Pomagamy Ukrainie!

Obrazek posta

Od poniedziałku 28 lutego działa nasz punkt informacyjny. Pod numerami +48 724 446 288 i +48 724 621 184 pomoc można uzyskać w języku ukraińskim, polskim i angielskim. Szukamy mieszkań, udzielamy porad prawnych, rozwiązujemy egzystencjalne problemy Ukrainek, Ukraińców oraz innych osób, które musiały opuścić Ukrainę. Dzięki wsparciu dziesiątków wolontariuszy uruchomiliśmy magazyn na Pl. Hallera 5 w Warszawie, w którym można się zaopatrzyć w najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak bielizna, środki higieny osobistej czy jedzenie. Listę potrzebnych rzeczy i pozostałe informacje można znaleźć na stronie www.fundacjadlawolnosci.org. Współpracujemy z wieloma organizacjami z Grupy Granicami, zarządem miasta i stołecznymi organizacjami pozarządowymi. 

Mimo tych trudności mamy wciąż siłę i pracujemy nieustannie z dziećmi w Dębaku. W każdym tygodniu jesteśmy tam trzy razy. Rozmawiamy z dzieciakami bardzo dużo o obecnej sytuacji. Dla nich - dla osób, które często same doświadczyły wojny - to są wydarzenia podwójnie bolesne. Mimo to znajdują w sobie dużo siły, wykazują się ogromną i dopytują nas, jak pomóc dzieciom z Ukrainy.

Mały Aleksiej skończył 6 lat i może wreszcie bawić się w świetlicy bez mamy! Czekał na to prawie 3 lata, znamy się jeszcze z Targówka. Jest Ukraińcem. Wiele osób dziwi się, gdy to słyszy, że on z Ukrainy. Aleksiej ma jeszcze starszą siostrę i dwóch braci, taka sama brązowa skóra, kędzierzawe włosy. Ich mama ma nadzieję, że może teraz ich procedura przyśpieszy, martwi się o babcię, która mieszka pod Lwowem...

Ansar ma problem do rozgryzienia i to na prawdę poważny. Jest Czeczenem, w Dębaku mieszka już ponad trzy lata. W Ukrainie, po obu stronach konfliktu, walczą Czeczeni. Co będzie, jak się spotkają? Czy to w porządku, że chciałby, żeby jego dalecy krewni byli bohaterskimi wojownikami? Co to dziś znaczy, być bohaterem? Czy inne dzieci będą go nadal lubić? "Ty mój drug?" Pyta nas wszystkich po kolei. Co będzie, jak w ośrodku pojawią się nowe dzieci z Ukrainy? Razem z kolegą z Białorusi układają ukraińską flagę z koralików. Kogo wspierać, za kim być, co jest ok? Kto wróg, kto drug..?

Tyle pytań w naszej świetlicy w ten piękny, słoneczny dzień...

Zobacz również

Udało się osiągnąć pierwszy cel!
To był maj!
Otworzyliśmy kolejną świetlicę

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...