Aleksander Biesiada

W Patronite od 14.04.2020

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 1445

liczba Patronów: 1343

2 patronów
31 zł miesięcznie
170 zł łącznie
Prowadzę dla Ciebie bloga o medycynie paliatywnej, opiece wspierającej i umieraniu. Tłumaczę, jak możesz pomóc sobie albo swoim Bliskim w okresie poważnej choroby, w fazie terminalnej, gdy zbliża się śmierć. Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej, pracuję w hospicjum domowym.

O Autorze

Nazywam się Alek Biesiada (@lekbiesiada) – jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej i lekarzem hospicjum domowego. Na stałe pracuję pod Krakowem.

 

 


Przyjmuję Pacjentów od momentu narodzin i towarzyszę im aż do później starości (najstarsza Pacjentka, którą mam przyjemność się opiekować, ma 101 lat). Daje mi to niezwykłą perspektywę na prawie każdy aspekt zdrowia i choroby. Tym właśnie od 2018 roku dzielę się na moim blogu: https://mistrzpolikarp.pl.

Blog MistrzPolikarp.pl - medycyna paliatywna, opieka wspierająca

Pracuję z Pacjentami w ostatniej ich chorobie, w terminalnej fazie, w hospicjum domowym. Praca z Chorymi i Ich Bliskimi w domach jest niezwykłym wyzwaniem. Jest niełatwym doświadczeniem. Jest też niezwykle ważna, dla mnie osobiście jest jednym z zasadniczych elementów jakie kształtują mnie jako lekarza.

lek. Aleksander Biesiada
lek. Alek Biesiada

 

Tymi doświadczeniami dzielę się właśnie na blogu aby ułatwić wszystkim opiekę nad Ich chorymi Bliskim. 


Na blogu staram się dostarczać informacji na temat sprawowania opieki nad przewlekle Chorym w domu, opowiadam czym jest hospicjum domowe, jak radzić sobie z żywieniem, podawaniem leków, toaletą. Co robić, gdy nie ma możliwości prowadzenia leczenia przyczynowego. 

Artykuły na blogu są podzielone na sekcje, między innymi:

 • Hospicjum domowe - czym jest, dla kogo jest i jak wygląda opieka nad Chorym.
 • Sprzęt w domu - wprost o najważniejszych technicznych aspektach odchodzenia. Jak zorganizować opiekę, w jaki sprzęt się zaopatrzyć. 
 • Apteka w domu - o lekach, np. przeciwwymiotnych, w duszności, a także o leczeniu bólu. 

 

Tutaj opowiadam o hospicjum domowych. Zachęcam do obejrzenia filmu, przeczytania notatki (najpopularniejszy wpis na moim blogu, ponad 4000 odsłon) lub posłuchania nagrania w formie podcastu:


Staram się także przygotowywać materiały dodatkowe: 

 1. Darmowa wyszukiwarka wyrobów medycznychhttp://wyroby.mistrzpolikarp.pl

  Wyroby medyczne to przeróżne potrzebne w domu przedmioty, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu Chorym, np. wózki inwalidzkie, różnego rodzaju protezy, ortezy ortopedyczne, aparaty słuchowe, soczewki okularowe, obuwie ortopedyczne, materace przeciwodleżynowe, laski i kule, a także pieluchomajtki, cewniki czy sprzęt stomijny. Na sporą część z nich przysługuje refundacja – część kosztów ich zakupu, do określonego limitu kwoty, pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

  Na co dzień pytacie mnie kto może wypisać konkretne zaopatrzenie. Jak często? Ile sztuk? Jakie są odpłatności? Aby ułatwić wyszukiwanie potrzebnych wyrobów, sprawdzenie, który lekarz może pomóc i wystawić zaopatrzenie – przygotowałem wyszukiwarkę

 2. Darmowy poradnik „Wypis ze szpitala”, w którym dokładnie opisuję co należy zrobić przed, w trakcie i po wypisaniu ze szpitala, na jaką pomoc można liczyć i jak zorganizować opiekę nad Chorym. Poradnik dostępny jest dla wszystkich osób zapisanych do mojego newslettera

 3. Lista robocza - omówienie stanu zdrowia - https://mistrzpolikarp.pl/omowienie-zmian-zdrowia/

  Zanim odwiedzisz lekarza w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (POZ) lub w leczeniu specjalistycznym (AOS), warto się przygotować. Lista powinna okazać się pomocna. Oczywiście nie wszystko z tej listy będzie przydatne na każdej wizycie, warto jednak wydrukować kopię i na bieżąco odnotowywać zmiany w zdrowiu. Lista pomoże także w opiece nad Twoimi Bliskimi. 


Dlaczego medycyna rodzinna?

W mojej opinii daje najszerszą możliwość towarzyszenia pacjentom w zdrowiu (patronaż, bilans, szczepienia, opieka w ciąży i połogu, prewencja chorób, edukacja) i w chorobie (tego tłumaczyć nie trzeba). Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego mnie to motywuje zachęcam do przeczytania tego artykułu jednej z lekarek GP z Wielkiej Brytanii (tekst w języku angielskim).


Dlaczego hospicjum domowe?

Otwartość w rozmowie o umieraniu jest trudna. Tymczasem ostatni okres naszego życia wydłuża się. Coraz więcej z nas żyje z przewlekłymi chorobami, po udarach, zawałach, z nowotworami. Jest wtedy wiele spraw, które wymagają uporządkowania. Tylko o nich nie rozmawiamy. 

Mój blog przełamuje tabu rozmowy o ciężkiej chorobie i umieraniu. Piszę w nim o wszystkich ważnych sprawach dotyczących tego okresu życia. Dzielę się swoją wiedzą medyczną w sposób przystępny i zrozumiały. Pomagam, staram się poruszać zagadnienia zgłaszane przez Chorych i Ich Rodziny. 


Czy temat opieki u kresu życia jest ważny?

Gdy zaczynałem pisać bloga, nie miałem pewności, że tak. Miałem tylko przeczucie, wynikające z moich rozmów z Pacjentami i Ich Rodzinami, Opiekunami. Dziś, po prawie dwóch latach prowadzenia bloga odpowiedź jest dla mnie zupełnie jasna. Świadczą o tym liczby: ponad 29 tysięcy osób odwiedziło mojego bloga. Świadczą też maile i wiadomości od Was. Dziękuję!

Dlatego zależy mi, by tworzyć dalej.

MistrzPolikarp.pl - wejścia na stronę w oparciu o Google Analitics.

Zapraszam na bloga:

https://mistrzpolikarp.pl 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem
Najnowsi Patroni