W Patronite od 16.11.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie:

Liczba Patronów:

Zostań Patronem
0 patronów
0 miesięcznie
60 łącznie
Serwis odfejkuj.info założony przez Ośrodek Analiz Cegielskiego powstał, aby weryfikować i korygować kłamstwa i manipulacje. Zalew fałszywych informacji w przestrzeni publicznej uderza w sferę gospodarczą, prawną i społeczną.

O Autorze

Współcześnie, gdy kłamstwa mnożą się w zastraszającym tempie a globalizacja i cyfryzacja powoduje, że ich rozprzestrzenianie się jest łatwe jak nigdy dotąd, tak że często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że stajemy się ofiarami manipulacji informacyjnej, fact-checking jest aktywnością niezbędną, aby opinia publiczna otrzymywała wiarygodne informacje. Redakcja odfejkuj.info wychodzi temu naprzeciw, a Czytelnik na naszym portalu może zapoznać się z weryfikacją zmanipulowanych i kłamliwych informacji, przekrojowymi analizami oraz artykułami.

Serwis odfejkuj.info założony przez Ośrodek Analiz Cegielskiego powstał, aby weryfikować i korygować kłamstwa i manipulacje. Zalew fałszywych informacji w przestrzeni publicznej uderza w sferę gospodarczą, prawną i społeczną. Pandemia COVID-19 unaoczniła jak wielkim problemem jest odmieniany przez wielu „fakenews”. Dlatego chcemy „odfejkować” rzeczywistość.

W czasie naszej działalności, szczególne zintensyfikowanie fake newsów zaobserwowaliśmy zwłaszcza w mediach społecznościowych, co również potwierdzają głosy internautów, którzy w odpowiedzi na naszą ankietę „Gdzie najczęściej spotykasz się z fake newsami” wskazali media społecznościowe jako szczególnie podatne na dezinformację.

W ramach naszej działalności odfejkowaliśmy ponad 350 fałszywych informacji dotyczących w szczególności sfery gospodarczej, prawnej i społecznej życia publicznego. Demaskowaliśmy pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje dotyczące pandemii koronawirusa oraz procesu szczepień przeciwko Covid-19.

Nasze najgłośniejsze artykuły:

https://odfejkuj.info/nie-osoby-zaszczepione-nie-przyciagaja-magnesu/

https://odfejkuj.info/polaczenia-lotnicze-pll-lot-do-indii-mimo-zagrozenia-epidemicznego-sprawdzamy/

https://odfejkuj.info/zmarla-pielegniarka-zaszczepiona-na-covid-to-fake-news/

https://odfejkuj.info/nie-ministerstwo-nie-planuje-usunac-jezyka-obcego-z-matur/

https://odfejkuj.info/nie-da-sie-wyleczyc-koronawirusa-w-trzy-dni-kolejne-klamstwa-jerzego-zieby/

https://odfejkuj.info/wiele-pozytywnych-opinii-o-karabinku-grot-weryfikujemy/

Redakcja odfejkuj.info wychodzi naprzeciw potrzebom użytkowników internetu, którzy rządni są prawdy. W obecnych czasach fact-checking jest czynnością niezbędną, aby zapewniać wiarygodne informacji dla przeciętnych użytkowników internetu oraz dla całej opinii publicznej. Dlatego też, na naszym portalu zapewniamy Czytelnikowi dostęp do informacji zweryfikowanych, które wcześniej zapełniały przestrzeń wirtualną propagując zmanipulowane i zakłamane newsy.

I Ty możesz pomóc nam „odfejkować” rzeczywistość.

Portal powstał przy wsparciu Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

 

odfejkuj.info


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem