W Patronite od 29.09.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1025

Liczba Patronów: 605

Zostań Patronem
Kup na prezent
29 patronów
375 miesięcznie
455 łącznie
Jesteśmy Outriders. Od pięciu lat tłumaczymy to, co dzieje się na świecie. Cotygodniową dawkę wiedzy, niedostępnej w tzw. mainstreamie, przekazujemy bezpłatnie i dla wszystkich poprzez nasze multimedialne opowieści, Magazyn o świecie i Podcast, realizowany zawsze w terenie.

O Autorze

Aby się rozwijać, potrzebujemy cyklicznego wsparcia. Planujemy dalej tworzyć reportaże, produkować nowe odcinki Podcastu i wydawać Magazyn, który oddajemy wszystkim osobom w pełni bezpłatnie, wierząc w równy dostęp do wiedzy, zwłaszcza w świecie dezinformacji. Naszym celem jest stworzenie – nie tylko wirtualnej – przestrzeni do dyskusji o świecie.

Od lutego 2022 r. nagrywamy Outriders Podcast. Przy przygotowaniu jednego odcinka pracują: lokalni reporter lub reporterka (najrzetelniej opowiadają specyfikę omawianego regionu), eksperci i ekspertki, tłumacz, montażystka, producentka i prowadzący. Miesięczny koszt prowadzenia podcastu to ok. 25 tys. zł. Każdy jest podróżą poprzez dźwięk, do którego przykładamy ogromną wagę. Ale potrzebujemy wsparcia finansowego, żeby działać dalej.

Z kolei nad cotygodniowym wydaniem Magazynu, który ukazuje się od stycznia 2018 r., pracują: dwoje redaktorów, dwie korektorki, factcheckerka oraz graficzka. Dzięki ich pracy w każdy piątek o ósmej rano w skrzynkach mailowych osób subskrybujących pojawia się rzetelny przegląd istotnych informacji z całego świata, które często nie miały szansy przebić się do popularnych mediów. Miesięczny koszt jego wydawania to ok. 15 tys. zł. Dzięki Tobie, będzie mógł powstawać dalej.

Co możemy dać Ci w zamian?

Na pewno tym, że dalej będziemy istnieć, informować i tłumaczyć zjawiska zachodzące w świecie. Chcemy to robić poprzez magazyn, podcast, opowieści multimedialne i spotkania na żywo. Chcemy Cię wprowadzić do naszej społeczności ludzi najlepiej poinformowanych i wiedzących wszystko z pierwszej ręki. Discord jest naszą platformą do komunikacji. Dla Ciebie mamy również:

- bezpłatne bilety na wszystkie nasze wydarzenia, imprezy i spotkania,

- dostęp do naszego archiwum, gdzie czeka na ciebie ponad 200 nagrań i inspirujących historii ze świata,

- Outriders Magazyn w formie audio nagrywany przez autorów, czyli nas – nie masz czasu czytać, ta opcja jest dla Ciebie,

- e-book „Wyspa Krym” autorstwa Piotra Andrusieczki z fotografiami Marcina Sudera, w którym autorzy pokazują, jak Krym zmieniał się pod okupacją rosyjską i dlaczego Rosja dążyła do inwazji na Ukrainę,

- przy wsparciu 50 zł i większym wymienimy Twoje nazwisko zarówno w Magazynie, jak i w Podcaście, jeśli oczywiście wyrazisz na to zgodę.

v06b1c8fac9ceb31.png

Byliśmy wszędzie tam, gdzie działo się coś ważnego. Relacjonowaliśmy sytuację na granicy polsko-białoruskiej, przemierzaliśmy szlak migracyjny w „Wizie Donikąd”, opisywaliśmy spór wokół kopalni w Turowie i sytuację po wybuchu w porcie w Bejrucie, maszerowaliśmy z protestującymi w Białorusi, relacjonowaliśmy konflikty w Syrii, Afganistanie i Donbasie. Opublikowaliśmy serię pocztówek o zmianach klimatu, reportaż interaktywny o zmierzchu węgla, komiks na podstawie relacji więźniów w Białorusi, wydaliśmy e-book o Krymie, który dobrze opisuje fundamenty inwazji rosyjskiej w Ukrainie.

Nasza praca jest doceniana na międzynarodowych festiwalach – tylko w 2022 r. zostaliśmy nominowani do nagrody Innovation Award na European Press Prize, zostaliśmy zwycięzcami kategorii Multimedia Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego, finalistami Digital Media Award na One World Media, zwycięzcami Social Media & Engagement na Covering Climate Now – Climate Journalism Awards oraz finalistami nagrody La Buena Prensa w Hiszpanii. 

Ze wszystkich nagród i nominacji jesteśmy bardzo dumni. Jednak czas powstania jednego multimedialnego reportażu wynosi 4–6 miesięcy, a czasami nawet rok. Są to produkcje, które kosztują średnio kilkadziesiąt tysięcy złotych. Chcielibyśmy tłumaczyć i przybliżać Ci świat w ten sposób, ale bez wsparcia finansowego czytelniczek i czytelników to się nie uda. Jeśli cenisz naszą pracę, dorzuć się do naszego budżetu :).

j3caa09fe47b3d64.jpeg

Dziś prosimy Cię o pomoc, by nie zaprzepaścić ogromnej pracy włożonej przez ostatnie pięć lat i ważnej idei, w którą wierzymy. Nawet kilka złotych cyklicznego, miesięcznego wsparcia sprawia, że Outriders może istnieć.

Wesprzyj nas i zostań częścią Outriders. Zyskasz dostęp do naszego Discorda, archiwalnych wystąpień i biletów na zamknięte wydarzenia, regularne newslettery polecające ciekawe treści, audio wydania naszego Magazynu czy e-booka o Krymie. Bez Ciebie to się nie uda. 

Oto przykłady naszych opowieści multimedialnych:

 • Jeden Dzień w – opowieść w technologii VR/360 o atakowanych przez Rosję miastach 
 • Wiza Donikąd – o szlaku migrantów przez Białoruś, zdobyła Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego w kategorii Multimedia,
 • Zostawiając Kabul – o ucieczce z Afganistanu,
 • Fawele vs Covid 19 – powstały w Brazylii interaktywny komiks,
 • Pasterze Samburu – zrealizowany w Kenii z Luisem Tato, fotografem nominowanym do World Press Photo,
 • Rojava Diary – relacja z północnej Syrii nominowana do European Press Prize,
 • Białoruś. Za kratami – o sytuacji białoruskich więźniów w reżimie Łukaszenki,
 • Ucieczka z Irpienia – interaktywny reportaż z wnętrza wojny w Ukrainie,
 • Na terytorium słoni – reportaż ze Sri Lanki nominowany do European Press Prize.

Tu posłuchasz naszego podcastu i przeczytasz cotygodniowy magazyn.

Zajrzyj na naszą stronę, w media społecznościowe i zostań z nami na dłużej!

Tylko dzięki Tobie możemy dalej pracować i się rozwijać.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Patryk Jarmuła
Patryk Jarmuła
Próg: 10 zł
Angie Jekyll
Angie Jekyll
Próg: 10 zł
Justyna Wolkowycka
Justyna Wolkowycka
Próg: 5 zł
Ela Siodła
Ela Siodła
Próg: 5 zł
Tomasz Jarus
Tomasz Jarus
Próg: 20 zł
Justyna Sewerski
Justyna Sewerski
Próg: 10 zł