Avatar użytkownika

Martin Lechowicz

32
patronów
2 205 
miesięcznie
232 735 
łącznie
32
patronów
2 205 zł 232 735 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
Dzięki, że chcesz zostać patronem Odwyku! Opowiem o tobie Bogu. Poproszę go, żeby ci trochę pomógł w życiu. Przynajmniej raz w miesiącu.
10 zł miesięcznie
Dzięki, że chcesz zostać patronem Odwyku!

Dostaniesz za to comiesięczny newsletter dla Patronów, gdzie opiszę co się ciekawego działo przez ostatnio miesiąc. Zawsze się coś ciekawego dzieje.
25 zł miesięcznie
Wybierz 25 zł
4 dostępne miejsca
Nie mam za dużo do rozdania, ale mam znajomości na wysokości. Powiem Bogu, że nie jesteś skąpy i żeby ci trochę pomógł w życiu. Obiecał, że weźmie to pod uwagę!
50 zł miesięcznie
Poza tym co wyżej, raz na miesiąc przyślę Ci twórczość - niespodziankę. Może opowiadanie krótkie? Może śmieszny rysunek? Może eksperymentalny filmik? Niespodzianka.
100 zł miesięcznie
Od tego progu zaczynają się Patroni grube - ryby. Nie ma tu dodatkowych nagród, niestety. Ale jest docenienie!
200 zł miesięcznie
Wybierz 200 zł
7 dostępnych miejsc
No, taki Patron to podwójna gruba - ryba. Nie ma dodatkowych nagród, ale docenienie jest podwójne!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Martin Lechowicz w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Odwyk to program, w którym można posłuchać i pogadać o Biblii, Bogu i życiu. Istnieje 16 lat, zawiera ponad 500 odcinków, był słuchany pół miliona razy i nie ma nic wspólnego z żadnym kościołem.

Cześć!

Jestem Martin Lechowicz i opowiem wam jak to było.

Jak to było?

Najpierw byłem programistą.

Potem nagrywałem podcasty. Pierwszy, "Masa Krytyczna", to były kompletne bzdury. Inny, "Koczowisko Dekadencji" przerodził się w radio KonteStacja.

W międzyczasie okazało się, że piosenki, które od 20 lat składałem, ludziom się bardzo spodobały. Trochę mniej spodobały im się książki, bo książka wymaga więcej wysiłku. Ale i tak "Droga wojewódzka 666" była na liście bestsellerów, a wydana chałupniczo "Teoria Portali" sprzedała się w wersji na Kindle w paru tysiącach sztuk.

Ale wcześniej powstał Odwyk.

Ten projekt okazał się najbardziej wartościowy ze wszystkiego. Odwyk to był po prostu podcast na temat, którego w Polsce zwykły człowiek nie tknie - o Biblii i Bogu. Prowadzę go już ponad 15 lat.

Z jakiegoś powodu większość ludzi kiedy słyszy "Biblia", widzi kościół. Niepotrzebnie. Biblia to książka, nie kropidło, a Bóg to osoba, nie budynek. Można czytać Biblię nie mając nic wspólnego z żadnym kościołem.

Dlatego nie widzę nic dziwnego, żeby o Biblii i o Bogu rozmawiać poza kościołem, zwyczajnie i zwyczajnym językiem. Odwyk to program informacyjny i edukacyjny, nie "nawracający". I bardzo ludzki: lubimy jeść, pić, cieszyć się życiem. Czasem ktoś sobie zaklnie. Mamy dużo przyjaciół, nie wykluczając gejów i ateistów. Gorszymy więc współczesnych faryzeuszy na prawo i lewo.

Ludzie mówią, że Odwyk to jedyne miejsce w polskojęzycznym Internecie, gdzie można pogadać o Bogu po ludzku. Nie wiem czy to prawda, nie znam całego Internetu. Ale to możliwe.

Co zmienił Patronite?

Na Patronite jestem z Odwykiem od zimy 2016 roku.

Co to zmieniło? O, sporo. Dzięki stałemu wsparciu patronów zamiast żyć od odcinka do odcinka, mogę robić większe projekty i planować na miesiące i lata. Przez lata współpracy z Patronite wyrastały nowe eksperymenty: serwis po angielsku, blog PoLudzku.com, strona z wyzwaniami, audycja z quizami, letnie OdwykCampy a ostatnio tworzenie gier. Mogę tak eksperymentować dlatego, bo kiedy mam budżet to mogę więcej ryzykować.

Więc tylko Odwyk?

Ci, którzy znają mnie z książek, piosenek, komiksów czy filmików, pewnie się zastanawiają: to co, teraz już tylko Odwyk?

Wcale nie, nie tylko.

Moją pasją jest generalnie edukacja, a filozofią życia jest kompletny nieprofesjonalizm.

Zdefiniuję go tak: nie jesteś swoim zawodem. Nie jesteś maską, mundurem, robotem do wykonywania poleceń. Nie jesteś wyłącznie reprezentantem religii, kultury, państwa, narodu. Jesteś żywym, wolnym człowiekiem, jednostką wśród jednostek, człowiekiem wśród innych ludzi, unikalnym wolnym. Decyzje o twoim życiu należą do ciebie. To jest ten mój nieprofesjonalizm, który znaczy w skrócie: bądź sobą, nie swoją rolą.

Czy piszę, czy śpiewam, czy uczę, czy opowiadam o Biblii, robię to zawsze w ramach tej pasji i filozofii życia.

To samo znajdziecie więc w Odwyku, w piosence o byciu nawalonym, w skeczu o kontroli, i w odcinku o tym jak uczyć się samodzielnie i skutecznie angielskiego.

Więc nie, nie tylko Odwyk.

Wspierając mnie, wspierasz promowanie wolności wyboru i odpowiedzialności, jaka się z tym wiąże. I zachęcasz do ludzkiego podejścia. Wspierasz trzeźwość, humor i postawę rozróżniania między tym, co ważne a tym co nieistotne.

Jakie są plany?

W lecie 2022 szykuje się Wielka Narada. Odwyk przez te lata rozrósł się tak bardzo i w tylu kierunkach, że nie jestem w stanie robić tylu rzeczy sam.

Są więc dwie drogi z tego miejsca: albo się cofnąć albo iść do przodu. Cofnąć się oznacza ograniczenie się do samego podcastu i mniej czasochłonnych zadań. Iść do przodu oznacza zmianę jednoosobowego projektu w projekt wieloosobowy. Musi więc powstać większa grupa: może stowarzyszenie, może fundacja czy coś tego typu. Takie coś, gdzie więcej osób może wziąć odpowiedzialność za więcej rzeczy.

O tym, którą drogą pójdzie dalej Odwyk, będziemy rozmawiać na OdwykCampie 2022.

 

Co możesz zrobić ty?

Pomagaj.

Dołącz do Discorda Odwyku. Daj się poznać. Angażuj się. Obserwuj, polecaj i dorzucaj złotówki, euro lub funty. I sam korzystaj z tego co robię!

I jeżeli możesz, to również:

  • Linkuj! Nie polecaj wszystkim wszystkiego, nie chodzi o spam. Ale jeżeli tobie się coś podoba, to i innym może się to też spodobać.
  • Współpracuj! Jeżeli potrafisz wciągająco pisać, śmiesznie rysować, fajnie brzmisz w nagraniach, daj mi znać. Samemu da się zrobić więcej niż ludziom się wydaje, ale tylko do pewnej granicy. W grupie można daleko więcej.
  • Kontaktuj się! Ja jestem taki sam jak ty: jestem po prostu człowiekiem, a nie "panem z internetu". Jeżeli ty możesz pomóc mnie, albo ja tobie, napisz.

A jeżeli zobaczyłeś w tym wszystkim coś, co warto wspierać, to zostań patronem.

Chcę robić rzeczy fajne, ale i wartościowe jednocześnie. Gwarancji nie ma, że wyjdzie to dobrze i będzie skuteczne, ale jest szansa jest. Duża. W końcu zrobiłem dotąd całkiem sporo fajnych rzeczy. Pomóż mi robić następne!

Martin Lechowicz - baron Sealandii, bard, pisarz, podcaster, dziennikarz, programista.

 

Słuchaj w Patronite Audio!

Słuchaj Martin Lechowicz w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Martin Lechowicz już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Anonimowy patron
25 zł
Jarek
Jarek
10 zł
Wojciech Apel
Wojciech Apel
100 zł
Michał Muzyczka
Michał Muzyczka
25 zł
Paweł Nowak
Paweł Nowak
100 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.