Wypadek w pracy i choroba zawodowa

Obrazek posta

§13-3. Wypadek jest to zdarzenie które powoduje uszczerbek na zdrowiu pracownika. Do zdarzenia musiało dojść w pracy, w miejscu pracy, w godzinach pracy. Ponadto konieczne jest, aby obrażenia były spowodowane przypadkowymi obrażeniami, a przypadkowe obrażenia są obrażeniami wynikającymi z nagłego uderzenia zewnętrznego. Oznacza to, że obrażenia muszą być spowodowane zdarzeniem zewnętrznym, takim jak poślizgnięcie i upadek, tak że kości się łamie lub palec zostaje ucięty piłą tarczową.


Urazy, których nie uważa się za spowodowane zdarzeniem zewnętrznym, są często obrażeniami spowodowanymi przez „podnoszenie”. Wiele osób doznaje obrażeń ramion i pleców podczas podnoszenia ludzi i przedmiotów. Jeśli w samym podnoszeniu nie ma nic specjalnego, na przykład poślizgnięcia się osoby i upadku to nie jest to uważane jako wypadek.


Podnoszenie ciężkiego przedmiotu który powoduje ból pleców nie jest wypadkiem (Może to jednak zostać uznane za chorobę zawodową. Chorobę zawodową §13-4. należy zgłosić w ciągu jednego roku od stwierdzenia przyczyny choroby. W tej sprawie trzeba kontaktować się z NAV). 


Cztery tygodnie pracy (jak w przypadku chorobowego za okres pracodawcy) nie jest wymagane aby dostać sykepenger w przypadku wypadku. Informuje o tym §8-55(a) który mówi że między innymi  §8-2 i §8-18 które mówią o wymogu czterech tygodniach pracy w przypadku chorobowego nie mają zastosowania w sytuacji wypadku przy pracy.


Wypadek - jak postępować?
Pracownik musi poinformować niezwłocznie pracodawcę.
( Nawet nie próbujcie nawet tego ukrywać ("rozchodzić" 😑). Jeżeli będziecie to ukrywać zostaniecie sami ze swoimi kosztami związanymi z wypadkiem)


Następnie pracownik musi udać się do lekarza lub na pogotowie
(Znam człowieka który miał wypadek - noga. Nie zgłosił tego i nie poszedł o lekarza. Pracował aż noga przestała działać).
Pracodawca musi zgłosić wypadek do NAV (musi zgłosić) i Arbeidstilsynet (jeżeli jest to poważny wypadek).
Twój pracodawca musi jak najszybciej przesłać raport z wypadku do NAV. Wypadek należy zgłosić w ciągu jednego roku od wypadku przy pracy - najlepiej zrobić to jak najszybciej - nie ma sensu czekać. To nie nabiera mocy z czasem. Warto poprosić o to co zostało wysłane do NAVu aby sprawdzić czy pracodawca napisał prawdę. Jeżeli nie to piszemy do NAVu o tym.


Mój pracodawca nie wysłał dokumentacji - co mam robić?
Jeśli Twój pracodawca tego nie zrobił, możesz sam zgłosić obrażenia lub chorobę. Zadzwoń do NAV - 55553333, wypełnij formularz.

NAV może przyznać wyjątek od tego terminu powiadomienia w niektórych okolicznościach. Następnie musi być jasne, że sprawa dotyczy wypadku przy pracy lub muszą istnieć szczególne powody, dla których formularz zgłoszenia nie został złożony w wyznaczonym terminie.

O fakcie nie zgłoszenia wypadku przez pracodawcę należy powiadomić również Arbeidstilsynet (Norweska Inspekcja Pracy). Obowiązkiem pracodawcy jest zgłoszenie wypadku oraz podanie prawdy w raporcie. Nie zgłoszenie wypadku lub zgłoszenie nie prawdy może skutkować karą §25-12.


Co się stanie, gdy NAV otrzyma formularz zgłoszenia?
NAV oceni tak szybko, jak to możliwe, czy obrażenia lub choroby mogą zostać zatwierdzone. Aby pomóc w ocenie, NAV może wymagać dokumentacji od pracodawcy, lekarza lub innych osób.

Może to być:

  • bardziej szczegółowy opis szkody
  • szczegóły dotyczące szkodliwego wpływu (w przypadku choroby zawodowej)
  • informacje od twojego lekarza ogólnego lub innego lekarza prowadzącego
  • informacje od byłych pracodawców (istotne w przypadku choroby zawodowej, jeśli miałeś kilku pracodawców)

O zatwierdzeniu wypadku lub choroby zawodowej dowiesz się listownie.
Pracownikowi który uległ wypadkowi przysługuje pomoc z z NAV (jeżeli otrzymał list z uznaniem wypadku):

  • bezpłatna informacjia medyczna,
  • chorobowe
  • aap (zasiłek przejściowy - jeżeli spełnia warunki )
  • renta (dla osób niezdolnych do pracy - jeżeli spełnia warunki)
  • odszkodowanie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu
  • pracodawca może zaproponować polubowne rozwiązanie sprawy. Najczęściej jest to jednorazowa pomoc (np. w formie pieniężnej) w zamian za podpisanie dokumentu o zrzeczeniu się prawa do dalszych roszczeń,
  • poszkodowany może domagać się odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej, w której pracodawca wykupił polisę dla pracowników,

 

Nie omijaj procedur, bo może się to źle skończyć.
Jeśli chcesz wyjechać do Polski do lekarza na leczenie, poproś swojego lekarza w Norwegii o napisanie opinii, że możesz wyjechać do Polski w celu podjęcia dalszego leczenia. Poinformuj również NAV o takim zamiarze. Jeśli wyjedziesz z Norwegii bez zgody NAVu, możesz stracić prawo do pobierania zasiłku chorobowego.

 

Katalog chorobowe

Spis tematów na profilu

 

Zobacz również

Chorobowe - okres pracodawcy
Praca na czarno. Z 30 tysięcy koron na około 170 tysięcy koron. 
Omsorgsdager - dni na opiekę nad dzieckiem

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...