Avatar użytkownika

Festiwal Musica Divina

12
patronów
340 
miesięcznie
55 405 
łącznie
12
patronów
340 zł 55 405 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Dziękujemy! Dla Ciebie to jedna kawa na mieście mniej, a dla nas wzrost szans na organizację Musica Divina na naszych warunkach! W podziękowaniu otrzymujesz dostęp do zamkniętej grupy Patronów Musica Divina na Facebooku: dowiadujesz się wcześniej niż inni o programie festiwalu, poznajesz kulisy organizacji i współdecydujesz o kształcie kolejnych odsłon wydarzenia! Na czas festiwalu otrzymasz także imienny identyfikator, który pozwoli Ci wejść na wszystkie koncerty bez konieczności pobierania wejściówki.
20 zł miesięcznie
240 zł rocznie – to robi wrażenie! Dlatego oprócz wszystkich nagród z poprzedniego progu, podziękujemy Ci imiennie w książce festiwalowej, jeśli się tylko zgodzisz. Twoje wsparcie to dla nas powód do dumy!
30 zł miesięcznie
To już bardzo mocny dowód Twojego zaangażowania! Oprócz realizacji nagród z poprzednich progów, chcemy wręczyć Ci osobisty egzemplarz książki festiwalowej z wyrazami wdzięczności od nas wszystkich! Będzie czekał na Ciebie przed koncertami Musica Divina.
50 zł miesięcznie
To 600 zł rocznie! Dzięki takiej kwocie można zdziałać już coś bardzo konkretnego. Np. zaprojektować i wydrukować zaproszenia na festiwal. Dlatego oprócz powyższych dowodów wdzięczności chcemy zaprosić Cię z osobą towarzyszącą do strefy dla zaproszonych gości na wszystkich koncertach! Zaproszenie będzie na Ciebie czekało przed koncertami (oczywiście wraz z aktualną książką festiwalową, w której znajdą się podziękowania za Twoje wsparcie).
100 zł miesięcznie
To naprawdę ogromna hojność z Twojej strony i dowód wielkiego przywiązania do Festiwalu i jego idei. Oprócz dostępu do grupy, zaproszenia i książki programowej otrzymasz od nas mailowo wysokiej jakości nagrania live festiwalowych koncertów z bieżącego roku.
200 zł miesięcznie
Jesteś nie tylko Patronem, ale prawdziwym Mecenasem festiwalu Musica Divina!
Mecenasów nagradzamy ekskluzywnym wydaniem nagrań z festiwalu oraz wszystkimi pozostałymi korzyściami z poprzednich progów.
500 zł miesięcznie
To wręcz niewiarygodne, że chcesz przeznaczyć na Musica Divina aż 6000 zł rocznie! Otrzymasz od nas wszystko, czym możemy odwdzięczyć się Patronom oraz coś specjalnego, przygotowanego tylko dla Ciebie.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Festiwal Musica Divina w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Musica Divina to festiwal dawnej muzyki sakralnej od trzech lat goszczący w murach pięknych krakowskich kościołów. Celuje w najlepszych wykonawców i najpiękniejszą muzykę – jest darmowy i otwarty dla wszystkich. Dzięki Patronite ma szasnę przestać bać o swoją przyszłość i stać się niezależnym!

Wyobraź sobie festiwal o którego programie możesz współdecydować.

Wyobraź sobie festiwal, w którym niepodzielnie rządzi jakość wykonawstwa i piękno prezentowanej muzyki. 

Wyobraź sobie festiwal, na udział w którym każdy może sobie pozwolić, bo wstęp na wszystkie jego wydarzenia jest darmowy.

Niezależność finansowa to niedościgłe marzenie wielu kulturalnych inicjatyw – również festiwalu Musica Divina. Mimo to, postanowiliśmy zakasać rękawy i podjąć wyzwanie wierząc, że uczynienie tego wydarzenia całkowicie niezależnym, stanie się również Twoim marzeniem.

Musica Divina jako Festiwal Społeczny budujemy od lutego 2021, kiedy zdecydowaliśmy się rozpocząć zbiórkę na na jego organizację. Zobacz relację z czwartej odsłony wydarzenia, która miała miejsce w sierpniu 2021 roku i po raz pierwszy odbyła się z udziałem i wsparciem jego Patronów:

Posłuchaj też rozmowy Tomasza Samołyka z dyrektorem festiwalu Musica Divina, Łukaszem Serwińskim, o tym jak szukać zachwytu w muzyce i o idei stworzenia festiwalu społecznego: 

 

Więcej o festiwalu

Musica Divina jest festiwalem organizowany przez krakowską Fundację inCanto, która zajmuje się promowaniem wartościowej muzyki dawnej i sakralnej. 

Do tej pory powstały cztery odsłony festiwalu, a ostatnia odbyła się w sierpniu 2021 roku. Gościliśmy w tym czasie kilkanaście wyjątkowych zespołów i artystów: Voces8 (Wielka Brytania), Graindelavoix (Belgia), The Gesualdo Six (Wielka Brytania), Trio Mediaeval (Norwegia), Uzorika (Rosja), Frederic'a Tavernier'a Vellas'a (Francja), Annę Marię Friman (Szwecja), Helenę Ek (Szwecja), Armonia Concertada (Hiszpania/Holandia), Solazzo Ensamble (Szwajcaria),  Andrieja Kotova (Rosja), Jerycho (Polska), Les Chantres des Thoronet (Francja), Carinne Tinney & Lucas'a Henning'a (Wielka Brytania), Morgaine (Litwa), Da Tempera Velha (Hiszpania), Alternative History Quartet (Hiszpania, Wielka Brytania, Szwecja), Linnamuusikud (Estonia), Jean'a Etienne'a Langianni'ego i Raphael'a Robin'a (Francja), Friman-Ambrosini-Vicens Trio (Szwecja, Włochy, Chile), Le Nuove Musiche (Słowacja, Polska), Ensemble Barocum (Polska, Kanada), Sirin (Rosja), Tavagna (Korsyka).

Każda odsłona festiwalu ma swój motyw przewodni, który stwarza pretekst do twórczej dyskusji i poszerzania horyzontów. Dotychczasowe edycje poświęcone były muzyce ku czci Matki Bożej, psalmom, Tradycji i twórczości Josquina des Pres w 500 lecie śmierci tego wybitnego kompozytora.

Skąd w nas odwaga do proszenia o wsparcie prywatne?

Co roku widzimy jakim zainteresowaniem cieszą się organizowane przez nas koncerty. Mimo dużego zagęszczenia w sierpniowym kalendarzu kulturalnym Krakowa, podczas każdej odsłony festiwalu odwiedza nas kilka tysięcy osób, a kościoły pękają w szwach. Nie stać nas na drogą reklamę w telewizji czy na billboardach, a jednak ten pomysł działa! – znakomita publiczność zjawia się licznie i co najważniejsze, chce wracać. Dostajemy mnóstwo wiadomości i przeprowadzamy setki rozmów potwierdzających, że Musica Divina jest nie tylko naszą pasją, ale przede wszystkim rozpoznawalnym i ważnym dla publiczności wydarzeniem.

Od jakich problemów i zagrożeń uwalnia prywatne wsparcie i jakie otwiera szanse?

Aby sfinansować festiwal i zapewnić publiczności darmowe uczestnictwo, każdego roku składamy kilkanaście wniosków o granty ze środków publicznych i fundacji korporacyjnych. Jednak, mimo niezbitych dowodów na to, że Musica Divina się rozwija i jest potrzebna, publiczne finansowanie jest bardzo niepewne i tak naprawdę każdego roku drżymy o przyszłość festiwalu.

W niektórych państwach Europy, np. w Wielkiej Brytanii, mecenat prywatny jest czymś naturalnym – zabezpiecza potrzeby lokalnych społeczności na dostęp do kultury wysokiej, tym samym tworząc sieć zaangażowanych jej odbiorców. Co istotne – zaangażowanych nie tylko w jej konsumowanie, ale także w jej powstawanie. 

Jak wszyscy zdajemy sobie sprawę, w Polsce rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej – powstawanie kultury wysokiej jest ściśle uzależnione od finansowania publicznego. To z jednej strony dobrze, bo system ten daje szansę realizacji projektów, które nigdy nie byłyby w stanie same się sfinansować. Powszechnie wiadomo, że żadna ambitna i elitarna inicjatywa, stawiająca realne wymagania wobec publiczności, nie ma szans by się sprzedać i zwrócić nie mówiąc już o przyniesieniu zysku. Dlatego, póki co, tylko mecenat publiczny lub biznesowy daje realne warunki do egzystencji i przetrwania kultury wysokiej – koniecznej do rozwoju każdej społeczności.

Z drugiej strony, wsparcie publiczne wkłada na barki organizatorów rozliczne ciężary – jest uzależnione od bieżącej polityki (nie tylko tej kulturalnej), obciążone ciągłą niepewnością jutra i lękiem o możliwość kontynuacji, odgórnie ogłaszanymi wyznacznikami programowymi, które krępują artystycznie dotowane przedsięwzięcia. Nie wspominając już o koniecznej dodatkowej pracy (wnioski, urealnienia, aktualizacje, rozliczenia), znacząco podnoszącej koszty organizacji wydarzeń. Lawirowanie pomiędzy tym, co jest słuszne i wymogami stawianymi przez grantodawców to sztuka, wiążąca się z najgorszym z możliwych kosztów – ujednolicaniem, okrawaniem i „uśrednianiem” projektu.

Dlatego właśnie postanowiliśmy spróbować zrobić to inaczej i zaprosić Was do odważnej i nieco szalonej przygody. Chcemy zbudować podstawy festiwalu Musica Divina na nowo, umożliwiając Wam jego realne współtworzenie.

Dzięki regularnemu wsparciu Patronów możemy sprawić, by festiwal Musica Divina stał się wspólnym dziełem jego organizatorów i mecenasów, a poprzez to stopniowo uniezależnił się od niepewności mecenatu publicznego. By był wydarzeniem tworzonym przez pasjonatów dla pasjonatów i ogółu społeczeństwa, na najwyższym organizacyjnym i muzycznym poziomie. 

To cel ambitny i zapewne długodystansowy, ale jak najbardziej możliwy do zrealizowania, jeśli tylko znajdą się Patroni, którzy docenią wartość kultury wysokiej realizowanej wyłącznie z perspektywy jakości, idei i misji. 

Cele Autora

Etap I
  • 1 000 zł miesięcznie
  • 660 zł brakuje
34%
To kwota, która ułatwi nam realizację kolejnych etapów. Uwolni zasoby potrzebne, by rozbudować fundraising i promocję oraz skutecznie dotrzeć do publiczności zachęcając ją do wsparcia wydarzenia. Dzięki tej kwocie aż 3 wolontariuszy dostanie narzędzia, by zaangażować się w regularną działalność na rzecz festiwalu.
Etap II
  • 5 000 zł miesięcznie
  • 4 660 zł brakuje
6%
Właśnie sfinansowaliśmy koszt zatrudnienia jednej osoby, która przez okrągły rok będzie mogła poświęcić się etatowej pracy przy festiwalu. To także 60 000 zł mniej do zdobycia z publicznych grantów! Czyli mniej więcej dwukrotność kwoty, której zazwyczaj brakowało festiwalowi do zamknięcia „na zero” rocznego budżetu. Jeszcze nie jesteśmy wolni, ale jesteśmy dużo bardziej bezpieczni!
Etap III
  • 10 000 zł miesięcznie
  • 9 660 zł brakuje
3%
Jeden z sześciu festiwalowych koncertów może od tej pory być zrealizowany w sposób wolny! Co więcej – o wyborze artystów zadecydują patroni – to będzie Wasz koncert na Musica Divina!
Etap IV
  • 20 000 zł miesięcznie
  • 19 660 zł brakuje
1%
Ponad połowa budżetu Musica Divina pochodzi ze wsparcia Patronów! Możemy poczuć się bardzo bezpieczni i zrezygnować z ogromnej części pracy nad pozyskiwaniem publicznych dotacji. Już 3 z sześciu koncertów realizujemy w porozumieniu z Patronami!
Etap V
  • 30 000 zł miesięcznie
  • 29 660 zł brakuje
1%
Festiwal Musica Divina jest nasz i tylko nasz! W wolny i stabilny sposób rozwijamy naszą festiwalową przyszłość. Wspólne decydujemy o programie i możemy być pewni, że żadne zawirowania w życiu publicznym nie położą się cieniem na kontynuacji Musica Divina. Jesteśmy profesjonalni i ciągle podnosimy jakość koncertów. Nadal szukamy mecenasów prywatnych, ale nie musimy aplikować o wsparcie publiczne. Zrealizowaliśmy coś niewiarygodnego i inspirujemy innych do pójścia naszą drogą!

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Festiwal Musica Divina już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Anonimowy patron
10 zł
Agata Podsiadły-Paszkowska
Agata Podsiadły-Paszkowska
20 zł
Michalina Wieczorek
Michalina Wieczorek
20 zł
Kaja Poprawska
Kaja Poprawska
20 zł
Anonimowy patron
50 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.