Avatar użytkownika

Fundacja Ośrodka KARTA

17
patronów
535 
miesięcznie
6 925 
łącznie
17
patronów
535 zł 6 925 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
🤍Dzięki Twojemu wsparciu możemy kupić dwie bezkwasowe teczki, w których ważne dla historii dokumenty będą chronione przed szkodliwymi czynnikami!

Jako nasz Patron:

➡️ otrzymasz dostęp do naszej społeczności na Patronite,


➡️ pokażemy Ci najważniejsze znaleziska i wydarzenia każdego miesiąca – dostaniesz specjalny newsletter ,,Z życia Archiwum'',

➡️ zostaniesz zaproszony na wydarzania dla Patronów (kilka wydarzeń w roku online tylko dla Patronów, a także Święto Archiwum – gdzie spotkamy się osobiście)

Dziękujemy!
15 zł miesięcznie
🤍Dzięki Twojemu wsparciu możemy kupić trzy bawełniane koperty do zabezpieczania cennych fotografii, aby zachować je dla kolejnych pokoleń!

Oprócz podziękowań z poprzedniego progu:

➡️jako nasz Patron każdego miesiąca otrzymasz specjalny dostęp do dwóch niepublikowanych jeszcze skarbów z zasobów naszego Archiwum. To gratka dla miłośników historii!

➡️Mogą być to zdjęcia, nagrania historii mówionej, plakaty, listy, gazety, kolekcje nad którymi dopiero pracujemy…

Dziękujemy!
25 zł miesięcznie
🤍Dzięki Twojemu wsparciu możemy zdigitalizować kasetę magnetofonową. Mamy ich setki: z opowieściami zesłanych do łagrów, a także historiami opozycjonistów i pojedynczych ludzi, którzy tworzą historię!

Oprócz podziękowań z poprzednich progów:

➡️jako nasz Patron każdego miesiąca otrzymasz specjalny dostęp aż do trzech kolejnych, niepublikowanych jeszcze skarbów z zasobów naszego Archiwum (czyli razem aż do pięciu unikalnych źródeł!).

Mogą być to zdjęcia, nagrania historii mówionej, plakaty, listy, gazety, kolekcje nad którymi dopiero pracujemy…

Dziękujemy!
40 zł miesięcznie
🤍 Dzięki Twojemu wsparciu możemy profesjonalnie zdigitalizować kasetę VHS z cennymi obrazami z przeszłości!

Oprócz podziękowań z poprzednich progów:

➡️ jako nasz Patron otrzymasz dostęp do wydarzeń specjalnych – szkoleń stacjonarnych i online organizowanych przez naszych pracowników (kilka wydarzeń w roku) np. o genealogii, szukaniu swoich korzeni i przodków czy warsztatów jak samodzielnie radzić sobie w archiwach

➡️ oraz bonus - zaproszenie na wycieczkę z przewodnikiem po naszym Archiwum!

Dziękujemy!
50 zł miesięcznie
🤍Dzięki Twojemu wsparciu możemy kupić tubę do archiwizacji opozycyjnych plakatów (w Archiwum Opozycji mamy ich setki) czy wartościowych, wielkoformatowych zdjęć!

Oprócz wszystkich podziękowań z poprzednich progów, mamy dla Ciebie coś specjalnego:

➡️każdemu Patronowi, który wesprze nasze Archiwum tą sumą przez co najmniej trzy miesiące – wyślemy prezent niespodziankę związany z naszą działalnością!

Dziękujemy!
100 zł miesięcznie
🤍 Dzięki Twojemu wsparciu możemy zeskanować aż 50 archiwalnych dokumentów - zyskujemy cyfrowe kopie i bezpiecznie udostępniamy je zainteresowanym!

Oprócz podziękowań z poprzednich progów, spływających do Ciebie każdego miesiąca:

➡️ każdemu Patronowi, który wesprze nasze Archiwum tą sumą przez co najmniej 6 miesięcy, wyślemy w prezencie trzy książki, które powstały na podstawie archiwalnych kolekcji, przechowywanych w Archiwum, z dedykacją od Zespołu Archiwum.

Dziękujemy!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Ośrodka KARTA w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Prowadzimy największe w Polsce archiwum społeczne. Od ponad 40 lat gromadzimy dokumenty, zdjęcia, nagrywamy opowieści – utrwalamy unikalne losy pojedynczych ludzi. Ocalamy dla Was historie!

Niedawno obchodziliśmy 42 urodziny – naszą pracę na rzecz pamięci zaczęliśmy w styczniu 1982, jeszcze w podziemiu i kontynuujemy ją nieprzerwanie po 1989 roku jako organizacja pozarządowa.

Najważniejsze dokonanie KARTY z czterdziestoletniej historii? Zwrot ku historii codzienności, to znaczy przeniesienie uwagi z wielkich dokonań na drobiazgi życia zwyczajnegoSylwia Chutnik, ambasadorka czterdziestolecia KARTY.

Od początku naszej działalności patrzymy na historię z perspektywy losów pojedynczych osób. Nasze archiwa tworzy polifonia głosów zwykłych ludzi i osób publicznych, a wszystkie one wybrzmiewają na tych samych prawach.

Nie tylko przechowujemy archiwalia, ale też je udostępniamy – zarówno te z kolekcji „Solidarność – narodziny ruchu” wpisane na listę UNESCO „Pamięć Świata”, jak i listy miłosne osób rozdzielonych przez wojenną zawieruchę; spuścizny zawodowych fotoreporterów, ale i fotografie amatorów. Cenne jest dla nas zdjęcie wykonane potajemnie w sowieckim łagrze, ale też portret kobiety, która siedemdziesiąt lat temu sprzedawała warzywa na warszawskim bazarze.

W naszej pracy ważne są słowo pisane i obraz, ale także głosy świadków historii utrwalone w nagraniach, które zaczęliśmy gromadzić już w 1987 roku, kiedy w Polsce nie używano jeszcze określenia „historia mówiona”. Dziś współprowadzimy wraz z Domem Spotkań z Historią największe w kraju Archiwum Historii Mówionej, które liczy ponad 6 tysięcy nagrań.

Zgromadzone w archiwum źródła opracowujemy i upubliczniamy –przygotowujemy albumy i wystawy, wydajemy kwartalnik „Karta” oraz książki.

Nasza działalność bazuje finansowo na dotacjach – co roku staramy się o fundusze nie tylko na nowe projekty, ale także na podtrzymanie wszystkiego, co niezbędne do zabezpieczania zbiorów oraz ich udostępniania. Stałe koszty, konieczne dla stabilnego trwania, to dla nas nieustanne wyzwanie, które w obecnych czasach przynosi wiele niepewności. Możliwość opłacenia ich z niezależnego od dotacji źródła, pozwoliłaby nam zaangażować siły w nowe działania dokumentacyjne i skoncentrować się na tym, co najważniejsze – ocalaniu dla Was historii.

Każda, choćby najmniejsza, ale regularna kwota będzie miała dla nas wielkie znaczenie. Wiemy, że konsekwentny wysiłek nawet niewielkiej grupy osób potrafi zmienić bardzo dużo.

Jako Patroni Ośrodka KARTA przyczynicie się do zabezpieczenia, udostępniania oraz popularyzacji bezcennych źródeł historycznych, zostając Mecenasami największego archiwum społecznego w Polsce!

Dziękujemy!

Film z 2018 roku

Cele Autora

Utrzymanie archiwum przez miesiąc
  • 5 500 zł miesięcznie
  • 4 965 zł brakuje
9%
Archiwum KARTY – półtora kilometra regałów, półek i szaf, a na nich tysiące dokumentów, zdjęć, dzienników, kaset i osobistych pamiątek.

Wszystko to w dwóch lokalach w Warszawie, a w każdym do opłacenia miesięczne wydatki (czynsz, ochrona, IT, ksero), na które trudno uzyskać stałe dofinansowanie. Dodatkowo zakup specjalistycznych teczek archiwizacyjnych, (potrafimy ich zużyć nawet 50 dziennie!) specjalnych kopert na zdjęcia, tub do przechowywania plakatów - 5500 złotych to kwota, która pozwoli nam zaspokoić każdego miesiąca najważniejsze potrzeby.

Dzięki Waszemu wsparciu Archiwum będzie mogło kontynuować niezależną pracę nad ocalaniem dla Was historii!

Być może jutro z archiwum skorzysta kolejny autor lub autorka – jak Cezary Łazarewicz, autor nagrodzonego Literacką Nagrodą NIKE reportażu „Żeby nie było śladów” i ambasador czterdziestolecia KARTY, który tak opowiadał o kulisach swojej pracy: „Najcenniejszym zjawiskiem były kartony ze szpargałami Barbary Sadowskiej, matki Grześka, które tutaj [w archiwum KARTY] znalazłem i pozwoliły mi napisać książkę o sprawie Grzegorza Przemyka”.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Fundacja Ośrodka KARTA już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Filip Staszewski
Filip Staszewski
15 zł
Antoni Komasa-Lazarkiewicz
Antoni Komasa-Lazarkiewicz
15 zł
b r
b r
10 zł
Zbigniew Antonowicz
Zbigniew Antonowicz
40 zł
Sunniva Szczepanowska-Lay
Sunniva Szczepanowska-Lay
25 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.