Styczeń

Świeckich dni jest przeogromna ilość. Wybieram siłą rzeczy subiektywnie, ale staram się by był to w miarę wyważony i odpowiedzialny wybór. Unikam dni świadomości konkretnych chorób, których jest olbrzymia ilość i raczej stawiam na dni związane ze służbą zdrowia oraz pracą kiedy się pojawiają. Czasem mogę zaobserwować ciekawe zbieżności, które przypuszczam, że są czasem umyślnie, a być może czasem nie.
Patrząc pod kątem dni świeckich jest to miesiąc przytulania i edukacji.
W Styczniu są dwa dni przytulania, w kalendarzu uwzględniam jeden z nich - 27: Międzynarodowy Dzień Przytulania (nie uwzględniam Dzień Wtulania się 6 Stycznia).
Międzynarodowy Dzień Edukacji przypada na 24tego orbitowany przez Światowy Dzień Logiki(14), Dzień WIkipedii (15), Dzień Domeny Publicznej (1), Dzień Kryptologii (25). Międzynarodowy Dzień Składanek i Łamigłówek przypada na ten sam dzień co Dzień Puzzli (29, aż dziwne, że razem a oddzielnie). Pod edukacyjny parasol bym jeszcze wcisnęła dzień Brailla i Dzień Rotacji Ziemi, ten ostatni właściwie nie potrzebny, gdyż w tym kalendarzu w szczególny sposób zaznaczam relację ziemi ze słońcem wyeksponowując przesilenia i równonoce, jak i relację ziemi z księżycem.
Tajemniczo mogą wyglądać Makar Sankranti i Pravasi Bharatiya Divas.
Makar Sankranti to ciekawy dzień pod kątem meta refleksji na temat kalendarzy, która jest jednym z obszarów zainteresowań konceptualnych (obok paru pokrewnych temato-obszarów, o których postaram się więcej opowiedzieć później), które rozwijam przy okazji tworzenia tego kalendarza).
Makar Sankranti to Indyjskie Święto związane kultem Suryi (boga słońca). Makar rashi to indyjski odpowiednik gwiazdozbioru koziorożca. Jest to jedyne świeto (albo jedno z nielicznych według mojej wiedzy), które zawsze przypada na ten sam czas względem kalendarza Gregoriańskiego, czyli 14 Stycznia (czasem 15 względem poprawek w kalendarzach). To dlatego, że kalendarz hinduski jest lunisolarny, czyli łączy miesięcznice lunarne z ruchem słońca, więc większość świąt przesuwa się względem faz księżyca. Makar Sankranti jest inne ze względu na jego solarny aspekt - świętuje się moment w którym słońce wchodzi w znak Koziorożca.
Ale zaraz zaraz, osoby interesujące się astrologią powinny zacząć się drapać po głowie, jak to możliwe?
Zachodnia astrologia i Indyjskie astrologie czerpią obie z Greckiej astrologii, do Indii doszła wraz z Aleksandrem Wielkim, więc choć większośc nazw brzmi nieco inaczej, to w gruncie rzeczy jest to ten sam system oparty o te same konstelacje. Zachodnia astrologia korzysta z systemu “tropikalnego”(hehe co?), co znaczy, że wejście słońca w znak Barana jest powiązane z datą równonocy wiosennej (przypominam dominujący w europie jest wyłącznie solarny kalendarz Gregoriański), i nie bierze pod uwagę zmianę kąta ruchu ziemi. System Indyjski natomiast wprowadził wiele poprawek zwanymi ayanamsami, które mają korygować wyliczenia względem właśnie takich zmian. Dlatego według zachodniej astrologii słońce wchodzi w znak koziorożca 21 Grudnia do 21 Stycznia, natomiast w Indyjskim systemie 14~16 Stycznia do 14~16 Lutego.
Makar to legendarny stwór wodny, którego różne reprezentację można często zobaczyć w świątyniach Hinduskich i Buddyjskich, pełni rolę stwora ochronnego. Często utożsamiany z kształtem krokodyla, ale nie tylko. Zdarza się, że również jest istotą chimeryczną. Również znak koziorożca jakiego znamy tu na zachodzie kiedyś był przedstawiany jako chimera kozy z rybą! Doszukuje się powiązań z Sumeryjskim bogiem Enki, boga wód, magii, inteligencji i tworzenia którego również przedstawiano niekiedy z górną częścią cała kozy a dolną ryby.
Pravasi Bharatiya Divas to z kolei Indyjski dzień zwracający uwagę na wkład w szeroko rozumianę kulturę Indii Indyjskiej diaspory migrantów. Indie to kraj z jedną z najliczniejszych na świecie populacji zarówno u siebie jak i z jedną najliczniejszych diaspor imigranckich na świecie. Chociaż zainteresowanie tego dnia jest głównie względem ich wkładu w kraj matczyny, to dołączyłam je do kalendarza żeby również z naszej perspektywy móc docenić wkład zarówno Indyjskiej kultury w kulturę globalną jak i rosnącą obecność migrantów z Indii w Polsce.
W styczniowym kalendarzu najbardziej wyeksponowane geometrią wzoru miejsce to punkt styczniowej pełni. Zdecydowałam się w tym miesiącu na nadanie jej nazwy Pełni Starego Księżyca. Czasem nazywa się też Pełnią Mrozu albo Wilczą Pełnią. Pełnią Mrozu jej nie nazwałam, bo styczeń zapowiada się w kratkę raz ciepły, raz mroźny, więc ciężko mówić, że spełnia nam się w tym momencie mroźny okres.
Według zachodnich astrologów (nie wiem póki co za dużo o Indyjskiej astrologii, jak się domyślacie, chcę poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie), Wenus jest wciąż w retrogradacji do 29 a Merkury wejdzie w retrogradację 14 i będzie w najbardziej widocznym z Ziemi miejscu swojej orbity 7.
Szczęśliwego kosmicznego kręconka wszystkim
kalendarz dostępny na Patronice od trzech złotych albo złap mnie na żywo w warszawie!
1: Nowy Rok + Dzień Domeny Publicznej, 4: Światowy Dzień Brailla, 6: Trzech Króli, 7: Dzień Dziwaka, 8: Dzień Rotacji Ziemi, 9: Finał WOŚP + Pravasi Bharatiya Divas, 14: Makar Sankranti + Światowy Dzień Logiki, 15: Dzien Wikipedii, 17: Baha’i Światowy Dzień Religii,
20: Dzień Bigosu, 21: Dzień Babci + Międzynar Dzień Przytulania + Dzień Wiewiórki, 22: Dzień Dziadka, 24: Międzynar Dzień Edukacji, 25: Dzień Kryptologii, 27: Międzynar. Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, 29: Międzynar Dzień Puzzli + Skladanki i Łamigłówek, 31: Dzień Iluzjonistów + Dzień Zebry
30: Niedziela Handlowa
2: Nów, 2-3: Kwadrantydy, 7: Merkury po zmierzchu, 18: Pełnia Starego Księżyca
kalendarz sztuka grafika

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...