Avatar użytkownika

Karol o fotografii

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Projekt Edukacyjny Pastisz to systematyczna nauka fotografii z Agatą Grzych i dr. Karolem Krukowskim. Wykłady o twórcach i twórczyniach fotografii, nurtach i tendencjach, porady i ćwiczenia do realizacji. Dołączając do #PEP, stajesz się współtwórcą Przeglądu Fotografii w Sokołowsku.

Cześć!

Zapraszamy Was do wspólnej nauki fotografii. Od wielu lat zajmujemy się uczeniem i skupiamy wokół tej misji osoby zainteresowane rozwojem artystycznym. Dołączając do naszego Patronite, będziecie razem z nami rozwijać Przegląd Fotografii w Sokołowsku (wcześniej Plener Festiwal), przede wszystkim jednak będziecie zdobywać wiedzę i kształtować umiejętności tworzenia fotografii. Zobaczcie film i przeczytajcie teksty. Dowiecie się, czym jest #PEP i dlaczego warto wziąć w nim udział. Pamiętajcie, że zawsze możecie do nas napisać na adres: karolofotografii@gmail.com i zadać każde pytanie. Z przyjemnością odpowiemy.

Karol i Agata

Podczas każdego spotkania na żywo opowiadamy o wybranym artyście lub wybranej artystce najbardziej i charakterystycznym dla nich stylu, o kontekście, w jakim powstały prezentowane fotografie, pytaniach, jakie stawiają i problemach, jakie rozwiązują. Na koniec prezentacji rozmawiamy, jak można wykorzystać tę wiedzę we własnej fotografii. Wspólnie nakreślamy kierunki i możliwości wykonania pastiszu na podstawie omawianych twórców. Przez kolejne dwa tygodnie macie czas na to, by fotograficznie odnieść się do omawianego tematu, publikując zdjęcia na grupie na FB. Każde spotkanie na YouTube rozpoczynamy od rozmowy o Waszych zdjęciach. Tym sposobem uczymy się historii fotografii, a jednocześnie poznajemy różne metody pracy, a także siebie wzajemnie. 

Zobacz dotychczasowe nagrania klikając 👉  TU
 

 

 

 

Jak dołączyć do #PEP?

  • wybierz jeden z progów wsparcia. UWAGA! W #PEP każdy ma takie same korzyści –  niezależnie od wysokości kwoty, którą chcesz wspierać ten projekt. Czy będziesz wpłacać miesięcznie 15, 30, 50, 100 zł, czy więcej – jesteśmy Ci tak samo wdzięczni, bo zdajemy sobie sprawę, że wysokość wpłat zależy od stanu Twojego portfela i sytuacji życiowej
  • dołącz do grupy na FB
  • bądź z nami co dwa tygodnie na YouTube LIVE

 

Korzyści

  • Wspólna wystawa w ramach Przeglądu Fotografii. Spośród osób aktywnie uczestniczących w #PEP wybierzemy te, które wspólnie stworzą wystawę w ramach Przeglądu Fotografii w Sokołowsku. Kuratorką będzie Agata.
  • Pierwszeństwo zapisu na przegląd portfolio. W ramach Przeglądu Fotografii odbywa się przegląd portfolio, który cieszy się wielką popularnością. Jako patroni będziecie mieli pierwszeństwo w rejestracji.
  • Pierwszeństwo zapisu na przeglądowe warsztaty.  Przegląd Fotografii poprzedzają pięciodniowe warsztaty, których efekty są prezentowane w ramach festiwalu. Jako patroni będziecie mogli się zarejestrować w pierwszej kolejności.
  • Twoje nazwisko wśród fundatorów. Wiemy, że to symboliczny gest, ale bardzo nam zależy, by publicznie Ci  podziękować. Nazwiska fundatorów umieścimy na stronie internetowej Przeglądu.
  • Uczestnictwo w zamkniętej grupie patronów na Facebooku.  Grupa służy jako uzupełnienie poniedziałkowych spotkań. Możecie publikować na niej fotografie i kontynuować wątki rozpoczęte w trakcie spotkań na żywo, pomagać sobie i poznawać swoje fotografie.

--------------------------------------------------------------------

Przegląd Fotografii w Sokołowsku (dawnej Plener – Festiwal)

Jeżeli interesujecie się fotografią, to z pewnością zadajecie sobie pytania: Jak działa obraz fotograficzny? Co to znaczy, że fotografia jest sztuką? Czym jest cykl, wypowiedź, narracja fotograficzna? Czy fotografia ma swój język i jak on brzmi? Poszukiwanie odpowiedzi na te pytania stały się pretekstem do powstania Przeglądu Fotografii w Sokołowsku.

Zobacz film o Przeglądzie

Przegląd Fotografii, który organizujemy w Sokołowsku koło Wałbrzycha, to kameralna impreza z wyjątkową atmosferą. Przygotowując program Przeglądu, bazujemy na własnych zasobach, na pracach naszych studentów i kontaktach z innymi nauczycielami sztuki. Wszystko robimy w taki sposób, byście jako uczestnicy/uczestniczki festiwalu czerpali z niego jak najwięcej wiedzy i doświadczenia. Dlatego tak ważne są spotkania autorskie, w trakcie których osoby podobne do Was, czyli studenci i absolwenci szkół fotograficznych mówią o swoich pracach. 

W 2023 roku jedną z wystaw przeglądowych będzie ekspozycja pod opieką kuratorską Agaty Grzych. Agata zaprosi wybrane osoby aktywnie uczestniczące w #PEP do wspólnej pracy. Wybrana grupa będzie rozwijać ten projekt razem, by w pełnej krasie zaprezentować go w Sokołowsku. Będziemy szczęśliwi, jeśli dla wielu z Was będzie to pierwsza publiczna prezentacja fotografii, a tym samym pierwszy istotny wpis do artystycznego cv.

--------------------------------------------------------------------

Koszty i przychody

Tworzenie Przeglądu wiąże się z wieloma kosztami: produkcja wydarzeń, organizacja wystaw, honoraria dla artystów, transport i zakwaterowanie, obsługa mediów społecznościowych, marketing. 

Nie staramy się o dotacje ministerialne ani sponsoring firm produkujących sprzęt fotograficzny. Ważniejsze jest dla nas budowanie relacji z konkretnymi osobami, z Wami. Tworzenie Przeglądu chcemy oprzeć na społeczności skupionej wokół tego samego celu, co zagwarantuje nam przewidywalność i systematyczność, tak istotne w uczeniu fotografii i organizacji wydarzeń.

Ważna jest dla nas pełna transparentność finansowa. Cała kwota pochodząca od patronów będzie przeznaczona na organizację festiwalu i opodatkowana w ramach działalności gospodarczej.

--------------------------------------------------------------------

O nas

dr. Karol Krukowski
FOTOGRAF, NAUCZYCIEL FOTOGRAFII

Od dwudziestu lat łączę moje dwie największe pasje: fotografię i nauczanie. Pracowałem w wielu szkołach i uczelniach, prowadząc zajęcia, warsztaty, plenery oraz pracownie dyplomowe.
Od 2019 roku całe moje doświadczenie wykorzystuję, prowadząc własną szkołę pod nazwą: Szkoła Karola
. Jako artysta zajmuję się relacją fotografii z tekstem, fenomenem genius loci i wydawaniem książek. W 2021 roku na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu obroniłem doktorat, którego częścią praktyczną była książka Pręgierz.


AGATA GRZYCH
FOTOGRAFKA, ANIMATORKA KULTURY, DZIENNIKARKA

Jestem kuratorką ponad 50 wystaw powstałych we współpracy z BWA Wrocław, Galerią Entropia, Tiff Festival oraz eksponowanych we własnej galerii „Galeria u Agatki”. Uczestniczyłam w Fotofestiwalu w Atenach, Miesiącu Fotografii w Bratysławie, Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi. Prowadzę cykliczną audycję o sztuce współczesnej „Artefakty” w radiu Luz. W swojej twórczości podejmuję tematy związane z kiczem religijnym.

--------------------------------------------------------------------

FAQ

  • Czy muszę mieć duże doświadczenie, by uczestniczyć w #PEP?
    Nie, projekt jest otwarty dla wszystkich, bez względu na doświadczenie fotograficzne. 
  • Czy muszę być na spotkaniach na żywo?
    Każde spotkanie na YouTube LIVE będzie publiczne i zapisane na kanale Karol o fotografii. Możesz je oglądać kiedy Ci wygodnie.
  • Czy do realizacji ćwiczeń potrzebuję dobrego aparatu?
    Fajnie jest pracować z dobrym aparatem i dobrymi obiektywami, ale by przekazać coś za pomocą fotografii wystarczy dobry aparat w telefonie. 
  • Czy uczestnicząc w #PEP mam gwarancję, że moje zdjęcia znajdą się na wystawie?
    Nie. Do organizacji wystawy zaprosimy wybrane osoby, których aktywność i chęć nauki będą wyróżniające. Być może to właśnie będziesz Ty:)
  • Czy w ramach #PEP będzie omawiana obsługa aparatu?
    Jest wiele miejsc w sieci i poradników, gdzie możesz zdobyć tę wiedzę. My skupimy się na omawianiu twórczości, co oczywiście nie wyklucza uwag technicznych.
  • Czy jeśli nie zrobię zdjęć na zadany temat, to dostanę jedynkę i wyrzucicie  mnie z grupy na FB?
    Zaczniemy od wezwania rodziców:), a tak na serio to każdy pracuje z takim zaangażowaniem, na jakie go stać. Jeśli chcesz pracować regularnie, to świetnie, ale jeśli wystarczy Ci oglądanie nagrań i śledzenie postów na FB to też OK. 
  • Jeśli spotkania na YouTube są publiczne, po co mam płacić za bycie w #PEP?
    Są trzy powody. Po pierwsze, pomoże Ci to w nauce fotografii. Publikując fotografie na grupie na FB, dajesz nam możliwość skomentowania ich w trakcie YouTube LIVE, dzięki czemu otrzymasz informację zwrotną i motywację do dalszej pracy. Po drugie, pomożesz nam w organizacji festiwalu. Po trzecie, być może będziesz wspólnie z Agatą pracować nad wystawą.
  • Czy jeśli wrzucę zdjęcia na grupę na FB, to na pewno je omówicie?
    Zostawiamy sobie możliwość wyboru fotografii, o których będziemy mówić. Liczymy na wielu patronów, a to oznacza, że fizycznie nie damy rady wspomnieć o każdym. Jednocześnie doceniamy każdego, kto coś zrobił, więc na pewno postaramy się jakoś to zaznaczyć i skomentować fotografie na FB.