Kurs na DBT

W Patronite od 09.05.2023

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 809

Liczba Patronów: 826

Zostań Patronem
Kup na prezent
20 patronów
625 miesięcznie
625 łącznie
Jesteśmy zespołem terapeutów DBT i opowiadamy o dialektycznej terapii behawioralnej - sprawdzonej metodzie terapii dla osób z dysregulacją emocji. Robimy ten podcast, bo wiemy, że terapia DBT jest skuteczna i pomaga budować życie warte przeżycia.

O Autorze

Cześć!

Nazywamy się Kurs na DBT i tworzymy podcast, w którym opowiadamy o psychoterapii dialektyczno-behawioralnej.

Jeśli doświadczasz intensywnych emocji, impulsywnych zachowań albo masz trudności w regulowaniu swoich myśli i uczuć; jesteś przyjacielem lub członkiem rodziny takiej osoby; jesteś psychoterapeutą, trenerem umiejętności lub interesujesz się tym, jak dbać o jakość swojego zdrowia psychicznego - ten podcast jest dla Ciebie. 

Jesteśmy zespołem terapeutów z Krakowa i stworzyliśmy "Kurs na DBT", by upowszechniać wiedzę o dialektycznej terapii behawioralnej. Uczymy się jej od ponad trzech lat i to podejście terapeutyczne, które zmieniło nasze życie, nie tylko pod kątem zawodowym, ale też prywatnym. W DBT odnaleźliśmy skuteczną metodę pracy dla osób ze zwiększoną podatnością emocjonalną i ich rodzin, a także filozofię, według której sami możemy żyć. Włączając nasz podcast usłyszycie o teorii, która za DBT-em stoi i umiejętnościach niezbędnych do prowadzenia życia wartego przeżycia.

 

W podcaście możecie się spodziewać różnych typów odcinków. Niektóre będą dotyczyły kwestii merytorycznych, np. podstaw i filarów DBT - jak na przykład teorii biospołecznej, dialektyki czy analizy behawioralnej. Będziemy mówić najwięcej o konkretnych umiejętnościach DBT, czyli strategiach zachowania, których uczymy naszych pacjentów, by mogli lepiej radzić sobie w życiu. Planujemy również odcinki, w których będziemy rozmawiać z wyjątkowymi gośćmi: pacjentami, uczestnikami treningów czy grup Family Connections czy terapeutami spoza naszego zespołu.

Dlaczego zajmujemy się DBT? 

O tym posłuchacie w pierwszym odcinku! 

 

Jedną z dominujących myśli była chęć prowadzenia przez nas skutecznej terapii dla osób z zaburzeniem osobowości typu borderline (BPD). Wokół tej grupy pacjentów narosło wiele krzywdzących mitów, z którymi chcemy się coraz skuteczniej rozprawiać.

Mit nr 1: BPD jest nieuleczalne.

Ten mit może zniechęcać pacjentów do szukania skutecznej pomocy w przypadku objawów BPD. W rzeczywistości istnieje kilka opartych na dowodach metod leczenia BPD, w tym dialektyczna terapia behawioralna (DBT). Poza nią, udowodnione działanie mają także terapia schematów (TS), psychoterapia skoncentrowana na przeniesieniu (TFP) oraz terapia oparta na mentalizacji (MBT). Chociaż objawy BPD mogą być trudne do opanowania, wiele osób z BPD jest w stanie osiągnąć znaczną poprawę jakości życia dzięki dobremu leczeniu.

Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego (NIMH)

Mit nr 2: Ludzie z zaburzeniem osobowości borderline manipulują i szukają uwagi.

Mit ten wynika z faktu, że osoby z BPD często angażują się w zachowania impulsywne lub autodestrukcyjne, aby poradzić sobie z intensywnym przeżyciem emocjonalnym. Jako terapeuci, wykreślamy słowo "manipulacja" z naszego słownika. Badania wykazują, że zachowanie osób z BPD może wynikać z pragnienia nawiązania kontaktu z innymi i uniknięcia porzucenia, które staje się głównym celem. Poszukiwanie uwagi ze strony innych ludzi może wiązać się z trudnościami w samodzielnej regulacji emocji.

Źródło: Chapman, A., K., Gratz, and P., Hoffman. The Borderline Personality Disorder Survival Guide: Everything You Need to Know About Living with BPD.New Harbinger Publications, 2007.

Mit nr 3: Ludzie z BPD są zawsze zezłoszczeni i zachowują się agresywnie.

Chociaż prawdą jest, że ludzie z BPD mogą zmagać się z intensywnymi emocjami, w tym złością i drażliwością, nie oznacza to, że są z natury agresywni lub brutalni. W rzeczywistości badania wykazują, że osoby z BPD nie są skłonne do zachowań agresywnych w większym stopniu, niż osoby z innymi chorobami psychicznymi (a to wciąż niewielka ilość).

Źródło: Chapman, A., K., Gratz, and P., Hoffman. The Borderline Personality Disorder Survival Guide: Everything You Need to Know About Living with BPD.New Harbinger Publications, 2007.

Mit nr 4: Zaburzenie osobowości borderline występuje rzadko.

Chociaż zaburzenie osobowości typu borderline jest mniej znane niż niektóre inne schorzenia psychiczne, takie jak depresja czy schizofrenia, szacuje się, że dotyka do 2% populacji ogólnej i 20% pacjentów z diagnozą psychiatryczną. Ponadto BPD jest często błędnie zdiagnozowana lub niedodiagnozowana u osób, u których widzimy też inne objawy, co może przyczyniać się do postrzegania jej jako rzadkiej.

Źródło: Chapman J, Jamil RT, Fleisher C. Borderline Personality Disorder. StatPearls Publishing; 2023.

Mit nr 5: Osoby z BPD nie mogą tworzyć stabilnych związków.

Badania pokazują, że dzięki zwiększaniu świadomości, odpowiedniemu leczeniu i wsparciu, osoby z BPD mogą rozwinąć umiejętności oraz strategie radzenia sobie potrzebne do utrzymania stabilnych, satysfakcjonujących relacji

Źródło: Navarro-Gómez S, Frías A, Palma C; Romantic Relationships of People with Borderline Personality: A Narrative Review. Psychopathology 6 July 2017; 50 (3): 175–187.

Mit nr 6: Osoby z BPD celowo stwarzają problemy i są oporne na leczenie.

Takie postrzeganie jest zakorzenione w braku zrozumienia złożonych wyzwań emocjonalnych i interpersonalnych, przed którymi stoją osoby z dysregulacją emocji. W rzeczywistości pacjenci często czują się przytłoczoni swoimi emocjami, a mimo tego starają się je skutecznie regulować. Terapia osób z BPD wymaga współczującego, nieoceniającego podejścia, które rozpoznaje mocne strony jednostki i wspiera ją w budowaniu umiejętności.

I taka właśnie jest dialektyczna terapia behawioralna.

Źródło: Chapman, A., K., Gratz, and P., Hoffman. The Borderline Personality Disorder Survival Guide: Everything You Need to Know About Living with BPD.New Harbinger Publications, 2007.

 


Naszym podcastem będziemy rozpowszechniać wiedzę o DBT dla terapeutów i pacjentów, po to, by walczyć ze szkodliwymi przekonaniami na temat BPD. Pacjentom chcemy dawać możliwość pogłębiania i utrwalania wiedzy, którą zdobywają w czasie terapii i treningów umiejętności. Terapeutom chcemy pokazywać te aspekty pracy, które nas do DBT przekonały i zachęcać ich, by również szli tą drogą, by móc robić najlepszą pracę dla swoich klientów

Tak wyglądamy w czasie burzy mózgów ;)

 

Nasz podcast nie zastąpi psychoterapii indywidualnej ani grupy treningowej - będzie jej jedynie towarzyszył.

Zależy nam, by dotrzeć też do osób, które być może nie będą nigdy bezpośrednią grupą odbiorców terapeutycznego wsparcia, ale wśród swoich bliskich lub znajomych mają osoby zmagające się z dysregulacją i chcą dowiedzieć się więcej. 

W naszym podcaście nie będziemy promować ani lokować żadnych produktów. Chcemy namawiać jedynie do poszerzania wiedzy.

Wpadnijcie też na nasze konto na Facebooku i naszego Instagrama - publikujemy tam różne fajne rzeczy, które podcastowi towarzyszą. 

Zapraszamy na Instagram!

 

Czemu decydujemy się na Patronite?

Bo potrzebujemy wsparcia finansowego do technicznej obsługi odcinków, a także opłacić spędzone na pracy nad podcastem godziny poświęcone przez nas. Chcemy go robić coraz lepiej, bo wierzymy, że może być pomocny. A ponieważ mamy w naszym gronie kilku perfekcjonistów, to chcemy, żeby jego jakość (zarówno techniczna, jak i merytoryczna!) była świetna. Dotychczasowe odcinki powstały naszym nakładem finansowym, ale wierzymy, że dzięki Waszemu wsparciu możemy robić nasz podcast jeszcze lepiej, nie martwiąc się o kasę. Za każde wsparcie jesteśmy kosmicznie wdzięczni!

 

Jeśli chcesz poznać nas lepiej, wpadnij nas posłuchać! 

Kanał na YouTube

Spotify

Apple Podcasts

 

Dziękujemy <3

Zespół Kurs na DBT


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Magdalena Mak-Jeszka
Magdalena Mak-Jeszka
Próg: 50 zł
Hubert Zajdel
Hubert Zajdel
Próg: 25 zł
Anna Pieczka
Anna Pieczka
Próg: 5 zł
Anonimowy patron
Próg: 5 zł
Aleksandra Żmudzka
Aleksandra Żmudzka
Próg: 5 zł