OsiemPrzezDwa

W Patronite od 16.06.2017

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 2083

Liczba Patronów: 1814

Zostań Patronem
Kup na prezent
5 patronów
85 miesięcznie
12 490 łącznie
Niezwykły, drewniany domek "OsiemPrzezDwa" w centrum miasta prowadzony przez Pracownię Nauki i Przygody.

O Autorze

Górska chata w centrum miasta!

Tym właśnie jest OsiemPrzezDwa - drewnianym domkiem położonym w zielonym azylu zabytkowego Osiedla Jazdów, w samym centrum Warszawy.  Zapach świeżo rąbanego drewna, ogień trzaskający w kominku i niezwykli ludzie tworzą wyjątkową atmosferę tego miejsca.

To także miejsce działalności edukacyjnej, społecznej, kulturalnej i artystycznej. Co się u nas dzieje?

 • zajęcia edukacyjne dla dzieci
 • muzyczne spotkania  m.in. miłośników piosenki turystycznej 
 • warsztaty artystyczne
 • szkolenia i warsztaty dla nauczycieli, edukatorów i wszystkich zainteresowanych  pedagogiką przygody
 • gry miejskie, festiwale...

...I wiele, wiele więcej. Z radością gościmy u nas różne organizacje działające dla dobra Warszawiaków.

Skąd taka nazwa? Taki jest nasz adres - Jazdów 8/2 - adres, pod który zapraszamy wszystkich serdecznie, bo chcemy dzielić się historią tego miejsca i pasją, z jaką ciągle je tworzymy. Chcemy  opowiedzieć Ci, co robimy, żeby w OsiemPrzezDwa zawsze działo się mnóstwo dobra!

 

Dlaczego prosimy Cię o wsparcie i na co je przeznaczymy?

Nie mamy stałego, instytucjonalnego wsparcia finansowego. Grantów, dotacji, sponsora.  Prowadzimy nasz "domek przygody" siłami wolonatriuszy. Stałe koszty finansujemy dzięki darowiznom gości domku oraz własnej przedsiębiorczości. 

Miesięczny koszt utrzymania lokalu to ok. 2 500 PLN. Dopiero powyżej tej kwoty możemy rozwijać działania merytoryczne czy organizować bezpłatne zajęcia dla dzieci. 

Aby zatrudnić sprawiedliwie opiekunów, działać profesjonalnie, rozwijać naszą działalność oraz organizować bezpłatne zajęcia, potrzebujemy kolejnych 6 000 - 8 000 PLN.

Wiosną 2022 zaangażowaliśmy się w działania na rzecz Gości i Gościń z Ukrainy. Aby było możliwe ich goszczenie i zaoferowanie celowanej pomocy potrzebujemy 14 000 PLN miesięcznie. 

Chcesz wiedzieć więcej o nas i naszych działaniach? Zapraszamy do lektury:

 

Znalezione obrazy dla zapytania arrow down graphic

 

Kim jesteśmy?

Domkiem opiekuje się zespół fundacji Pracownia Nauki i Przygody

Ludzie tworzący Pracownię są w większości edukatorami, animatorami ale też podróżnikami, sportowcami czy harcerzami. Ukształtowały nas nie tylko studia czy kursy ale też trud podróży, wspinaczki, żeglarstwa. Swoimi doświadczeniami chcemy dzielić się z innymi, ponieważ w najlepszy z możliwych sposobów – na sobie – sprawdziliśmy jak wspaniale może rozwijać się człowiek poprzez przygodę w przyrodzie i zaskakujące spotkania z nauką.

Naszą misją jest tworzenie wartościowych rozwiązań służących wszechstronnemu rozwojowi dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W swoich działaniach kierujemy się szerokim rozumieniem edukacji - nie sprowadzamy jej tylko do ilości zdobytej wiedzy. Szukamy połączenia między wiedzą, kształceniem a wychowaniem.

Wierzymy  w edukacyjną i wychowawczą siłę natury i przygody. Inspirujemy się teoriami adventure i outdoor education, pedagogiką przeżyć (Erlebnispaedagogik), wychowaniem przez doświadczenie. My nazywamy to „pedagogiką przygody”.

 

Dlaczego domek jest dla nas ważny?

Kiedy tylko możemy, korzystamy z okoliczności tutejszej przyrody.
Nie brakuje u nas aktywności w plenerze!
 • Tu uczymy się pomagać

Podstawą naszego działania jest aktywność wolontariacka. Wolontariat jest wspaniałą okazją do rozwoju, nauki wzajemnego szacunku i bezinteresownej pomocy, uwrażliwienia się na potrzeby innych.

IMG_7358
Wolontariat u nas to wielka frajda, ale też lekcja uważności na potrzeby  innych

 

Swoją postawą dajemy przykład innym, a efekty są widoczne

Uczestnicy poprzedniej edycji naszych zajęć pomagają w organizacji działań
dla swoich młodszych kolegów 

 

 •  To bijące serce pedagogiki przyrody w Polsce

Jako fundacja podejmujemy działania, których zadaniem jest budowanie zdrowych relacji międzyludzkich, budowanie dialogu międzypokoleniowego, tworzenie bezpiecznego oraz twórczego środowiska dla rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych.

OsiemPrzezDwa jest miejscem wielu organizowanych przez nas spotkań, warsztatów i szkoleń. To także nasza bezpieczna przystań, w której spotyka się nasz zespół, aby wymieniać  się doświadczeniami, szkolić nowych wolontariuszy i planować dalsze działania.

Jak uczyć grupę skutecznej komunikacji i współpracy?
My robimy to poprzez gry i wspólne aktywności w naturze

 

Czasami warto zaufać... sobie i innym!
Otoczenie zieleni pozwala nam na budowanie mobilnych niskich parków linowych - jednego z ważnych elementów naszych działań
P1000931-2
Warsztaty dla fundacji Synapsis, wspierającej osoby z autyzmem,
przyniosły wiele wzruszających momentów

 

 • To alternatywa dla komputera i telewizora

OsiemPrzezDwa i jego okolice, to miejsce przygód i prawdziwe, bezpieczne podwórko dla wielu okolicznych dzieciaków. Nasi młodzi znajomi tworzą tory dla kapsli, organizują podchody, odwiedzają sąsiadów, inicjują akcje społeczne i próbują zamalować kredą cały jazdowski chodnik.  Brakuje tylko trzepaka!

W naszym domku nie pijemy alkoholu ani nie korzystamy z używek, dlatego goście często przychodzą z dziećmi wiedząc, że jesteśmy dla nich bezpieczną przestrzenią. 

Nasi animatorzy chętnie przyłączają się do podwórkowych gier
Kto w dzieciństwie nie budował bazy? Nic straconego!
U nas takie rzeczy są na porządku dziennym :)
W ogrodzie można czasem natknąć się na maszynę oblężniczą, wielką huśtawkę, basen z cieczą nienewtonowską... A z resztą, czego u nas nie było?
Nasi animatorzy chętnie angażują się w organizację gier miejskich i festiwali
Wielkie bańki? Czemu nie!

 

 •  To górskie schronisko w centrum Warszawy

Domek, swoją niezwykłą atmosferą, przyciąga miłośników gór i grupy zainteresowane piosenką turystyczną.  Wraz ze Studenckim Kołem Przewodników Bestkidzkich organizujemy comiesięczne śpiewanki. Spotykają się też u nas "Mamuty" czyli osoby zainteresowane starą piosenką turystyczną, a także Rozśpiewanki oraz amatorzy śpiewu gardłowego. 

Wieczory pełne muzyki i śpiewu to fenomen OsiemPrzezDwa, fot. Ania Szykiedans
 • To przytulna przestrzeń, w której chętnie ugościmy każdego przybysza

Atmosfera domku to nie tylko ogień w kominku i zapach lasu, ale przede wszystkim ludzie. Zdajemy sobie sprawę z niezwykłości miejsca, w którym działamy, dlatego angażujemy się w akcje dla lokalnej społeczności. Z przyjemnością oprowadzamy gości, opowiadamy o Jazdowie i naszej fundacji. Wkładamy w to miejsce mnóstwo serca i chcemy dzielić się nim z Wami. Wpadniecie?

Dlaczego zapraszamy Cię do zostania naszym Patronem/Patronką?

 • Jako organizacja pozarządowa potrzebujemy niezależnego wsparcia. W przeciwnym wypadku, zamiast realizować naszą misję, ulegamy "grantozie" i orientacji na pozyskiwanie funduszy. Nie ma nic złego w grantch (sami z nich korzystamy!) niemniej pośród grantodawców panują mody, priorytety, założenia, które nie zawsze zgodne są z naszą misją. Chcemy działać, a nie tonąć w kilkadziesiąt stronnicowych wnioskach grantowych zastanawiając się jakie słowa klucze wygrywają w tej turze grantów...
 • Będąc Patronem lub Patronką dajesz nam to, czego tak bardzo potrzeba: perspektywę. Dzięki temu, że wsparcie od Ciebie jest stałe, możemy wreszcie działać długofalowo, tworzyć strategie i inwerstować. Wyciągasz nas z rajdu po finansowych górkach-dołkach, sezonach. Pozwalasz działać nawet wtedy, kiedy inni czekają na otwarcie nowych konkursów grantowych lub budżetów sponsorskich.
 • Patron i Patronka to ktoś z kim jesteśmy w kontakcie. Zależy Ci na nas, a nam zależy na Tobie! Zapraszamy Cię w odwiedziny i prosimy, abyś dzielił/dzieliła się swoją wiedzą, umiejetnościami i doświadczeniem. Możesz współtworzyć to co dzieje się w OsiemPrzezDwa.
 • Wspierając nas w sposób długofalowy pokazujesz, że nasza praca ma sens. Przecież nie tworzymy OsiemPrzezDwa dla siebie. Domek otwarty jest dla Ciebie, innych Warszawiaków oraz gości z całej Polski.  Wiesz przecież, że za ogrzewanie, remonty i wyposażenie trzeba płacić.  Skoro chcesz w tym partycypować - oznacza to, że nasz cel wspierania aktywnego, obywatelskiego społeczeństwa jest krok bliżej do osiągnięcia!

Twórz to miejsce razem z nami!

Domek w wiosennej oprawie

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Pasimba Lot
Pasimba Lot
Próg: 5 zł
Krystyna Wawrynczuk
Krystyna Wawrynczuk
Próg: 5 zł
Anonimowy patron
Próg: 50 zł
Aleksandra Włodarczyk
Aleksandra Włodarczyk
Próg: 25 zł
Marta Cobel-Tokarska
Marta Cobel-Tokarska
Próg: 25 zł