29 dzień agresji Rosji na Ukrainę. Zestaw prawdziwych informacji.

Obrazek posta

Ilość dezinformacji, jaka pojawia się w przestrzeni publicznej od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, sprawia, że każdy z nas może być codziennie wprowadzany w błąd. Niestety to nie tylko wykorzystywanie naszych emocji jest celem krążących publikacji, lecz przede wszystkim wprowadzanie chaosu informacyjnego, który ma na celu wywołanie w nas jeszcze większego niepokoju. 

Weryfikowanie źródeł, z których pochodzą czytane przez nas informacje, jest tym bardziej konieczne, jeśli zależy nam, aby nasza aktywność w mediach społecznościowych nie stała się częścią zaplanowanej akcji dezinformacyjnej.

  • Wszystkie analizy i nasze publikacje są dostępne na portalu Demagog.org.pl. Tutaj przytaczamy kilka zweryfikowanych przez nas ostatnio fake newsów.

W sieci pojawiła się informacja, że spotkanie prezydenta Ukrainy z politykami z Polski, Czech i Słowenii rzekomo nie odbyło się w Kijowie, lecz w Przemyślu, ponieważ Kijów został już zdobyty przez Rosjan, a Wołodymyr Zełenski przebywa w Polsce.

Rosyjski propagandysta Władimir Sołowjow i szereg kremlowskich kanałów na Telegramie przejęło pałeczkę w rozpowszechnianiu fałszywych dokumentów o rzekomej obecności amerykańskich laboratoriów biologicznych w Ukrainie.

Internauci rozpowszechniają film, z którego można dowiedzieć się, że Nathaniel Rothschild wezwał brytyjski rząd do rzucenia Federacji Rosyjskiej na kolana wszelkimi dostępnymi środkami.

  • W naszym podcaście wojna w Ukrainie również jest tematem pierwszoplanowym. Propagandowe ataki  Rosji w Ukrainie to chleb powszedni ukraińskich fact-checkerów od wielu lat.

W wyjątkowych okolicznościach, w trakcie rosyjskiej agresji na Ukrainę, rozmawiamy z Rusłanem Dejniczenko, ukraińskim dziennikarzem, wykładowcą akademickim i jednym z założycieli stopfake.org – ukraińskiej organizacji fact-checkerskiej, która ogrom swojej pracy poświęciła rosyjskim atakom propagandowym.

  • Przekazywanie faktów to nasza misja. Dobrze jest jednak spojrzeć na fakty całościowo i w kontekście, w którym się pojawiają. Oto kilka naszych analiz dotyczących tego, co się dzieje wokół wojny w Ukrainie.

W inwazji na Ukrainę Rosja szuka zewnętrznego wsparcia. O obecności czeczeńskich żołnierzy walczących po stronie Rosji poinformował sam prezydent autonomicznej republiki, Ramzan Kadyrow, już dwa dni po rozpoczęciu inwazji.

TikTok jest najczęściej pobieraną aplikacją na świecie, a jego algorytmy pozwalają na wyświetlanie treści w taki sposób, że nagrania udostępniane na tej platformie łatwo stają się viralami. Dotyczy to również fałszywych informacji zawartych w udostępnianych materiałach.

The general landscape of both pandemic- and war-related disinformation shows that it seems to be very repetitive. Basically, overnight, broadcasters of anti-vaccine content converted into supporters of the pro-Russian propaganda narrative.

  • Choć pochłonęła nas walka z dezinformacją, to nie zapomnieliśmy o sprawdzaniu polityków. Nadal chcemy wpływać na jakość debaty publicznej w Polsce.

Według największego zestawienia firm, które podjęły kroki związane z wycofaniem się z rosyjskiego rynku, do 18 marca koncern farmaceutyczny Pfizer znalazł się w trzeciej kategorii („redukcja”), a po aktualizacji listy – w czwartej. Oznacza to, że odkłada przyszłe inwestycje w czasie przy kontynuowaniu dotychczasowych.

Chiny nie potępiają inwazji Rosji na Ukrainę, próbując zachować pozorowaną neutralność. Pekin i Moskwa znajdują się jednak w nieformalnym sojuszu.

  • Zachęcamy do zapoznania się z przydatnymi zestawieniami:

Wojna w Ukrainie i dezinformacja. Śledź zestawienie!

Pomoc dla Ukrainy! Lista wiarygodnych zbiórek i akcji

Jak radzić sobie z dezinformacją? 12 zasad stowarzyszenia Demagog

 

fakenews dezinformacja demagog dziennikarstwo prawda podcast

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...