W Patronite od 28.08.2019

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 415

liczba Patronów: 443

22 patronów
590 zł miesięcznie
12 950 zł łącznie
Kontynenty to reportaże, wywiady, opowieści o odległych krajach, nieznanych obyczajach, tajemniczych misteriach i obrzędach, o odkryciach, przygodach, ludziach. Kontynenty to podróże dookoła świata, do miejsc odległych, ale i tych tuż za progiem.

O Autorze

Kontynenty niezależny magazyn reporterów, pisarzy, fotografów – podróżników

Kwartalnik mistrzów podróżowania. Tworzony przez najznakomitszych polskich podróżników, reporterów, pisarzy i fotografów. Kierowany do ludzi ciekawych świata, którzy szukają inspiracji, cenią dobrą opowieść i piękną fotografię. – Świat ma cztery strony, „Kontynenty” 164! – mówi redaktor naczelny pisma Dariusz Fedor. – Co kwartał dajemy naszym Czytelnikom 164 strony inspirujących opowieści podróżnych. 164 strony radości poznawania świata. 164 strony niezależności.

Pismo ukazuje się od 1964 roku. Przez wiele lat było oknem na nieznany – zamknięty Żelazną Kurtyną – świat, zapełniało białe plamy na mapie, odkrywało nowe lądy przed polskimi czytelnikami i ożywiało wyobraźnię. W 1989 Kontynenty przepadły w zawierusze transformacji. Odrodziły się na nowo w 2012 roku, z nowym logo oraz nową, autorską koncepcją. Jej twórcą i redaktorem naczelnym jest od pierwszego numeru Dariusz Fedor, wcześniej związany z „Gazetą Wyborczą” (był m.in. przez wiele lat zastępcą sekretarza redakcji), były redaktor naczelny „Gazety Stołecznej“, wicenaczelny „Logo“ oraz główny redaktor książek w wydawnictwie Agora. Z wykształcenia filolog polski, dyplom obronił w Katedrze Kultury UW.

Kontynenty i przyjaciele. Strefa Kontynentów w Nadarzynie, 2018 r.

Kontynenty to owoc ciekawości i… zazdrości – tłumaczy Dariusz Fedor. – Ciekawość prowadzi w nieznane, każe sprawdzać, co jest jeszcze dalej, co za górą, za rzeką, za zakrętem. To paliwo wszystkich podróżników i tego paliwa nigdy nie zabraknie. A zazdrość? Gdy pracowałem nad koncepcją pisma, trafiłem – nakierowany przez wybitnego fotografa Tomasza Tomaszewskiego – na francuski magazyn „Polka”, poświęcony dobrej fotografii i reportażowi. To było olśnienie! Ponad 150 stron odważnie, z rozmachem eksponowanych zdjęć najwybitniejszych, światowej sławy fotografów, teksty najlepszych autorów. A przy tym nowoczesna, piękna szata graficzna i szacunek: dla czytelnika – wymagającego i mądrego, ciekawego świata – ale i dla autorów, których pracę redakcja traktuje z pietyzmem i odpowiedzialnością. „Mamy znakomitych fotografów – pomyślałem – mamy polską szkołę reportażu, mamy znanych w świecie pisarzy i ich opowieści podróżne. Dlaczego nie mielibyśmy mieć pisma na najwyższym poziomie? Nie gorszego niż „Polka”? Autorzy już są!”. Rozmowy z Alicją Kapuścińską, Andrzejem Stasiukiem, Wojciechem Jagielskim, Maxem Cegielskim, prof. Jerzym Bralczykiem i wielu innymi utwierdziły mnie w przekonaniu, że jest miejsce dla takiej koncepcji. I tak zrodziły się Kontynenty.

Dariusz Fedor, redaktor naczelny w dyskusji z podróżnikiem, Robertem „Robbem” Maciągiem

Magazyn Kontynenty to rodzina – dosłownie i w przenośni. Dosłownie, bo od początku wskrzeszenia Kontynentów naczelnego wspomaga jego syn Tomasz Fedor, obecnie zastępca redaktora naczelnego. Z wykształcenia etnolog i indolog, stypendysta rządu Indii w Delhi i Erasmusa w Budapeszcie, zafascynowany podróżami i koncepcją świadomego odkrywania świata z poszanowaniem i zrozumieniem miejscowych zwyczajów. Czuwa nad interaktywną, internetową stroną Kontynentów. Profil pisma na Instagramie tworzy Agnieszka Fedor, córka naczelnego, kończąca medycynę i zamierzająca specjalizować się w pediatrii i medycynie podróży, z zamiłowania podróżniczka (w 2019 roku odbyła pięciomiesięczną podróż dookoła świata, przed studiami przez rok mieszkała w Australii, pół roku spędziła na medycznym Erasmusie w Strasburgu i sześć tygodni na misji medycznej w Kenii). 

W przenośni, bo wszyscy w Kontynentach się znamy i ciągle przyjmujemy do naszego grona nowe osoby – autorów, współpracowników. Uczestniczymy w festiwalach, spotkaniach autorskich, otrzymujemy setki maili z Waszymi opowieściami, reportażami z podróży. Wyławiamy najlepsze z nich, aby z każdym numerem zaskoczyć – i zachwycić – czytelnika.

Projekt graficzny jest dziełem Andrzeja Przygodzkiego, dyrektora artystycznego czasopism Agory, absolwenta ASP w Warszawie (dyplom w Pracowni Plakatu wybitnego grafika plakacisty prof. Henryka Tomaszewskiego – twórcy polskiej szkoły plakatu). Update layoutu wykonał Grzegorz Sufa-Chrostowski, od numeru 3/2019 nowy główny grafik Kontynentów.

Z Kontynentami współpracują najlepsi polscy autorzy – podróżujący pisarze, reporterzy, podróżnicy, m.in. Andrzej Stasiuk, Wojciech Jagielski, Krzysztof Środa, Ziemowit Szczerek, Jarosław Mikołajewski, Michał Rusinek, Krzysztof Varga, Natasza Goerke, Max Cegielski, Paulina Wilk, Małgorzata Rejmer, Magdalena Rittenhouse, Marcin Kydryński, Elżbieta Dzikowska, Marek Kamiński, Robert Maciąg, Kamila Kielar, Bartek Sabela. 

Laureta Progu, nagrody Kontynentów, Bartek Sabela

W galerii fotografii Kontynentów prezentowano m.in. prace twórców legendarnej agencji Magnum Henri Cartier-Bressona oraz Elliotta Erwitta, a także Ryszarda Horowitza, Tomasza Gudzowatego, Tomasza Tomaszewskiego, Mikołaja Grynberga, Chrisa Niedenthala, Jacoba Sobola, Krzysztofa Millera, Kacpra Kowalskiego, Sebastião Salgado i wielu innych.

Od początku patronem duchowym magazynu jest Ryszard Kapuściński, którego nieznane fotografie były w Kontynentach publikowane od 2012 roku już trzykrotnie. Z kolei Kontynenty sprawują patronat medialny nad największym wydarzeniem reporterskim w Polsce – doroczną Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Kontynenty ściśle współpracują z najlepszymi polskimi wydawnictwami reprezentującymi nurt podróżniczy i reporterski, takimi jak Czarne, Znak, Agora, Wydawnictwo Literackie, Muza, Karakter, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego itp. A od 2018 roku same wydają książki, promujące polską prozę podróżniczą i reportaż. W serii Opowieści podróżne ukazały się dotychczas cztery zbiory: Azja, Afryka, Europa i Wyspa. W przygotowaniu są Ameryka, a także dwie nowe serie: Historie podróżne oraz Mikroprzewodniki.

Pismo skierowane jest do osób ciekawych świata, podróżujących i chcących podróżować – w sposób mądry, odpowiedzialny i świadomy. W prezentowaniu różnorodnych kultur, religii, obyczajów skupia się na człowieku, na poszukiwaniu tego, co łączy ludzi, na uświadamianiu piękna i bogactwa świata. Proces poznawania przez podróżowanie definiuje jako kolejne stopnie wtajemniczenia: zobaczyć–poznać–zrozumieć.

Uczestnicy pierwszej edycji warsztatów opowieści podróżnych Kontynentów z gościem specjalnym, czyli z Elżbietą Dzikowską

Kontynenty służą podróżnikom radą: informują o najciekawszych premierach książkowych z nurtu reportersko-podróżniczego, o nowych przewodnikach, recenzują nowości oraz prezentują przedpremierowo fragmenty dzieł autorów polskich i światowych; prezentują także sprawdzony, renomowany sprzęt i wyposażenie wyprawowe i podróżnicze. 

Łamy magazynu otwarte są dla młodych i debiutujących pisarzy, reporterów, podróżników, podróżników. 

Raz do roku Kontynenty przyznają Próg – nagrodę specjalną. W dwóch dotychczasowych edycjach pierwszy raz został wyróżniony podróżnik i pisarz Arun Milcarz, w drugiej edycji nagrodzono Bartka Sabelę – reportera, podróżnika, fotografa.

Magazyn organizuje też dla wszystkich chętnych – w roku 2019 po raz drugi – Wielki Wakacyjny Konkurs Fotograficzny OKo, w którym nagradza najlepsze zdjęcia w kategoriach Azja, Afryka, Ameryki, Australia i Oceania oraz Polska. 

Kontynenty są kwartalnikiem, liczą średnio 164 strony. Do tej pory ukazało się 28 numerów.

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem