W Patronite od 17.10.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie:

Liczba Patronów:

Zostań Patronem
Kup na prezent
0 patronów
0 miesięcznie
0 łącznie
MacLawye® o prawnych aspektach wydarzeń politycznych i politycznych uwarunkowaniach kształtowania prawa. O lobbingu i legislacji. Ale także o pozazawodowych pasjach adwokatów w tym o sztuce kulinarnej. Dużo satyry, złośliwości, persyflaży.

O Autorze

Jerzy Marcin Majewski

adwokat

MacLawye®

ILUSTROWANY MAGAZYN ADWOKACKI

 

Nieprzerwanie od 16 lat w Internecie

MacLawyer

ADWOKATURA | POLITYKA & PRAWO | SPORT & PODRÓŻE

KULTURA & SZTUKA | NOWY ATEIZMSZTUKA KULINARNA

LOBBING & LEGISLACJA | BEZ TOGI i NA LUZIE

MAGAZYN ILUSTROWANY OKŁADKA MIESIĄCA

zapamiętaj domenę:

maclawyer.eu

 

 

Po 35 latach wykonywania zawodu adwokata trudno jest o sobie pisać inaczej. Jednak od bez mała dziesięciu lat czuję się bardziej publicystą polityczno-prawnym niż adwokatem. Zatem nie będzie mojego CV - to znajdziecie w sieci.

Mam na imię Marcin. Ten oficjalny "Jerzy" to wypadek przy pracy mojego Ojca, który był szedł do urzędu i zapomniał jakie imię dla syna uzgodnił z Mamą. Na imię Jerzy nie reaguję.

A wykonując swój zawód musiałem tego imienia - i to pierwszego w dokumentach -  używać jako imienia oficjalnego. No i stąd się wzięły te - nieco pretensjonalne - dwa imiona.

Mówcie do mnie Marcin.

 

 

MacLawye® jest moim autorskim projektem i dziełem. W ciągu szesnastu lat obecności MacLawye®a w sieci, powstawały różne prawnicze portale, także adwokackie.  Zmieniały się ich funkcje i cele. Powstawały i znikały. A MacLawye® trwa.

MacLawye® początkowo miał być portalem promującym używanie komputerów firmy Apple wśród prawników; stąd tytuł magazynu, który stał się też moim nickiem i pseudonimem w środowisku.

Kiedy piszę MacLawye® piszę o magazynie, kiedy piszę Maclawyer piszę o sobie - chociaż często m się myli.

Był czas gdy MacLawye® pełnił funkcje informacyjne, był czas gdy dominowały skomplikowane analizy prawnicze częste komentarze polityczne; były strony powiązane jak Trybuna Sądowa, adwokatura.info, Lobbing, Pałac Namiestnikowski (w trakcie wyborów prezydenckich). Były wspólne z Koleżankami i Kolegami z fb grupy Polska Palestra akcje lobbingowe: obrona znaczka sądowego, skuteczna obrona art. 126 kpc (PESEL w pierwszym piśmie procesowym).

Uprawiałem "publicystykę uczestniczącą" gdy publikując cykl artykułów o absurdzie dokumentowania odbytych szkoleń punktami, sprowokowałem wszczęcie przeciwko mnie postępowania dyscyplinarnego, doprowadzając do wydanie przez Wyższy Sąd Dyscyplinarny orzeczenia uniewinniającego (szkoda tylko, że rzecznicy dyscyplinarni i sądy nie respektują tego precedensu). 

Nie oszczędzałem samorządu. Zarówno poważną krytyką jak i kpiącą satyrą. Ale było też wsparcie dla samorządu gdy Maclawyer administrował ankietą Strategia dla adwokatury. Sporo materiałów dyskusyjnych i artykułów problemowych pojawiało się przed Krajowymi Zjazdami Adwokatury.

Obecnie MacLawye® jest magazynem ilustrowanym o lżejszej formule, więcej miejsca poświęcam kulturze, twórczości adwokatów i adwokackim pasjom.

Jako antyteista upowszechniam też wiedzę o Nowym Ateizmie.

Bardzo rozwinął się dział Sztuka Kulinarna, z czego się niezmiernie cieszę.

Od niedawna mam też odwagę publikować własne próby literackie.

Wszystko wzbogaca bardzo zindywidualizowana autorska grafika, której celem jest oddanie treści ilustrowanych wpisów.

Przez lata prowadzenia kancelarii adwokackiej byłem patronem wielu aplikantów adwokackich.

Dzisiaj Maclawye® sam potrzebuje patronów. Aby zachować poziom i aby się rozwijać. Wsparcia potrzebuje MacLawye®, nie Maclawyer; ja jeszcze potrafię trafić tam gdzie trzeba.

Rozpoczynałem projekt MacLawye® gdy prowadziłem jeszcze dobrze prosperującą kancelarię. Nigdy nie liczyłem na jakiekolwiek zyski z tego projektu odmawiając zamieszczania reklam; a koszty nie były wysokie i w budżecie adwokata mieściły się niezauważalnie. Ale czas robi swoje. Utrzymanie hostingów, domen, licencji, kont na portalach wspomagających jak YouTube czy Issuu, zaczynają być znaczącym obciążeniem budżetu wesołego emeryta. O konieczności wymiany sprzętu już nie wspominam; bo Apple ma same zalety z wyjątkiem... ceny.

Dzięki projektowi patronite.pl mam nadzieję pozyskać Patronów. Może wśród adwokatów, może wśród dużych kancelarii, może wśród byłych moich (i nie tylko moich) aplikantów; a może po prostu komuś spodoba się styl mojej publicystyki.

Projekt patronie.pl gwarantuje, że udzielone wsparcie przeznaczone zostanie zgodnie z celem i założeniem; nie powstałyby tak znaczące społecznie filmy braci Sekielskich gdyby nie projekt patronite.pl.

Potraktujcie wsparcie MacLawye®a jak prenumeratę lub dostęp do płatnych portali. Dostęp do MacLawye®a był, jest i pozostanie bezpłatny, nie musicie go wspierać. Ale możecie.

Zaczynamy od całkowicie nowej powłoki graficznej magazynu, którą napradę warto obejrzeć. MacLawye® został przeniesiony na szybsze serwery a nowa powłoka ma zapewnić lepszą responsywność i czytelnośc na smartfonach. Zmienił się także adres magazynu, który teraz brzmi: http://maclawyer.eu

Czy przystąpienie do projektu patronite.pl będzie dla MacLawye®a nowym początkiem, czy też Maclawyer zje własny ogon, to zależy od Was.

Liczę na Was

jmm


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika