W 2018 roku wyprodukowaliśmy film „Kresy”, w którym narratorami są ludzie, którzy uciekli lub zostali przesiedleni z Kresów Wschodnich, świadkowie czasu wojny i pierwszych lat powojennych. Opowiedzieli oni o historii swoich ukochanych Kresów, o dramacie wojny i przesiedleń, pierwszych dniach zdobywania ziem zachodnich, tymczasowości, strachu i tęsknocie. To dokument o zanikającej kresowej kulturze i tradycji, o tym jak powoli ludzie „stamtąd” stawali się ludźmi „stąd”.
https://plus.gazetalubuska.pl/internetowa-premiera-filmu-kresy-zapraszamy-na-seans/ar/13563526
Po obejrzeniu filmu część widzów ma poczucie niedosytu, uważa, że 80 minut to za mało aby opowiedzieć całą historię pożegnania z rajem utraconym jakim do dziś jawią się im Kresy. Wielu kresowian pochodzących z przedwojennych polskich miast prosiło o ciąg dalszy, poświęcony takim fundamentom polskiej historii jak Wilno i Lwów.
Lwów, w II RP był trzecim największym miastem, po Warszawie i Łodzi. Starał się rywalizować z Warszawą o miano kulturalnej i naukowej stolicy kraju. Miastem, symbolem polskości, jest również Wilno. W drugiej połowie XX wieku przeżywało lata świetności, stało się regionalną metropolią północno-wschodniej Europy. Jeżeli powiemy, że województwo wileńskie to Wilno, nie będzie to przesadą. A przecież mamy jeszcze Stanisławów, Grodno, Brześć, Borysław, Równe, Tarnopol, Łuck, Kołomyja …
Chcielibyśmy, aby w tym nowym filmie w podróż po kresowych miastach ponownie zabrali nas Kresowianie. Chcielibyśmy wędrować z nimi ulicami i uliczkami, mijać i wspominać magiczne miejsca oraz ludzi, których znali. Odtworzyć chwile pożegnań i ich tęsknotę. Może dzięki temu jeszcze pełniej zrozumiemy kresowego ducha i to co mieści w sobie pojęcie „Kresy”.
Przy okazji stworzymy archiwum: „KRESY - OSTATNI ŚWIADKOWIE”, które udostępnimy na specjalnie stworzonym serwisie:
Nasze filmy powstają wyłącznie dzięki zaangażowaniu „Gazety Lubuskiej” i sponsorów. Powstają bez pomocy państwowych dotacji filmowych. Niestety budżety promocyjne naszych mecenasów nie są nieograniczone i realizacja filmu w oparciu o takie finansowanie stała się praktycznie niemożliwa. Na szczęście wciąż możemy liczyć na patronackie i eksperckie wsparcie „Gazety Lubuskiej”, która jako koproducent rozpropaguje naszą akcję i dzięki zasięgowi Polska Press Grupy w Internecie dotrze z filmem do widzów na całym świecie.
Naszych filmów dokumentalnych („Kresy”, „Bitwa o Dom Katolicki”) nie realizowaliśmy z myślą o zysku. Umieściliśmy je w Internecie z nieograniczonym i nieodpłatnym dostępem. Chcemy by tak pozostało. Nie będziemy mogli sfinansować tej produkcji bez Waszej pomocy stąd decyzja o ogłoszeniu publicznej zbiórki na film „Kresy 2”. Prace nad pierwszą częścią filmu trwały ponad rok. To dziesiątki odbytych rozmów, dziesiątki wyjazdów ekipy filmowej, noclegów, tysiące przejechanych kilometrów, a pracują dla nas najlepsi profesjonaliści co możecie sprawdzić oglądając poprzednie filmy. To wszystko kosztuje. Ale efekt jest unikalny i wyjątkowy. Zachowujemy historie, które odchodzą wraz z ostatnimi Polakami pamiętającymi przedwojenne życie na Kresach.
Nasza firma Koma 2 powstała w 1997 roku. Specjalizujemy się w produkcji filmów dokumentalnych, reportaży, reklam oraz programów radiowych i telewizyjnych.
Stworzyliśmy setki reklam. Opracowaliśmy kampanie promocyjne największych przebojów polskiego i amerykańskiego kina na naszym rynku. Stworzyliśmy kampanie audio-wizualne przyczyniające się do sukcesu największych polskich produkcji filmowych „Nigdy w życiu” Ryszarda Zatorskiego, „Vinci” Juliusza Machulskiego, „Pogoda na Jutro” Jerzego Sthura, „Ogniem i Mieczem” Jerzego Hoffmana, „Wesele”, „Dom Zły” i „Drogówka” Wojciecha Smarzowskiego, „Wojna polsko-ruska” Xawerego Żuławskiego, „Dzień Szakala”, „Chłopaki nie płaczą”, „Trzy dni z tysiąca”, „Listy do M”.
Produkujemy i post-produkujemy stałe programy telewizyjne takie jak , „Łossskot”,„Dolina Kreatywna” czy „Kulturalni” i seriale dokumentalne np. 27 odcinkowy serial „Prof Świerzawski” /TVN/ , „”100 na 100” /TVP/.
Z naszych usług korzystają znani reżyserzy i dokumentaliści: Kama Veymont, Irena i Jerzy Morawscy, Janusz Zaorski, Paweł Woldan, Andrzej Titkow, Krzysztof Tchórzewski, Rafał Mierzejewski, Ewa Misiewicz, Wiesław Paluch, Anna Ferens, Sławomir Koehler, Krzysztof Kownas, Hanna Kramarczuk, Michał Nekanda-Trepka, Filip Dzierżawski.
Ale naszą prawdziwą pasją są dokumenty historyczne odkrywające mało znane epizody z naszej historii lub takie, które z różnych powodów są niewygodne dla mainstream-owych mediów.
Nasze filmy się Wam podobają!
„1960 Wydarzenia Zielonogórskie. Bitwa o Dom Katolicki.” zostały uznane za najlepszy polski dokument historyczny na Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z historią”. W sumie w TVP i w Internecie obejrzało go już ponad 2 miliony widzów.
„KRESY” mają już ponad 1 milion 300 tysięcy widzów!!!