Grudzień

Darmowy!
6 miesięcy temu Brak komentarzy
Grudzień wjeżdza a wraz z nim mróz, mrok i kulminacja świąt świateł. Oto opis zaledwie paru świąt czy wyjątkowych dni, które nas czekają w tym miesiącu:
♿️
3: Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami - miarą cywilizacji jest jak traktuje najsłabszych. W tym dniu przypominamy, że warto zwracać uwagę na to ile przeszkód w wielu miejscach publicznych wciąż muszą napotykać osoby z różnymi rodzajami utrudnień ruchowych. Niepełnosprawność jest jednak nie tylko ruchowa, są różne kondycje, np. mentalne, nie zawsze widoczne na pierwszy rzut oka. Zdarza się, że depresja jest nawet określana jako czynnik sprawiający, że osoba jest nie w pełni sprawna. Z jeszcze innej strony, są ruchy wśród osób niesłyszących, które działają na rzecz bycia postrzeganymi nie przez pryzmat sprawności, a jako mniejszość kulturowa z własnym językiem i kulturą równoległą do dominującej.
Niezależnie od sprawności i w jakich kategoriach jest postrzegana, to dobry czas by pamiętać o naszej różnorodności i zastanawiać się jak sprawić by przestrzeń publiczna i instytucje publiczne były bardziej inkluzywne i dostępne dla osób o różnych ciałach i potrzebach.
🌱
5: Światowy Dzień Gleby -
To dzięki niej wszystko co żyje na lądzie ma co jeść. Zdrowa gleba, tak jak czysta woda i czyste powietrze jest podstawą naszego ekosystemu, cenniejsza niż złoto, a nierzadko mniej doceniana. Dbając o żywność musimy dbać o zrównoważone użytkowanie gleby. Inaczej zaliczymy glebę huehuehue (nie mogłam się oprzeć okazji na suchar).
✡
Od 28 Listopada do 6 Grudnia trwa Chanuka - Żydowskie święto Poświęcenia/odnowienia i ognia upamiętniające odzyskanie świątyni w Jerozolimie. Po odzyskaniu świątyni przejętej przez Seleucydów, odnaleziono jedną lampę oliwną z pieczęcią kapłana. Ilość oleju powinna była starczyć na jeden dzień a paliła się przez 8, stąd zwyczaj zapalenia każdego dnia kolejnej świecy na chanukowym świeczniku.
☸️
8: Dzień Bodhi - to święto w Buddyzmie Mahajana upamiętniające dzień w którym Budda Siakjamuni (Siddhartha Gautama) osiągnął nirwanę. W różnych krajach i tradycjach buddyjskich świętuje się w różne dni zazwyczaj poprzez dodatkową medytację, studiowanie dharmy, albo specjalną ceremonię np. herbacianą. W Zen znane jest pod nazwą Rohatsu.
🎇
21 - Przesilenie zimowe / Yule
Podstawą wszelkich kalendarzy jest obserwacja słońca i księżyca (i również reszty ciał na niebie). Właściwie według obecnej wiedzy archeologicznej, pierwsze kalendarze, metody odliczania czasu na podstwie dni, był księżycowe (żłobienia na kościach śledzące cykl księżyca). Kalendarze solarne śledzące ruch słońca na przestrzeni roku a nie tylko dnia stawały się tym popularniejsze im bardziej na północ znajdowała się kultura z nich korzystająca - przyczyna jest oczywiście taka, że bliżej równika nie ma to takiego znaczenia jak przy wyższych współrzędnych geograficznych. Kalendarz egipcjan był wyjątkowo dokładny dzięki dokładnej obserwacji nieba i dorocznym wylewom Nilu.
Obecnie na świecie używa się ponad 40 różnych kalendarzy. Nasz kalendarz jest oparty na Gregoriańskim i jest solarny. Kalendarze Chiński, Hinduski i Żydowski są lunisolarne, czyli uwzględniają zarówno ruchy ziemi wokół słońca jak i księżyca wokół ziemi. Więcej na te tematy powiem kiedy skończę swój własny projekt okrągłych kalendarzy i map mnogości, nie wiem kiedy to będzie jeszcze.
Przesilenie zimowe to najciemniejszy dzień w roku. Jeśli śledziliście kalendarz do tej pory, to możecie zauważyć, że mamy rozbiegówkę świąt świateł, których kulminacja jest w tym okresie.
Od równonocy jesiennej, w czasie pomiędzy, najbardziej popularne mieliśmy Hinduskie/Dżinijskie/Sikhijskie Diwali znane też jako Diwapali - święto świateł. Wszystkich Świętych/zmarłych również ma aspekty święta świateł. W pogańskich tradycjach takie właśnie było, święto palenia ognisk, o czym opowiadałam dokładniej opisując związki pomiędzy Samhein - Bonfire night a Guy Fawkes Night w zeszłym miesiącu.
Kolejnym świętem świateł przypadające na mniej więcej ten okres to Żydowska Chanuka.
Kulminacja świętowania światła w mroku przypada na przesilenie zimowe. Odnosząc się do Gaelickich świat ze względu na ich dopracowanie i wciąż żywą popularność nazywa się to Yule, przypadające na przesilenie zimowe i okres wokół tego czasu (Yuletide). Warto też w ten sposób spojrzeć na sposób świętowania Sylwestra. Świętuje się odrodzenie się i zwycięstwo słońca (Sol Invictus), której rolę w chrześcijaństwie przejęło świętowanie urodzin Jezusa.
Najogólniej rzecz ujmując, w świętach świateł (każde na swój sposób) chodzi o podtrzymywanie i przypominanie światła, kiedy na zewnątrz jest go coraz mniej (światło jak i mrok rozumiane dosłownie i metaforycznie zarazem).
✨
Z wieści astronomicznych, na początku miesiąca mamy nów. W ten sam dzień przypada również zaćmienie słońca widoczne na Antarktydzie i w Afryce południowej.
W grudniu mamy aż dwa roje meteorów. Gemenidy i Ursydy. Gemenidy są najbardziej spektakularnym rojem meteorów, na godzinę można obserwować więcej spadających gwiazd niż w trakcie Perseid (120 na godzinę w szczycie), natomiast na naszej szerokości geograficznej często jest zimno i/albo pochmurnie.
♐️♑️
22 Listopada Słońce weszło w znak Strzelca a 21 Grudnia wejdzie w Koziorożca.
Nów będzie w Koziorożcu a pełnia w Bliźniętach. Astrolodzy wyczytują wiele intensywności w nowiu wraz z zaćmieniem, różne procesy będą dochodzić do domknięcia.
Pamiętajcie o zachowaniu spokoju, bo wiele wskazuje na to, że czeka nas jeszcze czas intensywny politycznie i pandemicznie. W spokoju nie chodzi o olewanie ważnych rzeczy i nic nie robienie a zachowaniu głowy (choć czasem też trzeba ją stracić). Kiedy ostatni raz ktoś was przekonał do swojej racji poprzez zbluzganie i obrażanie? No właśnie, pewnie nigdy (a jak tak to napiszcie mi w komentarzach koniecznie, chętnie się dowiem czegoś nowego).
To by było tyle ode mnie na dzień dzisiejszy!
Szczęśliwego kosmicznego kręconka 💫
Pax et Bonum
☮
3: Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością, 4: Barbórka,
5: Światowy Dzień Gleby, 6: Mikołajki + Ostatni Dzień Chanuki, 8: Dzień Bodhi,
9: Międzynar. Dzień Walki z Korupcją, 10: Dzień Praw Człowieka, 11: Międzynar. Dzień Gór, 12: Międzynar. Dzień Powszechnego Ubezpieczenia Zdrowotnego, 14: Dzień Małpy,
18: Międzynar Dzień MIgrantów, 19: Dzień Underdoga, 20: Dzień Ryby
+ Międzynar. Dzień Solidarności, 21: (~)Yule + Dzień Orgazmu, 23: Festivus, 24: Wigilia,
25: Pierwszy Dzień Świąt, 26: Drugi Dzień Świąt, 26-1: Kwanzaa, 31: Sylwester
12+19: Niedziele Handlowe
4: Nów + całkowite zaćmienie słońca Antarktyda i Płd Afryka, 13-14: Geminidy,
18/19: Pełnia Wiernego Księżyca, 21: Przesilenie Zimowe, 21-22: Ursydy

Trwa ładowanie...