Avatar użytkownika

Pitagoras - wirtualny korepetytor

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

„Pitagoras - wirtualny korepetytor” to program komputerowy, umożliwiający rozwiązywanie zadań matematycznych z zakresu szkoły średniej. Jego innowacyjność polega na dynamicznej prezentacji rozwiązania zadania oraz zastosowaniu syntezy mowy do jednoczesnego jego objaśniania.

Nazywam się Tomasz Drzewiecki. Z wykształcenia jestem matematykiem – w 2014 roku ukończyłem kierunek „Matematyka” na Politechnice Poznańskiej. Przez cały okres studiów interesowała mnie matematyka teoretyczna: analiza funkcjonalna, topologia, teoria grup. W 2013 roku połknąłem jednak bakcyla programowania, pisząc pierwsze matematyczne programiki.

 

Pomysł stworzenia wirtualnego korepetytora narodził się w 2015 roku, po serii „ciężkich spotkań” z uczniami przygotowującymi się do matury. Mimo że lubię i potrafię opowiadać o skomplikowanych zagadnieniach matematycznych, często odnosiłem wrażenie, że po powrocie do domu uczeń nie pamięta jak rozwiązać dane zadanie, a co gorsza, nie potrafi skorzystać ze zrobionych w trakcie spotkania notatek. Stąd postanowiłem stworzyć program, który nie tylko rozwiąże zadanie, ale przede wszystkim powie (tak jak realny nauczyciel) jak je rozwiązać i w przeciwieństwie do realnego korepetytora, będzie dostępny 24 godziny na dobę.
„Pitagoras” spełnia wszystkie powyższe założenia i mam nadzieję, że już za kilka miesięcy będą mogli się o tym przekonać także uczniowie :).

 

„Pitagoras - wirtualny korepetytor” to program komputerowy, umożliwiający rozwiązywanie zadań matematycznych z zakresu szkoły średniej. Jego innowacyjność opiera się na trzech filarach:

 

  • rozwiązywaniu konkretnego zadania - użytkownik, wpisując konkretne liczby, może być pewien, że program pomoże mu zrozumieć interesujące go zadanie, a nie jedynie ogólny schemat rozwiązania zagadnienia,
  • dynamicznej prezentacji rozwiązania - program krok po kroku, symbol po symbolu wyświetla wzory i równania, dzięki czemu skupia uwagę użytkownika w danym miejscu, nie rozpraszając go wskutek wyświetlenia całego ekranu tekstu, co można porównać do zapisywania rozwiązania zadania na kartce lub tablicy,
  • wykorzystaniu syntezatora mowy do wyjaśniania poszczególnych składników wzorów i równań, przejść między nimi itp.

 

Całość sprawia, że „Pitagorasa” śmiało można nazwać wirtualnym korepetytorem, gdyż niczym realny, siedzący obok ucznia nauczyciel, tłumaczy krok po kroku zadanie, czasami nawet go przewyższając. „Pitagoras” bowiem nie denerwuje się, gdy kolejny raz musi powtórzyć rozwiązanie tego samego zadania, jest cierpliwy, nie irytuje się i nie krzyczy na ucznia :).

 

Docelowo „Pitagoras” będzie rozwiązywać około 700 zadań z zakresu szkoły średniej, obejmujących dziesięć działów matematycznych: funkcja liniowa, funkcja kwadratowa, wielomiany, funkcje wymierne, funkcja wykładnicza, logarytmy i funkcja logarytmiczna, ciągi, trygonometria, planimetria i stereometria.

 

Planuję udostępnienie programu użytkownikom jesienią 2018 roku. Data premiery uzależniona jest jednak od aspektów technicznych, a co za tym idzie finansowych, stąd obecność projektu na tym portalu.

 

Oto filmiki prezentujące sposób działania „Pitagorasa” (formularz i strona mają charakter testowy - nie posiadają docelowej szaty graficznej).

 

 

 

A tak wkrótce wyglądać będzie strona „Pitagorasa”.

 

 

Oprócz codziennej, żmudnej pracy związanej z implementacją kolejnych zadań, na co dzień zajmuje się prowadzeniem facebookowego profilu „Pitagoras - wirtualny korepetytor”, na której prezentuję aktualne informacje związane z projektem, a także umieszczam ciekawostki z życia znanych matematyków, anegdoty i krótkie filmiki, przybliżające niektóre zagadnienia matematyczne.