W Patronite od 19.09.2016

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie:

Liczba Patronów:

Zostań Patronem
Kup na prezent
0 patronów
0 miesięcznie
5 097 łącznie
Swoje życie podporządkowałem Górom Karakorum i Himalajom liczącym tysiące niższych i wyższych szczytów, wśród nich są te najwyższe – ośmiotysięczne.

Setki przebiegniętych i przejechanych rowerem kilometrów, dziesiątki przepłyniętych basenów i litry potu wylanych na siłowni pozwalają mi realizować marzenia zdobywania nowych szczytów.

O Autorze

Człowiek gór

Góry towarzyszyły mi odkąd pamiętam. Część każdych wakacji w dzieciństwie spędzałem na Hali Gąsienicowej lub w Morskim Oku, pierwsze wspinaczki w skałach, później Tatry - wspinaczka z Tatą i bratem na Kościelec w wieku 5 lat. Kolejne etapy wtajemniczenia górskiego to kurs skałkowy i tatrzański. W końcu przyszedł czas na Alpy, Kaukaz i Andy. Pierwszy raz w góry wysokie - wyjechałem w 2005 r. i od tej pory jestem co roku w Himalajach lub Karakorum.

W międzyczasie razem z Tatą realizowaliśmy projekt Korona Ziemi, czyli zdobycie wszystkich najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów. Weszliśmy na wszystkie oprócz Mount Everest, bo na to już nam zabrakło funduszy. 

Oprócz realizacji pasji górskiej, jestem naukowcem, nauczycielem akademickim (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu) i mówcą motywacyjnym. Mam tytuł doktora nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu.

 

Wyzwania

Dziś jestem członkiem kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej oraz członkiem Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego. Z czternastu ośmiotysięczników zdobyłem cztery, ale Korona Himalajów nie jest moim nadrzędnym celem. Na całym świecie istnieje przecież dużo niższych, ale jednocześnie trudniejszych gór - wysokość tak naprawdę nie ma znaczenia, liczą się wyzwania, jakie potrafi stawiać przed nami Przyroda.

Góry pochłonęły mnie całkowicie - poniższa lista mówi sama za siebie....

Zdobyte ośmiotysięczniki (bez używania dodatkowego tlenu i bez korzystania z pomocy tragarzy wysokościowych)

Inne wyprawy w górach wysokich:

  • 2018 – Manaslu (osiągnięta wysokość 7000 m)
  • 2017 – Makalu (osiągnięta wysokość 8000 m)
  • 2016 – K2 (osiągnięta wysokość 7000 m)
  • 2015 – Lhotse (wypraw przerwana przez trzęsienie ziemi)
  • 2014 – K2 (osiągnięta wysokość 8450 m)
  • 2013 – Dhaulagiri (osiągnięta wysokość 8100 m)
  • 2012 – Lhotse (osiągnięta wysokość 8200m)
  • 2011 – Kanczendzonga (osiągnięta wysokość 8430 m)
  • 2010 – Manaslu (osiągnięta wysokość 7400 m)

Inne wyprawy:

Cele

Zdobycie upragnionego szczytu to dopiero połowa sukcesu, dopiero dotarcie do bazy ekspedycji u podnóża oznacza triumf. Podczas wspinaczki muszę się skupić na technicznych aspektach drogi, zachować najwyższą koncentrację, aby zminimalizować obiektywne zagrożenia. Dlatego tak ważne jest przygotowanie kondycyjne i najwyższej jakości sprzęt wspinaczkowy.

Na dużej wysokości, przy o połowę mniejszej ilości tlenu, a często w ekstremalnych warunkach pogodowych, nie mogę sobie pozwolić na zastanawianie się "czy dam radę fizycznie?". Doskonała kondycja jest elementem, który mogę wyćwiczyć przed wyprawą - właściwie 365 dni w roku. Łączy się to z wydatkami związanymi z wyjazdami kondycyjnymi w góry w kraju i zagranicą, treningami na siłowni i basenie. Równie ważna, przy takich obciążeniach treningowych, jest odnowa biologiczna.

Uprząż, dziabki (czekany), liny, szable śnieżne i wiele innych przyrządów to sprzęt wspinaczkowy, który jest nieodzowny, aby wspinać się w górach najwyższych. Często zdarza się, że elementy mojego wyposażenia pozostają w ścianie, są porywane przez lawinę albo znikają w przepastnych szczelinach, a ponad wszystko...oczywiście zużywają się. Co roku, przed każdą ekspedycją muszę uzupełniać braki w sprzęcie.

 

 

 

 

 

https://vimeo.com/189268588

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Anonimowy patron
Próg: 20 zł
Krystyna Ruda-Ertel
Krystyna Ruda-Ertel
Próg: 10 zł