Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Podkast amerykański w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyPodkast amerykański uruchomiliśmy w październiku 2020 roku, na miesiąc przed wyborami prezydenckimi, o których wiedzieliśmy, że – niezależnie od ostatecznego wyniku – odmienią Stany Zjednoczone. Obaj od dawna śledzimy amerykańską politykę i opowiadamy o niej polskim odbiorcom w gazetach, radiu i telewizji.
Problem polegał na tym, że wiele polskich mediów sprawy zagraniczne uznaje za mało interesujące, nawet jeśli dotyczą takiego kraju jak Stany Zjednoczone. A w tych nieczęstych momentach, kiedy zainteresowanie się pojawia, nierzadko brakuje czasu i miejsca na dłuższe rozmowy czy artykuły - wszystkie redakcje chcą, żeby było krótko, powierzchownie, a najlepiej, żeby jeszcze powiedzieć „Co to znaczy dla Polski?”. A my czuliśmy, że wiemy więcej, niż możemy przekazać w tradycyjnych mediach i chcieliśmy się tą wiedzą podzielić.
Uznaliśmy, że wyemitujemy kilka odcinków na próbę i zobaczymy czy pomysł „chwyci”. Chwycił, ale przy mniej więcej 20. odcinku zorientowaliśmy się, że potrzebujemy pomocy słuchaczy. I wtedy napisali do nas ludzie z Patronite…
Dlaczego Patronite?
Prowadzenie Podkastu amerykańskiego wymaga czasu – przygotowanie każdego odcinka to naprawdę mnóstwo researchu, godziny spędzone na słuchaniu audycji radiowych, podkastów, wyszukiwaniu i lekturze książek oraz artykułów itd. Niesie też ze sobą comiesięczne wydatki – z jednej strony na subskrypcje programów do nagrywania podkastu, do jego obróbki, hostingu; z drugiej – na kupno książek, prenumeratę gazet i czasopism.
Oprócz nagrywania podkastu, o amerykańskiej polityce nadal opowiadamy w radiu czy telewizji, komentujemy też bieżące wydarzenia i wyjaśniamy ich kontekst w mediach społecznościowych. Ale – wyjąwszy nieregularne artykuły dla portali i czasopism – jest to działalność pro bono. Owszem: lubimy to, daje nam to wiele satysfakcji, cieszą nas entuzjastyczne komentarze słuchaczy i czytelników, ale nie da się ukryć, że coś, czemu poświęcamy sporą część życia zawodowego, jest w gruncie rzeczy działalnością hobbystyczną.
Za środki zebrane w Patronite chcemy tak naprawdę kupić jedno – czas potrzebny na profesjonalizację. Czas, który dziś musimy spędzać na innych, zarobkowych zajęciach, a którego więcej chcielibyśmy poświęcić na przygotowywanie i rozwijanie kolejnych odcinków, na odpowiadanie na Wasze (liczne, co nas cieszy) pytania, na poprawę montażu i jakości nagrań, a w przyszłości na eksperymentowanie z nowymi formatami programu.
Jeśli cenicie Podkast amerykański i chcecie wyrazić swoją sympatię w postaci finansowego wsparcia – choćby drobną kwotą – będziemy Wam ogromnie wdzięczni.
Oczywiście, postaramy się robić Podkast amerykański bez względu na to, ile osób i jak chętnie odpowie na nasz apel, ale może nam być łatwiej lub znacznie trudniej, odcinki mogą być dłuższe lub krótsze, pojawiać się częściej lub rzadziej, w mniejszej lub większej liczbie formatów. Nam zależy na tym, żeby było częściej, dłużej oraz różnorodniej i właśnie dlatego prosimy o niewielką pomoc.
O Autorach
Fot. Kuba Dąbrowski [PT] i Maciej Spychał [ŁP]
Piotr Tarczyński (ur. 1983) jest amerykanistą, historykiem, tłumaczem. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim, napisał doktorat o Richardzie Nixonie i niegodziwych fikcyjnych prezydentach w amerykańskiej popkulturze (na szczęście przed nadejściem Donalda Trumpa). Przełożył „Wszystkich ludzi prezydenta” i kilkanaście innych książek. Pisuje o amerykańskiej polityce między innymi do „Tygodnika Powszechnego”, „Kultury Liberalnej” i OKO.press. Lubi serial „Veep”, Stephena Colberta, gry komputerowe i książki Faulknera. Razem z mężem pisuje kryminały retro o galicyjskim Krakowie.
Łukasz Pawłowski (ur. 1985) jest z wykształcenia psychologiem i socjologiem, doktorem socjologii. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, a jako academic visitor także na Uniwersytecie Oksfordzkim i Indiana University w Bloomington. Polską i amerykańską polityką zajmuje się od ponad dekady. O Stanach Zjednoczonych pisał między innymi dla „Polityki”, Onetu, Wirtualnej Polski i „Tygodnika Powszechnego”. W latach 2013-20 był sekretarzem redakcji, a potem także szefem działu politycznego w tygodniku „Kultura Liberalna”. Uwielbia „The West Wing” i dobre przemówienia amerykańskich polityków. Kiedyś zostanie polskim Jonem Favreau (nie, nie chodzi o aktora).
***
Wymienione obok progi pomocy to tylko wstępna lista możliwości wsparcia nas i naszych sposobów na odwdzięczenie się za tę pomoc. Nie wiemy z jakim odzewem się spotka. Ale jeśli okaże się, że jest nas dużo – możecie być pewni, że wrócimy do Was z nowymi propozycjami.
A jeśli już dziś macie swoje pomysły na to jak rozwijać Podkast amerykański, piszcie do nas na: podkastamerykanski@gmail.com
Słuchaj Podkast amerykański w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.
Wesprzyj działalność Autora Podkast amerykański już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.