29 dzień agresji Rosji na Ukrainę. Zestaw prawdziwych informacji.

Obrazek posta

Ilość dezinformacji, jaka pojawia się w przestrzeni publicznej od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, sprawia, że każdy z nas może być codziennie wprowadzany w błąd. Niestety to nie tylko wykorzystywanie naszych emocji jest celem krążących publikacji, lecz przede wszystkim wprowadzanie chaosu informacyjnego, który ma na celu wywołanie w nas jeszcze większego niepokoju. 

Weryfikowanie źródeł, z których pochodzą czytane przez nas informacje, jest tym bardziej konieczne, jeśli zależy nam, aby nasza aktywność w mediach społecznościowych nie stała się częścią zaplanowanej akcji dezinformacyjnej.

  • Wszystkie analizy i nasze publikacje są dostępne na portalu Demagog.org.pl. Tutaj przytaczamy kilka zweryfikowanych przez nas ostatnio fake newsów.

W sieci pojawiła się informacja, że spotkanie prezydenta Ukrainy z politykami z Polski, Czech i Słowenii rzekomo nie odbyło się w Kijowie, lecz w Przemyślu, ponieważ Kijów został już zdobyty przez Rosjan, a Wołodymyr Zełenski przebywa w Polsce.

Rosyjski propagandysta Władimir Sołowjow i szereg kremlowskich kanałów na Telegramie przejęło pałeczkę w rozpowszechnianiu fałszywych dokumentów o rzekomej obecności amerykańskich laboratoriów biologicznych w Ukrainie.

Internauci rozpowszechniają film, z którego można dowiedzieć się, że Nathaniel Rothschild wezwał brytyjski rząd do rzucenia Federacji Rosyjskiej na kolana wszelkimi dostępnymi środkami.

  • W naszym podcaście wojna w Ukrainie również jest tematem pierwszoplanowym. Propagandowe ataki  Rosji w Ukrainie to chleb powszedni ukraińskich fact-checkerów od wielu lat.

W wyjątkowych okolicznościach, w trakcie rosyjskiej agresji na Ukrainę, rozmawiamy z Rusłanem Dejniczenko, ukraińskim dziennikarzem, wykładowcą akademickim i jednym z założycieli stopfake.org – ukraińskiej organizacji fact-checkerskiej, która ogrom swojej pracy poświęciła rosyjskim atakom propagandowym.

  • Przekazywanie faktów to nasza misja. Dobrze jest jednak spojrzeć na fakty całościowo i w kontekście, w którym się pojawiają. Oto kilka naszych analiz dotyczących tego, co się dzieje wokół wojny w Ukrainie.

W inwazji na Ukrainę Rosja szuka zewnętrznego wsparcia. O obecności czeczeńskich żołnierzy walczących po stronie Rosji poinformował sam prezydent autonomicznej republiki, Ramzan Kadyrow, już dwa dni po rozpoczęciu inwazji.

TikTok jest najczęściej pobieraną aplikacją na świecie, a jego algorytmy pozwalają na wyświetlanie treści w taki sposób, że nagrania udostępniane na tej platformie łatwo stają się viralami. Dotyczy to również fałszywych informacji zawartych w udostępnianych materiałach.

The general landscape of both pandemic- and war-related disinformation shows that it seems to be very repetitive. Basically, overnight, broadcasters of anti-vaccine content converted into supporters of the pro-Russian propaganda narrative.

  • Choć pochłonęła nas walka z dezinformacją, to nie zapomnieliśmy o sprawdzaniu polityków. Nadal chcemy wpływać na jakość debaty publicznej w Polsce.

Według największego zestawienia firm, które podjęły kroki związane z wycofaniem się z rosyjskiego rynku, do 18 marca koncern farmaceutyczny Pfizer znalazł się w trzeciej kategorii („redukcja”), a po aktualizacji listy – w czwartej. Oznacza to, że odkłada przyszłe inwestycje w czasie przy kontynuowaniu dotychczasowych.

Chiny nie potępiają inwazji Rosji na Ukrainę, próbując zachować pozorowaną neutralność. Pekin i Moskwa znajdują się jednak w nieformalnym sojuszu.

  • Zachęcamy do zapoznania się z przydatnymi zestawieniami:

Wojna w Ukrainie i dezinformacja. Śledź zestawienie!

Pomoc dla Ukrainy! Lista wiarygodnych zbiórek i akcji

Jak radzić sobie z dezinformacją? 12 zasad stowarzyszenia Demagog

 

fakenews dezinformacja demagog dziennikarstwo prawda podcast

Zobacz również

Demagog ma swój głos
Pandemia zamieniona na wojnę. Oblicza dezinformacji. Zestaw prawdziwych informacji
Zestaw prawdziwych informacji

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...