Grzegorz Niemczuk

W Patronite od 08.04.2020

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 498

liczba Patronów: 703

10 patronów
445 zł miesięcznie
3 335 zł łącznie
Pianista, podróżnik, pasjonat muzyki klasycznej. Jego bogata, międzynarodowa kariera solowa, trwająca już 15 lat, zawiodła go do wielu prestiżowych sal koncertowych na całym świecie. Wystąpił do tej pory z ponad 400 recitalami i koncertami, odwiedzając 31 krajów na wszystkich 6 kontynentach.

O Autorze

E.Grieg - Koncert fortepianowy a-moll, Korea Południowa -  https://youtu.be/jsjpqmHujos

Razem upiększajmy świat poprzez kulturę na wysokim poziomie!

Nazywam się Grzegorz Niemczuk i śmiało mogę powiedzieć, że swoje życie zdecydowałem się poświęcić i oddać muzyce. Muzykę klasyczną kocham od dziecka i poświęcam jej zdecydowaną większość mojego życia. To moja największa pasja, miłość oraz zawód. Fakt, że jestem pianistą klasycznym i podróżuję po całym świecie jest spełnieniem moich marzeń. Obecnie chciałbym również dzielić się ze światem tą pasją nie tylko za pomocą koncertów, ale także za pomocą filmów, na których chcę umieszczać opowiadania o muzyce i konkretnych utworach, fragmenty z moich sesji ćwiczeniowych i krótkie koncerty wzbogacone słownym komentarzem. Wiem, że muzyka klasyczna wydaje się trudna do zrozumienia, ale nie musi taka być! Wierzę w to, że z pomocą kilku zdań można wprowadzić słuchacza w świat utworu i ukazać mu jego piękno, wzbogacając jednocześnie jego wiedzę. Wierzę głęboko, że ten edukacyjny, ukulturalniający projekt zyska grono wiernych wielbicieli i fanów. Wszedłem w świat artystyczny, który stał się moją pasją i miłością życia, jednocześnie też uświadomił mi, że podążam śladami tak wybitnych ludzi wszystkich czasów jak Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, Piotr Czajkowski, Franciszek Schubert, Johannes Brahms i wielu innych. Przy ich blasku ciągle czuję się malutki, ale to determinuje i napędza moją motywację do stawania się lepszym każdego dnia. Zgłębianie biografii oraz twórczości wielkich mistrzów uświadomiło mi bardzo dobitnie, że artyści są światu potrzebni, że jest to niezwykła odpowiedzialność, którą musiałem sobie uświadomić zanim zdecydowałem się obrać tę drogę życiową. Bycie artystą-pianistą uważam za rodzaj misji, by dawać światu tyle piękna ile tylko jestem w stanie, by swoją muzyką i działalnością sprawiać, że słuchacze/odbiorcy choć przez chwilę mogą zapomnieć o otaczających ich problemach, tęsknotach, pragnieniach, cierpieniach, trudnej pracy, stresie... I to właśnie jest moją największą motywacją do mojej aktywności i działalności.

Dzisiejszy świat rozwija się dwupłaszczyznowo – realnie i wirtualnie. Obecna sytuacja epidemiologiczna uświadomiła wszystkim jak potężnym medium jest Internet i łatwość dotarcia do szerokiej grupy słuchaczy. Ja również uświadomiłem sobie, że poprzez kontakt wirtualny mogę dużo łatwiej realizować moje artystyczne cele.

Obecnie realizuję projekt krótkich filmów-wykładów o Mazurkach Chopina, w których omawiam szczegółowo każdy Mazurek, skupiając się na niuansach formalnych, ciekawostkach dotyczących genezy powstania, ciekawych problemach pianistycznych i wyzwaniach stających na drodze do idealnej interpretacji. Projekt ten jest realizowany na mojej stronie na Facebooku oraz na kanale YouTube. Jednocześnie uruchomiłem również nową stronę na Facebooku - Muzyka Fortepian, na której każdego dnia dzielę się rożnymi nagraniami dostępnymi w sieci. Dzięki temu osoby zainteresowane mogą wraz ze mną słuchać różnej muzyki, ja zaś gwarantuję wybór tylko wartościowych nagrań, oraz krótki opis utworów w celu wzbogacenia wiedzy.

Już od 15 lat prowadzę intensywną działalność koncertową, do tej pory wystąpiłem już w 34 krajach na wszystkich kontynentach, przez co podróże stały się moją drugą pasją. Poznawanie różnych krajów, ludzi, kultur, wzbogaca wnętrze i kształtuje artystyczną osobowość. Obecnie w moich interpretacjach kładę nacisk na poszukiwanie siebie przy głębokim szacunku do wszelkich wskazówek, jakie kompozytor danej muzyki przekazuje wykonawcom w zapisie nutowym. Zdaję sobie sprawę, że każde wykonanie utworu danego Mistrza to jakby wskrzeszenie Jego duszy na moment wykonania dzieła – stąd ogromną ilość pracy wkładam w poznawanie kompozytorów, ich życia i muzyki, próbę analizowania ich osobowości i charakteru tak, by być jak najbardziej w zgodzie z duchem ich muzyki. Podczas moich koncertów staram się zawsze opowiadać nieco o wykonywanej muzyce, przybliżać słuchaczom dzieła i ich twórców tak, by muzyka była bardziej dostępna i zrozumiała. Ten pomysł spotyka się z wielkim entuzjazmem słuchaczy. Uświadomił mi też, jak ważne jest to, by słuchacze uczestniczyli aktywnie w wykonywanej muzyce, by chłonęli utwory całym sobą, nie tylko powierzchownie. I uświadomiłem sobie, że to jest właśnie moim zadaniem w XXI wieku. Po pierwsze – zgłębianie wiedzy tak, by stać się ekspertem w swojej dziedzinie, a następnie dzielenie się tą wiedzą ze słuchaczami, którzy być może nie mają tyle czasu i doświadczenia, by szczegółowo analizować dzieła, poznawać biografie kompozytorów, traktować muzykę klasyczną jako język, którym Ci wielcy ludzie chcieli nam coś przekazać.

Moje plany na przyszłość obejmują docieranie z moimi koncertami do jak najszerszej grupy słuchaczy w Polsce i na świecie, do godnego reprezentowania Polski na arenie światowej. Jednocześnie chcę rozwijać znacznie mój repertuar i dzielić się nim ze światem nie tylko poprzez koncerty, ale również poprzez kontakt w sieci. W ten sposób w jakiś sposób wypełnię misję wzbogacania świata o piękno i wiedzę historyczną. Myślę, że to dzisiaj jest wielkim zadaniem muzyków klasycznych. W przeciwnym razie utracimy świadomych słuchaczy – a takich najbardziej potrzebujemy!

 

http://www.niemczuk.com

 

 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem
Najnowsi Patroni