Szukaj
Przydatne linki
Logowanie Rejestracja Kategorie FAQ Jak to działa Baza wiedzy Kontakt z Patronite Regulamin Kup na prezentNie jesteś zalogowany
W Patronite od 25.09.2019
Ranking Autorów
Miesięczne wsparcie: 1447
Liczba Patronów: 1492
Historia ubioru jest zjawiskiem bardzo złożonym i niezwykle ciekawym. Ubranie pełni nie tylko funkcję użytkową chroniąc człowieka przed czynnikami zewnętrznymi, ale jest przede wszystkim narzędziem służącym zaspokojeniu licznych potrzeb ludzkich jak pragnienie piękna zgodnie z panującym aktualnie kanonem, podkreśla atrakcyjność seksualną, a także informuje o przynależności do określonej grupy społecznej. Pojęcie moda jest często stosowane zamiennie z historią ubioru, choć oba określenia nie są synonimami. Moda jest zjawiskiem powiązanym z wieloma czynnikami, na jej kształtowanie się mają wpływ bieżące wydarzenia, w tym polityczne, naukowe, czy ekonomiczne. Historia bada dzieje ubioru nie tylko pod kątem estetycznym, ale przede wszystkim w szerszym ujęciu uwzględniającym, także elementy pozornie nie mające związku z modą.
Wiek XIX zasługuje na szczególną uwagę, jako że w trakcie tego stulecia moda zmieniała się zdecydowanie dynamiczniej, niż w poprzednich wiekach. Był to czas burzliwego rozwoju nauki i przemysłu. Wykorzystanie nowych możliwości technicznych w krawiectwie oraz wzorów zaczerpniętych z dawnych epok zaowocowało niezwykle ciekawym i dynamicznym obrazem mody w XIX wieku.
Muzeum Historii Ubioru powstało, by prezentować zabytki sztuki użytkowej, jakimi bez wątpienia są ubiory historyczne. W naszych zbiorach znajdują się wyjątkowe eksponaty pieczołowicie kolekcjonowane przez lata przez Dyrektor Muzeum Panią Annę Moryto. Stroje, które niejednokrotnie mają 150 – 200 lat, wymagają szczególnej opieki i troski. Ich zakup jest dopiero pierwszym krokiem na długiej drodze do pojawienia się na wystawie muzealnej. Proces ten wymaga ogromnego nakładu pracy ekspertów i środków finansowych.
Dlatego właśnie zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie naszego Muzeum. Nie jesteśmy instytucją państwową i pomimo, że podlegamy Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, spełniając tym samym wysokie standardy muzealnicze, nie otrzymujemy żadnych dotacji, musimy finansować naszą działalność z prywatnych środków.
Działając wspólnie i dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej robić to co naprawdę lubimy
i potrafimy, wypełniając jednocześnie misję przybliżania szerokiej publiczności naszej historii
i dziedzictwa kulturowego.
Muzeum Historii Ubioru
61-881 Poznań
ul. Kwiatowa 14
Więcej informacji:
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:
Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.
Serdecznie dziękujemy za Twoje wsparcie! Dzięki osobom takim jak Ty możemy dalej się rozwijać i szerzyć wiedzę o historii i życiu codziennym poprzednich pokoleń. Dołącz do grupy pasjonatów historii, kultury i sztuki. Bądź na bieżąco, zadawaj pytania i znajduj odpowiedzi!
Dołączenie zapewnia:
- muzealny newsletter dla Patronów
Patroni: 1
Wirtualne drzwi Muzeum stoją otworem dla każdego. Opisujemy ciekawostki, obalamy mity, odsłaniamy kulisy naszej kolekcji. Drobna wpłata pozwoli nam szerzej rozwijać tą dziedzinę naszej działalności: fotografować, publikować, edukować. Dzięki osobom takim jak Ty możemy dalej realizować cele Muzeum, popularyzując wiedzę o historii i życiu codziennym poprzednich pokoleń.
Dołącz do grupy pasjonatów historii, sztuki i kultury. Bądź na bieżąco, zadawaj pytania i znajduj odpowiedzi!
Wirtualny Bilet zapewnia:
- muzealny newsletter dla Patronów
- premierowy dostęp do postów
Patroni: 1
Dzięki osobom takim jak Ty możemy dalej się rozwijać i realizować cele Muzeum. Stając się Mecenasem naszego Muzeum wspierasz nasze działania popularyzujące wiedzę o historii i życiu codziennym poprzednich pokoleń. W podziękowaniu za Twoje zaangażowanie uruchamiamy serię Moda na Rycinie, dostępną wyłącznie dla Patronów. Co miesiąc zdigitalizujemy dla Was jedną z historycznych ilustracji modowych, wraz ze szczegółowym opisem.
Dołącz do grupy pasjonatów historii, kultury i sztuki. Bądź na bieżąco, zadawaj pytania i odnajduj odpowiedzi!
Mały Mecenat zapewnia:
- muzealny newsletter dla Patronów
- premierowy dostęp do postów
- Moda na Rycinie: skany historycznych ilustracji modowych wraz z opisem
Patroni: 2
Dzięki osobom takim jak Ty możemy dalej rozwijać naszą działalność. Stając się Mecenasem naszego Muzeum wspierasz popoularyzację wiedzy o historii i życiu codziennym poprzednich pokoleń. W podziękowaniu za Twoje zaangażowanie udostępniamy ekskluzywne materiały, takie jak ilustracje z serii Moda na Rycinie - a także pełne numery “Dziennika Domowego”, czasopisma z połowy XIX wieku. Wszystkie dodatkowe materiały publikowane będą wraz z fachowymi objaśnieniami.
Dołącz do grupy pasjonatów historii, kultury i sztuki. Bądź na bieżąco, zadawaj pytania i znajduj odpowiedzi!
Jedwabny Mecenat zapewnia:
- muzealny newsletter dla Patronów
- premierowy dostęp do postów
- Moda na Rycinie: skany historycznych ilustracji modowych wraz z opisem
- dostęp do dodatkowych materiałów: np. fotografii eksponatów
- wznawiamy “Dziennik Domowy”: numery poznańskiego czasopisma z lat 40.tych XIX w., wraz z objaśnieniami
- a także comiesięczna pocztówka z Muzeum!
Patroni: 1
Dzięki osobom takim jak Ty możemy dalej się rozwijać i realizować cele Muzeum, krzewiąc wiedzę o historii i życiu codziennym poprzednich pokoleń. Stając się naszym Patronem otrzymasz ekskluzywny dostęp do dodatkowych materiałów, takich jak np. fotografie eksponatów z naszej kolekcji czy też serii Moda na Rycinie, a także "prenumeratę" Dziennika Domowego publikowanego w połowie wieku XIX. Specjalnie dla naszych Srebrnych Mecenatów udostępniamy filmy powstałe w ramach Muzeum z Kamerą - poświęcone różnym zagadnieniom z historii ubioru i życia codziennego. W podziękowaniu za Twoje zaangażowanie na podany adres wyślemy powitalną paczkę z gadżetami z muzealnego sklepiku.
Dołącz do grupy pasjonatów historii, sztuki i kultury. Bądź na bieżąco, zadawaj pytania, znajduj odpowiedzi!
Srebrny Mecenat zapewnia:
- muzealny newsletter dla Patronów
- premierowy dostęp do postów
- pierwszeństwo rezerwacji na wydarzenia odbywające się w Muzeum
- Moda na Rycinie: skany historycznych ilustracji modowych wraz z opisem
- dostęp do dodatkowych materiałów: np. fotografii eksponatów itp.
- wznawiamy “Dziennik Domowy”: numery poznańskiego czasopisma z lat 40.tych XIX w., wraz z objaśnieniami
- Muzeum z Kamerą: nagranie jednej z muzealnych atrakcji - pokazu, prelekcji, prezentacji
a także prezent powitalny: muzealna pocztówka oraz płócienna torba ozdobiona haftem.
Patroni: 1
Dzięki osobom takim jak Ty możemy dalej się rozwijać i realizować cele Muzeum, krzewiąc wiedzę o historii i życiu codziennym poprzednich pokoleń.
W podziękowaniu za to, że jesteś naszym Mecenasem otrzymasz Złoty Bilet uprawniający do darmowego i nieograniczonego wstępu do naszego Muzeum, także na organizowane przez nas wydarzenia. Twoje nazwisko znajdzie się na Tablicy Mecenasów, a my przygotujemy specjalny certyfikat poświadczający Twój wkład w wspieranie kultury i sztuki. Czekać na Ciebie będzie prezent - paczka z gadżetami z muzealnego sklepiku. Dodatkowo otrzymasz dostęp do wszystkich materiałów na platformie Patronite: serii Moda na Rycinie, numerów "Dziennika Modowego", filmów Muzeum z Kamerą. Coś tylko dla Złotych Mecenasów to Tajniki Techniki: szczegółowe zbliżenie na krawieckie rozwiązanie sprzed lat, wraz z ilustrującymi fotografiami.
Dołącz do grupy pasjonatów historii, sztuki i kultury. Bądź na bieżąco, zadawaj pytania, znajduj odpowiedzi!
Złoty Mecenas zapewnia:
- muzealny newsletter dla Patronów
- premierowy dostęp do ogólnodostępnych postów
- Moda na Rycinie: skany historycznych ilustracji modowych wraz z opisem
- dostęp do dodatkowych materiałów: prezentacji prelekcyjnych, fotografii eksponatów etc.
- wznawiamy “Dziennik Domowy”: wydania poznańskiego czasopisma z lat 40.tych XIX w., wraz z objaśnieniami
- Muzeum z Kamerą: nagranie jednej z muzealnych atrakcji - pokazu, prelekcji, prezentacji
- Tajniki Techniki: szczegółowy opis techniki krawieckiej
- certyfikat Złotego Mecenasa Muzeum
- Złoty Bilet upoważniający do nieograniczonego wstępu; pierwszeństwo i możliwość rezerwacji w przypadku wydarzeń
a także powitalny prezent: płócienna torba zdobiona haftem, katalog z wystawy, zestaw pocztówek.
Patroni: 0
Promowani autorzy
Pomoc