Avatar użytkownika

Kurs na DBT

34
patronów
885 
miesięcznie
11 095 
łącznie
34
patronów
885 zł 11 095 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
Piątka do piątki i uzbiera się te kilka stówek minimalnych kosztów powstania odcinka. Dla nas to jak wiadomość "hej, słucham Was i chcę dalej, więc się dokładam!" :) Uwielbiamy dostawać takie wiadomości i bardzo za nie dziękujemy!
10 zł miesięcznie
Dyszka do dyszki i uzbiera się nie tylko kilka stówek minimalnych "technicznych" kosztów każdego odcinka, ale też mała dokładka na inne wydatki. Wysyłacie nam tym samym wiadomość, że wspieracie naszą pracę, która za odcinkiem stoi!
25 zł miesięcznie
25 zł to dla nas już naprawdę realnie dużo. Te wpłaty pozwolą nam działać ze spokojem i nagrywać może nawet w innych terminach niż piątek wieczorem lub sobota rano :) dzięki, że doceniacie naszą pracę!
50 zł miesięcznie
Taka wpłata to dla nas wiadomość "Hej, chcę być Waszym partnerem w tym co robicie i mieć swój udział w upowszechnianiu wiedzy o DBT w Polsce. Jadę z Wami!". Wszystkich którzy chcą i mogą pozwolić sobie na taki współudział zapraszamy na pokład! Zostaw nam swój adres korespondencyjny, a w podziękowaniu za Twój wkład w nasz podcast prześlemy Ci autobiografię Marshy Linehan z dedykacją i podpisami całego zespołu.
85 zł miesięcznie
Wow, 85 zł miesięcznie to już naprawdę dużo. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za takie zaufanie!
Patroni z najwyższego progu zostaną raz na kwartał zaproszeni na online'owe spotkanie naszego zespołu, gdzie będziemy mogli wspólnie wypić kawę i podyskutować o terapii DBT. Dodatkowo, otrzymasz od nas autobiografię Marshy Linehan z dedykacją i podpisami całego zespołu.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Kurs na DBT w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Jesteśmy zespołem terapeutów DBT i opowiadamy o dialektycznej terapii behawioralnej - sprawdzonej metodzie terapii dla osób z dysregulacją emocji. Robimy ten podcast, bo wiemy, że terapia DBT jest skuteczna i pomaga budować życie warte przeżycia.

Cześć!

Nazywamy się Kurs na DBT i tworzymy podcast, w którym opowiadamy o psychoterapii dialektyczno-behawioralnej.

Jeśli doświadczasz intensywnych emocji, impulsywnych zachowań albo masz trudności w regulowaniu swoich myśli i uczuć; jesteś przyjacielem lub członkiem rodziny takiej osoby; jesteś psychoterapeutą, trenerem umiejętności lub interesujesz się tym, jak dbać o jakość swojego zdrowia psychicznego - ten podcast jest dla Ciebie. 

Jesteśmy zespołem terapeutów z Krakowa i stworzyliśmy "Kurs na DBT", by upowszechniać wiedzę o dialektycznej terapii behawioralnej. Uczymy się jej od ponad trzech lat i to podejście terapeutyczne, które zmieniło nasze życie, nie tylko pod kątem zawodowym, ale też prywatnym. W DBT odnaleźliśmy skuteczną metodę pracy dla osób ze zwiększoną podatnością emocjonalną i ich rodzin, a także filozofię, według której sami możemy żyć. Włączając nasz podcast usłyszycie o teorii, która za DBT-em stoi i umiejętnościach niezbędnych do prowadzenia życia wartego przeżycia.

 

W podcaście możecie się spodziewać różnych typów odcinków. Niektóre będą dotyczyły kwestii merytorycznych, np. podstaw i filarów DBT - jak na przykład teorii biospołecznej, dialektyki czy analizy behawioralnej. Będziemy mówić najwięcej o konkretnych umiejętnościach DBT, czyli strategiach zachowania, których uczymy naszych pacjentów, by mogli lepiej radzić sobie w życiu. Planujemy również odcinki, w których będziemy rozmawiać z wyjątkowymi gośćmi: pacjentami, uczestnikami treningów czy grup Family Connections czy terapeutami spoza naszego zespołu.

Dlaczego zajmujemy się DBT? 

O tym posłuchacie w pierwszym odcinku! 

 

Jedną z dominujących myśli była chęć prowadzenia przez nas skutecznej terapii dla osób z zaburzeniem osobowości typu borderline (BPD). Wokół tej grupy pacjentów narosło wiele krzywdzących mitów, z którymi chcemy się coraz skuteczniej rozprawiać.

Mit nr 1: BPD jest nieuleczalne.

Ten mit może zniechęcać pacjentów do szukania skutecznej pomocy w przypadku objawów BPD. W rzeczywistości istnieje kilka opartych na dowodach metod leczenia BPD, w tym dialektyczna terapia behawioralna (DBT). Poza nią, udowodnione działanie mają także terapia schematów (TS), psychoterapia skoncentrowana na przeniesieniu (TFP) oraz terapia oparta na mentalizacji (MBT). Chociaż objawy BPD mogą być trudne do opanowania, wiele osób z BPD jest w stanie osiągnąć znaczną poprawę jakości życia dzięki dobremu leczeniu.

Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego (NIMH)

Mit nr 2: Ludzie z zaburzeniem osobowości borderline manipulują i szukają uwagi.

Mit ten wynika z faktu, że osoby z BPD często angażują się w zachowania impulsywne lub autodestrukcyjne, aby poradzić sobie z intensywnym przeżyciem emocjonalnym. Jako terapeuci, wykreślamy słowo "manipulacja" z naszego słownika. Badania wykazują, że zachowanie osób z BPD może wynikać z pragnienia nawiązania kontaktu z innymi i uniknięcia porzucenia, które staje się głównym celem. Poszukiwanie uwagi ze strony innych ludzi może wiązać się z trudnościami w samodzielnej regulacji emocji.

Źródło: Chapman, A., K., Gratz, and P., Hoffman. The Borderline Personality Disorder Survival Guide: Everything You Need to Know About Living with BPD.New Harbinger Publications, 2007.

Mit nr 3: Ludzie z BPD są zawsze zezłoszczeni i zachowują się agresywnie.

Chociaż prawdą jest, że ludzie z BPD mogą zmagać się z intensywnymi emocjami, w tym złością i drażliwością, nie oznacza to, że są z natury agresywni lub brutalni. W rzeczywistości badania wykazują, że osoby z BPD nie są skłonne do zachowań agresywnych w większym stopniu, niż osoby z innymi chorobami psychicznymi (a to wciąż niewielka ilość).

Źródło: Chapman, A., K., Gratz, and P., Hoffman. The Borderline Personality Disorder Survival Guide: Everything You Need to Know About Living with BPD.New Harbinger Publications, 2007.

Mit nr 4: Zaburzenie osobowości borderline występuje rzadko.

Chociaż zaburzenie osobowości typu borderline jest mniej znane niż niektóre inne schorzenia psychiczne, takie jak depresja czy schizofrenia, szacuje się, że dotyka do 2% populacji ogólnej i 20% pacjentów z diagnozą psychiatryczną. Ponadto BPD jest często błędnie zdiagnozowana lub niedodiagnozowana u osób, u których widzimy też inne objawy, co może przyczyniać się do postrzegania jej jako rzadkiej.

Źródło: Chapman J, Jamil RT, Fleisher C. Borderline Personality Disorder. StatPearls Publishing; 2023.

Mit nr 5: Osoby z BPD nie mogą tworzyć stabilnych związków.

Badania pokazują, że dzięki zwiększaniu świadomości, odpowiedniemu leczeniu i wsparciu, osoby z BPD mogą rozwinąć umiejętności oraz strategie radzenia sobie potrzebne do utrzymania stabilnych, satysfakcjonujących relacji

Źródło: Navarro-Gómez S, Frías A, Palma C; Romantic Relationships of People with Borderline Personality: A Narrative Review. Psychopathology 6 July 2017; 50 (3): 175–187.

Mit nr 6: Osoby z BPD celowo stwarzają problemy i są oporne na leczenie.

Takie postrzeganie jest zakorzenione w braku zrozumienia złożonych wyzwań emocjonalnych i interpersonalnych, przed którymi stoją osoby z dysregulacją emocji. W rzeczywistości pacjenci często czują się przytłoczoni swoimi emocjami, a mimo tego starają się je skutecznie regulować. Terapia osób z BPD wymaga współczującego, nieoceniającego podejścia, które rozpoznaje mocne strony jednostki i wspiera ją w budowaniu umiejętności.

I taka właśnie jest dialektyczna terapia behawioralna.

Źródło: Chapman, A., K., Gratz, and P., Hoffman. The Borderline Personality Disorder Survival Guide: Everything You Need to Know About Living with BPD.New Harbinger Publications, 2007.

 


Naszym podcastem będziemy rozpowszechniać wiedzę o DBT dla terapeutów i pacjentów, po to, by walczyć ze szkodliwymi przekonaniami na temat BPD. Pacjentom chcemy dawać możliwość pogłębiania i utrwalania wiedzy, którą zdobywają w czasie terapii i treningów umiejętności. Terapeutom chcemy pokazywać te aspekty pracy, które nas do DBT przekonały i zachęcać ich, by również szli tą drogą, by móc robić najlepszą pracę dla swoich klientów

Tak wyglądamy w czasie burzy mózgów ;)

 

Nasz podcast nie zastąpi psychoterapii indywidualnej ani grupy treningowej - będzie jej jedynie towarzyszył.

Zależy nam, by dotrzeć też do osób, które być może nie będą nigdy bezpośrednią grupą odbiorców terapeutycznego wsparcia, ale wśród swoich bliskich lub znajomych mają osoby zmagające się z dysregulacją i chcą dowiedzieć się więcej. 

W naszym podcaście nie będziemy promować ani lokować żadnych produktów. Chcemy namawiać jedynie do poszerzania wiedzy.

Wpadnijcie też na nasze konto na Facebooku i naszego Instagrama - publikujemy tam różne fajne rzeczy, które podcastowi towarzyszą. 

Zapraszamy na Instagram!

 

Czemu decydujemy się na Patronite?

Bo potrzebujemy wsparcia finansowego do technicznej obsługi odcinków, a także opłacić spędzone na pracy nad podcastem godziny poświęcone przez nas. Chcemy go robić coraz lepiej, bo wierzymy, że może być pomocny. A ponieważ mamy w naszym gronie kilku perfekcjonistów, to chcemy, żeby jego jakość (zarówno techniczna, jak i merytoryczna!) była świetna. Dotychczasowe odcinki powstały naszym nakładem finansowym, ale wierzymy, że dzięki Waszemu wsparciu możemy robić nasz podcast jeszcze lepiej, nie martwiąc się o kasę. Za każde wsparcie jesteśmy kosmicznie wdzięczni!

 

Jeśli chcesz poznać nas lepiej, wpadnij nas posłuchać! 

Kanał na YouTube

Spotify

Apple Podcasts

 

Dziękujemy <3

Zespół Kurs na DBT

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Kurs na DBT już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Mateusz Pliczko
Mateusz Pliczko
25 zł
Katarzyna Piętoń
Katarzyna Piętoń
5 zł
Michał Jaczyński
Michał Jaczyński
10 zł
Anna Pieczka
Anna Pieczka
5 zł
Witold Socha
Witold Socha
25 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.