Avatar użytkownika

Pieśni dalekich plemion (Piotr Plebaniak)

11
patronów
147 
miesięcznie
3 488 
łącznie
11
patronów
147 zł 3 488 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
Dzięki! Każda wpłata pozwala popchnąć coś do przodu: zatankować motocykl, uzbierać na "czerwoną kopertę" dla aborygena, którego opowieść zapisuję lub zjeść coś w czasie pracy nad kolejną książką. Jeśli 100 osób sięgnie do kieszeni po symboliczne 5 złotych, łączna kwota przestaje być podnoszącym na duchu symbolem. Staje się realną pomocą.
6 zł miesięcznie
Wybierz 6 zł
66 dostępnych miejsc
Wybierz ten próg, aby autor stworzył audiobooka książki "Siły psychohistorii" i opublikował bezpłatnie. Każdy wspierający to jeden esej - potrzeba ich 66. Termin realizacji: 6 czerwca 2023. Zobacz postępy na chiny.pl/ksiazka/silypsychohistorii
7 zł miesięcznie
Egzemplarz upominkowy najbliższej (lub już wydanej) ksiażki z serii WZORCE dla każdego, kto dołączy do tego progu. Wesprzyj autora przez dowolny okres czasu. Papierowy lub e-book . Najbliższe: PRAWIDŁA GEOPOLITYKI, WZORCE ZWYCIĘŻANIA, a potem THE INFLUENCE OF WILL POWER UPON HISTORY.
10 zł miesięcznie
Każdy wpłacający co najmniej 10 zł otrzyma ode mnie pisemne podziękowanie za pomocą poczty elektronicznej
11 zł miesięcznie
Podobała ci się książka "Siły psychohistorii"? Wybierz ten próg wsparcia. Każdy z patronów dostanie e-booka po pierwszym miesiącu wsparcia.
20 zł miesięcznie
Każdy wpłacający co najmniej 20 zł otrzyma upominek: raz do roku wersję e-book jednej z moich książek. (Uwaga, ze względu na prawa autorskie nie wszystkie książki mogę tak ofiarować.)
50 zł miesięcznie
Osoby wpłacające 50 zł i więcej raz do roku otrzymają od wydawcy egzemplarz promocyjny książki "Pieśni dalekich plemion" lub innej. Zastrzeżenie: dedykacja lub autograf znajdzie się w książce wyłącznie jeśli uda mi się przyjechać do Polski przed terminem druku i wydania.
100 zł miesięcznie
Każdy wpłacający 100 zł i więcej otrzyma ode mnie prezenet w postaci wersji e-book każdej mojej nowej książi na miesiąc przed datą jej oficjalnej premiery, a wersję papierową wraz z dedykacją i autografem w ciągu maks. 6 miesięcy (książka do celu wpisania dedykacji pojedzie na Tajwan paczką zbiorczą).
250 zł miesięcznie
Ta kwota to konkretny zastrzyk zasobów, które zostaną przeznaczone do realizacji moich książek i innych projektów. Nagrody do ustalenia indywidualnie, mogą m.in to być: egzemplarze moich książek lub upominki z Tajwanu: herbata lub kaa uprawiana przez tutejszych aborygenów, rękodzieło lub inne pamiątki.
1000 zł miesięcznie
Wybierz 1000 zł
10 dostępnych miejsc
Wybierz ten próg na minimum dwa miesiące aby otrzymać jako upominek egzemplarz papierowy oraz elektroniczny każdej z moich następnych książek przez następne 10 lat. Otrzymasz także specjalny upominek: albo nóż aborygeński z Tajwanu, albo reprodukcję jednej z fotografii z książki "Pieśni dalekich plemion" sygnowaną przez postać na fotografii i mnie samego. Skontaktuj się ze mną przed wybraniem tego progu!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Pieśni dalekich plemion (Piotr Plebaniak) w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Na dzień dobry dostaniesz 3 e-booki. W przeddzień premiery nowej książki, patron otrzymuje e-book lub wersję papierową.
Główny projekt: album z roześmianymi twarzami tajwańskich aborygenów. Osoby ze zdjęć dzielą się legendami plemiennymi i najważniejszą lub najpiękniejszą opowieścią ich życia.

Piotr Plebaniak 
socjolog i pisarz mieszkający na Tajwanie.

 

Aktualnie główny projekt: album-książka z pięknymi zdjęciami aborygenów z Tajwanu. Planowane wydanie: jesień 2023. 

Wszystkie moje książki: chiny.pl/ksiazki

Podkast "Telegram z krańca świata": o geopolityce, historii i inspirujących książkach co tydzień rozmawia ze mną Marek Żelkowski: https://bookradio.pl/podcast/31/telegram-z-kranca-swiata

Wsparcie powstawania albumu: łączny koszt wypraw fotograficznych w latach 2019-2022 oraz nagrań wywiadów to ok. 16 tys USD. Na ten koszt składa się:

 • Wyjazdy na festiwale i do plemion: zakwaterowanie, paliwo, naprawa pojazdu.
 • Tutejszym zwyczajem - "czerwona koperta" z kwotą 150-300 PLN (w przeliczeniu) w podzięce za wywiad i założenie tradycyjnego stroju dla osób starszych. "Kieszonkowe" dla dzieciaków.
 • Wyjazdy w roku 2023 będą wyjątkowo liczne - to kolejne ok. 4-5 tysięcy USD. W roku 2022 wyjechałem łącznie do 59 festiwali i rytuałów, nie licząc wyjazdów do nagrania opowieści.

 

Najbliższa książka: Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie (marzec 2023).

 

Ostatnio wydana książka: Siły psychohistorii (maj 2022).

Książka o budowaniu zdolności przewidywania przyszłych zdarzeń, a patrząc inaczej, podręcznik budowania i niszczenia imperiów. W środku:

 • wstęp Roberta Gwiazdowskiego,
 • teksty gościnny dra Tomasza Witkowskiego nt. motywacji i determinacji.
 • Wywiad nt. inspirujących nauczycieli i mentorów z Garym Flandro, inżynierem NASA, którego wizja doprowadziła do urzeczywistnienia misji Voyager 1 i 2.

O mnie

W książkach serii Wzorce piszę o zdolności postrzegania i wpływania na rzeczywistość.

Realizując studia doktorskie na Tajwanie badam wzajemny wpływ postrzegania świata i sztuki wojennej w starożytnej Grecji i cywilizacji konfucjańskiej (chińskiej) oraz ich oddziaływanie na współczesną mentalność, sposób zarządzania konfliktami i wzorce toczenia wojen rozwijane w obu tych regionach.

 

Moje książki 

zobacz pełną listę pod adresem https://www.chiny.pl/ksiazki

Aktualnie w księgarniach jest SIEDEM pozycji. 2-3 nowe książki każdego roku!

 

Książki Piotr Plebaniak

 

1. Starożytna mądrość chińska w sentencjach (książka, Zysk i S-ka, 2018)

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które niosą najwięcej mądrości i pozytywnej, twórczej energii, a są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury. Prezentacja: chiny.pl/sentencje

 

2. 36 forteli. Chińska sztuka podstępu, układania planów i skutecznego działania (Zysk i S-ka, 2017, 2020)

Podręcznik budowania fałszywych obrazów mentalnych, przede wszystkim w kontekście walki. Dziesiątki przykładów historycznych, anegdoty i odniesienia do mechanizmów wyjaśnianych przez psychologię. Rekomendacja od dr Jacka Bartosiaka, gen. Waldemara Skrzypczaka, gen. Romana Polko i wielu innych. Wstęp Andrzeja Sapkowskiego.

36 forteli to podręcznik budowania fałszywych obrazów mentalnych (stosowania podstępów). Siły psychohistorii są podręcznikiem budowania świadomości sytuacyjnej i zdolności predykcji. To dziesiątki ilustracji historycznych pokazujących prawidła działania ludzkiej psychiki, rozpoznawania prawidłowości w otaczającym nas świecie i działanie sił kształtujących historię.

 

3. Drogi wędrownych doradców

 

Zbiór 81 sentencji opowiadających o początkach chińskiej cywilizacji, a przede wszystkim o wędrownych mędrcach. Byli to ludzie tacy jak Konfucjusz, Sun Zi (Sun Tsu), czyli autor słynnej Sztuki wojny i wielu innych. Byli oni założycielami i prekursorami tego, co dziś nazywamy cywilizacją chińską.

Rekomendacja prof. Jerzego Bralczyka.

Prezentacja: chiny.pl/ksiazka/doradcy

4. Sun Zi i jego Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń

Mój autorski przekład traktatu Sztuka wojny. Oprócz samego przekładu książka zawiera czterdzieści esejów nt. filozofii wojny i praktyki prowadzenia konfliktów. Eseje dostarczyli m.in. prof. Jerzy Bralczyk, dr Tomasz Witkowski, Naval, płk Andrzej Kruczyński i wielu innych znanych ekspertów. Książka zawiera też wypisy z najważniejszych starożytnych traktatów militarnych.

chiny.pl/ksiazka/sztukawojny

 

5. Chiny. Pulsujący matecznik cywilizacji. Sztuka rządzenia państwem, tradycje państwotwórcze oraz ambicje imperialne Państwa Środka

Czy można pisać o geopolityce za pomocą maksym i poezji? Tak. Ta książka jest zbiorem 81 maksym, fragmentów wierszy i passusów z dzieł kanonicznych cywilizacji chińskiej.

Wyróżnienie w konkursie "Geopolityczna książka roku 2020".

Posłowie prof. Krzysztofa Miszczaka, szefa Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH.

Prezentacja: chiny.pl/ksiazka/matecznik


Książki w przygotowaniu

Zobacz je wszystkie tutaj: chiny.pl/ksiazki

Pieśni dalekich plemion

 

Pamiętacie te relacje o japońskich żołnierzach, którzy nie wiedzieli o końcu II wojny światowej? No, jest z nimi taki mały problem. To nie byli rodowici Japończycy. To byli tajwańscy aborygeni. Książka jest zbiorem opowieści najstarszych żyjących członków ludów aborygeńskich: o ich życiu, wojennych losach i codziennych troskach. A przy okazji opisuje  historię i kulturę współczesnego Tajwanu i tego, jak jego mieszkańcy patrzą na świat i siebie nawzajem.

Prezentacja książki: chiny.pl/ksiazka/piesniplemion

 

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Motto książki: Energia jest wszystkim

Treść: O geopolityce w sposób nietypowy: z punktu widzenia socjologii i antropologii. Książka jest zbiorem spostrzeżeń, które budują obraz mentalny zupełnie inny niż "główny nurt" geopolityki. 

Prezentacja: chiny.pl/ksiazka/geopolityka

 

 

Wzorce zwyciężania. Przypadek, planowanie i fortele na polu bitwy

Współautorstwo z płk Andrzejem Kruczyńskim, byłym operatorem jednostki GROM.

Treść: przykłady i kontrprzykłady pokazujące mistrzowskie zagrywki i horrendalne pomyłki decydentów bitew i kampanii. Wszystko to z punktu widzenia wybitnego eksperta od planowania operacji specjalnych oraz miłośnika historii wojskowości. Planowana publikacja: kwiecień 2023.

Prezentacja: chiny.pl/ksiazka/zwyciezanie

 

Wszystkie aktualnie dostępne i planowane książki są zaprezentowane tutaj: chiny.pl/ksiazki


Inne projekty

Projekt NiePozwalam (aplikacja web)

NiePozwalam to system śledzenia postępków osób publicznych. Umożliwia rozliczanie słów i czynów, dynamiczne tworzenie czarnych i białych list oraz rankingów mniejszego zła wedle dowolnych kryteriów. Do wyboru są gotowe wzorce decyzyjnebudowa własnego lub połączenie obu tych metod.

Zobacz aplikację internetową tutaj: http://niepozwalam.pl/

 

Projekt Gavagai.pl (repozytorium maksym i aforyzmów)

Od dziecka zbieram sentencje, maksymy i aforyzmy. Mój portal osobisty Gavagai.pl jest zbiorem inspiracji i cytatów na wszelkie tematy - zawiera też krótkie eseje i urywki książek, które w mojej intencji są wrotami do zupełnie nowych kierunków dla kroczenia przez świat.

Jeśli chcesz po prostu zainspirować się jakąś sentencją, kliknij tutaj. Jeśli chcesz zerknąć na kolekcję cytatów, które wybrałem jako najbardziej inspirujące, przejdź tutaj.

Projekt Chiny.pl

Od zawsze fascynowały mnie inne kultury i inne cywilizacje. Każda z nich to dorobek setek pokoleń, które patrzyły na świat inaczej od nas i widziały przyczyny i skutki inaczej, niż widzimy my, ludzie Zachodu. Portal Chiny.pl to zbiór prostych ciekawostek o języku i kulturze Chin - państwa Środka. Znajdziesz w nim ciekawe słowa, dziesiątki faktów i opisów obyczajów, i ludzi, a także opowiastki i tradycjach, wojnach i czynach wielkich ludzi.

 

 

 

Cele Autora

Wyjazdy na festiwale w roku 2021 "Pieśni dalekich plemion"
 • 1 000 zł miesięcznie
 • 853 zł brakuje
14%
Pieśni dalekich plemion to album z przepięknymi zdjęciami twarzy aborygenów tajwańskich. Zdjęciom towarzyszą opowieści o życiu na Tajwanie dawniej i dziś, plemienne legendy i pozdrowienia z plemion z całego Tajwanu.

Łączny koszt trzech sezonów wyjazdów na festiwale, w czasie których robię zdjęcia, to ok. 40 000 PLN przez TRZY LATA. Kwota 1000 PLN pozwoli na odwiedzenie 5-6 festiwali
Zakup bardziej profesjonalnego aparatu
 • 1 500 zł miesięcznie
 • 1 353 zł brakuje
9%
Obecnie zdjęcia wykonuję aparatem PENTAX K30 z obiektywem 55-300. Nie jest on optymalny do robienia dynamicznych ujęć typu candid photo, w których obiekt tańczy lub po prostu się porusza.

Planuję zakup Fujifilm X-T4: ma on zaawansowany autofokus ze śledzeniem twarzy, rewelacyjną stabilizację w body i kilka innych funkcji, które pozwolą wykonywać zdjęcia lepsze o całą klasę.
Sezon fotograficzny 2021 do książki "Pieśni dalekich plemion"
 • 2 000 zł miesięcznie
 • 1 853 zł brakuje
7%
Pieśni dalekich plemion to album z przepięknymi zdjęciami twarzy aborygenów tajwańskich. Zdjęciom towarzyszą opowieści o życiu na Tajwanie dawniej i dziś, plemienne legendy i pozdrowienia z plemion z całego Tajwanu.

Łączny koszt trzech sezonów wyjazdów na festiwale, w czasie których robię zdjęcia, to ok. 40 000 PLN. Kwota 2000 PLN/miesiąc pozwoli na zgromadzenie zapasów na pokrycie kosztów dojazdów - być może wszystkich.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Pieśni dalekich plemion (Piotr Plebaniak) już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Bogusław Pawłowski
Bogusław Pawłowski
7 zł
Kamil Ligęza
Kamil Ligęza
20 zł
Magdalena Czudżak
Magdalena Czudżak
20 zł
Anonimowy patron
20 zł
Tomasz Podos
Tomasz Podos
7 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.