Jola Szymańska

W Patronite od 08.01.2019

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 123

Liczba Patronów: 107

Zostań Patronem
159 patronów
3 350 miesięcznie
71 160 łącznie
Prowadzę kanał o zdrowiu psychicznym, książkach i wrażliwości.

O Autorze

Na moim Instagramie i kanale YouTube dzielę się swoimi przemyśleniami dotyczącymi kultury, życia codziennego, internetu, zdrowia psychicznego i książek. Jestem też autorką reportaży, o których poniżej.

1) ZDROWIE PSYCHICZNE

Jesteśmy straumatyzowanym społeczeństwem i przenosimy swoje lęki i uprzedzenia z pokolenia na pokolenie. Dlatego dzielę się moim doświadczeniem psychoterapii.

Nie zgadzam się z mitami o sensie twardego tyłka. Kto i kiedy nam wmówił, że wypieranie emocji i brak wrażliwości to jakakolwiek wartość? Jesteśmy społeczeństwem, skupionym na rywalizacji i wygrywaniu. Świadomie w tym wyścigu nie uczestniczę.

I ośmielam do takiej decyzji innych ;)

2) SPOŁECZEŃSTWO

Fascynuje mnie to, dlaczego postrzegamy świat tak, jak postrzegamy. I co na to wpływa. Dlatego sporo czytam o historii i kulturowym postrzeganiu ról społecznych.

Dużo u mnie rozmów o feminizmie, mniejszościach, o kulturze żydowskiej, o przeciwdziałaniu przemocy. Z wykształcenia jestem prawniczką, dlatego prawa człowieka są dla mnie jedną z kluczowych wartości. Całym sercem wspieram społeczność osób LGBTQ+. I staram się coraz lepiej rozumieć klasizm (polecam zapisane Story na ten temat na moim IG).

Przy tak trudnych kwestiach staram się zawsze wychodzić od pytań do widzów i od rozmowy o emocjach wokół pojęć czy problemów.

 

3) KULTURA

Dzielę też swoimi artystycznymi inspiracjami. Na moim IG znajdziecie m.in. zapisane Stories o moich ulubionych polskich kompozytorach, a na kanale film, na którym reaguję na obrazy malarek, których nie znałam. Uważam, że sztuka ma nas cieszyć. I chciałabym ośmielać innych do korzystania z niej na własnych zasadach :)

 

4) KSIĄŻKI

Co tydzień na moim IG odbywają się lajwy z twórcami internetowymi o ich podejściu do czytania i o ich ulubionych lekturach (zdecydowanie nie tylko szkolnych!). Na moim YT co miesiąc omawiam nowoprzeczytane książki. Wszystkie filmy książkowe znajdziecie na youtubowej playliście.

W 2018 roku opublikowałam na moim kanale YouTube 38 filmów. Dzięki Patronite'owi, w 2019 roku było ich już 49. W tym czasie skończyłam Polską Szkołę Reportażu, zorganizowałam spotkania Patronów w Warszawie (aż 4!), Krakowie (3, ale za to jakie!), Wrocławiu i Gdańsku, a na specjalnej, patronowej grupie odbyło się prawie dwadzieścia lajwów.

Chcę tworzyć miejsce, w którym można rozmawiać spokojnie i uczciwie. W którym nie trzeba wiedzieć wszystkiego i nie trzeba być wybitnym. W którym można się zrelaksować i zainspirować jednocześnie. Czy Wam też tego brakuje? ;)

Jestem autorką dwóch reportaży, opublikowanych w Tygodniku Powszechnym. Oba teksty skomentowałam na momim kanale.

 

ODCZAROWANIE

Pierwszy z nich ("Odczarowanie") dotyczy szkodliwości religijnej narracji o tzw. "czystości przedmałżeńskiej". To historia o samotności i odrzuceniu. Opowieść kilku młodych kobiet, które po ślubie zaskoczyła kompletna nieadekwatność nauczań księży i ich ignorancja wobec poważnych problemów, jakich doświadczają w swoim życiu seksualnym i rodzinnym.

Praca nad nim trwała kilka miesięcy.

 

ALE NAS ZBAW ODE ZŁEGO

Drugi z nich ("Ale nas zbaw ode złego") opowiada o tym, jak wierzące dzieci i młodzież bywają wykorzystywane emocjonalne i stają się ofiarami przemocy psychicznej w radykalnych, katolickich wspólnotach. Jego bohaterka, Ola, od dziecka była kształtowana lękami przed szatanem i demonami. Jak wpłynęło to na jej psychikę i życiowe wybory?

Praca nad nim trwała rok.

Możliwość spokojnego szukania historii i opisywania ich zawdzięczam właśnie Patronom. Bez nich nie znalazłabym w sobie przestrzeni na spisanie tych opowieści. Szczególnie, że sama doświadczyłam traum na tle religijnym.

Oba te teksty były dla mnie klamrą zamykającą trudny rozdział w moim życiu prywatnym i zawodowym.

 

 

 

 

Do stycznia 2019 roku nagrywałam filmy i pisałam "po godzinach", kiedy znalazłam na to czas i siły. Przez to moje materiały były rozproszone po różnych zakamarkach internetu.

Dzięki Patronite'owi mogę:

 • koncentrować się całkowicie na tworzeniu treści na moje media społecznościowe i tym samym móc wypowiadać się swobodnie i spójnie.
 • Nagrywać regularnie.
 • Realizować pomysły, które od dawna chodzą mi po głowie, a na które brakowało mi czasu.
 • Zbudować realną społeczność myślących i wrażliwych ludzi, którzy widzą i cenią innych za to, że są - ponad podziałami.

Zapraszam do naszego dziwnego, zamyślonego świata! Jedyne czego tu potrzebujesz to otwarta głowa.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem