W Patronite od 29.09.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 148

Liczba Patronów: 92

Zostań Patronem
Kup na prezent
246 patronów
3 870 miesięcznie
7 810 łącznie
Jesteśmy Outriders. Tłumaczymy to, co dzieje się na świecie. Cotygodniową dawkę wiedzy, niedostępnej w tzw. mainstreamie, przekazujemy dla wszystkich poprzez nasze multimedialne opowieści, Magazyn o świecie i Podcast, realizowany zawsze w terenie.

O Autorze

Cześć!

Jesteśmy Outriders – grupą reporterską założoną przez Anię i Jakuba Górnickich w 2017 r. Wspólnie z gronem polskich i międzynarodowych dziennikarzy tworzymy magazyn, podcast oraz interaktywne projekty dotyczące tematów międzynarodowych, ale dotyczą nas tu i teraz. 

Zajmujemy się zarówno „slow journalism” i opowiadamy o klimacie, migracjach czy mniejszościach etnicznych, jak i relacjonujemy aktualne wydarzenia międzynarodowe. W uzasadnieniu nominacji do Paszportów Polityki 2022 napisano: Podobne umiejętne łączenie technologii i dziennikarskiego rzemiosła stało się znakiem firmowym Outriders i sprawdza się nie tylko w tworzeniu opowieści o tak dramatycznych wydarzeniach jak wojna czy protesty w Białorusi. Interaktywne materiały prasowe, technologia VR, podkast, ale także klub i festiwal pokazują, że dla twórców Outriders najważniejsze są opowieści o współczesnym świecie, a nowe technologie to środek, który właściwie wykorzystany pomaga w dotarciu z treścią do odbiorców. Dzięki temu – jak uzasadnia Paweł Schreiber – »stali się w pewnym momencie jednym z najważniejszych źródeł bezpośrednich, rzetelnych informacji najpierw z ogarniętej protestami Białorusi, a teraz – z Ukrainy«”.

Do tej pory utrzymywaliśmy się z grantów oraz organizacji wydarzeń. Chcemy to zmienić i bardziej oprzeć się o symboliczne nawet wsparcie od Ciebie i innych osób, które wiedzą, jak ważne jest rozumienie procesów zachodzących w świecie. 

Zobacz, co Ci dajemy

(i dlaczego prosimy o wsparcie finansowe ;))

 

W każdy piątek o 8 rano wysyłamy Outriders Magazyn, dzięki któremu:

 • masz osiem tematów nieporuszanych w polskich mediach,
 • sprawdzone źródła oraz linki do pogłębionych materiałów,
 • całość dostajesz mailem – nie musisz klikać i pamiętać,
 • Patronki i Patroni mają również dostęp do jego wersji audio – specjalnie i tylko dla Ciebie. 

Nad każdym wydaniem Magazynu, który ukazuje się od stycznia 2018 r., pracują: dwoje redaktorów, dwie korektorki, factcheckerka oraz graficzka.

Oto przykładowe wydania

To najmłodsze dziecko Outriders – pierwszy odcinek ukazał się 27 lutego 2022 r. z ogarniętej wojną Ukrainy. Stamtąd przez ponad dwa miesiące tworzyliśmy kolejne odcinki. 

 • Ideą podcastu jest, by reporterzy na miejscu tworzyli treści dla Ciebie. Nie ze studia. 
 • Poszukiwanie tematów, które dadzą wiedzę, ale też zilustrujemy dźwiękowo.

Przy przygotowaniu jednego odcinka pracują: lokalni reporter lub reporterka (najrzetelniej opowiadają specyfikę omawianego regionu), eksperci i ekspertki, tłumacz, montażystka, producentka i prowadzący.

Już po kilku miesiącach pracy nad nim podcast otrzymał wyróżnienie w konkursie Podcast roku za relacje z Ukrainy oraz dwie nominacje do nagrody Grand Press.

Oto przykładowe wydania

Posłuchaj:

 

To znak firmowy Outriders. Pogłębione treści, szalona forma, niszowy temat, nieregularna publikacja – po prostu sztuka ;). Faktycznie inspirujemy się muzyką, grami, rysunkiem – wykorzystujemy wszystkie formy. W 2022 r. w Bonn odebraliśmy nagrodę Future of Journalism od Constructive Insitute, Polsko–Niemiecką Nagrodę Dziennikarską za projekt Wiza Donikąd czy nagrodę od Columbia University za treści o kryzysie klimatycznym. 

Oto nasze przykładowe realizacje:

 • Jeden dzień w… – wojna w Ukrainie ukazana w technologii VR/360,
 • Wiza Donikąd – o szlaku migrantów przez Białoruś, zdobyła Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego w kategorii Multimedia,
 • Zostawiając Kabul – o ucieczce z Afganistanu,
 • Pasterze Samburu – zrealizowany w Kenii z Luisem Tato, fotografem nominowanym do World Press Photo,
 • Eyes On Ukraine - ponad 400 wizualnych aktualizacji z miast w pobliżu frontu
 • Rojava Diary – relacja z północnej Syrii nominowana do European Press Prize,
 • Białoruś. Za kratami – o sytuacji białoruskich więźniów w reżimie Łukaszenki,
 • Ucieczka z Irpienia – interaktywny reportaż z wnętrza wojny w Ukrainie,
 • Na terytorium słoni – reportaż ze Sri Lanki nominowany do European Press Prize.


Jesienią 2023 r. uruchomimy fizyczny klub dziennikarski, który będzie sercem naszej społeczności. Miejscem debat, spotkań, kaw, imprez. Wyobraź sobie magazyn na żywo. Wchodzisz, a wokół otwarci ludzie, pozytywni, którzy chcą mówić o świecie.

Jakość i odmienność

Idziemy swoją drogą. Patrzymy na trendy, na eksperymenty, jesteśmy częścią rożnych międzynarodowych społeczności reporterskich - po to, by zaproponować coś od siebie. Coś nowego w dziennikarstwie. I czasem nam to wychodzi :)

Nasza praca jest doceniana na międzynarodowych festiwalach – tylko w 2022 r. zostaliśmy nominowani do nagrody Innovation Award na European Press Prize, zostaliśmy zwycięzcami kategorii Multimedia Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego, finalistami Digital Media Award na One World Media, zwycięzcami Social Media & Engagement na Covering Climate Now – Climate Journalism Awards oraz finalistami nagrody La Buena Prensa w Hiszpanii. 

Ze wszystkich nagród i nominacji jesteśmy bardzo dumni. Jednak czas powstania jednego multimedialnego reportażu wynosi 4–6 miesięcy, a czasami nawet rok. Są to produkcje, które kosztują średnio kilkadziesiąt tysięcy złotych. Chcielibyśmy tłumaczyć i przybliżać Ci świat w ten sposób, ale bez wsparcia finansowego czytelniczek i czytelników to się nie uda. 

Dziś prosimy Cię o pomoc, by nie zaprzepaścić ogromnej pracy włożonej przez ostatnie pięć lat i ważnej idei, w którą wierzymy. Nawet kilka złotych cyklicznego, miesięcznego wsparcia sprawia, że Outriders może istnieć.

Zajrzyj na naszą stronę, w media społecznościowe i zostań z nami na dłużej!

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Michał Łuczyński
Michał Łuczyński
Próg: 10 zł
Michał Kwietniewski
Michał Kwietniewski
Próg: 10 zł
Paweł Kociołek
Paweł Kociołek
Próg: 20 zł
Kinga Ostanska
Kinga Ostanska
Próg: 10 zł
Kacper Dzienisiuk
Kacper Dzienisiuk
Próg: 10 zł
Anonimowy patron
Próg: 5 zł