Szukaj
Przydatne linki
Logowanie Rejestracja Kategorie FAQ Jak to działa Baza wiedzy Kontakt z Patronite Regulamin Kup na prezentNie jesteś zalogowany
W Patronite od 29.09.2022
Ranking Autorów
Miesięczne wsparcie: 148
Liczba Patronów: 92
Jesteśmy Outriders – grupą reporterską założoną przez Anię i Jakuba Górnickich w 2017 r. Wspólnie z gronem polskich i międzynarodowych dziennikarzy tworzymy magazyn, podcast oraz interaktywne projekty dotyczące tematów międzynarodowych, ale dotyczą nas tu i teraz.
Zajmujemy się zarówno „slow journalism” i opowiadamy o klimacie, migracjach czy mniejszościach etnicznych, jak i relacjonujemy aktualne wydarzenia międzynarodowe. W uzasadnieniu nominacji do Paszportów Polityki 2022 napisano: „Podobne umiejętne łączenie technologii i dziennikarskiego rzemiosła stało się znakiem firmowym Outriders i sprawdza się nie tylko w tworzeniu opowieści o tak dramatycznych wydarzeniach jak wojna czy protesty w Białorusi. Interaktywne materiały prasowe, technologia VR, podkast, ale także klub i festiwal pokazują, że dla twórców Outriders najważniejsze są opowieści o współczesnym świecie, a nowe technologie to środek, który właściwie wykorzystany pomaga w dotarciu z treścią do odbiorców. Dzięki temu – jak uzasadnia Paweł Schreiber – »stali się w pewnym momencie jednym z najważniejszych źródeł bezpośrednich, rzetelnych informacji najpierw z ogarniętej protestami Białorusi, a teraz – z Ukrainy«”.
Do tej pory utrzymywaliśmy się z grantów oraz organizacji wydarzeń. Chcemy to zmienić i bardziej oprzeć się o symboliczne nawet wsparcie od Ciebie i innych osób, które wiedzą, jak ważne jest rozumienie procesów zachodzących w świecie.
(i dlaczego prosimy o wsparcie finansowe ;))
W każdy piątek o 8 rano wysyłamy Outriders Magazyn, dzięki któremu:
Nad każdym wydaniem Magazynu, który ukazuje się od stycznia 2018 r., pracują: dwoje redaktorów, dwie korektorki, factcheckerka oraz graficzka.
Oto przykładowe wydania
To najmłodsze dziecko Outriders – pierwszy odcinek ukazał się 27 lutego 2022 r. z ogarniętej wojną Ukrainy. Stamtąd przez ponad dwa miesiące tworzyliśmy kolejne odcinki.
Przy przygotowaniu jednego odcinka pracują: lokalni reporter lub reporterka (najrzetelniej opowiadają specyfikę omawianego regionu), eksperci i ekspertki, tłumacz, montażystka, producentka i prowadzący.
Już po kilku miesiącach pracy nad nim podcast otrzymał wyróżnienie w konkursie Podcast roku za relacje z Ukrainy oraz dwie nominacje do nagrody Grand Press.
Oto przykładowe wydania
Posłuchaj:
To znak firmowy Outriders. Pogłębione treści, szalona forma, niszowy temat, nieregularna publikacja – po prostu sztuka ;). Faktycznie inspirujemy się muzyką, grami, rysunkiem – wykorzystujemy wszystkie formy. W 2022 r. w Bonn odebraliśmy nagrodę Future of Journalism od Constructive Insitute, Polsko–Niemiecką Nagrodę Dziennikarską za projekt Wiza Donikąd czy nagrodę od Columbia University za treści o kryzysie klimatycznym.
Oto nasze przykładowe realizacje:
Jesienią 2023 r. uruchomimy fizyczny klub dziennikarski, który będzie sercem naszej społeczności. Miejscem debat, spotkań, kaw, imprez. Wyobraź sobie magazyn na żywo. Wchodzisz, a wokół otwarci ludzie, pozytywni, którzy chcą mówić o świecie.
Idziemy swoją drogą. Patrzymy na trendy, na eksperymenty, jesteśmy częścią rożnych międzynarodowych społeczności reporterskich - po to, by zaproponować coś od siebie. Coś nowego w dziennikarstwie. I czasem nam to wychodzi :)
Nasza praca jest doceniana na międzynarodowych festiwalach – tylko w 2022 r. zostaliśmy nominowani do nagrody Innovation Award na European Press Prize, zostaliśmy zwycięzcami kategorii Multimedia Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego, finalistami Digital Media Award na One World Media, zwycięzcami Social Media & Engagement na Covering Climate Now – Climate Journalism Awards oraz finalistami nagrody La Buena Prensa w Hiszpanii.
Ze wszystkich nagród i nominacji jesteśmy bardzo dumni. Jednak czas powstania jednego multimedialnego reportażu wynosi 4–6 miesięcy, a czasami nawet rok. Są to produkcje, które kosztują średnio kilkadziesiąt tysięcy złotych. Chcielibyśmy tłumaczyć i przybliżać Ci świat w ten sposób, ale bez wsparcia finansowego czytelniczek i czytelników to się nie uda.
Dziś prosimy Cię o pomoc, by nie zaprzepaścić ogromnej pracy włożonej przez ostatnie pięć lat i ważnej idei, w którą wierzymy. Nawet kilka złotych cyklicznego, miesięcznego wsparcia sprawia, że Outriders może istnieć.
Zajrzyj na naszą stronę, w media społecznościowe i zostań z nami na dłużej!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:
Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.
Wiele osób odradzało nam wprowadzenie tak niskiego progu, ale czasy są trudne. Dziękujemy, że mimo to chcesz nam pomóc i do nas dołączyć! Każde, nawet symboliczne wsparcie daje nam moc do działania. W końcu im nas więcej, tym więcej możemy! Właśnie dlatego, dostaniesz od nas:
🌏 Magazyn Outriders w wersji audio;
🌏 dostęp do ponad 200 archiwalnych nagrań – wystąpień z naszych konferencji i festiwali;
🌏 zaproszenie do grupy na Discordzie, w której z pierwszej ręki dowiesz się, nad czym pracujemy i co u nas słychać.
Patroni: 54
To znak, że naprawdę interesują Cię nasze treści i wartość, którą Ci dają. Dziękujemy! W końcu wszystkie nasze opowieści powstają z myślą o Tobie. Teraz dołączasz do świata Outriders, dlatego otrzymasz od nas:
🌏 bilety ze zniżką 50% na wszystkie organizowane przez nas wydarzenia, spotkania i imprezy;
🌏 dostęp do imprez tylko dla Patronek i Patronów (w tym Wielkiej Imprezy Otwarcia Outriders Klub);
🌏 wszystkie nagrody z poprzedniego progu.
Patroni: 110
Dziękujemy, że chcesz nas wspierać w opowiadaniu świata: nagrywaniu podcastów, pisaniu Magazynu i tworzeniu interaktywnych reportaży! 20 zł to dla nas naprawdę sporo, przygotowaliśmy więc coś ekstra:
🌏 e-book „Wyspa Krym” autorstwa Piotra Andrusieczki ze zdjęciami Marcina Sudera. W tej książce autorzy pokazują, jak Krym zmieniał się pod okupacją rosyjską i dlaczego Rosja dążyła do inwazji na Ukrainę;
🌏 wszystkie nagrody z poprzednich progów.
Patroni: 55
Dziękujemy! Umożliwiasz naszą dalszą pracę, dzięki Tobie możemy zbierać rzetelne informacje, eksperymentować z formą, nagrywać dźwięki i obrazy w różnych zakątkach globu. Wspólnie zmieniamy dziennikarstwo na lepsze – to dla nas ogromnie ważne! Dlatego mamy dla Ciebie:
🌏 podziękowanie w naszym Magazynie oraz w Podcaście — chcemy, by wszyscy wiedzieli, jacy wspaniali Patroni i Patronki nas wspierają, więc jeśli tylko się zgodzisz, wymienimy Cię w ich gronie w Magazynie oraz Podcaście;
🌏 wszystkie nagrody z poprzednich progów.
Patroni: 18
Wow! Bardzo Ci dziękujemy! Jesteśmy wdzięczni, bo dzięki Tobie będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej reportaży i podcastów na całym świecie oraz robić to, w czym jesteśmy najlepsi. W zamian dostajesz od nas:
🌍 darmowe wejściówki dla Ciebie i osoby towarzyszącej na wszystkie nasze wydarzenia i imprezy;
🌍 wszystkie nagrody z poprzednich progów (w tym e-book "Wyspa Krym" i Magazyn w wersji audio).
Patroni: 5
Promowani autorzy
Pomoc