Pieśni dalekich plemion (Piotr Plebaniak)

W Patronite od 18.01.2018

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1399

Liczba Patronów: 1289

Zostań Patronem
Kup na prezent
10 patronów
254 miesięcznie
1 883 łącznie
Na dzień dobry dostaniesz 3 e-booki. W przeddzień premiery nowej książki, patron otrzymuje e-book lub wersję papierową.
Główny projekt: album z roześmianymi twarzami tajwańskich aborygenów. Osoby ze zdjęć dzielą się legendami plemiennymi i najważniejszą lub najpiękniejszą opowieścią ich życia.

O Autorze

Piotr Plebaniak 
socjolog i pisarz mieszkający na Tajwanie.

 

Aktualnie główny projekt: album-książka z pięknymi zdjęciami aborygenów z Tajwanu. Planowane wydanie: jesień 2023. 

Wszystkie moje książki: chiny.pl/ksiazki

Podkast "Telegram z krańca świata": o geopolityce, historii i inspirujących książkach co tydzień rozmawia ze mną Marek Żelkowski: https://bookradio.pl/podcast/31/telegram-z-kranca-swiata

Wsparcie powstawania albumu: łączny koszt wypraw fotograficznych w latach 2019-2022 oraz nagrań wywiadów to ok. 16 tys USD. Na ten koszt składa się:

 • Wyjazdy na festiwale i do plemion: zakwaterowanie, paliwo, naprawa pojazdu.
 • Tutejszym zwyczajem - "czerwona koperta" z kwotą 150-300 PLN (w przeliczeniu) w podzięce za wywiad i założenie tradycyjnego stroju dla osób starszych. "Kieszonkowe" dla dzieciaków.
 • Wyjazdy w roku 2023 będą wyjątkowo liczne - to kolejne ok. 4-5 tysięcy USD. W roku 2022 wyjechałem łącznie do 59 festiwali i rytuałów, nie licząc wyjazdów do nagrania opowieści.

 

Najbliższa książka: Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie (marzec 2023).

 

Ostatnio wydana książka: Siły psychohistorii (maj 2022).

Książka o budowaniu zdolności przewidywania przyszłych zdarzeń, a patrząc inaczej, podręcznik budowania i niszczenia imperiów. W środku:

 • wstęp Roberta Gwiazdowskiego,
 • teksty gościnny dra Tomasza Witkowskiego nt. motywacji i determinacji.
 • Wywiad nt. inspirujących nauczycieli i mentorów z Garym Flandro, inżynierem NASA, którego wizja doprowadziła do urzeczywistnienia misji Voyager 1 i 2.

O mnie

W książkach serii Wzorce piszę o zdolności postrzegania i wpływania na rzeczywistość.

Realizując studia doktorskie na Tajwanie badam wzajemny wpływ postrzegania świata i sztuki wojennej w starożytnej Grecji i cywilizacji konfucjańskiej (chińskiej) oraz ich oddziaływanie na współczesną mentalność, sposób zarządzania konfliktami i wzorce toczenia wojen rozwijane w obu tych regionach.

 

Moje książki 

zobacz pełną listę pod adresem https://www.chiny.pl/ksiazki

Aktualnie w księgarniach jest SIEDEM pozycji. 2-3 nowe książki każdego roku!

 

Książki Piotr Plebaniak

 

1. Starożytna mądrość chińska w sentencjach (książka, Zysk i S-ka, 2018)

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które niosą najwięcej mądrości i pozytywnej, twórczej energii, a są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury. Prezentacja: chiny.pl/sentencje

 

2. 36 forteli. Chińska sztuka podstępu, układania planów i skutecznego działania (Zysk i S-ka, 2017, 2020)

Podręcznik budowania fałszywych obrazów mentalnych, przede wszystkim w kontekście walki. Dziesiątki przykładów historycznych, anegdoty i odniesienia do mechanizmów wyjaśnianych przez psychologię. Rekomendacja od dr Jacka Bartosiaka, gen. Waldemara Skrzypczaka, gen. Romana Polko i wielu innych. Wstęp Andrzeja Sapkowskiego.

36 forteli to podręcznik budowania fałszywych obrazów mentalnych (stosowania podstępów). Siły psychohistorii są podręcznikiem budowania świadomości sytuacyjnej i zdolności predykcji. To dziesiątki ilustracji historycznych pokazujących prawidła działania ludzkiej psychiki, rozpoznawania prawidłowości w otaczającym nas świecie i działanie sił kształtujących historię.

 

3. Drogi wędrownych doradców

 

Zbiór 81 sentencji opowiadających o początkach chińskiej cywilizacji, a przede wszystkim o wędrownych mędrcach. Byli to ludzie tacy jak Konfucjusz, Sun Zi (Sun Tsu), czyli autor słynnej Sztuki wojny i wielu innych. Byli oni założycielami i prekursorami tego, co dziś nazywamy cywilizacją chińską.

Rekomendacja prof. Jerzego Bralczyka.

Prezentacja: chiny.pl/ksiazka/doradcy

4. Sun Zi i jego Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń

Mój autorski przekład traktatu Sztuka wojny. Oprócz samego przekładu książka zawiera czterdzieści esejów nt. filozofii wojny i praktyki prowadzenia konfliktów. Eseje dostarczyli m.in. prof. Jerzy Bralczyk, dr Tomasz Witkowski, Naval, płk Andrzej Kruczyński i wielu innych znanych ekspertów. Książka zawiera też wypisy z najważniejszych starożytnych traktatów militarnych.

chiny.pl/ksiazka/sztukawojny

 

5. Chiny. Pulsujący matecznik cywilizacji. Sztuka rządzenia państwem, tradycje państwotwórcze oraz ambicje imperialne Państwa Środka

Czy można pisać o geopolityce za pomocą maksym i poezji? Tak. Ta książka jest zbiorem 81 maksym, fragmentów wierszy i passusów z dzieł kanonicznych cywilizacji chińskiej.

Wyróżnienie w konkursie "Geopolityczna książka roku 2020".

Posłowie prof. Krzysztofa Miszczaka, szefa Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH.

Prezentacja: chiny.pl/ksiazka/matecznik


Książki w przygotowaniu

Zobacz je wszystkie tutaj: chiny.pl/ksiazki

Pieśni dalekich plemion

 

Pamiętacie te relacje o japońskich żołnierzach, którzy nie wiedzieli o końcu II wojny światowej? No, jest z nimi taki mały problem. To nie byli rodowici Japończycy. To byli tajwańscy aborygeni. Książka jest zbiorem opowieści najstarszych żyjących członków ludów aborygeńskich: o ich życiu, wojennych losach i codziennych troskach. A przy okazji opisuje  historię i kulturę współczesnego Tajwanu i tego, jak jego mieszkańcy patrzą na świat i siebie nawzajem.

Prezentacja książki: chiny.pl/ksiazka/piesniplemion

 

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Motto książki: Energia jest wszystkim

Treść: O geopolityce w sposób nietypowy: z punktu widzenia socjologii i antropologii. Książka jest zbiorem spostrzeżeń, które budują obraz mentalny zupełnie inny niż "główny nurt" geopolityki. 

Prezentacja: chiny.pl/ksiazka/geopolityka

 

 

Wzorce zwyciężania. Przypadek, planowanie i fortele na polu bitwy

Współautorstwo z płk Andrzejem Kruczyńskim, byłym operatorem jednostki GROM.

Treść: przykłady i kontrprzykłady pokazujące mistrzowskie zagrywki i horrendalne pomyłki decydentów bitew i kampanii. Wszystko to z punktu widzenia wybitnego eksperta od planowania operacji specjalnych oraz miłośnika historii wojskowości. Planowana publikacja: kwiecień 2023.

Prezentacja: chiny.pl/ksiazka/zwyciezanie

 

Wszystkie aktualnie dostępne i planowane książki są zaprezentowane tutaj: chiny.pl/ksiazki


Inne projekty

Projekt NiePozwalam (aplikacja web)

NiePozwalam to system śledzenia postępków osób publicznych. Umożliwia rozliczanie słów i czynów, dynamiczne tworzenie czarnych i białych list oraz rankingów mniejszego zła wedle dowolnych kryteriów. Do wyboru są gotowe wzorce decyzyjnebudowa własnego lub połączenie obu tych metod.

Zobacz aplikację internetową tutaj: http://niepozwalam.pl/

 

Projekt Gavagai.pl (repozytorium maksym i aforyzmów)

Od dziecka zbieram sentencje, maksymy i aforyzmy. Mój portal osobisty Gavagai.pl jest zbiorem inspiracji i cytatów na wszelkie tematy - zawiera też krótkie eseje i urywki książek, które w mojej intencji są wrotami do zupełnie nowych kierunków dla kroczenia przez świat.

Jeśli chcesz po prostu zainspirować się jakąś sentencją, kliknij tutaj. Jeśli chcesz zerknąć na kolekcję cytatów, które wybrałem jako najbardziej inspirujące, przejdź tutaj.

Projekt Chiny.pl

Od zawsze fascynowały mnie inne kultury i inne cywilizacje. Każda z nich to dorobek setek pokoleń, które patrzyły na świat inaczej od nas i widziały przyczyny i skutki inaczej, niż widzimy my, ludzie Zachodu. Portal Chiny.pl to zbiór prostych ciekawostek o języku i kulturze Chin - państwa Środka. Znajdziesz w nim ciekawe słowa, dziesiątki faktów i opisów obyczajów, i ludzi, a także opowiastki i tradycjach, wojnach i czynach wielkich ludzi.

 

 

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Kamil Ligęza
Kamil Ligęza
Próg: 20 zł
Wojciech Podobi
Wojciech Podobi
Próg: 100 zł
Tomasz Podos
Tomasz Podos
Próg: 7 zł
Bogusław Pawłowski
Bogusław Pawłowski
Próg: 7 zł
Magdalena Czudżak
Magdalena Czudżak
Próg: 20 zł