Szukaj
Przydatne linki
Logowanie Rejestracja Kategorie FAQ Jak to działa Baza wiedzy Kontakt z Patronite Regulamin Kup na prezentNie jesteś zalogowany
W Patronite od 23.02.2022
Ranking Autorów
Miesięczne wsparcie: 1734
Liczba Patronów: 1666
Właśnie skończyliśmy 40 lat – naszą pracę na rzecz pamięci zaczęliśmy w styczniu 1982, jeszcze w podziemiu, i kontynuujemy ją nieprzerwanie po 1989 roku jako organizacja pozarządowa.
Najważniejsze dokonanie KARTY z czterdziestoletniej historii? Zwrot ku historii codzienności, to znaczy przeniesienie uwagi z wielkich dokonań na drobiazgi życia zwyczajnego – Sylwia Chutnik, ambasadorka czterdziestolecia KARTY.
Od początku naszej działalności patrzymy na historię z perspektywy losów pojedynczych osób, którym przyszło żyć nie tylko „w ciekawych czasach”. Nasze archiwa tworzy polifonia głosów zwykłych ludzi i osób publicznych, a wszystkie one wybrzmiewają na tych samych prawach. Nie tylko przechowujemy archiwalia, ale też je udostępniamy – zarówno te z kolekcji „Solidarność – narodziny ruchu” wpisane na listę UNESCO „Pamięć Świata”, jak i listy miłosne osób rozdzielonych przez wojenną zawieruchę; spuścizny zawodowych fotoreporterów, ale i fotografie amatorów. Cenne jest dla nas zdjęcie wykonane potajemnie w sowieckim łagrze, ale też portret kobiety, która siedemdziesiąt lat temu sprzedawała warzywa na warszawskim bazarze.
W naszej pracy ważne są słowo pisane i obraz, ale także głosy świadków historii utrwalone w nagraniach, które zaczęliśmy gromadzić już w 1987 roku, kiedy w Polsce nie używano jeszcze określenia „historia mówiona”. Dziś współprowadzimy wraz z Domem Spotkań z Historią największe w kraju Archiwum Historii Mówionej, które liczy ponad 6 tysięcy nagrań.
Zgromadzone w archiwum źródła opracowujemy i upubliczniamy –przygotowujemy albumy i wystawy, wydajemy kwartalnik „Karta” oraz książki, które często nie mają szansy na komercyjny sukces, ale jesteśmy pewni, że powinny być dostępne dla czytelników.
Nasza działalność bazuje finansowo na dotacjach – co roku staramy się o fundusze nie tylko na nowe projekty, ale także na podtrzymanie wszystkiego, co niezbędne do zabezpieczania zbiorów oraz ich udostępniania. Stałe koszty, konieczne dla stabilnego trwania, to dla nas nieustanne wyzwanie, które pochłania sporo energii i przynosi wiele niepewności. Możliwość opłacenia ich z niezależnego od dotacji źródła pozwoliłaby nam zaangażować siły w nowe działania dokumentacyjne i skoncentrować się na tym, co najważniejsze – ocalaniu przeszłości dla przyszłych pokoleń.
Zwracamy się do Was z prośbą o pomoc i zadeklarowanie stałych wpłat na rzecz KARTY – każda, choćby najmniejsza, ale regularna kwota będzie miała dla nas wielkie znaczenie. Wiemy, że konsekwentny wysiłek nawet niewielkiej grupy osób potrafi zmienić bardzo dużo.
Jako Patroni Ośrodka KARTA przyczynicie się do zabezpieczenia, udostępniania oraz popularyzacji bezcennych źródeł historycznych, stabilnego trwania i rozwoju jednego z największych i od czterech dekad niezmiennie aktywnego archiwum społecznego.
Dziękujemy!
Film z 2018 roku
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:
Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.
Jedna kropla drąży skałę! Za 7 złotych możemy kupić dwie bezkwasowe teczki, w których nasze archiwalia będą chronione przed działaniem szkodliwych czynników.
Jako wyraz wdzięczności wyślemy wirtualne podziękowanie-widokówkę, z ciekawym zdjęciem z naszych zbiorów.
Patroni: 3
Co dwie krople to nie jedna! 14 złotych to miesięczny zapas wody dla spragnionych archiwistów i gości archiwum.
Podziękowaniem będzie – oprócz wirtualnej widokówki – wpisanie na listę Patronów w kwartalniku „Karta”. I oczywiście poczęstujemy wodą w razie wizyty – zapraszamy!
Patroni: 1
Trzy krople! Nie tylko „Boh Trojcu lubit”, jak mawiają Rosjanie – lubimy i my! I bardzo dziękujemy.
21 złotych to miesięczny koszt wywozu śmieci (lubimy zachowywać rzeczy dla potomności, ale jednak nie wszystkie).
Do podziękowań z poprzednich progów dodajemy roczną prenumeratę kwartalnika „Karta”.
Patroni: 1
To już nie krople – to ożywcza kroplówka! Niezmiernie za nią dziękujemy. 40 złotych pozwoli nam na merytoryczne opracowanie czterech zdjęć.
Do poprzednich podziękowań dołączamy zaproszenie na wycieczkę z przewodnikiem po naszym archiwum.
Patroni: 0
Taka kwota to już strumień życiodajnej wody! Kłaniamy się w pas. 100 złotych pozwoli nam na pokrycie miesięcznych kosztów ochrony archiwum albo na zeskanowanie 50 archiwalnych dokumentów.
Do poprzednich podziękowań dodajemy trzy wybrane książki, wydane przez KARTĘ przed 2022 rokiem.
Patroni: 1
To już jest zalew – Wy nas zalewacie szczodrością, a my toniemy we wdzięczności! Za 500 złotych możemy opłacić czynsz w jednym z lokali, w których przechowujemy zbiory.
Za tak hojne wsparcie osobiście podziękuje prezes KARTY Zbigniew Gluza, przy wspólnej kawie. Oczywiście wszystkie poprzednie formy podziękowań też się należą!
Patroni: 0
Promowani autorzy
Pomoc