Państwomiasto

W Patronite od 14.05.2020

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 578

liczba Patronów: 672

10 patronów
329 zł miesięcznie
1 595 zł łącznie
Państwomiasto mieści się w domku fińskim przy ul. Jazdów 3/12 i służy wszystkim tym, którzy żywo interesują się otaczającym ich światem i chcą go pozytywnie zmieniać. To przestrzeń do działania, z której możecie nieustannie korzystać - zarówno jako uczestnicy, jak i twórcy wydarzeń.

O Autorze

Witaj w naszym domu i ogrodzie

fot. Agnieszka Chmura

Nazywamy się Agnieszka, Marta, Paweł, Wiktor i Krzysiek, jesteśmy częścią Państwomiasto i chcielibyśmy Cię zaprosić do współtworzenia wyjątkowego miejsca w centrum Warszawy.

Państwomiasto mieści się w domku fińskim przy ul. Jazdów 3/12 i służy wszystkim tym, którzy żywo interesują się otaczającym ich światem i chcą go pozytywnie zmieniać. To przestrzeń do działania, z której możecie nieustannie korzystać - zarówno jako uczestnicy, jak i twórcy wydarzeń.

fot. Agnieszka Chmura

Działając nieustannie od 2012 roku, stawiamy sobie za cel angażowanie warszawianek, warszawiaków, oraz gości odwiedzających stolicę w wydarzenia z dziedzin kultury i sztuki, edukacji, ekologii i aktywizmu społecznego, odbywające się w niebanalnym miejscu - na Osiedlu Jazdów, zielonej enklawie stołecznego Śródmieścia.

Do naszych inicjatyw należy promowanie życia blisko przyrody (nawet w mieście - tak powstały np. nasze pasieki Miejskie Pszczoły czy cykl spotkań dla rodzin z dziećmi Grunt to zabawa), ułatwianie kontaktu z kulturą i sztuką, wzmacnianie dialogu społecznego (udostępniamy naszą przestrzeń organizacjom i grupom nieformalnym) oraz poszukiwanie atrakcyjnych rozwiązań dla przestrzeni publicznych. Mamy status organizacji pozarządowej.

Nasze działania

Działamy na styku kultury, ekologii, aktywizacji społecznej i sztuki - dlatego nie sposób wymienić tu wszystkie nasze działania. Poznajcie jednak te flagowe, z których jesteśmy wyjątkowo dumni!

Miejskie Pszczoły

Miejskie Pszczoły to działania prowadzące do tego, aby miasto było miejscem przyjaznym dla pszczół - dziko żyjących oraz miodnych. Niektórzy mogą powiedzieć – szaleństwo – stawiać ule pełne pszczół w centrach miast i na dachach budynków. Powiedzą - miejsce dla dzikich zapylaczy jest nie w “pasie drogowym” tylko na wiejskiej łące. To jednak działa i wcale nie jest takie trudne. Pokazujemy jak to robić w praktyce, jak wspierać miejskie populacje owadów, jak projektować miasto, aby i dla nich było ono przyjaznym miejscem do życia. Zachęcamy innych do realnego wspierania pszczół czy opiekowania się nad własnymi. Uczymy także najmłodszych bezpiecznego obcowania z owadami.

Miejskie pszczoły to pomysł sprawdzony. W wielu miastach hodowla pszczół jest czymś niemal powszechnym, a w ostatnich latach jej popularność rośnie. Miasta uwzględniają ochronę owadów w strategiach i praktyce zarządzania terenami zielonymi. W ciągu ostatnich 3 lat liczba miejskich pszczelarzy w Londynie wzrosła niemal czterokrotnie. Dachy Nowego Jorku czy Sztokholmu pełne są uli – my popularyzujemy tę ideę w Warszawie.

 

fot. Marcin Górecki

fot. Wiktor Jędrzejewski

Miejskie Kurki

Większość z nas kojarzy kury jako zwierzęta wiejskie albo produkty na półkach sklepowych. Jednak kury to także zabawne, kontaktowe zwierzęta domowe, które na dodatek przez kilka lat swojego życia są zdolne do składania jaj.

Przydomowa hodowla kur to idealne hobby dla osób posiadających choćby mały ogródek. Chcemy popularyzować to ekologiczne rozwiązanie, ponieważ niesie ono szereg zalet – dla kur (doskonałe warunki życia, troskliwa opieka), jak i dla ludzi (nauka, odpoczynek i świeże jaja).

Tak, jak uczestnicy inicjatywy Miejskie Pszczoły doprowadzili do zmiany przepisów ws. hodowli pszczoły miodnej w Warszawie w 2014 roku, tak teraz chcemy działać wspólnie na rzecz dostosowania przepisów lokalnych do trzymania małych stad kur, na własny użytek oraz z zachowaniem najlepszych praktyk i szacunku dla sąsiadów. Chcemy te praktyki testować, pokazywać i edukować o nich.

fot. Agnieszka Chmura

Grunt To Zabawa - edukacja w naturze

Dzieci uczą się poprzez tworzenie relacji i odkrywają świat poprzez zabawę. Gdy dzieci angażują się w zabawę, mają możliwość rozwiązywania problemów, stosowania nowych umiejętności i wytrwania w trudnych chwilach, co wzmacnia ich umiejętności we wszystkich domenach rozwoju: poznawczej, społeczno-emocjonalnej, fizycznej i językowej. 

Dzieci uczą się najlepiej, gdy są aktywne umysłowo, społecznie interaktywne i tworzą istotne powiązania ze swoim życiem. Zresztą to samo dotyczy nas, dorosłych.

Nauka poprzez zabawę może odnosić się do dwóch rodzajów zabawy: zabawy swobodnej, w której dzieci same kontrolują wszystkie jej aspekty oraz zabawy z przewodnikiem, która wymaga pewnego poziomu wsparcia dorosłych. Oba te rodzaje są ważne i przeplatają się podczas naszych spotkań.

Nasz naturalny plac zabaw, zielony ogród oraz towarzyszące nam zwierzęta to doskonała baza edukacyjna. W każdy wiosenny, letni i jesienny weekend organizujemy otwarte spotkania, które dla najmłodszych stają się przygodą i okazją do nawiązania nowych znajomości, a dla rodziców i opiekunów – piknikiem bez opuszczania miasta. Organizujemy także pojedyncze i cykliczne warsztaty dla grup – prywatnych, żłobkowych, przedszkolnych i szkolnych.

fot. Adrian Todorczuk

Sztuka i Kultura

Nasz domek potrafi żyć także nocą, gdy pszczoły i kury spokojnie śpią, w ogrodzie w ciepłe wieczory rozbrzmiewa ambient - dźwięki natury, brzmienia imitujące i naśladujące las, szum wiatru, odgłosy miasta i wszystkie inne, jakie mogą nam się skojarzyć z relaksem i odpoczynkiem. Wydarzenia, w których będą mieli okazję wziąć udział nasi patroni, będą istnym zderzeniem obecnych niepokojów związanych z przebywaniem w domu i alienacją od reszty świata, jakim przede wszystkim jest natura i ludzie nas otaczający.

Wspieramy lokalnych artystów, twórców muzycznych i wizualnych, organizując w naszej przestrzeni spotkania przy ambiencie i wizualizacjach.

Tworzysz, znasz twórców, szukacie miejsca dla siebie? Ambient lubimy, ale pozostajemy otwarci na inne nurty i inne dyscypliny sztuki. W domku odbywają się także wernisaże i wystawy sztuki, próby sceniczne i muzyczne, warsztaty kreatywne

fot. Krzysztof Oleś

 

 

Państwomiasto
ul. Jazdów 3/12
00-467 Warszawa

KRS 0000101654
NIP 7781399436
REGON 634345308

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem
Najnowsi Patroni