pażdziernik

Darmowy!
6 miesięcy temu Brak komentarzy
Co się dzieje w październiku?
Aż dwa dni Poczty! Jeden międzynarodowy i drugi Poczty Polskiej.
Z nazw, które mogą wam brzmieć nieznajomo to pojawią się Dasara, Miełlud i Samhein.
Dasara jest ostatnim dniem Hinduskiego festiwalu Nawaratri (dużo świąt Hinduskich i innych religii to wielodniowe festiwale/obchody). Nawaratri oznacza dziewięć nocy i tyle też trwa (i dziesieć dni). Jest utożsamiane z kultem Durgi, jedną z żeńskich awatarów boskości, utożsamianą również z Kali gdyż jest to jedna z bardziej wojowniczych uosobień Devi. Obchody się różnią zależnie od rejonu. Każdemu dniu patronuje inna Bogini, świętuje się w najogólniejszym rozumieniu wygraną dobra nad złem w postaci zwycięskiej walki Durgi z demonem Mahiszasura w formie bawołu.
Póżniej mamy Miełlud - czyli urodziny Islamskiego proroka Mahometa. Używa się również nazwy Maulid, natomiast ja użyłam słowo "Miełlud" jako ukłon w stronę polskich Tatarów, którzy taką nazwę używają. Szyici i Sunnici nie są zgodni dokładnie kiedy przypada dokładna data, sunnici uważają, że 12 dnia miesiąca rabi ul-ałłal a szyici, że 17. W moim kalendarzu wychodzi na 18 Października, gdyż taką informację znalazłam na stronie Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP i odpowiada to Sunnickiej dacie.
Dalej z obcobrzmiących świąt mamy Samhein. Jest to święto o korzeniach Celtyckich, czczone przez niektóre grupy neopogańskie min. niektórych wyznawców Wicca. Przypada na ten sam dzień co Dziady czy Halloween i właściwie chodzi o to samo. Jest to dzień uczczenia przejścia z jesieni do zimy, noce trwają wyraźnie dłużej, chłód daje we znaki i okres zbiorów jest właściwie skońćzony. Uważa się, że tego dnia granica między światami jest wyjatkowo cieńka i łatwiejsza do przejścia (podobnie też w Beltane, które jest wiosną). To święto również trwa właściwie od nocy 31 do dnia 1 Listopada.
🪐Jak chodzi o atrakcje astronomiczne to mamy aż dwa roje meteorów, chociaż Drakonidy są dość małe, ledwie 10 spadajacych gwiazd na godzinę, ale podoba mi się nazwa 😃 . Orionidy mają z kolei 20 na godzinę, też nie bardzo dużo. 25 Merkury będzie widoczny przed wschodem a parę dni póżniej Wenus po zmierzchu.
W tym miesiącu pełnię nazwałam Pełnią Złotego Liścia. W zeszłym roku pełnię październikową nazwałam Pełnią Podróży gdyż to piękna nazwa używana przez niektóre rdzenne plemiona w Ameryce. Adekwatniej jest by te nazwy pełni były bliższe w jakimś sensie, więc w tym roku podchodzę do tematu nieco kreatywniej. Gdyby pełnia księżyca przypadała bliżej Dziadów/samhain prędzej bym znowu użyła tej nazwy (ku uczczeniu podróży między światami), jednak jako że jest bliżej środku miesiąca wolałam uczcić nazwą pełni drzewa (mamy też w tym miesiącu światowy dzień drzew).
1: Międzyn. Dzień Pracownika Ochrony Zdrowia + Międzyn. Dzień Wegetarianizmu
+ Światowy Dzień Ptaków, 2: Dzień Anioła Stróża, 4: Światowy Dzień Mieszkalnictwa,
6: Dzień Borsuka, 8: Światowy Dzień Ośmiornicy, 9: Światowy Dzień Poczty,
10: Europejski Dzień Przeciw Karze Śmierci + Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
+ Światowy Dzień Drzew, 11: Dzień Dziewczyny + Dzień Wychodzenia z Szafy,
14: Dzień Nauczyciela_ki + Dasara (Koniec Nawaratri), 15: Międzyn. Dzień Mediacji,
16: Światowy Dzień Żywnosci + Międzyn. Dzień Naprawy, 17: Międzyn. Dzień Walki z Ubóstwem, 18: Miełlud + Dzień Pozczty Polskiej + Europejski Dzień Przeciw Handlowi Ludźmi, 20: Europejski Dzień Seniora, 25: Dzień Szewca, 30: Zmiana Czasu, 31: Dziady + Halloween + Samhain
6: Nów, 7: Drakonidy, 20: Pełnia Złotego Liścia, 21-22: Orionidy,
25: Merkury przed wschodem, 29: Wenus po zmierzchu
♎️♏️Jak chodzi o astrologiczne ciekawostki to Merkury przestanie być w retrogradacji 17 października (w ogóle masa planet na początku miesiąca będzie w retrogradacji tak zwanej, to takie złudzenie optyczne w pewnym sensie, Pluton, Uran, Neptun, Saturn i Jowisz). Nów będzie w Wadze a pełnia w Baranie. 7 Wenus wyjdzie ze Skorpiona i wejdzie do Strzelca. Słońce przenosi się z Wagi do Skorpiona 23.
Czy interesuje kogoś czasem więcej astrologicznych informacji? Nie, że osobiste horoskopy, tylko czasem takie ogólniejsze rzeczy właśnie? Na ten moment nie uwzględniam tego w kalendarzu, ale szersze zainteresowania kalendarzowe mnie zaprowadziły również w takie rejony i rozważam taką opcję, w tej czy innej formie na razie nie wiem.
I jak zwykle, życzę wszystkim wspaniałego kosmicznego kręconka 💫

Trwa ładowanie...