Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyDrogi Patronie i droga Patronko,
od 2003 roku pomagamy osobom z niepełnosprawnościami i działamy na rzecz społecznej integracji. Do tej pory udało nam się wesprzeć ponad 35 000 podopiecznych. Nie dokonalibyśmy tego bez zaangażowania naszych darczyńców i wolontariuszy.
Nasi podopieczni, dorośli z niepełnosprawnością intelektualną, inaczej odbierają świat. Niektórzy o pomoc nie potrafią nawet prosić. Wybudowaliśmy i prowadzimy dla nich dwa ośrodki terapeutyczno-rehabilitacyjne: „Dolinę Słońca” w Radwanowicach oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Lubiatowie.
Ideą, jaka od początku przyświeca naszym działaniom, jest wyrównywanie szans pomiędzy osobami sprawnymi i tymi, które określa się jako niepełnosprawne – pragniemy usuwać bariery mentalne, które oddzielają ich dwa, pozornie, odrębne światy. Służą temu realizowane przez nas projekty, m.in. Festiwal Zaczarowanej Piosenki, ogólnopolski, kilkuetapowy konkurs dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnościami.
Nie wszyscy przyklasnęli idei naszego festiwalu, gdy, w roku 2005, organizowaliśmy jego pierwszą edycję. Niektórzy twierdzili nawet, że to okrucieństwo, bo ludzi chorych i z fizycznymi dysfunkcjami nie należy narażać na rywalizację, czyli dodatkowy stres. W tamtym czasie Anna Dymna podkreślała jednak stanowczo: „Tracimy przez to z oczu talenty na miarę Andrei Bocellego czy Stevie’go Wondera”.
Za nami szesnaście edycji tego wydarzenia. Odmieniło ono codzienność wielu osób z niepełnosprawnościami. Dzięki festiwalowi uwierzyli oni w siebie. Z większą wiarą i sukcesami zaczęli realizować swoje pasje. Dzisiaj koncertują w całej Polsce, nagrywają płyty. Kilkoro ukończyło Akademię Muzyczną oraz są laureatami ogólnopolskich konkursów i uczestnikami talent show, m.in. KFPP Opole, The Voice of Poland, Śpiewajmy razem All Together Now.
Kamil Czeszel, dwukrotny laureat naszego muzycznego projektu, triumfował podczas „Debiutów” 57. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Rok wcześniej Aleksandra Nykiel, która również dwukrotnie wywalczyła Statuetkę Zaczarowanego Ptaszka na Rynku Głównym w Krakowie, zwyciężyła w telewizyjnej „Szansie na sukces”, a potem opolski amfiteatr opuszczała z Nagrodą Publiczności oraz Nagrodą Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych.
Niestety, w 2022 roku festiwal nie mógł się odbyć z powodu braku pieniędzy. Zorganizowaliśmy wtedy – on-line – Rodzinny Konkurs Zaczarowanej Piosenki dla finalistów minionych edycji. I choć emocji nie brakowało, nie było to to samo. Dlatego wiemy, że musimy zrobić wszystko, by zorganizować kolejną edycję wydarzenia. Potrzebujemy wsparcia przyszłych Patronów i Patronek. Siedemnasty festiwal stwórzmy razem – niech będzie on najbardziej zaczarowany ze wszystkich. Dołączcie do nas!
Przed przyszłymi uczestnikami konkursu muzyczne przygotowania. A co czeka nas?
Ostatnie lata nauczyły nas, że niczego nie możemy być tak pewni, jak zmiany. Wierzymy, że wszystkie wspólne cele, które wymieniamy, uda nam się zrealizować tak jak to tutaj prezentujemy. Będziemy jednak dostosowywać się do zaistniałych okoliczności i informować o nich. Możemy obiecać: zrobimy wszystko, by pieniądze zebrane dzięki naszym patronom zostały wykorzystane we właściwy sposób i wsparły muzyczny rozwój uczestników konkursu.
Moglibyśmy pisać tu wiele, załączyć niemal rozprawę doktorską na temat sensu i potrzeby istnienia Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, ale niech opowiedzą o nim jego przyjaciele:
„Przysłuchując się niektórym utworom wykonywanym podczas Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, mogę powiedzieć jedno: rewelacja! Gdyby ten koncert miał miejsce w Stanach Zjednoczonych, natychmiast występujący tutaj piosenkarze byliby zwerbowani przez jakieś szajki producenckie i wykreowani na idoli dzieci albo młodzieży. Jedna dziewczyna pokazała tu coś, co jest darem Boskim: ma swingujący głos z kolosalnym, nieprawdopodobnym wyczuciem rytmu. To jest coś takiego, co posiada Justin Timberlake, Stevie Wonder, Michael Jackson, czyli wybrańcy, ludzie, którzy pulsują głosem jak perkusją – Zbigniew Hołdys, juror Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.
– Nie śpiewamy niewidzącymi oczami, złamanym kręgosłupem albo sparaliżowanymi nogami. Dlaczego więc moje zdolności wokalne nie miałyby być poddane wnikliwej weryfikacji? Taryfy ulgowe, z jakimi często jesteśmy traktowani, po prostu nas poniżają – mówił dziennikarzom niewidomy Łukasz Żelechowski, zwycięzca 2. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, śpiewał z Justyną Steczkowską.
„W tym festiwalu najbardziej urzekające jest to, że nie widać, iż śpiewają w nim osoby z niepełnosprawnościami” – Jacek Cygan, wielokrotny juror Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.
„Ten projekt stał się dla mnie przełomem. Zmienił moje życie o sto osiemdziesiąt stopni. Od tamtej pory koncertuję w całej Polsce. Mogę robić to, co kocham” – Aleksandra Nykiel, dwukrotna laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, zwyciężczyni „Szansy na sukces”, która w „Debiutach” 56. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej wywalczyła Nagrodę Publiczności.
Wspieraj działania Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Potrzeb podczas organizacji tak dużego, kilkuetapowego projektu, jak Festiwal Zaczarowanej Piosenki, jest wiele. Gdy pomagamy – czujemy się po prostu lepiej. <3
Wesprzyj działalność Autora Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.