Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Kuracyja w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyPolska kolej jest jaka jest - zdarzają się opóźnienia, tabor nie zawsze jest komfortowy, a i zdarza się, że obsługa zawodzi. Tak jak i w lotnictwie, bezpieczeństwa na kolei uczy się poprzez katastrofy i incydenty. Niestety, taka jest teoria - w praktyce wielokrotnie celowo ignorowano bądź zapominano nauki płynące z wypadków. Moim zadaniem jest pokazać Wam, widzom, możliwie jak najbardziej obiektywny obraz polskiej kolei, poczynając od przedstawienia katastrof kolejowych, głównie tych zapomnianych, w serii Czarne dni kolei - obecnie głównej serii kanału.
Dzięki tej serii, udało się po 30 latach zlokalizować właściwe miejsce katastrofy kolejowej w Ursusie (a obecnie trwają prace nad jej upamiętnieniem), a także:
I przede wszystkim, stale przypominać o zaniedbaniach do dziś obecnych na polskiej kolei.
Jest jednak jeszcze wiele więcej do osiągnięcia.
Kilka filmów z tejże serii było wyświetlanych w Stacji Muzeum w Warszawie od maja do listopada 2022 roku w ramach wystawy czasowej Katastrofy kolejowe.
Ten kanał to jednak nie tylko katastrofy. Od maja 2020 na kanale pojawia się seria Po wąskim torze o kolejach wąskotorowych, które przez dziesięciolecia woziły ludność wielu polskich miast i wsi, a dzisiaj albo służą za atrakcję turystyczną, albo są rozkradzione, albo nie istnieją w ogóle.
Celem tejże serii jest ukazanie Wam wszystkich wąskotorówek w kraju, abyście mogli poczuć nostalgię dawnych czasów, gdy nikomu się nie spieszyło, zaplanować sobie urlop z taką koleją, czy wybrać się na zwiedzanie tego, co z danej kolei pozostało.
W wakacje 2021 miała miejsce premiera dwuczęściowego filmu 20 lat cięć opowiadającego o zwijaniu polskiej kolei w latach 1990-2010. Jego kontynuacją jest seria Od cięć do współczesności, obejmująca okres od 2010 roku do dziś.
Są również filmy o tematyce ogólnotransportowej, jak chociażby materiał nt. katastrofy Halifaxa "J" pod Arx (pd. Francja) podczas II wojny światowej, w której udział brał nikt inny, jak Mieczysław Pawlikowski - aktor znany z roli Onufrego Zagłoby w Panu Wołodyjowskim. Prawdopodobnie jest to pierwszy materiał podejmujący tematykę właściwych przyczyn tego wypadku.
A autorem lepszej jakości avatara jest Patron Pianek, za co mu serdecznie dziękuję!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.