Aby mieć prawo do zasiłku chorobowego od pracodawcy, pracownik musi być zatrudniony przez pracodawcę przez co najmniej cztery tygodnie §8-18
Zgodnie z §8-19. pracodawca wypłaca chorobowe przez okres 16 dni kalendarzowych (okres pracodawcy)(z tego okresu pracodawca opłaca tylko dni w których pracownik miałby pracować gdyby nie zachorował - trzeba sprawdzić kontrakt, zlecenie, plan pracy) jeżeli spełnione są warunki:
zgodnie z §8-2. przepracować 4 tygodnie (u aktualnego pracodawcy)
zgodnie z §8-15. nie można mieć przerwy niepłatnej większej niż 14 dni (jeżeli pracownik weźmie urlop /nie dostanie zlecenia/planu pracy, … i jest to jest bezpłatny okres powyżej 14 dni to musi ponownie pracować 4 tygodnie, aby mieć zapłacone za okres pracodawcy. Avspasering, okres wolny z powodu pracy w systemie rotacyjnym nie uznawany jako dni bezpłatne).
Pracownik musi powiadomić pracodawcę o chorobowym (pracownik musi dostarczyć zwolnienie lekarskie dla pracodawcy §8-7. Jeżeli nie zrobi tego w okresie 14 od zażądania zwolnienia przez pracodawcę to utraci chorobowe §8-18. - nie dotyczy to sytuacji, kiedy pracownik skorzysta z egenmeldingu (trzeba powiadamiać pracownika o egenmeldingu zgodnie z regulaminem firmy). Pracownik może otrzymać zwolnienie z datą wcześniejszą jeżeli nie była możliwość zbadania pracownika (nie było wolnego terminu - zostało to odnotowane w próbie umówienia wizyty z lekarzem). Lekarz powinien ocenić na podstawie kontaktu z pacjentem, pracodawca czy pracownik może być częściowo niezdolny do pracy/ otrzymać pracę alternatywną. Jeżeli choroba trwa co najmniej 8 tygodni należy przedstawić legeerklæring - zaświadczenie lekarskie tak, aby pracownik mógł pobierać świadczenia z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby/schorzenia. Oświadczenie zawiera plan dalszego leczenia i ocenę możliwości wznowienia poprzedniej pracy lub podjęcia innej pracy
Okres pracodawcy liczy się od pierwszego pełnego dnia nieobecności w pracy z powodu choroby. Jeżeli lekarz uzna że pracownik jest częściowo niezdolny to jest to tez uważane za okres pracodawcy.
Pracownik otrzymuje zapłatę w okresie pracodawcy (Z okresu 16 dni kalendarzowych od pierwszego dnia choroby pracodawca płaci za dni, w których pracownik normalnie miałby pracować.
Okres pracodawcy liczy się od pierwszego pełnego dnia nieobecności w pracy z powodu choroby. Jeżeli lekarz uzna, że pracownik jest częściowo niezdolny to jest to tez uważane za okres pracodawcy.
Jeżeli po ostatnim chorobowym pracownik ponownie zachoruje w okresie mniejszym niż 16 din kalendarzowych to jest to okres pracodawcy.
Jeżeli pracodawca wypłacił sykepenger (zasiłek chorobowy) przez pełny okres pracodawcy (jest okres 16 dni kalendarzowych od daty zwolnienia lekarskiego w ktrórym pracodawca płaci za dni, kiedy pracownik miałby normanie pracować, gdyby nie był na zwolnieniu lekarskim) , nie obowiązuje go nowy okres pracodawcy w przypadku choroby, która nastąpiła ciągu 16 dni od powrotu do pracy przez pracownika. (Nowy okres pracodawcy zaczyna się po 16 dniach od ostatniego pełnego wypłaconego okresu pracodawcy)
Trwa ładowanie...