Szostakowicz wreszcie gotowy!

Obrazek posta

Dzień dobry!

Informuję, że strona - po zmianach - znów stoi. Na bieżąco będę uzupełniać kolejne artykuły tak, żeby filmy, które pojawiły się u mnie na kanale dostały swoje transkrypcje. Poza tym możecie spodziewać się za jakiś czas recenzji w zakładce Życiowo o muzyce.

Wczoraj udało mi się skończyć montaż i wrzucić na kanał film o Dymitrze Szostakowiczu. Jest to fascynująca postać. Żyjący w Związku Radzieckim kompozytor musiał dokonywać wyborów, przed jakimi nie chciałabym się znaleźć. Jego muzyka jest niesamowita. Przy pierwszym przesłuchaniu może wydać się trudna w odbiorze. Wystarczy jednak poświęcić jej trochę więcej czasu, pozwolić sobie na godzinną "randkę" z jedną z jego symfonii, albo przeznaczyć pół godziny na słuchanie kwartetu i perspektywa odbioru tej muzyki się zmienia.

Szostakowicz to postać, która mnie zaintrygowała ponad 10 lat temu, jeszcze w czasie studiów. Wtedy to dostałam do ręki tekst sztuki Davida Pownalla Kurs Mistrzowski. Jej bohaterami są właśnie Szostakowicz i Prokofiew. Pamiętam, jak bardzo mnie ta sztuka poruszyła.
Teraz chciałam odświeżyć sobie tę tematykę. Przygotowując film o Szostakowiczu obejrzałam kilka poświęconych mu filmów dokumentalnych (historycznych i współczesnych). Sięgnęłam też po książkę The Music of Dmitrij Shostakovich Roya Blokkera. Poza tym udało mi się przeczytać powieść biograficzną The Noise of Time Juliana Barnesa - tę książkę serdecznie polecam. Towarzyszymy kompozytorowi w trzech najtrudniejszych dla niego momentach w życiu, wspólnie próbując odkryć ich przyczyny.

Przygotowanie tego odcinka (na zamówienie jednego z Patronów) zajęło mi dużo więcej czasu, niż początkowo zakładałam. Ze względu na to, że bardzo mnie ta tematyka interesuje, nie chciałam tego filmu robić pobieżnie. Jestem świadoma, że poruszam w nim tylko część istotnych dla Szostakowicza aspektów - pomijam na przykład zupełnie kwestię muzyki kameralnej, równie ważnej jak symfonika. Zakładam jednak, że ten film nie wyczerpuje tematu i jeszcze się z Szostakowiczem na kanale spotkamy. Poza tym, na stronie przygotowałam tekst z nieco rozbudowaną treścią, do którego przeczytania również zapraszam:

https://www.historiamuzyki.pl/kim-byl-dymitr-szostakowicz/

 

Bardzo cieszę się, że film już żyje. Jego składanie i sięganie po historyczne nagrania dały mi dużą satysfakcję. Za pomoc w zrozumieniu języka rosyjskiego dziękuję Małgorzacie Zawilskiej-Rospędek :)
Życzę Wam wszystkim dobrego dnia i do zobaczenia wkrótce!
Agnieszka

 

szostakowicz

Zobacz również

Mój mąż mnie zainspirował!
Tworzycie historiamuzyki.pl!
Uczę się! I mam z tego frajdę!

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...