Egenmelding - oświadczenie własne o chorobie lub odniesionych obrażeń, bez przedstawiania zaświadczenia lekarskiego.

Obrazek posta

§8-23. Egenmelding to własne oświadczenie niezdolności do pracy z powodu choroby/urazu - proszę nie stosować go w innych przypadkach. Przy korzystaniu z egenmeldingu nie jest wymagane zwolnienie lekarskie. 
 

Egenmelding jest wypłacany przez pracodawcę w okresie pracodawcy (pierwsze szesnaście dni kalendarzowych)

 

§8-24 Prawo do egenmeldingu

Trzeba przepracować dwa miesiące aby nabyć prawo do egenmeldingu. W przypadku ponownego zatrudnienia w ciągu dwóch tygodni, pod uwagę brane jest wcześniejsze zatrudnienie. Ważne jest aby w tym okresie nie było przerwy dłuższej niż dwa tygodnie bez zlecenia, pracy lub bezpłatnego "urlopu" - ponieważ licznik do uzyskania egenmeldingu zeruje się (§8-15) i ponownie pracownik będzie musiał pracować dwa miesiące aby mieć prawo do egenmeldingu. (Zwolnienia korporacyjne, urlopy § 12-2, 12-3, 12-4, 12-5, 12-9 i 12-10..., urlop zgodnie z sekcjami 7-2 do 7-5, 7-87-9 ustawy o pracy statków, lub służba wojskowa nie resetują licznika jednak trzeba przepracowa 4 tygodnie po tych dniach wolnych aby mieć prawo do egenmeldingu).

 

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym z powiadomienia własnego można korzystać maksymalnie przez trzy dni kalendarzowe i maksymalnie cztery razy w ciągu 12 miesięcy. (Cztery razy od jednego do trzech dni. Dni niewykorzystane z jednego egenmeldingu nie przechodzą na drugi)

Pracownicy firm, które zawarły umowę współpracy z NAV mają  prawo do korzystania z własnego oświadczenia o niezdolności do pracy przez maksymalnie osiem dni kalendarzowych i do 24 dni kalendarzowych w ciągu 12 -miesięczny okres.

Umowa Intencyjna o Środowisku Pracy Zwiększającym Udział w Życiu Zawodowym

 

Jeśli nie masz więcej egenmeldingów i czujesz się chory - skorzystaj z zwolnienia lekarskiego (alternatywnie możesz podjąć dialog ze swoim pracodawcą na temat korzystania urlopu (z wynagrodzeniem lub bez). Osobiście radzę korzystać ze zwolnienia lekarskiego.

 

§8-27 Utrata prawa do egenmeldingu

Możesz utracić prawo do egenmeldingu jeżeli w okresie 12 miesięcy licząc od ostatniego egenmeldingu skorzystałeś z czterech własnych oświadczeń o niezdolności do pracy.

Pracodawca może zablokować Ci prawo do korzystania z egenmeldingu na okres sześciu miesięcy.

Pracodawcy mogą pozbawić pracownika prawa do zwolnienia egenmelding, jeśli istnieją uzasadnione powody, aby sądzić, że zgłaszana nieobecność nie jest spowodowana chorobą. Jeżeli nastąpi taka okoliczność - pracownik powinien zostać poinformowany o tym i musi mieć możliwość wytłumaczenia tego.

Jeżeli pracodawca podejrzewa że pracownik wziął zwolnienie z powodu konfliktu między nim a pracownikiem, dużo pracowników wzięło egenmelding w tym okresie lub innego powodu nie związanego z chorobą/obrażeniami to może zarządzać zwolnienia lekarskiego. Jeśli pracownik nie będzie w stanie przedstawić zaświadczenia lekarskiego, traci prawo do zapłaty za okres egenmeldingu. Nie dotyczy to stuacji kiedy pracownik został powiadomiony po fakcie - po egenmeldingu kiedy pracownik wyzdrowiał - przykład: pracownik prosi pracownika o zaświadczenie lekarskie po tygodniu.

Należy sprawdzić w regulaminie firmy jak należy informować pracodawcę o egenmeldingu. Należy się do tego dostosować. Egenmelding melduje się codziennie (dni robocze) przed rozpoczęciem pracy. Osobiście uważam że oprócz powiadomienia telefonicznego należy zrobić to też przez sms.

 

§8-26. Pisemne potwierdzenie egenmeldingu

Pracodawca może zażądać pisemnego potwierdzenia egenmeldingu po wznowieniu pracy. Jeżeli takie oświadczenie nie zostanie złożone, pracodawca może zadecydować o niewypłaceniu pieniędzy za egenmelding.

 

Osobiście uważam ze powyższy przepis może być krzywdzący dla pracowników jeżeli pracodawca żąda, aby taki pisemnie potwierdzenie zostało dostarczone osobiście do biura. Co, jeśli: (nie pracuje w tym samym miejscu co biuro firmy)
pracownik pracuje 50 km od biura?
Pracuje do 17 a biuro do 15?
Pracuje niedaleko biura - Czy może opuścić stanowisko pracy?
Jeżeli może opuścić prace, aby dostarczyć pismo to czy będzie miał zapłacone za czas nieobecności w pracy z powodu dostarczenia pisma?

Aby wziąć kolejny egenmelding potrzebna jest przerwa 16 dni pomiędzy egenmeldingami.
https://lovdata.no/lov/1997-02-28-19/§8-19

 

§8-19 Egenmelding po zwolnieniu lekarskim

Jeżeli pracownik chce wziąć egenmelging po zwolnieniu lekarskim w czasie trwania okresu pracodawcy (16 dni) to musi przepracować conajmniej jeden dzień aby mieć prawo do skorzystania z egenmeldingu.

Jeżeli pracownik chce wziąć egenmelging po zwolnieniu lekarskim po okresie pracodawcy (16 dni) to musi przepracować conajmniej szesnaście dni aby mieć prawo do skorzystania z egenmeldingu.
 

Pomiędzy każdym okresem egenmeldingu musi upłynąć 16 dni. Pracownik, który wziął trz dni egenmeldingu, nie może ponownie skorzystać z niego, przez okers 16 dni. 

Jeżeli pracownik weźmie jeden dzień egenmeldingu i w przeciągu 16 dni ponownie zachoruje to może skorzystać z dwóch dni które będą liczone jako dni egenmeldingu ale będzie to oznaczało że skorzystał z dwóch egenmeldingów (czyli skorzystał z puli 4 które normalnie mu przysługują - Cztery razy od jednego do trzech dni). 

Nie polecam tej metody bo moim zdaniem jest to strata egenmeldingu.

Najlepiej pójść do lekarza.

 

Katalog chorobowe

Spis tematów na profilu


 

Zobacz również

Prawo do zwiększenia etatu
Wypadek w pracy i choroba zawodowa
Praca na czarno. Z 30 tysięcy koron na około 170 tysięcy koron. 

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...