Avatar użytkownika

Kontynenty

11
patronów
470 
miesięcznie
30 235 
łącznie
11
patronów
470 zł 30 235 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
To malutka kwota, która pozwala nam wyjrzeć za próg, rozejrzeć się, jak wygląda okolica, zobaczyć, w którym iść kierunku. Dziękujemy!
10 zł miesięcznie
Pierwszy krok za próg zrobiony. Podróżowanie zaczyna się od ciekawości. Dziękujemy! To mała kwota, ale dzięki Tobie będziemy mogli podróżować i opisywać świat!
25 zł miesięcznie
To już nie jeden, ale dwa kroki za próg. Przed nami prawdziwa przygoda! Napisz do nas maila i dołącz do naszej zamkniętej grupy Facebookowej, a tym samym do wirtualnej redakcji! Na grupie omawiamy opublikowane już teksty i przyszłe numery Kontynentów. Chcesz mieć wpływ na to, jak będzie wyglądał kolejny numer i o czym będziemy pisali? To jest grupa właśnie dla Ciebie!
50 zł miesięcznie
Wędrujemy coraz dalej! W tej kwocie otrzymujesz wybraną książkę z cyklu “Opowieści podróżne" z imienną dedykacją od naczelnego i wszystko, o czym pisaliśmy w punktach wyżej. Po opłaceniu napisz do nas maila!:)
100 zł miesięcznie
Przed nami już tylko horyzont! Z tym progiem otrzymujesz od nas wielkie podziękowania i wszystko to, co wiąże się z wcześniejszymi progami.
250 zł miesięcznie
Wybierz 250 zł
9 dostępnych miejsc
Naczelny zaprasza Cię na wirtualną kawę! Z przyjemnością porozmawia o sensie podróżowania i pomoże zwrócić uwagę na to, co zazwyczaj inni pomijają.

Wszystkie poprzednie progi wliczają się również i w ten.
500 zł miesięcznie
Wybierz 500 zł
10 dostępnych miejsc
Na koniec świata i jeszcze dalej! Tu już wiemy, że Ziemia jest okrągła, a każda wędrówka, nieważne jak odległa, nieważne czy w czasie, czy w przestrzeni, kończy się w miejscu jej rozpoczęcia.
Jeśli piszesz, otrzymałeś właśnie profesjonalną redakcję jednego tekstu w miesiącu (do 10 000 znaków).
1000 zł miesięcznie
Wybierz 1000 zł
5 dostępnych miejsc
Dzięki takim mecenasom wiemy, że nasza podróż okrąży świat wielokrotnie! Serdecznie Ci dziękujemy! Zostajesz wymieniony w stopce redakcyjnej jako oficjalny mecenas Kontynentów:)

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Kontynenty w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Kontynenty to reportaże, wywiady, opowieści o odległych krajach, nieznanych obyczajach, tajemniczych misteriach i obrzędach, o odkryciach, przygodach, ludziach. Kontynenty to podróże dookoła świata, do miejsc odległych, ale i tych tuż za progiem.

Kontynenty niezależny magazyn reporterów, pisarzy, fotografów – podróżników

Magazyn mistrzów podróżowania. Tworzony przez najznakomitszych polskich podróżników, reporterów, pisarzy i fotografów. Kierowany do ludzi ciekawych świata, którzy szukają inspiracji, cenią dobrą opowieść i piękną fotografię. – Świat ma cztery strony, „Kontynenty” ponad 200! – mówi redaktor naczelny pisma Dariusz Fedor. – Z każdym wydaniem dajemy naszym Czytelnikom ponad 200 stron inspirujących opowieści podróżnych. Ponad 200 stron radości poznawania świata. Ponad 200 stron niezależności.

Znasz suficką przypowieść o chłopcu ratującym rozgwiazdy? Szedł brzegiem morza, podnosił je z piasku i wrzucał do wody. Uczony, który go dojrzał, zapytał: „Synu, co robisz? Tych rozgwiazd są tysiące. Nie możesz uratować wszystkich. Daruj sobie. I tak nic nie zmienisz”. Malec schylił się po kolejną rozgwiazdę i wrzucił ją do morza. „Dla tej właśnie coś zmieniłem”.

Pismo ukazuje się od 1964 roku. Przez wiele lat było oknem na nieznany – zamknięty Żelazną Kurtyną – świat, zapełniało białe plamy na mapie, odkrywało nowe lądy przed polskimi czytelnikami i ożywiało wyobraźnię. W 1989 Kontynenty przepadły w zawierusze transformacji. Odrodziły się na nowo w 2012 roku, z nowym logo oraz nową, autorską koncepcją. Jej twórcą i redaktorem naczelnym jest od pierwszego numeru Dariusz Fedor, wcześniej związany z „Gazetą Wyborczą” (był m.in. przez wiele lat zastępcą sekretarza redakcji), były redaktor naczelny „Gazety Stołecznej“, wicenaczelny „Logo“ oraz główny redaktor książek w wydawnictwie Agora. Z wykształcenia filolog polski, dyplom obronił w Katedrze Kultury UW.

Kontynenty i przyjaciele. Strefa Kontynentów w Nadarzynie, 2018 r.

Kontynenty to owoc ciekawości i… zazdrości – tłumaczy Dariusz Fedor. – Ciekawość prowadzi w nieznane, każe sprawdzać, co jest jeszcze dalej, co za górą, za rzeką, za zakrętem. To paliwo wszystkich podróżników i tego paliwa nigdy nie zabraknie. A zazdrość? Gdy pracowałem nad koncepcją pisma, trafiłem – nakierowany przez wybitnego fotografa Tomasza Tomaszewskiego – na francuski magazyn „Polka”, poświęcony dobrej fotografii i reportażowi. To było olśnienie! Ponad 150 stron odważnie, z rozmachem eksponowanych zdjęć najwybitniejszych, światowej sławy fotografów, teksty najlepszych autorów. A przy tym nowoczesna, piękna szata graficzna i szacunek: dla czytelnika – wymagającego i mądrego, ciekawego świata – ale i dla autorów, których pracę redakcja traktuje z pietyzmem i odpowiedzialnością. „Mamy znakomitych fotografów – pomyślałem – mamy polską szkołę reportażu, mamy znanych w świecie pisarzy i ich opowieści podróżne. Dlaczego nie mielibyśmy mieć pisma na najwyższym poziomie? Nie gorszego niż „Polka”? Autorzy już są!”. Rozmowy z Alicją Kapuścińską, Andrzejem Stasiukiem, Wojciechem Jagielskim, Maxem Cegielskim, prof. Jerzym Bralczykiem i wielu innymi utwierdziły mnie w przekonaniu, że jest miejsce dla takiej koncepcji. I tak zrodziły się Kontynenty.

Dariusz Fedor, redaktor naczelny w dyskusji z podróżnikiem, Robertem „Robbem” Maciągiem

Magazyn Kontynenty to rodzina – dosłownie i w przenośni. Dosłownie, bo od początku wskrzeszenia Kontynentów naczelnego wspomaga jego syn Tomasz Fedor, obecnie zastępca redaktora naczelnego. Z wykształcenia etnolog i indolog, stypendysta rządu Indii w Delhi i Erasmusa w Budapeszcie, zafascynowany podróżami i koncepcją świadomego odkrywania świata z poszanowaniem i zrozumieniem miejscowych zwyczajów. Czuwa nad interaktywną, internetową stroną Kontynentów. Profil pisma na Instagramie tworzy Agnieszka Fedor, córka naczelnego, kończąca medycynę i zamierzająca specjalizować się w pediatrii i medycynie podróży, z zamiłowania podróżniczka (w 2019 roku odbyła pięciomiesięczną podróż dookoła świata, przed studiami przez rok mieszkała w Australii, pół roku spędziła na medycznym Erasmusie w Strasburgu i sześć tygodni na misji medycznej w Kenii). 

W przenośni, bo wszyscy w Kontynentach się znamy i ciągle przyjmujemy do naszego grona nowe osoby – autorów, współpracowników. Uczestniczymy w festiwalach, spotkaniach autorskich, otrzymujemy setki maili z Waszymi opowieściami, reportażami z podróży. Wyławiamy najlepsze z nich, aby z każdym numerem zaskoczyć – i zachwycić – czytelnika.

Projekt graficzny jest dziełem Grzegorza Sufy-Chrostowskiego.

 

Z Kontynentami współpracują najlepsi polscy autorzy – podróżujący pisarze, reporterzy, podróżnicy, m.in. Andrzej Stasiuk, Wojciech Jagielski, Krzysztof Środa, Ziemowit Szczerek, Jarosław Mikołajewski, Michał Rusinek, Krzysztof Varga, Natasza Goerke, Max Cegielski, Paulina Wilk, Małgorzata Rejmer, Magdalena Rittenhouse, Marcin Kydryński, Elżbieta Dzikowska, Marek Kamiński, Robert Maciąg, Kamila Kielar, Bartek Sabela. 

Laureta Progu, nagrody Kontynentów, Bartek Sabela

W galerii fotografii Kontynentów prezentowano m.in. prace twórców legendarnej agencji Magnum Henri Cartier-Bressona oraz Elliotta Erwitta, a także Ryszarda Horowitza, Tomasza Gudzowatego, Tomasza Tomaszewskiego, Mikołaja Grynberga, Chrisa Niedenthala, Jacoba Sobola, Krzysztofa Millera, Kacpra Kowalskiego, Sebastião Salgado i wielu innych.

Od początku patronem duchowym magazynu jest Ryszard Kapuściński, którego nieznane fotografie były w Kontynentach publikowane od 2012 roku już trzykrotnie. Z kolei Kontynenty sprawują patronat medialny nad największym wydarzeniem reporterskim w Polsce – doroczną Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Kontynenty ściśle współpracują z najlepszymi polskimi wydawnictwami reprezentującymi nurt podróżniczy i reporterski, takimi jak Czarne, Znak, Agora, Wydawnictwo Literackie, Muza, Karakter, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego itp. A od 2018 roku same wydają książki, promujące polską prozę podróżniczą i reportaż. W serii Opowieści podróżne ukazały się dotychczas cztery zbiory: Azja (dwa tomy), Afryka, Europa, Ameryka, Wyspa, Dzikość. Wznowionym wydaniem „Czarowników” Elżbiety Dzikowskiej rozpoczęliśmy nową serię wydawniczą „Podróże z Mistrzami”.

Pismo skierowane jest do osób ciekawych świata, podróżujących i chcących podróżować – w sposób mądry, odpowiedzialny i świadomy. W prezentowaniu różnorodnych kultur, religii, obyczajów skupia się na człowieku, na poszukiwaniu tego, co łączy ludzi, na uświadamianiu piękna i bogactwa świata. Proces poznawania przez podróżowanie definiuje jako kolejne stopnie wtajemniczenia: zobaczyć–poznać–zrozumieć.

Uczestnicy pierwszej edycji warsztatów opowieści podróżnych Kontynentów z gościem specjalnym, czyli z Elżbietą Dzikowską

Kontynenty służą podróżnikom radą: informują o najciekawszych premierach książkowych z nurtu reportersko-podróżniczego, o nowych przewodnikach, recenzują nowości oraz prezentują przedpremierowo fragmenty dzieł autorów polskich i światowych; prezentują także sprawdzony, renomowany sprzęt i wyposażenie wyprawowe i podróżnicze. 

Łamy magazynu otwarte są dla młodych i debiutujących pisarzy, reporterów, podróżników, podróżników. 

Raz do roku Kontynenty przyznają Próg – nagrodę specjalną. W dwóch dotychczasowych edycjach pierwszy raz został wyróżniony podróżnik i pisarz Arun Milcarz, w drugiej edycji nagrodzono Bartka Sabelę – reportera, podróżnika, fotografa, w trzeciej Katarzynę Nizinkiewicz, za odkrywanie peryferii świata.

Kontynenty są kwartalnikiem, liczą średnio 164 strony. Do tej pory ukazało się 31 numerów.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Kontynenty już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Kamil Gadaszewski
Kamil Gadaszewski
10 zł
Anonimowy patron
10 zł
Anonimowy patron
10 zł
Agata K.
Agata K.
10 zł
Globstory
Globstory
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.