Avatar użytkownika

Muzeum Historii Ubioru

5
patronów
212 
miesięcznie
12 326 
łącznie
5
patronów
212 zł 12 326 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
Serdecznie dziękujemy za Twoje wsparcie! Dzięki osobom takim jak Ty możemy dalej się rozwijać i szerzyć wiedzę o historii i życiu codziennym poprzednich pokoleń. Dołącz do grupy pasjonatów historii, kultury i sztuki. Bądź na bieżąco, zadawaj pytania i znajduj odpowiedzi!
Dołączenie zapewnia:
- muzealny newsletter dla Patronów
12 zł miesięcznie
Wirtualne drzwi Muzeum stoją otworem dla każdego. Opisujemy ciekawostki, obalamy mity, odsłaniamy kulisy naszej kolekcji. Drobna wpłata pozwoli nam szerzej rozwijać tą dziedzinę naszej działalności: fotografować, publikować, edukować. Dzięki osobom takim jak Ty możemy dalej realizować cele Muzeum, popularyzując wiedzę o historii i życiu codziennym poprzednich pokoleń.
Dołącz do grupy pasjonatów historii, sztuki i kultury. Bądź na bieżąco, zadawaj pytania i znajduj odpowiedzi!

Wirtualny Bilet zapewnia:
- muzealny newsletter dla Patronów
- premierowy dostęp do postów
25 zł miesięcznie
Dzięki osobom takim jak Ty możemy dalej się rozwijać i realizować cele Muzeum. Stając się Mecenasem naszego Muzeum wspierasz nasze działania popularyzujące wiedzę o historii i życiu codziennym poprzednich pokoleń. W podziękowaniu za Twoje zaangażowanie uruchamiamy serię Moda na Rycinie, dostępną wyłącznie dla Patronów. Co miesiąc zdigitalizujemy dla Was jedną z historycznych ilustracji modowych, wraz ze szczegółowym opisem.
Dołącz do grupy pasjonatów historii, kultury i sztuki. Bądź na bieżąco, zadawaj pytania i odnajduj odpowiedzi!

Mały Mecenat zapewnia:
- muzealny newsletter dla Patronów
- premierowy dostęp do postów
- Moda na Rycinie: skany historycznych ilustracji modowych wraz z opisem
50 zł miesięcznie
Dzięki osobom takim jak Ty możemy dalej rozwijać naszą działalność. Stając się Mecenasem naszego Muzeum wspierasz popoularyzację wiedzy o historii i życiu codziennym poprzednich pokoleń. W podziękowaniu za Twoje zaangażowanie udostępniamy ekskluzywne materiały, takie jak ilustracje z serii Moda na Rycinie - a także pełne numery “Dziennika Domowego”, czasopisma z połowy XIX wieku. Wszystkie dodatkowe materiały publikowane będą wraz z fachowymi objaśnieniami.

Dołącz do grupy pasjonatów historii, kultury i sztuki. Bądź na bieżąco, zadawaj pytania i znajduj odpowiedzi!


Jedwabny Mecenat zapewnia:
- muzealny newsletter dla Patronów
- premierowy dostęp do postów
- Moda na Rycinie: skany historycznych ilustracji modowych wraz z opisem
- dostęp do dodatkowych materiałów: np. fotografii eksponatów
- wznawiamy “Dziennik Domowy”: numery poznańskiego czasopisma z lat 40.tych XIX w., wraz z objaśnieniami
- a także comiesięczna pocztówka z Muzeum!
100 zł miesięcznie
Dzięki osobom takim jak Ty możemy dalej się rozwijać i realizować cele Muzeum, krzewiąc wiedzę o historii i życiu codziennym poprzednich pokoleń. Stając się naszym Patronem otrzymasz ekskluzywny dostęp do dodatkowych materiałów, takich jak np. fotografie eksponatów z naszej kolekcji czy też serii Moda na Rycinie, a także "prenumeratę" Dziennika Domowego publikowanego w połowie wieku XIX. Specjalnie dla naszych Srebrnych Mecenatów udostępniamy filmy powstałe w ramach Muzeum z Kamerą - poświęcone różnym zagadnieniom z historii ubioru i życia codziennego. W podziękowaniu za Twoje zaangażowanie na podany adres wyślemy powitalną paczkę z gadżetami z muzealnego sklepiku.
Dołącz do grupy pasjonatów historii, sztuki i kultury. Bądź na bieżąco, zadawaj pytania, znajduj odpowiedzi!

Srebrny Mecenat zapewnia:
- muzealny newsletter dla Patronów
- premierowy dostęp do postów
- pierwszeństwo rezerwacji na wydarzenia odbywające się w Muzeum
- Moda na Rycinie: skany historycznych ilustracji modowych wraz z opisem
- dostęp do dodatkowych materiałów: np. fotografii eksponatów itp.
- wznawiamy “Dziennik Domowy”: numery poznańskiego czasopisma z lat 40.tych XIX w., wraz z objaśnieniami
- Muzeum z Kamerą: nagranie jednej z muzealnych atrakcji - pokazu, prelekcji, prezentacji

a także prezent powitalny: muzealna pocztówka oraz płócienna torba ozdobiona haftem.


400 zł miesięcznie
Dzięki osobom takim jak Ty możemy dalej się rozwijać i realizować cele Muzeum, krzewiąc wiedzę o historii i życiu codziennym poprzednich pokoleń.
W podziękowaniu za to, że jesteś naszym Mecenasem otrzymasz Złoty Bilet uprawniający do darmowego i nieograniczonego wstępu do naszego Muzeum, także na organizowane przez nas wydarzenia. Twoje nazwisko znajdzie się na Tablicy Mecenasów, a my przygotujemy specjalny certyfikat poświadczający Twój wkład w wspieranie kultury i sztuki. Czekać na Ciebie będzie prezent - paczka z gadżetami z muzealnego sklepiku. Dodatkowo otrzymasz dostęp do wszystkich materiałów na platformie Patronite: serii Moda na Rycinie, numerów "Dziennika Modowego", filmów Muzeum z Kamerą. Coś tylko dla Złotych Mecenasów to Tajniki Techniki: szczegółowe zbliżenie na krawieckie rozwiązanie sprzed lat, wraz z ilustrującymi fotografiami.
Dołącz do grupy pasjonatów historii, sztuki i kultury. Bądź na bieżąco, zadawaj pytania, znajduj odpowiedzi!

Złoty Mecenas zapewnia:
- muzealny newsletter dla Patronów
- premierowy dostęp do ogólnodostępnych postów
- Moda na Rycinie: skany historycznych ilustracji modowych wraz z opisem
- dostęp do dodatkowych materiałów: prezentacji prelekcyjnych, fotografii eksponatów etc.
- wznawiamy “Dziennik Domowy”: wydania poznańskiego czasopisma z lat 40.tych XIX w., wraz z objaśnieniami
- Muzeum z Kamerą: nagranie jednej z muzealnych atrakcji - pokazu, prelekcji, prezentacji
- Tajniki Techniki: szczegółowy opis techniki krawieckiej
- certyfikat Złotego Mecenasa Muzeum
- Złoty Bilet upoważniający do nieograniczonego wstępu; pierwszeństwo i możliwość rezerwacji w przypadku wydarzeń

a także powitalny prezent: płócienna torba zdobiona haftem, katalog z wystawy, zestaw pocztówek.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Muzeum Historii Ubioru w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Misją Muzeum jest prezentowanie zabytków sztuki użytkowej, jakimi są ubiory historyczne.
Nasze zbiory obejmują bogatą kolekcję odzieży i akcesoriów z XIX i XX wieku. Każdy ze strojów jest arcydziełem rzemiosła artystycznego i wyjątkową cząstką naszej kultury i historii.

Historia ubioru jest zjawiskiem bardzo złożonym i niezwykle ciekawym. Ubranie pełni nie tylko funkcję użytkową chroniąc człowieka przed czynnikami zewnętrznymi, ale jest przede wszystkim narzędziem służącym zaspokojeniu licznych potrzeb ludzkich jak pragnienie piękna zgodnie z panującym aktualnie kanonem, podkreśla atrakcyjność seksualną, a także informuje o przynależności do określonej grupy społecznej. Pojęcie moda jest często stosowane zamiennie z historią ubioru, choć oba określenia nie są synonimami. Moda jest zjawiskiem powiązanym z wieloma czynnikami, na jej kształtowanie się mają wpływ bieżące wydarzenia, w tym polityczne, naukowe, czy ekonomiczne. Historia bada dzieje ubioru nie tylko pod kątem estetycznym, ale przede wszystkim w szerszym ujęciu uwzględniającym, także elementy pozornie nie mające związku z modą.

 

Wiek XIX zasługuje na szczególną uwagę, jako że w trakcie tego stulecia moda zmieniała się zdecydowanie dynamiczniej, niż w poprzednich wiekach. Był to czas burzliwego rozwoju nauki i przemysłu. Wykorzystanie nowych możliwości technicznych w krawiectwie oraz wzorów zaczerpniętych z dawnych epok zaowocowało niezwykle ciekawym i dynamicznym obrazem mody w XIX wieku.

Muzeum Historii Ubioru powstało, by prezentować zabytki sztuki użytkowej, jakimi bez wątpienia są ubiory historyczne. W naszych zbiorach znajdują się wyjątkowe eksponaty pieczołowicie kolekcjonowane przez lata przez Dyrektor Muzeum Panią Annę Moryto. Stroje, które niejednokrotnie mają 150 – 200 lat, wymagają szczególnej opieki i troski. Ich zakup jest dopiero pierwszym krokiem na długiej drodze do pojawienia się na wystawie muzealnej. Proces ten wymaga ogromnego nakładu pracy ekspertów i środków finansowych.

 

Dlatego właśnie zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie naszego Muzeum. Nie jesteśmy instytucją państwową i pomimo, że podlegamy Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, spełniając tym samym wysokie standardy muzealnicze, nie otrzymujemy żadnych dotacji,  musimy finansować naszą działalność z prywatnych środków.

 

Działając wspólnie i dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej robić to co naprawdę lubimy
i potrafimy, wypełniając jednocześnie misję przybliżania szerokiej publiczności naszej historii
i dziedzictwa kulturowego.

 

Muzeum Historii Ubioru

61-881 Poznań

ul. Kwiatowa 14

 

Więcej informacji:

https://xixgallery.com/

Słuchaj w Patronite Audio!

Słuchaj Muzeum Historii Ubioru w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.

Słuchaj

Cele Autora

Zostajemy na Kwiatowej
  • 4 000 zł miesięcznie
  • 3 788 zł brakuje
5%
Muzeum nie posiada własnego lokalu. Mieści się w wynajmowanej przestrzeni kamienicy z XIX wieku, zaraz przy deptaku - ulicy Półwiejskiej w Poznaniu.
Dzięki takiej lokalizacji może odwiedzić nas więcej zwiedzających, ale wiąże się ona również z wysokimi kosztami. Osiągnięcie progu 4000 zł/miesiąc da nam możliwość pokrycia comiesięcznych wydatków i da nam pewność, że zostajemy w tym pięknym miejscu.

Nie musząc martwić się o przetrwanie muzeum, będziemy mogli skupić się na planowaniu nowych wystaw i warsztatów, oferując Wam nowe atrakcje związane z historią i dziedzictwem kulturowym wspaniałego, XIX stulecia.
Więcej rąk do pracy!
  • 8 000 zł miesięcznie
  • 7 788 zł brakuje
2%
Muzeum to nie tylko eksponaty, ale również, a może przede wszystkim, grupa ludzi z pasją i niespożytymi pokładami chęci. Mimo, że ich nam nie brakuje, mamy ograniczone możliwości - po prostu jest nas zbyt mało.

Przy osiągnięciu tego progu będziemy mogli powiększyć nas zespół. Dla Was oznaczać to będzie, że Muzeum będzie czynne sześć dni w tygodniu, a nie cztery, jak obecnie.
Kolejne stroje odzyskają dawny blask!
  • 15 000 zł miesięcznie
  • 14 788 zł brakuje
1%
W zbiorach Muzeum znajduje się wiele ubiorów, których nie możemy Wam pokazać, mimo, że bardzo byśmy chcieli. Mają one ogromną wartość historyczną, ale czas nie obszedł się z nimi łaskawie. Potrzebują one skomplikowanych zabiegów i środków, by przywrócić im dawną świetność.

Osiągnięcie tego progu pozwoli nam przeprowadzić konserwację kolejnych zabytkowych sukien z naszych zbiorów, by potem pokazać je w pełnej krasie na wystawie w przestrzeni naszego Muzeum.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Muzeum Historii Ubioru już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Joanna Loana Masiak
Joanna Loana Masiak
25 zł
Izabela Pitcher
Izabela Pitcher
100 zł
Kinga Gratzke
Kinga Gratzke
25 zł
Ewelina Maga
Ewelina Maga
12 zł
Magdalena Lange
Magdalena Lange
50 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.