Wypluwki

Czasem śmierć mówi nam o życiu więcej, niż samo życie. Tak jest mniej więcej z wypluwkami sów.

Jeśli nie wiecie: wypluwki to niestrawione resztki pokarmu, powstające w żołądku mięśniowym ptaka, które są zwracane w postaci zlepki. Mogą one przybierać różne kształty i rozmiary, na podstawie których czasem da się określić gatunek. Zwykle jednak ich badania służą do określenia składu gatunkowego pokarmu. Taki właśnie był mój cel podczas ich badania (z braku lepszego słowa) w zeszłym tygodniu.

 

Resztki większych ssaków widać bez otwierania.

 

Najłatwiej znaleźć jest wypluwki uszatek (Asio otus), jeśli zna się ich miejsca zimowania. Wszystkie widoczne na zdjęciu poniżej należą właśnie do nich. Jak widzicie: rozmiar nie zawsze na 100% potwierdzi gatunek.

 

Różnice w wielkości wypluwek uszatek.

 

Różnice w kształcie wypluwek uszatek.

 

W większości wypluwek znajdowały się żebra, łopatki, miednice, kości strzałkowe i udowe oraz części czaszek. To właśnie na podstawie czaszek i żuchw oraz uzębienia udało mi się ustalić - co zresztą potwierdzają poprzednie badania - że dieta uszatek z tego miejsca to właściwie wyłącznie nornik zwyczajny (Microtus arvalis).

 

Resztki z dziewięciu wypluwek uszatek.

 

Jak widać, również ilość resztek w wypluwkach może być różna: od jednego do nawet trzech gryzoni.

 

Trzy czaszki nornika z jednej wypluwki.

 

Największym zaskoczeniem była jednak czaszka widoczna poniżej. Jak sądzę, również większe kości znalezione w innej wypluwce należą do jej właściciela, a jest nim gronostaj (Mustela erminea).

 

Czaszka gronostaja.

 

Znaleźliście kiedyś wypluwki sów lub innych ptaków?

Ankieta

Jakich treści chciałbyś widzieć więcej na moim profilu?

Możesz wybrać 1 odpowiedź

Zaloguj się, aby móc oddać głos

zwierzeta badania

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...