Gosia Pielichowska

W Patronite od 14.01.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 811

Liczba Patronów: 1644

Zostań Patronem
Kup na prezent
5 patronów
530 miesięcznie
12 840 łącznie
Podcast "Gosia Pielichowska" o zdrowym stylu życia na luzie. Poruszam tematy związane z: - dietetyką w ujęciu funkcjonalnym, - psychodietetyką i uważnością, - neurobiologią i zdrowiem mózgu.

O Autorze

Podcast "Gosia Pielichowska" o zdrowym stylu życia na luzie.

Poruszam tematy związane z:

  • dietetyką w ujęciu funkcjonalnym
  • psychodietetyką i uważnością
  • neurobiologią i zdrowiem mózgu

Znajdziesz tutaj treści oparte o dowody naukowe, ale bez zbędnego żargonu – dane zagadnienie staram się wyjaśnić tak, by zrozumiał je każdy.

Zarówno osoby bez backgroundu medycznego czy dietetycznego, jak i profesjonaliściwyniosą wiele wartości słuchając tego podcastu.

Odcinki prowadzę zarówno solo, jak i z gośćmi. Moi rozmówcy to eksperci z zakresu dietetyki, psychologii i rozwoju osobistego, otwarci na ludzi i naukę.

Treści przekazywane w odcinkach nie stanowią indywidualnej porady, zarówno lekarskiej, jak i dietetycznej. 


Cześć!

Tu Gosia Pielichowska, jestem dietetykiem klinicznym i psychodietetykiem. Na co dzień pomagam zapracowanym ludziom zbudować zdrowe nawyki w stylu życia i wyjść z błędnego koła odchudzania, by czerpać radość z jedzenia (i życia). Podkreślam rolę uważności w kreowaniu nawyków żywieniowych i świadomego, zdrowego stylu życia, a także wpływ jedzenia na funkcjonowanie umysłu i całego organizmu. 

W swojej pracy łączę wiedzę i umiejętności z zakresu dietetyki klinicznej i psychodietetyki, co pozwala mi spojrzeć na człowieka jako całość, uwzględniając powiązania między psyche a soma.

 


Dlaczego zaczęłam nagrywać podcast?

Podcast powstał z kilku powodów: 

1. Chcę przekazywać rzetelną, sprawdzoną naukowo i empirycznie wiedzę z zakresu odżywiania. W Internecie można znaleźć wiele treści dotyczących diety i odchudzania, ale w tym gąszczu informacyjnym trudno jest oddzielić prawdę od głupoty. Zaczynamy wierzyć, że istnieje dieta cud, dzięki której będziemy nieśmiertelni i schudniemy 10 kilogramów w tydzień, co niestety prowadzi do... tycia, a w najgorszym wypadku poważnych chorób czy zaburzeń odżywiania. Czas to zmienić. Informacje, które przekazuję są poparte danymi naukowymi i opatrzone są moim komentarzem, żeby wyjaśnić zawiłe treści słuchaczowi bez backgroundu dietetycznego.

2. Powrót do korzeni, czyli podstawy odżywiania - większość z nas przynajmniej raz w swoim życiu się odchudzał, prawdopodobnie bezskutecznie albo zakończył odchudzanie z nawiązką w kilogramach. Wydawać by się mogło, że jesteśmy mistrzami w odchudzaniu, ale jednak na świecie mamy coraz więcej osób z nadwagą i otyłością, co wiąże się z innymi chorobami (np. układu krążenia). Co poszło nie tak? Wiemy doskonale co trzeba jeść, ale sama wiedza nic nam nie daje, kiedy nie respektujemy potrzeb organizmu - jemy wtedy, gdy nie czujemy głodu, a innym razem (najlepiej podczas cheat meal) wcinamy dzienną rację pokarmową. Nie tędy droga. W podcaście tłumaczę jak jeść uważnie i co to znaczy być uważnym koneserem, by "być na diecie" było jedynie zasłyszanym wyrażeniem, a nie codziennością. Pokazuję, jak respektować potrzeby organizmu i schudnąć jedząc "normalnie" - na luzie i po prostu bez czarnej magii. Mówię o podstawach zdrowego życia, tj. śnie, rytmie dobowym, redukcji stresu. 

3. Lubię się uczyć i dzielić tym z innymi. Odkąd zaczęłam studiować i zgłębiać temat odżywiania zadaję sobie pytanie: dlaczego tak się dzieje? jak dysfunkcja w jednym obszarze organizmu wpływa na resztę? jak wiedzę naukową odnieść do codzienności? Uczę się tworzyć proste przekazy, by to co zawiłe było zrozumiałe. Oczywiście, nie jestem alfą i omegą (im dalej w las, tym więcej drzew), ale ogromną frajdę sprawia mi główkowanie nad tym, jak coś wytłumaczyć, żeby to było zrozumiałe. Ponadto, świadomość, że mogę pomóc drugiemu człowiekowi napędza mnie do działania. 

4. Podobno dużo gadam i dobrze się mnie słucha :)

 

Przykładowe odcinki: 

Czym jest napadowe objadanie się?  

Jedzenie lekiem na całe zło?

Co łączy jedzenie, narkotyki i seks?

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika