Nie wszystko jedno

W Patronite od 02.04.2019

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 375

Liczba Patronów: 728

Zostań Patronem
Kup na prezent
24 patronów
1 576 miesięcznie
37 978 łącznie
Projekt “Nie wszystko jedno” to projekt społeczny. Gromadzi ludzi, których marzeniem jest JEDNOŚĆ, zarówno na poziomie osobistych relacji, jak i całych grup społecznych. Łączymy siły i pasje dla tworzenia wokół nas nowej, wyższej kultury: miłości, szacunku, pokoju, honorowania i uznania.

O Autorze

 

Nazywam się Karol Sobczyk. Jestem mężem Gosi i ojcem dwójki wspaniałych dzieci: Daniela i Zuzanny. Jako młody chłopak wzrastałem w środowisku, w którym życie w oddzieleniu i uprzedzeniach względem innych, było czymś całkowicie naturalnym. Uczyłem się kultury, w której na co dzień wznosiło się mury i pielęgnowało istniejące stereotypy. Od zawsze byłem przekonany, że to normalne.

Dziś wiem, że tak nie jest.

W lipcu 2010 roku wydarzyło się w moim życiu coś, co zmieniło je na zawsze. Tamtego upalnego dnia usłyszałem przesłanie Ewangelii, które wywróciło do góry nogami perspektywę mojego patrzenia. Oddałem swoje życie Jezusowi Chrystusowi, i wówczas zdałem sobie sprawę, że żyję w bardzo podzielonym świecie, który nigdy nie powinien być podzielony. Ten świat miał być w jedności: w jedności z Bogiem i ludźmi. Nie miał być światem podziałów, ani światem dzielenia ludzi na tych lepszych i tych gorszych. Nie miał być światem konfliktów i wojen, ale połączeń, właściwych relacji i pokoju. 

Wierzę, że aby taki świat był możliwy, Bóg powołał swój Kościół. Ludzi, którzy otrzmali misję jednania. Paradoks polega na tym, że ci właśnie ludzie, dwa tysiące lat po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, tworzą dziś najbardziej podzieloną grupę religijną na świecie. 

Musimy to zmienić. Potrzebujemy zatrzymać błędne koło podziałów i odwrócić funkcjonujące od wieków wypaczone standardy. Stąd właśnie projekt „Nie wszystko jedno”. Powstał on, aby łączyć ludzi, którzy w swoim sercu noszą pragnienie odbudowania i budowania jedności. Inicjatywa ta jest częścią misji krakowskiej wspólnoty Głos na Pustyni. Chcemy tworzyć kulturę dialogu, która w pierwszej kolejności ma odwagę dostrzegać nie to, co różni, ale to, co łączy. Pragniemy budować mosty i łamać uprzedzenia. Tworzyć kulturę szacunku. Służyć na rzecz pokuty i pojednania. Łamać utarte stereotypy. Chcemy promować jedność jako wartość, która zdecydowanie bardziej ceni relacje, niż racje. Pragniemy również wypełniać słowa, wypowiedziane do swoich uczniów przez Jezusa Chrystusa: „aby wszyscy byli jedno” (J 17,21). Wszystko, co robimy, skierowane jest na to, aby pragnienie to zostało zrealizowane.

 

fot. Basia Skorupa
fot. Basia Skorupa

 


 

Po co nam Patronite?

Pragniemy, aby temat jedności chrześcijan dotarł w każdy zakątek świata. Mamy w związku z tym wiele marzeń i planów. Aby móc je zrealizować, zdecydowaliśmy się na Patronite. 
Ambasadorem jedności staje się każdy poprzez samo przekazanie informacji o naszych działaniach. Jednak aby móc realizować służbę na rzecz jedności, potrzebujemy konkretnych ludzi, którzy będą gotowi stać się częścią naszych działań, poprzez swój wkład finansowy. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć nowe drogi relacji i wzajemnego zaufania w naszych środowiskach i społecznościach. Każde, nawet drobne wsparcie ma dla nas duże znaczenie i wprowadza realną zmianę. Buduj mosty razem z nami i zostań naszym Patronem! 

 


 To, co udało nam się zrobić RAZEM z Wami! 


Podcast
Tworzymy podcast „Nie wszystko jedno”. Każdy nowy odcinek pojawia się co czwartek i w zależności od podejmowanego tematu słucha go od kilkuset do kilku tysięcy osób. Gospodarzem podcastu jest Karol Sobczyk. W podcaście podejmujemy zagadnienia związane z jednością i konieczną w tym kontekście zmianą, jaka musi nastąpić zarówno na poziomie naszych osobistych relacji, jak i kultury całych grup społecznych. 


#4 Czy tożsamość kościelna ma znaczenie?
#11 Pastor i były hipis, któremu katolicki ksiądz pomógł wyjść z wielkiej traumy.
#16 Proboszcz niezwykłej parafii: prowadzonej przez wspólnotę
#21 Gdy katolik zakochuje się w protestantce.
#24 O jedności, mocy i zawstydzeniu odnowy charyzmatycznej w Polsce


To tylko kilka z tytułów naszych podcastów. Do niektórych odcinków zapraszani są goście. Widzimy realne działania tego podcastu w życiach ludzi. Po każdym odcinku dostajemy od kilku do kilkanastu wiadomości ze świadectwami od osób, których serca zostały dotknięte lub przemienione.

Ostatni podcast znajdziesz tutaj.

 

Blog
Na naszej stronie internetowej powstał blog, na którym pojawiają się wpisy dotyczące jedności chrześcijan. Opisujemy ważne tematy i znaczące wydarzenia dla tematu jedności. Na blogu znajdziesz również przetłumaczone na język polski artykuły zagranicznych mówców, którym temat jedności jest bliski sercu. 

Ostatni wpis na blogu znajdziesz tutaj.

 

JUŻ CZAS. napiszmy historię razem
Bóg przygotowywał nasze serca na to spotkanie już od wielu miesięcy. Dzięki Jego dobroci i otwartości chrześcijan w Polsce, spotkaliśmy się na trzydniowym wydarzeniu, aby modlić się o jedność między naszymi wspólnotami i społecznościami, aby stanąć w pokucie za grzechy, jakie wyrządziliśmy sobie nawzajem raniąc w ten sposób Ciało Chrystusa. Zaprosiliśmy wielu gości, aby mogli podzielić się swoim sercem dla jedności. 

Wierzymy, że słowa Jezusa "aby byli jedno" stały się w tym czasie szczególnie bliskie obecnym na wydarzeniu przedstawicielom różnych części Ciała Chrystusa: biskupom, prezbiterom, pastorom, liderom wspólnot i społeczności chrześcijańskich.

fot. Fundacja Służąc Życiu

Stronę wydarzenia znajdziesz tutaj.

 

Materiały filmowe
Szukamy sposobów, aby przesłanie jedności docierało do różnych grup społecznych. W maju 2021 roku rozpoczęliśmy inicjatywę związaną z krótkimi materiałami filmowymi, do realizacji których zaprosiliśmy kilkanaście osób, reprezentujących różne miasta, środowiska, inicjatywy i społeczności chrześcijańskie. Oto dwie z filmowych realizacji.

 

 

Media społecznościowe
Współcześnie media społecznościowe są głównym miejscem kształtującym nasze postawy i kulturę. Podjęliśmy decyzję o tym, aby szeroko rozwinąć nasze profile na Facebooku i Instagramie, a także pracujemy nad podjęciem działań na Youtube. 

 

Jeden Stół
We wspólnocie, w ramach której realizujemy niniejszy projekt, od lat organizujemy spotkania, które nazywamy „Jeden Stół”. Do wspólnego śniadania zapraszamy liderów krakowskich Kościołów i Wspólnot. Jest to bardzo wyjątkowy czas pełen rozmów, wspólnej modlitwy i budowania mostów. W tym roku odbyła się kolejna edycja — wzięliśmy udział w jej organizowaniu. Ze względu na pandemię tegoroczne śniadanie ekumeniczne po raz pierwszy odbyło się w formie online! Każdemu z naszych gości dostarczyliśmy rano śniadanie. I wspólnie zasiedliśmy do „Jednego Stołu” online. Wykłady, konferencje, szkolenia, nauczania
Od kilku lat razem ze wspólnotą Głos na Pustyni staramy się na różne sposoby ukazywać przesłanie jedności. Z wykładami jesteśmy zapraszani do małych społeczności, jak i na duże, krajowe konferencje. 

 

Działalność wydawnicza
Jednym ze sposobów, w jaki próbujemy szeroko dotrzeć do serc ludzi z przesłaniem jedności są działania wydawnicze. W 2019 roku wydaliśmy książkę Dana Almetera "Jedność". Jest to zapis świadectwa życia i wzrastania w ekumenicznej wspólnocie Alleluia, która bardzo wysoko postawiła poprzeczkę jedności, rzucając wyzwanie całemu chrześcijańskiemu światu. Wspólnota ta jest proroczym znakiem dla całego Kościoła – już od ponad 40 lat idą razem pełną wyzwań drogą jedności, dając się prowadzić Duchowi Świętemu. Tworzą jedno wspólne osiedle, na którym żyje 700 dorosłych osób składających się z przedstwicieli 9 wyznań i denominacji chrześcijańskich, tworzących zarazem jedną wspólnotę - Alleluia Community. 

 

  

25-40%

Jedynie o tylu działaniach na rzecz jedności możemy powiedzieć od razu; wiele z nich - z uwagi na bardzo wysoką wrażliwość tematu - wymaga długotrwałej, ukrytej i intencjonalnej pracy, która dopiero po czasie przynosi owoce. Wierzymy, że największym świadectwem pracy naszego projektu będą pojednane i połączone w relacjach środowiska, które zostaną wyposażone i umocnione w biblijne zrozumienie znaczenia naszych relacji i jedności.

 

 

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Anonimowy patron
Próg: 10 zł
Bogdan Babiński
Bogdan Babiński
Próg: 32 zł
Anonimowy patron
Próg: 32 zł
Maciek Zagwojski
Maciek Zagwojski
Próg: 100 zł
Anonimowy patron
Próg: 20 zł
Anonimowy patron
Próg: 50 zł