów wideo możliwość dodawania napisów do plików wynikowych. Zależy mi na obsłudze zewnętrznych plików tekstowych z napisami, a także napisów już zawartych w źródłowych plikach wideo. Jeśli plik wideo zawierałby kilka napisów, chciałbym dać użytkownikowi możliwość wyboru napisów mających znaleźć się w pliku wynikowym.
Prace wstępne już trwają, ale jeszcze potrzebuję trochę czasu - muszę wykonać mnóstwo testów.

Ripper CD Audio - "zgrywacz" ścieżek dźwiękowych z płyt CD
Wiele lat temu napisałem taki program i zgrałem nim całą swoją kolekcję płyt audio do plików MP3. Teraz chciałbym taką funkcjonalność wbudować w mój konwerter audio (Audio Extractor). W starym programie wykorzystałem rozwiązania technologiczne, które dzisiaj już są przestarzałe (i nierozwijane), ale szlak mam już przetarty.

Obsługa płyt DVD Video
Chciałbym dodać do moich konwerterów wideo możliwość zgrywania z płyt DVD wybranych przez użytkownika tytułów lub pojedynczych rozdziałów.
Planuję dodać obsługę nie tylko płyt DVD, ale także obrazów płyt DVD zgranych przez zewnętrzne programy do formatu ISO lub folderu VIDEO_TS. Za tymi dwoma zdaniami kryje się mnóstwo pracy!

Opis celu robi się zbyt długi, resztę muszę wypunktować:


  • Trymer (obcinacz) obrazu w konwerterach wideo.

  • Selektor zakresu czasowego w konwerterach audio i wideo.

  • Obsługa arkuszyCUEw programie Audio Extractor.

  • Scalanie plików audio/wideo.

Zakup subskrypcji pakietu FFVCL Professional Encoder & Player (Full Source Edition)

4 000 zł

miesięcznie

0%

osiągnięto

4 000 zł

brakuje

Celowo opisuję ten pakiet oddzielnie - ma on znaczenie szczególne.

Pakiet FFVCL Professional Encoder & Player umożliwi mi precyzyjne sterowanie silnikiem konwersji - FFmpeg, dodanie odtwarzacza z podglądem/odsłuchem konwertowanego materiału, obsługę dodatkowych filtrów audio/wideo oraz znacznie ułatwi mi implementację wielu funkcji opisanych w poprzednim celu (3500 zł).

Co to jest FFmpeg?

To open-sourcowy silnik konwersji, który wykorzystuję w swoich programach. Zresztą nie tylko ja. Zdecydowana większość konwerterów, darmowych i komercyjnych, wykorzystuje rozwiązania wypracowane przez programistów zrzeszonych w projekcie FFmpeg. Słyszałeś o takich programach, jak Format Factory, Any Video Converter, Freemake Video Converter, HandBrake? Wszystkie wykorzystują FFmpeg. Takich programów są setki, ja podałem tylko te najpopularniejsze.

Jeżeli myślisz, że stosowanie FFmpeg to pójście na łatwiznę, przeczytaj, proszę, poniższy akapit!

Aby otrzymać działający program FFmpeg (plik ffmpeg.exe), stosuję kompilację crossową (międzysystemową) w systemie Linux uruchomionym w maszynie wirtualnej. Przed kompilacją FFmpeg, najpierw trzeba skompilować kilkadziesiąt dodatkowych bibliotek. Muszą one być w odpowiednich wersjach, niekiedy trzeba wprowadzać do nich poprawki. W chwili obecnej powszechnie stosowane są komputery 32 i 64-bitowe, dlatego też muszę wykonać dwukrotną kompilację (32 i 64-bitową) wszystkich bibliotek oraz samego FFmpeg. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to po ok. 1,5 godz. mam już plik ffmpeg.exe. Teraz testy! Przeprowadzam serię testów obu skompilowanych wersji, w których sprawdzam działanie wszystkich koderów i dekoderów. Takie testy mogą trwać do kilku godzin. Jeżeli testy się nie powiodą, wracam do Linuksa, szukam innej wersji biblioteki stwarzającej problem i zaczynam od nowa. Taka "zabawa" może potrwać nawet kilka dni, a "haczyków" jest dużo, dużo więcej!

Mój CEL GŁÓWNY

10 000 zł

miesięcznie

0%

osiągnięto

10 000 zł

brakuje

Zanim przejdę do celu głównego, jeszcze jeden cel pomocniczy: zakup subskrypcji środowiska programistycznego Embarcadero Delphi Professional. To moje podstawowe narzędzie pracy, niczym dłuto i kamień dla rzeźbiarza!
Obecnie korzystam z przestarzałej wersji Delphi, wydanej 4 lata temu.

Gdybym posiadał opisane w poprzednich celach biblioteki, komponenty oraz najnowszą wersję Delphi mógłbym przystąpić do realizacji celu głównego:

napisanie multikonwertwera audio/wideo rywalizującego z najlepszymi programami w tej kategorii.


Istnieje duże zapotrzebowanie na takie programy i są one bardzo popularne - liczba pobrań tych najlepszych dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy tygodniowo. Moje wszystkie programy łącznie osiągają co najwyżej kilka tysięcy pobrań na tydzień - tym świata nie zawojuję.

Realizacja mojego celu wymaga bardzo skrupulatnego zaprojektowania, drobiazgowej implementacji i przeprowadzenia tysięcy testów. Część rozwiązań programistycznych mógłbym zaadoptować z obecnych programów, jednak ich założenia projektowe były zupełnie odmienne i większość muszę opracować całkowicie od początku. To mozolna praca na co najmniej kilka miesięcy!

Przy takim poziomie Waszego wsparcia mógłbym pomyśleć o zatrudnieniu kogoś na pół etatu. Prace pomocnicze związane z moją działalnością zajmują bardzo dużo czasu. Są to m.in. administracja serwerem, tworzenie kopii zapasowych baz danych, pisanie i modyfikacja opisów programów na moich stronach internetowych, tworzenie zrzutów ekranu nowych wersji programów, zgłaszanie ich do katalogów programów i jeszcze kilka innych czynności. Gdyby ktoś odciążył mnie od tych zadań, mógłbym się skupić na tym co najważniejsze.

Posiadam wiedzę, doświadczenie i determinację. Uzbrojony w odpowiednie narzędzia i Wasze wsparcie na pewno uda mi się osiągnąć wyznaczony cel!

Moim marzeniem jest utworzenie wysokiej jakości programu, napisanego przy wsparciu społeczności z naszego pięknego kraju. Pomożesz mi?

Hej!

Znajdujesz się na profilu-wizytówce - możesz podejrzeć tu moją twórczość i pasję, rozgość się więc i czuj jak u siebie! Pamiętaj jednak, że funkcja finansowego wsparcia jest niedostępna :)