§8-23. Egenmelding to własne oświadczenie niezdolności do pracy z powodu choroby/urazu - proszę nie stosować go w innych przypadkach. Przy korzystaniu z egenmeldingu nie jest wymagane zwolnienie lekarskie.
Egenmelding jest wypłacany przez pracodawcę w okresie pracodawcy (pierwsze szesnaście dni kalendarzowych)
§8-24 Prawo do egenmeldingu
Trzeba przepracować dwa miesiące aby nabyć prawo do egenmeldingu. W przypadku ponownego zatrudnienia w ciągu dwóch tygodni, pod uwagę brane jest wcześniejsze zatrudnienie. Ważne jest aby w tym okresie nie było przerwy dłuższej niż dwa tygodnie bez zlecenia, pracy lub bezpłatnego "urlopu" - ponieważ licznik do uzyskania egenmeldingu zeruje się (§8-15) i ponownie pracownik będzie musiał pracować dwa miesiące aby mieć prawo do egenmeldingu. (Zwolnienia korporacyjne, urlopy § 12-2, 12-3, 12-4, 12-5, 12-9 i 12-10..., urlop zgodnie z sekcjami 7-2 do 7-5, 7-8 i 7-9 ustawy o pracy statków, lub służba wojskowa nie resetują licznika jednak trzeba przepracowa 4 tygodnie po tych dniach wolnych aby mieć prawo do egenmeldingu).
Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym z powiadomienia własnego można korzystać maksymalnie przez trzy dni kalendarzowe i maksymalnie cztery razy w ciągu 12 miesięcy. (Cztery razy od jednego do trzech dni. Dni niewykorzystane z jednego egenmeldingu nie przechodzą na drugi)
Pracownicy firm, które zawarły umowę współpracy z NAV mają prawo do korzystania z własnego oświadczenia o niezdolności do pracy przez maksymalnie osiem dni kalendarzowych i do 24 dni kalendarzowych w ciągu 12 -miesięczny okres.
Umowa Intencyjna o Środowisku Pracy Zwiększającym Udział w Życiu Zawodowym
Jeśli nie masz więcej egenmeldingów i czujesz się chory - skorzystaj z zwolnienia lekarskiego (alternatywnie możesz podjąć dialog ze swoim pracodawcą na temat korzystania urlopu (z wynagrodzeniem lub bez). Osobiście radzę korzystać ze zwolnienia lekarskiego.
§8-27 Utrata prawa do egenmeldingu
Możesz utracić prawo do egenmeldingu jeżeli w okresie 12 miesięcy licząc od ostatniego egenmeldingu skorzystałeś z czterech własnych oświadczeń o niezdolności do pracy.
Pracodawca może zablokować Ci prawo do korzystania z egenmeldingu na okres sześciu miesięcy.
Pracodawcy mogą pozbawić pracownika prawa do zwolnienia egenmelding, jeśli istnieją uzasadnione powody, aby sądzić, że zgłaszana nieobecność nie jest spowodowana chorobą. Jeżeli nastąpi taka okoliczność - pracownik powinien zostać poinformowany o tym i musi mieć możliwość wytłumaczenia tego.
Jeżeli pracodawca podejrzewa że pracownik wziął zwolnienie z powodu konfliktu między nim a pracownikiem, dużo pracowników wzięło egenmelding w tym okresie lub innego powodu nie związanego z chorobą/obrażeniami to może zarządzać zwolnienia lekarskiego. Jeśli pracownik nie będzie w stanie przedstawić zaświadczenia lekarskiego, traci prawo do zapłaty za okres egenmeldingu. Nie dotyczy to stuacji kiedy pracownik został powiadomiony po fakcie - po egenmeldingu kiedy pracownik wyzdrowiał - przykład: pracownik prosi pracownika o zaświadczenie lekarskie po tygodniu.
Należy sprawdzić w regulaminie firmy jak należy informować pracodawcę o egenmeldingu. Należy się do tego dostosować. Egenmelding melduje się codziennie (dni robocze) przed rozpoczęciem pracy. Osobiście uważam że oprócz powiadomienia telefonicznego należy zrobić to też przez sms.
§8-26. Pisemne potwierdzenie egenmeldingu
Pracodawca może zażądać pisemnego potwierdzenia egenmeldingu po wznowieniu pracy. Jeżeli takie oświadczenie nie zostanie złożone, pracodawca może zadecydować o niewypłaceniu pieniędzy za egenmelding.
Osobiście uważam ze powyższy przepis może być krzywdzący dla pracowników jeżeli pracodawca żąda, aby taki pisemnie potwierdzenie zostało dostarczone osobiście do biura. Co, jeśli: (nie pracuje w tym samym miejscu co biuro firmy)
pracownik pracuje 50 km od biura?
Pracuje do 17 a biuro do 15?
Pracuje niedaleko biura - Czy może opuścić stanowisko pracy?
Jeżeli może opuścić prace, aby dostarczyć pismo to czy będzie miał zapłacone za czas nieobecności w pracy z powodu dostarczenia pisma?
Aby wziąć kolejny egenmelding potrzebna jest przerwa 16 dni pomiędzy egenmeldingami.
https://lovdata.no/lov/1997-02-28-19/§8-19
§8-19 Egenmelding po zwolnieniu lekarskim
Jeżeli pracownik chce wziąć egenmelging po zwolnieniu lekarskim w czasie trwania okresu pracodawcy (16 dni) to musi przepracować conajmniej jeden dzień aby mieć prawo do skorzystania z egenmeldingu.
Jeżeli pracownik chce wziąć egenmelging po zwolnieniu lekarskim po okresie pracodawcy (16 dni) to musi przepracować conajmniej szesnaście dni aby mieć prawo do skorzystania z egenmeldingu.
Pomiędzy każdym okresem egenmeldingu musi upłynąć 16 dni. Pracownik, który wziął trz dni egenmeldingu, nie może ponownie skorzystać z niego, przez okers 16 dni.
Jeżeli pracownik weźmie jeden dzień egenmeldingu i w przeciągu 16 dni ponownie zachoruje to może skorzystać z dwóch dni które będą liczone jako dni egenmeldingu ale będzie to oznaczało że skorzystał z dwóch egenmeldingów (czyli skorzystał z puli 4 które normalnie mu przysługują - Cztery razy od jednego do trzech dni).
Nie polecam tej metody bo moim zdaniem jest to strata egenmeldingu.
Najlepiej pójść do lekarza.
Trwa ładowanie...