Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Notatnik Reżysera by Paweł J. Rodan w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyJestem filmowcem - reżyserem i producentem. Notatnik Reżysera to mój blog i vlog, w którym dzielę się swoimi pomysłami, warsztatem i wiedzą filmową a także przemyśleniami i życiem. Podczas studiów reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji w Katowicach opowiadano nam, że kiedy Krzysztof Kieślowski, gdy uczył w tej szkole reżyserii kazał przyszłym reżyserom zakładać właśnie swój notatnik, w którym mieliby notować swoje pomysły i obserwacje. On sam posiadał ich kilka, a jeden mały zawsze przy sobie. Codziennie starał się notować zaobserwowane sytuacje, spisywać zasłyszane dialogi, czy sny… Postanowiłem iść w jego ślady rozszerzając to o odbiorców, z którymi mogę się tym dzielić. To mój internetowy notatnik 2.0, który można znaleźć tutaj: www.notatnikrezysera.pl
Zacząłem na blogu serię JAK NAPISAĆ SCENARIUSZ, oto kilka vlogów:
Z tej serii powstaje także PORADNIK PISANIA SCENARIUSZY, który jest publikowany w odcinkach i będzie opublikowany w całości w formie PDF.
Można przeczytać już teraz kilka rozdziałów:
http://notatnikrezysera.pl/poradnik-pisania-scenariuszy-1
http://notatnikrezysera.pl/rozdzial-2-pomysl-poradnik-pisania-scenariuszy-w-pigulce-bez-pigulki
Przeprowadziłem także 8-tygodniowy KURS DOKUMENTALNY na blogu:
Rozpocznij: http://notatnikrezysera.pl/kurs-dokumentalny-2020-tydzien-1-pomysl-i-bohater
W tej chwili pracuję nad kilkoma projektami. W każdym z tych projektów pojawilibyście się jako Wspierający w napisach.
Oto one:
BABCIA, WOŁYŃ, SYBERIA i JA - film dokumentalny
Irena ma 90 lat - poznajemy ją na jej jubileuszu - pełna życia, opowiada dowcipy, bawi gości. Mieszka ze swoją rozwiedzioną córką Jadwigą, śpiewaczką operową, ma jednego wnuka Pawła, reżysera tego filmu. Poznajemy jej historię: gdy była dzieckiem mieszkała na Wołyniu w folwarku Berducha, obok miejscowości Tynne, w powiecie Sarny, obecnie Ukraina. Gdy zaczęła się wojna przyszli Rosjanie i zabrali ją wraz z dziadkiem na Syberię. Tam przeżyła horror, siedziała w więzieniu, a jej ukochany dziadek - którego traktowała jak ojca - zamarzł. Babcia opowiada to wnukowi Pawłowi. W pewnym momencie dochodzą do wniosku, że może gdyby babci nie wywieźli na Syberię mogłaby zginąć, podobnie jak część rodziny, która została na Wołyniu i była zamordowana podczas rzezi ukraińskiej. W pewnym momencie babcia wspominając dzieciństwo i wioskę Berducha na Wołyniu mówi mimochodem, że pamięta jak rodzina zakopywała skarb „pod taką wielką sosną”, gdy przyszli Rosjanie… Paweł postanawia jechać tam i poszukać tego skarbu, a „przy okazji” nakręcić o tym film. WIĘCEJ PONIŻEJ - KLIKNIJ TU
NIECZYSTOŚĆ - film fabularny
Oopowieść oparta na prawdziwej historii mężczyzny, który godząc się na trójkąt w związku, doprowadził do jego rozpadu a potem zmagał się z niesłusznymi oskarżeniami o molestowanie seksualne swojej córki. Film gdyby powstał mógłby stanowić początek cyklu fabularnego "7 GRZECHÓW"
KOLBE VR - doświadczenie w Wirtualnej Rzeczywistości
To doświadczenie w Wirtualnej Rzeczywistości przedstawiające ostatnie dni zakonnika franciszkańskiego św. Maksymiliana Kolbe w obozie koncentracyjnym w Auschwitz (Oświęcimiu), który pomagał tam innym a w finale oddał życie za swojego współwięźnia. Historię tę widzimy jego oczami na przemian ze wstawkami dokumentalnymi – wywiadami ze świadkami i znawcami tematu. Widz wciela się w Maksymiliana Kolbe, uczestniczy w życiu obozu i poznaję jego historię. Co jakiś czas pojawiają się retrospekcje z życia franciszkanina - od dzieciństwa do dorosłości, komentowane przez część dokumentalną tej opowieści. W obozie Maksymilian poznaje ludzi, pomaga im, pociesza, oddaje swój chleb, spowiada. Ucieczka więźnia powoduje, że Niemcy się mszczą, ma zginąć kilka osób przez śmierć głodową. Jeden z nich to ojciec trójki dzieci. Maksymilian niewiele myśląc mówi, że chce zginąć zamiast niego. Niemcy zgadzają się.
LIGHTSHADOW: THE FATHER - gra komputerowa
Narracyjna gra komputerowa action adventure o problemach z uzależnieniem.
Niebawem będzie także premiera filmu, w którym byłem producentem kreatywnym pt. BÓG i WOJOWNICY LUNAPARKÓW - o mojej podróży z tatą, śladami wiary.
Wspierając mnie możesz dostać materiały, związane z tym filmem jeszcze przed premierą (w tym filmie wspierający w napisach tylko w wydaniu na DVD/Blu-Ray)
Film oczywiście będzie przede wszystkim o mojej relacji z babcią. Jestem jednak też jego autorem, więc pozwólcie, że się przedstawię.
Najbardziej jestem kojarzony jako autor scenariusza, zdjęć i reżyser filmu dokumentalnego „Mama Tata, Bóg i Szatan”, jak to powiedział prof. Dziworski po jednej z projekcji tego filmu: "Zrobiłeś bardzo dobry film, ale uważaj lepszego możesz już nie zrobić!". Poprzeczka została postawiona wysoko - do tej pory próbuję ją przeskoczyć :)
Film ten zdobył liczne nagrody w kraju i zagranicą – jak pisano w uzasadnieniach „za mistrzowskie posługiwanie się kontrastami obyczajowymi i psychologicznymi oraz sposób wpisania losów własnej rodziny w dzieje powojennej Polski". Otrzymał między innymi II nagrodę w kategorii film krótkometrażowy na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych DOCUMENTA MADRID.
Tytuł obecnie realizowanego filmu BABCIA, WOŁYŃ, SYBERIA I JA niejako nawiązuje do tamtego zamykając częściowo tematykę mojej rodziny (powstaje jeszcze jeden film o moim tacie, w którym biorę udział, ale nie jestem tam reżyserem).
Wyreżyserowałem także krótkometrażowy film fabularny OSIEM9, który został zakwalifikowany do sekcji konkursowej East End Film Festival w Londynie oraz zdobył Nagrodę Publiczności UNIFEST w Madrycie.
Ukończyłem reżyserię (absolutorium) na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, oraz filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Obecnie jest na studiach doktoranckich Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (gdzie m. in. realizuje badania nad filmem w Wirtualnej Rzeczywistości oraz vlogami internetowymi). Znam się też na grafice komputerowej, animacji, silnikach gier, tworzeniu VR oraz hackintoshach ;)
Kilka lat temu wraz z TVP2 udało mi się zrealizować pierwszy w Polsce dokumentalny film crowdsourcingowy MOJE 89 POKOLENIE złożony z materiałów nadesłanych przez internautów - www.mojepokolenie.pl
Ostatnio zrealizowałem film dokumentalny pt. PIELGRZYM jako reżyser i scenarzysta wraz z Opus Film, opowiadający o byłym przemytniku, pracowniku korporacji i więźniu, który po nawróceniu postanowił zerwać ze swoim życiem i chodzić pieszo po świecie, o jego drodze do Moskwy (przez Litwę, Białoruś, Katyń i Smoleńsk) a tak naprawdę do wnętrza samego siebie www.filmpielgrzym.pl
Podobnie jak mój bohater ostatniego filmu jestem nałogowym poszukiwaczem nowych wyzwań! Obecnie wszedłem w temat filmów 360 stopni i wirtualnej rzeczywistości - tworzymy, gry, filmy i doświadczenia VR w ramach projektu VR Storytales - www.vrstorytales.com
Eksperymentuję także z formą vlogów - założyłem bloga i vloga Notatnik Reżysera, gdzie opowiadam o moich pomysłach i warsztacie filmowym: www.notatnikrezysera.pl
Wraz z koleżanką ze studiów w Katowicach założyliśmy w Łodzi studio produkcyjne, które będzie producentem moich filmów - w tym filmu o babci: www.unsin.studiohttp://www.unsin.studio
Chciałbym kontynuować blogowanie i vlogowanie - publikować przynajmniej raz w tygodniu nowe materiały na blogu i vlogu, dlatego proszę o wsparcie.
W planach mam:
- kontynuowanie serii o pisaniu scenariuszy
- poradniki o warsztacie filmowym
- kursy online o robieniu filmów
- serię o montowaniu filmów
- kurs tworzenie vloga (prowadziłem warsztaty VLOG VS OSOBISTY DOK. w Łódzkiej Szkole Filmowej:
– warsztaty tworzenia vloga
- omawianie filmów i seriali - recenzje i analiza
- warsztaty pracy z aktorem
- praca z kamerą i przed kamerą
- stworzenie Szkoły Filmowej Online dla każdego :)
- podcasty o filmie ze znanymi filmowcami: Filipem Bajonem, Krzysztofem Zanussim, Bogdanem Dziworskim i innymi
Stworzę także serię o tworzeniu VR, zarówno tego filmowego jak i interaktywnych doświadczeń i gier, sam mam w dorobku kilka takich projektów:
Gra dostępna na Steam –> https://store.steampowered.com/app/1055870/Siberian_Run_VR/
Wspierając mnie dostaniesz moje filmy i materiały jako pierwszy, dostęp do tajnej grupy a także możliwość konsultacji online Twoich projektów. Spójrz na progi po prawej i wesprzyj mnie proszę!
Obecnie jestem także w trakcie tworzenia filmu BABCIA, WOŁYŃ, SYBERIA i JA, na który to najpierw tutaj zbierałem fundusze. Wspierając mnie dalej wspierasz ten film i możesz dostać do niego dostęp jako pierwszy, a także być na premierze! Więcej o tym filmie na samym dole.
Zapraszam Cię do bycia moim patronem! Będzie mi niezwykle miło - mam nadzieję, że Tobie też :)
ZANIM ZACZNIESZ CZYTAĆ OBEJRZYJ POWYŻSZE VIDEO :)
Można powiedzieć, że od dziecka realizuję film dokumentalny o mojej babci w różnych technologiach. Zacząłem gdy miałem 13-14 lat używając VHS (czyli dużo wcześniej niż mój film "Mama, Tata, Bóg i Szatan" o rodzicach, realizowany na DVCAM :) - potem napisałem scenariusz z fabularnymi scenami, opowiadającymi o przeszłości Babci, czyli wywózce na Syberię z Wołynia, aż wreszcie sięgnąłem do technologii VR. Wszystkie te elementy będą obecne w tym kinowym fabularyzowanym filmie dokumentalnym. Chcę wyjechać na Ukrainę - na Wołyń w okolice miejscowości Tynne, aby poszukać zakopanych przez rodzinę puszek z kosztownościami, które babcia widziała jak zakopują jako dziecko i nagrać o tym scenę..
Szukam finansowania, aby dokończyć ten film złożony z wielu elementów, będący moją próbą opowiedzenia historii babci przeszłości a także współczesnym dokumentem o naszej często zabawnej, czasem trudnej relacji.
Irena ma 90 lat - poznajemy ją na jej jubileuszu - pełna życia, opowiada dowcipy, bawi gości. Mieszka ze swoją rozwiedzioną córką Jadwigą, śpiewaczką operową, ma jedynego wnuka Pawła, reżysera tego filmu. Wnuk zaczyna robić film, wypytuje babcię o przeszłość. Poznajemy jej historię: gdy była dzieckiem mieszkała na Wołyniu w folwarku Berducha, obok miejscowości Tynne, w powiecie Sarny, obecnie Ukraina.
Gdy zaczęła się wojna przyszli Rosjanie i zabrali ją wraz z dziadkiem na Syberię. Tam przeżyła horror, pracowała nieludzko w lesie, potem siedziała w więzieniu za kradzież jedzenia a jej ukochany rodzony dziadek, z którym została wywieziona na Syberię - wracając ze szpitala zamarzł.
Babcia spotyka się z rodziną po latach - ze swoją siostrą cioteczną i jej dwoma skłóconymi ze sobą synami (wujkami Pawła) - i też im opowiada swoją historię - zawsze pokolenie babci się spotyka opowiada sobie nawzajem o przeszłości, pomimo, że wielokrotnie już to słyszeli - to pozwala im utrwalić wspomnienia i zapamiętać historię, bo przecież nie mają zdjęć ani filmów z tego czasu. To prawdziwa sztuka opowieści, którą dziś zastąpiliśmy rejestracją wspomnień. Po wysłuchaniu opowieści babci wszyscy w pewnym momencie dochodzą do wniosku, że może gdyby babci nie wywieźli na Syberię to mogłaby zginąć na Wołyniu, podobnie jak część rodziny, która tam została i została zamordowana podczas rzezi ukraińskiej. W pewnym momencie babcia wspominając dzieciństwo i wioskę Berducha na Wołyniu mówi mimochodem, że pamięta jak rodzina zakopywała skarb „pod taką wielką sosną”, gdy przyszli Rosjanie. Paweł postanawia jechać tam i poszukać tego skarbu, a przy okazji nakręcić o tym film.
Paweł, czyli ja tak właśnie postanawiam i namawiam Babcię, żeby jechała ze mną, ale babcia nie chcę. Trudno pojadę sam.
Może ten znaleziony skarb sfinansuje ten film? Ale na razie to nawet nie mam za co tam jechać :) Dlatego odpalam Patronie!
Jeśli się na Patronie uda to może nie pojadę… ;) Żartuję - pojadę tak czy tak, żeby sprawdzić i zrobić materiał z tych terenów i scenę szukania skarbu. Po prostu może tu wcale nie chodzi o ten skarb… Może ja już skarb znalazłem - skarb pamięci…
Jak opowiedzieć o przeszłości? Napisałem 70 stron scenariusza z fabularnymi wstawkami o dzieciństwie babci, jej wywiezieniu na Syberię, pobycie w więzieniu, przeżyciu śmierci najbliższych… Zrobiłem także doświadczenie VR oparte na historii babci o ucieczce z Syberii. Pokazałem je babci i skonfrontowałem z jej wspomnieniami. Chcę je rozszerzyć i przenieść w to medium więcej scen z jej pobytu w Rosji i samotnego powrotu do Polski, aby móc je również pokazać babci w goglach.
Film przeplatany będzie przez dwie równoległe narracje: opowieść o przeszłości babci wraz z inscenizacjami aktorskimi i animowanymi z gry-doświadczenia VR oraz teraźniejszość i podróż śladami przeszłości, w tym poszukiwania skarbu, które to nabierze charakteru metaforycznego: poszukiwania przeszłości.
Wasze wsparcie pomoże mi ruszyć do przodu ten projekt, stworzyć kolejne sceny i pozyskiwać dalsze finansowanie z podmiotów publicznych, telewizji, PISF itd. Będę mógł skoncentrować się głównie na tym projekcie.
Film planuję jako film kinowy, mamy już wstępny list intencyjny od dystrybutora kinowego Against Gravity. Ponadto telewizja, płyty DVD i na VOD w internecie.
Skończenie filmu planuję na koniec przyszłego roku, może uda się zrobić wtedy pokaz przedpremierowy dla wszystkich patronów, być może też z udziałem babci! Oficjalna premierę chciałbym jednak mieć na Krakowskim Festiwalu Filmowym lub Doc Against Gravity w pierwszej połowie 2021 roku.
Oczywiście jako patroni czujcie się wszędzie zaproszeni! :)
Wesprzyj działalność Autora Notatnik Reżysera by Paweł J. Rodan już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.