Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Ośrodka KARTA w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyFundacja Ośrodka KARTA, najstarsza i największa organizacja pozarządowa w Polsce zajmująca się historią, od 42 lat strażniczka pamięci historycznej polskiego społeczeństwa, znalazła się na skraju upadku. Pomimo braku stałego finansowania i pogłębiającej się zapaści finansowej, do tej pory KARTA kontynuowała swoją misję dokumentowania i popularyzowania historii. Obecnie Fundacja potrzebuje 2 milionów złotych, aby przetrwać do końca roku. Ministerstwo Kultury – jak dotąd – nie znalazło drogi pomocy. Bez natychmiastowego wsparcia finansowego KARTA przestanie istnieć. W imieniu pracowników, współpracowników, wolontariuszy Fundacji zwracamy się z prośbą o pomoc do wszystkich, którym bliskie są wartości KARTY: budowanie społeczeństwa obywatelskiego, ratowanie świadectw historycznych, przeciwstawianie się instrumentalizacji historii.
Przeczytaj APEL
Przeczytaj OŚWIADCZENIE
***
Niedawno obchodziliśmy 42 urodziny – naszą pracę na rzecz pamięci zaczęliśmy w styczniu 1982, jeszcze w podziemiu i kontynuujemy ją nieprzerwanie po 1989 roku jako organizacja pozarządowa.
Najważniejsze dokonanie KARTY z czterdziestoletniej historii? Zwrot ku historii codzienności, to znaczy przeniesienie uwagi z wielkich dokonań na drobiazgi życia zwyczajnego – Sylwia Chutnik, ambasadorka czterdziestolecia KARTY.
Od początku naszej działalności patrzymy na historię z perspektywy losów pojedynczych osób. Nasze archiwa tworzy polifonia głosów zwykłych ludzi i osób publicznych, a wszystkie one wybrzmiewają na tych samych prawach.
Nie tylko przechowujemy archiwalia, ale też je udostępniamy – zarówno te z kolekcji „Solidarność – narodziny ruchu” wpisane na listę UNESCO „Pamięć Świata”, jak i listy miłosne osób rozdzielonych przez wojenną zawieruchę; spuścizny zawodowych fotoreporterów, ale i fotografie amatorów. Cenne jest dla nas zdjęcie wykonane potajemnie w sowieckim łagrze, ale też portret kobiety, która siedemdziesiąt lat temu sprzedawała warzywa na warszawskim bazarze.
W naszej pracy ważne są słowo pisane i obraz, ale także głosy świadków historii utrwalone w nagraniach, które zaczęliśmy gromadzić już w 1987 roku, kiedy w Polsce nie używano jeszcze określenia „historia mówiona”. Dziś współprowadzimy wraz z Domem Spotkań z Historią największe w kraju Archiwum Historii Mówionej, które liczy ponad 6 tysięcy nagrań.
Zgromadzone w archiwum źródła opracowujemy i upubliczniamy –przygotowujemy albumy i wystawy, wydajemy kwartalnik „Karta” oraz książki.
Nasza działalność bazuje finansowo na dotacjach – co roku staramy się o fundusze nie tylko na nowe projekty, ale także na podtrzymanie wszystkiego, co niezbędne do zabezpieczania zbiorów oraz ich udostępniania. Stałe koszty, konieczne dla stabilnego trwania, to dla nas nieustanne wyzwanie, które w obecnych czasach przynosi wiele niepewności. Możliwość opłacenia ich z niezależnego od dotacji źródła, pozwoliłaby nam zaangażować siły w nowe działania dokumentacyjne i skoncentrować się na tym, co najważniejsze – ocalaniu dla Was historii.
Każda, choćby najmniejsza, ale regularna kwota będzie miała dla nas wielkie znaczenie. Wiemy, że konsekwentny wysiłek nawet niewielkiej grupy osób potrafi zmienić bardzo dużo.
Jako Patroni Ośrodka KARTA przyczynicie się do zabezpieczenia, udostępniania oraz popularyzacji bezcennych źródeł historycznych, zostając Mecenasami największego archiwum społecznego w Polsce!
Dziękujemy!
Film z 2018 roku
Wesprzyj działalność Autora Fundacja Ośrodka KARTA już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.