Mózgowiec

W Patronite od 20.04.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie:

Liczba Patronów:

Zostań Patronem
0 patronów
0 miesięcznie
42 łącznie
Mózgowiec powstał z ciekawości o mózgu. Staram się zainteresować jego działaniem, a przez to zachowaniem człowieka i społeczności. Kładę nacisk na neuronaukę poznawczą - neurobiologia i psychologia przede wszystkim. Zapraszam, bo warto!

O Autorze

Cześć,

jestem Seweryn, mam 29 lat i obecnie mieszkam w Trójmieście. Od lat ciekawiły mnie tematy związane z mózgiem, jego funkcjonowaniem (podobnie zresztą jak elementy mechaniki kwantowej i ogółu spraw związanych z astrofizyką).

To mnie w tym interesuje, że są to sprawy, które możemy odkrywać, ale nie sądzę, że za mojego życia odkryjemy w zupełności. Powiedziałbym raczej, że w stosunku do ubiegłych stuleci tempo jest zawrotne, jednak w stosunku do tego co przed nami, to kropla w morzu. To jak jeden neuron z pozostałych 86 miliardów w mózgu, a może mniej niż ten neuron.

Z wykształcenia jestem prawnikiem i geodetą. Z kolei blog to odbicie jednego z moich zainteresowań. Domyślam się, że studia z neurobiologii, psychologii, kognitywistyki czy podobne mogły być ciekawe, jednak zauważyłem również, że będąc samoukiem (w dobie Internetu możliwości są nieograniczone - książki, Youtube, masowe kursy online renomowanych światowych uniwersytetów, dostęp do najnowszych badań - kosmos, a większość zupełnie za darmo) mam większą swobodę i dowiadując się nowych rzeczy samemu jest to nawet przyjemne. Po latach nauki od podstawówki po uczelnie wyższe stoję na stanowisku, że tradycyjny model nauczania jest przestarzały, a ja nie chcę tracić czasu na uczenie się tego, co mnie nie interesuje.

Tematyką neuronauki poznawczej, bo głównie wokół tego skupia się mój blog, zająłem się w 2018 roku zakładając profil na Instagramie: Mózgowiec .

Zauważyłem również, że nie ma w Polsce, a przynajmniej nie słyszałem o takim blogu, który stricte skupiałby się na tematach, które podejmuję. Oczywiście jest wiele kanałów podejmujących tematy psychologii (poznawczej, społecznej, itd.), ale mało uwagi poświęca się procesom neurobiologicznym zachodzącym w mózgu, które są dla mnie puzzlami tworzącymi obraz konkretnych zachowań, o których mówi się w psychologii.

Uważam, że zrozumienie człowieka zahacza o wiele dziedzin: neurobiologia, psychologia, psychiatria, genetyka, epigenetyka, filozofia, antropologia, nawet teoria gier czy prymatologia kognitywna i wiele innych, ale te wydają mi się najważniejsze.

Mam wielką nadzieję, że blog przyciągnie zainteresowanych poruszaną przeze mnie tematyką neuronauki poznawczej, tego co dzieje się w mózgu i dlaczego, a co więcej liczę na to, że zainteresuję tym jeszcze niezainteresowanych, bo dobrowolna nauka jest po prostu ciekawa!

Staram się, aby artykuły były możliwie jak najbardziej rzetelne. Każdy się myli, więc blog nigdy nie będzie idealny. To suma moich doświadczeń, wiedzy, dociekliwości, pracy oraz błędów. 

Jestem otwarty na krytykę i nie trzymam się sztywno swojego zdania bez rozważenia nowych aspektów, o których z jakichś powodów mogłem nie wiedzieć. Lubię rozmowy na ciekawe tematy, dyskusje, do czego zachęcam.

Nie lubię clickbaitów i wierzę w uczciwość. Nie chcę, żebyś tracił/a czas na kliknięcie coś, co po tytule jest interesujące, a po wejściu chcesz jak najszybciej uciec. Dlatego zawsze masz zajawkę, czego możesz się spodziewać.

Dowiesz się na przykład, dlaczego tak łatwo przeczytać poniższy tekst (wbrew clickbaitom, że tylko 10 % jest w stanie to przeczytać):

Sratam się, aby ifnoracmje błyy riónwe itebreujsące jak i zęwzłie. Dżuo cazsu powśicaęm na prekpzoyaniwu kisąeżk, porędcnóizkw, bdaań nukwaoych oarz oólgnie dtęspnoych kuórsw, żbey dstoarzacne inorfmajce błyy jak njabardiezj retzenle.

Zczyaneałm od ceikaostwek na Inrstaagmie, lcez unzanełm, że ta frmłoua wczyerałpa się. Od dużłeszgo caszu, w cwihaclh wlnoych od pacry na etaice, parcwoałem nad blgoiem, kórty dotęnspy jset już pod aderesm: https://mozgowiec.com

Nie liczę, że bardzo szybko zechcesz mnie wesprzeć, bo blog dopiero ruszył. Mam jednak nadzieję, że w miarę upływu czasu, kiedy treści będzie systematycznie przybywać uznasz, że warto, bo chyba warto? (ponoć dodanie "bo" bardzo pomaga w osiągnięciu celu - wspominałem już o tym na Insta, to jedyna sztuczka psychologiczna, zresztą wyjawiłem Ci ją  ;P )

Będę Ci również wdzięczny za polubienie lub udostępnienie profilu na Facebooku: Mózgowiec, dzięki czemu szybciej dotrę do osób, których Mózgowiec może zainteresować.

 

 

Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem