Strefa Patrona:

44

patronów

2080 zł

miesięcznie

50025 zł

łącznie

Miejsce w rankingu Autorów
29
miesięczne wsparcie
61
liczba patronów

  Odwyk to program, w którym można posłuchać i pogadać o Biblii, Bogu i życiu. Istnieje 10 lat, zawiera ponad 500 odcinków, był słuchany pół miliona razy i nie ma nic wspólnego z żadnym kościołem.

ZOSTAŃ PATRONEM POKAŻ PROGI

O Autorze

Cześć!

Jestem Martin Lechowicz i opowiem wam jak to było.

Jak to było?

Najpierw byłem programistą.

Potem nagrywałem podcasty. Pierwszy, "Masa Krytyczna", był kompletne bzdurny. Inni przerodził się w radio KonteStacja (tak, to ja założyłem to radio razem z Hugo), a później w radio Enklawa.

W międzyczasie okazało się, że piosenki, które od 20 lat składałem, ludziom się strasznie spodobał. Trochę mniej spodobały się książki, ale i tak "Droga wojewódzka 666" była na liście bestsellerów, a wydana chałupniczo Teoria Portali ma lepsze oceny niż niejeden "poważny pisarz".

A wcześniej powstał Odwyk. Ten projekt okazał się najbardziej wartościowy ze wszystkiego. To po prostu podcast, w którym gadam na temat, którego każdy w Polsce boi się tknąć - o Biblii i Bogu. Prowadzę go już ponad 11 lat.

Z jakiegoś trudnego do ogarnięcia powodu, większość ludzi jak słyszy "Biblia" to widzi kościół. Dlaczego? Biblia to książka, nie kropidło. Książka niezależna od kościołów.

Nawiasem mówiąc, wiecie ile razy Biblia każe chodzić co tydzień do kościoła? Zero. Zachęca do tego, żeby nie unikać spotkań. Raz. I to tyle.

Dlatego nie widzę nic dziwnego, żeby o Bogu gadać kompletnie poza kościołem. Bez propagandy, to program informacyjny, nie "nawracający". Mówimy zwyczajnym językiem. Z humorem.

Poza tym klniemy, pijemy i uprawiamy seks. Mamy dobrych przyjaciół gejów i ateistów. Gorszymy współczesnych faryzeuszy na prawo i lewo.

Ludzie mówią, że Odwyk to jedyne miejsce w polskojęzycznym internecie, gdzie można gadać o Bogu po ludzku. Nie wiem czy to prawda, nie znam całego internetu.

Co zmienił Patronite?

Na Patronite jestem od zimy 2016 roku.

Co to zmieniło? Mnóstwo! Dzięki stałemu wsparciu patronów zamiast planować na dni i tygodnie, planuję na miesiące i lata. Mogłem się zabrać za większe rzeczy. Mogłem przestać tworzyć według koncepcji "wszystko jedno jak, byle szybko".

A niektóre z rzeczy, których nie mógłbym zrobić wcześniej, a zrobiłem w pierwszym roku patronowania, to:

 • Wziąłem się za naukę: nauczyłem się jak pisać scenariusze i jak wymyślać lepsze historie (kurs Davida Mameta, Udemy i z inne źródełka praktycznej wiedzy)
 • Nauczyłem się lepiej tworzyć i montować filmy i animacje
 • Nauczyłem się Unity3D + Adventure Creator
 • Wyćwiczyłem wreszcie angielski do satysfakcjonującego poziomu (i kurs TEFL zrobiłem przy okazji)
 • Nagrałem kilkanaście odcinków "ćwiczebnych", które mogłem potem bez dużego żalu wyrzucić
 • Napisałem kilkadziesiąt opowiadań i innych krótkich tekstów - bo miałem w końcu na to czas!
 • Zacząłem robić to samo po angielsku
 • Godzina więcej dziennie (tak średnio) schodzi mi na poważnych rozmowach z ludźmi (telefony, mail, czat, Skype i na żywo)
 • Poprawiłem i dokończyłem kod wszystkich serwisów, stron internetowych, automatów do wysyłania i obróbki odcinków, dorobiłem brakujące zabezpieczenia i uaktualniłem programy narzędziowe
 • Zaplanowałem przeprowadzkę do ciepłych krajów, co wszystkim projektom wyjdzie na dobre
 • Zrobiłem już pół gry! Ye!

Więc tylko Odwyk?

Ci, którzy znają mnie z książek, piosenek, komiksów czy filmików, pewnie się zastanawiają: to co, teraz już tylko Odwyk?

Wcale nie.

Moją filozofią życia jest kompletny nieprofesjonalizm. Czyli: nie jesteś mundurem, zawodem, obywatelem. Jesteś człowiekiem. Człowiekiem wśród innych ludzi. Być więc sobą, nie swoją rolą. Don't "do your job", do what you love!

I czy piszę, czy śpiewam czy opowiadam o Biblii, robię to zawsze w ramach tej samej filozofii życia. Jej fundamentem jest wolność wyboru i człowieczeństwo, które stoi wyżej niż przynależności do jakiejkolwiek grupy, kultury, ideologii. Śmierć czyni nad równymi, czyni życie cennym a wszystko inne tymczasowym. Jesteśmy tu tylko gośćmi, więc trzeba mieć dystans, luz i dobry humor.

I tą samą wizję świata usłyszycie w Odwyku, w piosence o byciu nawalonym, w skeczu o kontroli.

Jedno drugiemu nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie!

Jakie są plany?

Plany są takie:

 • Nagrywam dalej Odwyk co dwa tygodnie, a dwa razy w tygodniu program na żywo
 • Czasem napiszę piosenkę, a czasem tekścik, a czasem co innego
 • Dokończę grę i jak się okaże fajna to będę robić następne
 • Zacznę tworzyć animowane historyjki, najlepiej w seriach
 • Start doing the same stuff in English - for international audience!

A ja?

A ty mi w tym pomóż!

Zachęcaj, obserwuj, dorzucaj złotówki. I korzystaj ile wlezie. Ale jeżeli możesz, to:

Promuj wśród znajomych! Nie wszystko, tylko to, co tobie się podoba. Jeżeli ty coś lubisz, to i innym się może spodobać. Pamiętaj, że to co robię ja albo ty, wcale nie ma się podobać wszystkim. Ma się podobać temu, komu ma się podobać. I to wcale nie muszą być miliony ludzi, żeby coś było wartościowe! Ale miło by było, gdyby to były tysiące.

Jeżeli potrafisz wciągająco pisać, śmiesznie rysować, nagrywać naturalnie brzmiące głosy, daj mi znać. Samemu da się zrobić dużo, ale tylko do pewnej granicy. Jak się zbierze kilku wariatów to powstaje Southpark albo Monty Phyton. Owszem, w większości przypadków straszne dziadostwa powstają. Można się z drugiej poddać bez walki. Gwarancji nie ma, są tylko okazje.

Jeżeli coś ci przyjdzie do głowy co możemy robić razem, albo w czym ja mogę pomóc tobie, napisz. Może właśnie na to czekam. Przeważnie się okaże, że jednak nie czekam. A czasem, że pomysł jest nierealny i głupi. Ale no to co? Napisz i tak.

No.

To na koniec powiem tak: jeżeli zobaczyłeś w tym wszystkim coś, co warto wspierać, to zostań patronem. Nie czekaj aż zrobi to ktoś inny. Nie ma "ktoś inny", ty tu teraz jesteś, ty to teraz czytasz i okazję masz ty. Gwarancji nie ma. Ale jest duża szansa, że przyczynisz się do czegoś, co się ludziom przyda: nauczy, rozśmieszy, sprowokuje do myślenia, kto wie. Zrobiłem dotąd całkiem sporo fajnych rzeczy.

Pomóż mi robić następne.

 

Martin Lechowicz - baron Sealandii, bard, pisarz, podcaster, dziennikarz, programista

 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Facebook

Najnowsi Patroni

Polecani Autorzy

Informacja o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.

Zapoznaj się z poniższą treścią i potwierdź

OK

Cześć,
chcielibyśmy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z przepisami dot. ochrony danych osobowych, które wchodzą w życie, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu ze stron Patronite.pl.
Staraliśmy się napisać jak najbardziej zrozumiale, jednak jeżeli coś jest niejasne to pisz śmiało na rodo@patronite.pl, nasz specjalista w zakresie ochrony danych osobowych postara się odpowiedzieć na Twoje pytania.

Zatem prosimy zapoznaj się z poniższymi informacjami, w tekście jest kilka elementów, w których będziesz mógł zablokować przekazywanie danych osobowych nawet jeżeli jesteś niezalogowany w serwisie Patronite.pl. Klikając przycisk „OK” zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej.

OK

RODO
25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE zwane także jako „RODO”. Według postanowień “RODO” dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Nie zawsze oznacza to tylko adres czy takie dane jak imię i nazwisko. W sieci można Cię zidentyfikować poprzez np. adres e-mail, adres IP lub szereg śladów, które można jednoznacznie powiązać z Tobą. Rozporządzenie wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych, które mają wpływ na korzystanie z usług naszego portalu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczących przetwarzania Twoich danych osobowych w serwisie Patronite.pl.
Zatem niniejszym informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe.

Kto przetwarza Twoje dane ? Administrator danych osobowych
My, Crowd8 sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie Pl. Konstytucji 6/90C, jesteśmy Administratorem Twoich danych osobowych. W sprawach ochrony swoich danych osobowych i realizacji swoich praw możesz się skontaktować z nami e-mail: rodo@patronite.pl; lub pisemnie na adres naszej siedziby.

Jakie dane przetwarzamy?
Przetwarzamy Twoje dane osobowe, podane przez Ciebie podczas zakładania konta na patronite.pl

 • Twoje imię i nazwisko,
 • Twój wiek (w celu potwierdzenia wieku, możemy zażądać przedstawienia odpowiednich dokumentów lub stosownego oświadczenia),
 • Twój adres,
 • Twój numer telefonu,
 • Twój adres e-mail,
 • Twój numer rachunku bankowego oraz dane do przelewu
 • nr IP Twojego urządzenia.

Jednak nawet jeśli jesteś niezalogowany to poprzez kod naszych partnerów technologicznych zagnieżdżony na naszej stronie przekazujemy elementy Twojej konfiguracji technicznej, poniżej możesz skonfigurować co i komu chcesz przekazywać.

Dlaczego przetwarzamy Twoje dane? Czyli, cele i podstawy przetwarzania.

w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług serwisu patronite.pl. (w szczególności w celu rejestracji konta oraz umożliwienia kojarzenia Autorów i Patronów na zasadach określonych w Regulaminie). Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit b, Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, Dz. Urz. UE L 119, s. 1. Inaczej, mówiąc np. kiedy przekazujesz wsparcie Autorom zarejestrowanym na Patronite przekazujemy Twoje dane osobowe Autorowi aby ten mógł dostarczyć Ci nagrody przewidziane za otrzymane wsparcie.

 • w celu otrzymywania informacji handlowych, tzn. wszelkiej formy reklam, promocji, newsletter, na podstawie Twojej zgody (podstawa z art. 6 ust 1 lit. a Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych, Dz. Urz. UE L 119, s. 1)
 • w celach analitycznych i optymalizacyjnych np.: w celu monitorowania ruchu i zapewnienia odpowiedniej wydajności serwisu, w celu opracowania sprawozdań statystycznych i analitycznych, na potrzeby badań naukowych oraz w celu optymalizacji naszych produktów, optymalizacji procesów obsługi na podstawie przebiegu procesów obsługi, w tym reklamacji, itp., co jest naszym prawnie uzasadnionym interesem (podstawa z art. 6 ust 1 lit. f, Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych, Dz. Urz. UE L 119, s. 1);
 • w celu oferowania Ci przez nas produktów i usług bezpośrednio (marketing bezpośredni), co jest naszym prawnie uzasadnionym interesem (podstawa z art. 6 ust 1 lit. f Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych, Dz. Urz. UE L 119, s. 1);

Odbiorcy danych
Twoje dane osobowe udostępniamy następującym podmiotom:

 • Autorom, którym udzieliłeś/od których otrzymałeś/aś wsparcie w rozumieniu Regulaminu; czyli osobom lub firmom które szukają wsparcia poprzez portal Patronite.pl . Dane przekazujemy tylko wtedy kiedy Patron wspiera Autora w sposób opisany w naszym Regulaminie.
 • Operatorom Płatności - w celu realizacji płatności współpracujemy z operatorami płatności (obecnie Mangopay, PayPal i Tpay). Wybrany przez Ciebie operator otrzyma Twoje dane osobowe w celu realizacji płatności, tylko wtedy kiedy zdecydujesz się wesprzeć wybranego Autora.
 • Amazon - nasza infrastruktura serwerowa dostarczana jest przez firmę Amazon (Amazon Web Services, Inc. 410 Terry Ave North Seattle , WA 98109-5210 , US. Firma Amazon jest certyfikowana w programie Privacy Shield https://aws.amazon.com/compliance/eu-us-privacy-shield-faq). Przechowujemy tam nasze bazy danych, a zatem i Twoje dane.
 • Księgowym - w przypadku zakupu usług Twoje dane otrzyma Biuro rachunkowe w celu realizacji transakcji (obecnie jest to Biuro Gorczyca&Kozłowska Sp z o.o 71-771 Szczecin, Polska Rostocka 160, Warszewo).
 • OneSignal - obsługa komunikacji marketingowej w zakresie obsługi technologii push notification - w tym przypadku Twoje dane otrzyma firma OneSignal 411 Borel Ave #512, San Mateo, CA 94402, Stany Zjednoczone. Aby móc świadczyć Ci bezpłatnie usługi wysyłki notyfikacji web push, OneSignal zbiera i przekazuje do firm trzecich informacje:
 • -naszych kampaniach web push
  -adresach email
  -adresie IP
Więcej na ten temat znajduje się tutaj: https://onesignal.com/blog/product-policy-updates-for-gdpr/

Wyłącz możliwość korzystania i przekazywania danych do OneSignal

Google - do zbierania statystyk wykorzystujemy produkt Google Analytics, zatem Twoje dane otrzyma firma Google, 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043 United States. Google jest certyfikowany w programie Privacy Shield.

Wyłącz możliwość korzystania i przekazywania danych do Google

Dodatkowo informujemy, że istnieje możliwość zablokowania dostępu Google Analytics do Twoich danych po zainstalowaniu w przeglądarce wtyczki znajdującej się pod tym linkiem: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/

Facebook - facebook używamy jako serwisu wspomagającego logowanie, aby wspomagać umieszczanie postów na FB. Jeżeli nie chcesz aby Twoje dane były przekazane właścicielowi serwisu facebook.com czyli firmie Facebook, 1 Hacker Way - Menlo Park, California, United States to prosimy nie loguj się przy użyciu Facebooka oraz

Wyłącz przekazywanie danych do Facebook

W każdym momencie możesz przejrzeć i zmienić zdanie w zakresie przetwarzanych danych osobowych nawet jeżeli jesteś niezalogowany, w tym celu musisz wyczyścić swoje pliki Cookie. Po zalogowaniu możesz sprawdzić i zmienić swoje ustawienia w profilu Patrona lub Autora.

Przekazywanie danych osobowych do państw trzecich lub organizacji międzynarodowych
Przekazujemy Twoje dane osobowe do firm/instytucji poza UE w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych, zatwierdzone przez Komisję Europejską. Te organizacje to Google, Amazon i OneSignal, zarówno

Okres przechowywania danych
Twoje dane pozyskane w celu zawarcia umowy o świadczenie usług platformy patronite.pl przechowujemy przez okres obowiązywania umowy (do czasu usunięcia konta z portalu) oraz do końca okresu przedawnienia potencjalnych roszczeń z umowy.

Twoje prawa
Przysługuje Ci:

 • prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii;
 • prawo do sprostowania (poprawiania) swoich danych;
 • prawo do usunięcia swoich danych
 • prawo do ograniczenia przetwarzania Twoich danych osobowych.
 • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych.
 • prawo do przenoszenia danych, które dostarczyłeś/łaś n podstawie umowy lub Twojej zgody.
 • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego - Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub innego właściwego organu nadzorczego;
 • prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych.

W celu wykonania swoich praw skieruj żądanie pod adres email: rodo@patronite.pl

Informacja o wymogu/dobrowolności podania danych
Podanie przez Ciebie danych jest:

 • warunkiem zawarcia umowy
 • dobrowolne
  Jeżeli nie podasz danych niezbędnych do zawarcia umowy możemy odmówić jej zawarcia.

Ważna informacja dla trolli:
Jeśli jesteś firmą zajmującą się wykorzystywaniem problemów danych osobowych aby sprzedać swoje usługi to informujemy, że wszystkie podejrzenia wykorzystywania nieuczciwych praktyk rynkowych obsługujemy przez współpracujące z nami kancelarie prawne.
Mamy dla Ciebie także osobny email do kontaktu obslugatrolli@patronite.pl

OK