Fundacja Ośrodka KARTA

W Patronite od 23.02.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1585

Liczba Patronów: 1546

Zostań Patronem
Kup na prezent
6 patronów
163 miesięcznie
2 220 łącznie

Utrzymanie archiwum przez miesiąc

5 500 zł

miesięcznie

2%

osiągnięto

5 337 zł

brakuje

Archiwum KARTY – półtora kilometra regałów, półek i szaf, a na nich tysiące dokumentów, zdjęć, dzienników, kaset i osobistych pamiątek.
Wszystko to w dwóch lokalach w Warszawie, a w każdym do opłacenia czynsz, koszty ochrony, wywóz śmieci i elektryczność. Do sprawnego działania całości potrzebny jeszcze internet, telefony, obsługa IT, serwis ksero, program księgowy i – last but not least – woda do picia dla naszych archiwistów i gości.

Razem płacimy za wszystko 5176 zł miesięcznie i bardzo trudno uzyskać nam stałe finansowanie tego rodzaju wydatków. Zaokrąglenie kwoty do 5500 zł pozwoli nam dodatkowo pokryć inne niezbędne koszty, takie jak zakup specjalistycznych teczek archiwizacyjnych, których potrafimy zużyć nawet 50 dziennie!

Dzięki Waszemu wsparciu zespół archiwum będzie mógł pracować w spokoju, zanurzać się w przeszłość, nie martwiąc się o przyszłość.

Być może jutro z archiwum skorzysta kolejny autor lub autorka książki, która powstanie między innymi dzięki naszym zbiorom – jak nagrodzony Literacką Nagrodą NIKE reportaż „Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza, ambasadora czterdziestolecia KARTY, który tak opowiadał o kulisach swojej pracy: „Ale najcenniejszym zjawiskiem były kartony ze szpargałami Barbary Sadowskiej, matki Grześka, które tutaj [w archiwum KARTY] znalazłem i pozwoliły mi napisać książkę o sprawie Grzegorza Przemyka”.


Wynagrodzenie archiwistów przez miesiąc

20 000 zł

miesięcznie

0%

osiągnięto

19 837 zł

brakuje

Zespół archiwum KARTY – Kasia, Maciek, Monika i Ula. Można do nich odnieść słowa Magdaleny Grzebałkowskiej, ambasadorki czterdziestolecia KARTY: „Delikatnie odkurzają wspomnienia, przywracają blask fotografiom, zbierają rozsypane korale historii”.

To oni kontaktują się z darczyńcami, przyjmują od nich kartony oraz torby pełne dokumentów i wspomnień. Następnie wszystko roboczo ewidencjonują, przepakowują do teczek i ustawiają na półkach. Kolejny krok to digitalizacja kolekcji i jej opracowanie merytoryczne – paginowanie, skanowanie, tworzenie szczegółowego opisu każdego pojedynczego dokumentu i zdjęcia. Potem inwentarze kolekcji są publikowane online w bazach KARTY, z których korzystają wszyscy zainteresowani materiałami źródłowymi – historycy, studenci, dziennikarze, pisarze.

A jeszcze później powstają prace naukowe, albumy, wystawy, artykuły i książki, a na podstawie tych ostatnich czasami także filmy, jak nagradzany obraz Jana P. Matuszyńskiego „Żeby nie było śladów”. I tak to wszystko niesie się w świat.

Dzięki Waszemu wsparciu szefowa archiwum nie będzie musiała się martwić o środki na wynagrodzenia dla pracowników i będzie się mogła skupić tylko na działaniach merytorycznych.
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Anonimowy patron
Próg: 100 zł
Karolina Surowińska
Karolina Surowińska
Próg: 14 zł
Ernest Mroczek
Ernest Mroczek
Próg: 7 zł
Michał Slezkin
Michał Slezkin
Próg: 40 zł
Krzysztof Antczak
Krzysztof Antczak
Próg: 21 zł
Karolina Wroblewska
Karolina Wroblewska
Próg: 21 zł