W Patronite od 12.04.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 502

Liczba Patronów: 379

Zostań Patronem
41 patronów
775 miesięcznie
3 490 łącznie
Jestem autorką Paryżewa - strony na Facebooku z reportażami, felietonami, wywiadami i innymi tekstami poświęconymi kulturze i tematyce społecznej.

O Autorze

Nazywam się Gabriela Lisowska i jestem autorką strony na Facebooku Paryżewo, na której  publikuję reportaże, felietony, wywiady i inne teksty poświęcone kulturze i tematyce społecznej. Zajmuję się również dziennikarstwem śledczym.

O czym piszę i dlaczego?

1. Moją życiową dewizą jest stawanie po stronie słabszych, bezbronnych i skrzywdzonych. Doświadczenie pokazuje, że w wielu przypadkach nie da się ich bronić inaczej niż poprzez święty wk*rw i wywołanie solidnej inby w mediach.

2. W tekstach staram się oddawać głos niewidocznym - tym, których nikt nie chce zauważyć i wysłuchać. Bliskie są mi problemy kobiet, nastolatków i wszystkich osób doświadczających przemocy.

3. Lubię podważać niepodważalne autorytety oraz krytykować osoby, których nikt nie ma odwagi publicznie skrytykować. Stąd w moich tekstach często przewijają się wątki związane z Kościołem Katolickim.

4. Lubię wchodzić w zamknięte, hermetyczne grupy w roli obserwatora. Wyciągam z nich to co dobre oraz ujawniam wszelkie nadużycia i patologie.

5. Interesuję się I wojną światową i historią Podkarpacia, z którego pochodzę. Zależy mi na szerzeniu i popularyzowaniu wiedzy na ten temat. Pasjonuje mnie narracja o wielkich wydarzeniach dziejowych z perspektywy jednostki, szeregowych żołnierzy i przedstawicieli najniższych warstw społecznych. Jestem zdecydowaną przeciwniczką romantyzowania wojen i cierpienia milionów ludzi. Cierpienie nie uszlachetnia. 

6. Sporo czytam i piszę o literaturze, zwłaszcza o poezji. Staram się być na bieżąco z życiem literackim w Polsce. Studiowałam polonistykę.

7. Czasem piszę o modzie - od lat interesuję się historią mody i pracuję w branży mody.

Najważniejsze publikacje

To ja ujawniłam niechlubną działalność załogi bloga Niezatapialna Armada Kolonasa Wazoona. Tekst odbił się szerokim echem w całej Polsce i był przedmiotem dyskusji na temat cyberbullyingu. O sprawie pisały m.in. "Glamour" i "Czas Kultury". 

Jestem autorką reportażu na temat wieloletniej przemocy psychicznej wobec uczennic i mieszkanek internatu sióstr prezentek w Rzeszowie. Dzięki współpracy z "Gazetą Wyborczą" o sprawie dowiedziało się szerokie grono czytelników (przedruk w papierze).

Napisałam tekst o kulturze gwałtu i systemowej przemocy wobec kobiet w Kościele stosowanej przez katolickie blogerki i prelegentki katolickich konferencji (Urzekająca, Piękna). Tekst na Facebooku wyświetliło ponad 50 tysięcy osób.

Mój reportaż o nadużyciach i sekciarskich praktykach w pewnej krakowskiej wspólnocie akademickiej przyczynił się do odwołania ze stanowiska księdza pełniącego tam posługę duszpasterską. 

Podjęłam się krytyki działalności Adama Szustaka i zmowy milczenia na jego temat w mediach reprezentujących nurt tzw. Kościoła otwartego.

Ujawniłam horrendalne kwoty, jakie na promowanie wartości rodzinnych otrzymali w 2020 roku od PiS youtuberzy Jednym Sercem oraz inne instytucje związane z Kościołem Katolickim.

Co planuję?

Założyłam Patronite, ponieważ chciałabym pisać jak najwięcej tekstów, dbając jednocześnie o ich jak najlepszą jakość. Z uwagi na pracę na etacie, na pisanie poświęcam 90% mojego wolnego czasu. Żeby przyspieszyć czas publikacji, potrzebuję wsparcia w postaci korekty.

O mnie

Rocznik 1995. Studiowałam polonistykę-komparatystykę na UJ oraz dziennikarstwo i komunikację społeczną na UPJPII w Krakowie. Obecnie mieszkam w Warszawie. Zawodowo zajmuję się marketingiem mody. Pisanie to moja największa pasja, bo łączy wszystkie pozostałe i pozwala dzielić się nimi z innymi. 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
Bartłomiej Kowynia
Bartłomiej Kowynia
Próg: 20 zł
Monika Stogowska
Monika Stogowska
Próg: 20 zł
Aleksandra Stępień
Aleksandra Stępień
Próg: 15 zł
Ksenia Kobelak
Ksenia Kobelak
Próg: 20 zł
Anonimowy patron
Próg: 10 zł
Mikołaj Pieprzyk
Mikołaj Pieprzyk
Próg: 20 zł