Nie/biblijny

W Patronite od 14.09.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1674

Liczba Patronów: 1347

Zostań Patronem
Kup na prezent
9 patronów
160 miesięcznie
4 310 łącznie
Nie/biblijny to blog poświęcony Biblii hebrajskiej, jej językowi oraz historii starożytnego Izraela. Pisany jest z myślą o odbiorcy polskim, w duchu popularnonaukowym.

O Autorze

Biblia, języki i frajda z pisania

Nie/biblijny to jednoosobowa i w pełni pasjonacka inicjatywa blogowa, która światło dzienne ujrzała w maju 2021 roku.

Jestem hebraistą - z wykształcenia, z zawodu i z zamiłowania. Językiem hebrajskim w różnych jego odmianach zajmuję się od wielu lat, wciąż powracając do (prawdopodobnie) najważniejszej spisanej w nim biblioteki tekstów – Biblii hebrajskiej.

Nie/biblijny powstał z myślą o odbiorcy polskim, który ze względu na niedobór przekładów fachowej literatury na rodzimym rynku pozostaje odcięty od wyników dziesięcioleci badań nad hebrajszczyzną biblijną, historią starożytnego Izraela oraz Biblią hebrajską – antologią pism starohebrajskich, znaną w naszym kraju jako Stary Testament.

Blog pisany jest w duchu popularnonaukowym. Przeznaczony jest dla niespecjalistów, tak wierzących, jak i niewierzących, głodnych wiedzy hebraistycznej, dla tych, którzy chcą zgłębić myśl, religię i kulturę Izraela i Judy, dla chcących zweryfikować prawdziwość informacji biblistycznych krążących w polskiej internetoprzestrzeni. Nie/biblijny to przystanek dla osób zmęczonych blogami konfesyjnymi, wypocinami apologetów oraz teoriami turboateistów.

Szczególną uwagę poświęcam biblijnej prehistorii, czyli rozdziałom 1-11 Księgi Rodzaju, opisującym początki świata oraz ludzkości go zamieszkującej. Teksty te są jednymi z najciekawszych i najbogatszych znaczeniowo, a jednocześnie wciąż wzbudzającymi kontrowersje i będącymi przedmiotem sporu całej mozaiki grup i środowisk.

Pochylam się również nad internetowymi mitami, nieśmiertelnymi teoriami spiskowymi krążącymi wokół Biblii oraz (rzekomo) zakodowanymi w niej wiadomościami.

Mój cel? Rzeczowo, zdroworozsądkowo i z kubkiem kawy w ręku rozplątywać gmatwaninę nagromadzonych w polskiej świadomości przekonań na temat Biblii, języka hebrajskiego (ale nie tylko!) oraz burzliwych dziejów religii starożytnego Izraela.

Obserwujcie moje publikacje na blogu-matce, na Facebooku, na Twitterze i na Feedly.

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Anna Baranowska
Anna Baranowska
Próg: 10 zł
Ziemowit Kostana
Ziemowit Kostana
Próg: 25 zł
Wiktoria Matysiok
Wiktoria Matysiok
Próg: 10 zł
Iza M.
Iza M.
Próg: 50 zł
synopsa.pl
synopsa.pl
Próg: 10 zł