Listopad - podsumowanie miesiąca

Obrazek posta

Tym razem zacznijmy od tego, co słychać w ETPCz?

8 listopada była rocznica wydania przez ETPCz  wyroku ws Dolińska-Ficek, Ozimek p. Polsce. Adw. Sylwia Gregorczyk-Abram w krótkim filmie przypomniała czego dotyczyła ta sprawa

10 listopada Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował (przyjął do rozpoznania) sprawę sędziego Macieja Ferka pod art. 6 Konwencji O Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (prawo do sądu), art. 8 (prawo do życia prywatnego i rodzinnego), art. 10 (swoboda wypowiedzi), art. 18 (granice stosowania ograniczeń praw) oraz art. 1 do protokołu nr. 1 (ochrona własności). 

W Trybunale jest już ponad 100 spraw, które dotyczą niezawisłości sędziowskiej i działania systemu wymiaru sprawiedliwości. 

Co należy wiedzieć o sprawie:

  • Sędzia wydał 3 orzeczenia, w których opierając się na orzeczeniach TSUE i ETPCz podważył orzeczenia wydane z udziałem neo-sędziów oraz pominął orzeczenie wydane przez TK Julii Przyłębskiej.
  • 16.11.2021 r. Sędzia został zawieszony wraz z obniżeniem wynagrodzenia o 50 procent. Działanie ID stanowiło naruszenie prawa europejskiego, ponieważ zgodnie z postanowieniem z 21.07.2021 r. TSUE nakazał m.in. zawieszenie działalności ID. 
  • Wadliwy był też sam przebieg postępowania. Sędzia został pozbawiony prawa do obrony, ponieważ nie został powiadomiony o posiedzeniu w jego sprawie, a informacja o przeprowadzeniu posiedzenia w dniu 16.11.2021 r. nie została opublikowana.

Sprawę prowadzą: adw. Sylwia Gregorczyk-Abram, Maria Ejchart-Dubois i adw. Michał Wawrykiewicz w ramach Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS . 

Walczymy! Reprezentujemy represjonowanych sędziów i prokuratorów, składamy skargi do ETPCz - kolejne z nich są komunikowane Polsce i w kolejnych udzielane są skarżącym zabezpieczenia. Występujemy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kluczowych postępowaniach dotyczących niezależności sądów i niezawisłości sędziów, które mają zasadnicze znaczenie dla ochrony praworządności nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Prowadzimy także postępowania przed Polskimi organami wymiaru sprawiedliwości.  

Poniżej kilka zdjęć z naszej codzienności:

      

  

Subiektywny przegląd wydarzeń

W listopadzie regularnie - co piątek - publikowaliśmy Subiektywny Przegląd Wydarzeń Wolnych Sądów. 

4 listopada Maria Ejchart - Dubois mówiła m.in. o Krajowym Planie Odbudowy – fundusze cały czas są wstrzymane, a środki z budżetu w ramach polityki spójności są zagrożone oraz o zarzutach postawionych trzem sędziom Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Zobacz wideo:

10 listopada adw. Sylwia Gregorczyk-Abram i adw. Paulina Kieszkowska-Knapik mówiły o KPO, sprawie sędziego Macieja Ferka w ETPCz, karze dla szefowej neo-KRS i Święcie Niepodległości.

Zobacz wideo:

18 listopada Maria Ejchart-Dubois mówiła o represjach wobec prokuratora Krzysztofa Parchimowicza, odroczonym orzeczeniu w sprawie sędziego Igora Tuleyi, a także opublikowanym po ponad roku uzasadnieniu do orzeczenia TK Julii Przyłębskiej, w którym stwierdził on niezgodność przepisów Traktatu o UE z Konstytucją.

Zobacz wideo:

25 listopada Maria Ejchart-Dubois i mec. Sylwia Gregorczyk-Abram opowiadały o zawieszeniu sędziego Gąciarka, uznaniu przez SN za „nieistniejące” orzeczenia neo-sędziego, a także raporcie Rady Europy dot. dwóch wyroków TK.

Zobacz wideo:

W listopadzie mogli Państwo dalej śledzić również relacje adw. Michała Wawrykiewicza z Waszyngtonu, w których opowiadał o śródterminowych wyborach do Kongresu, czyli amerykańskiego parlamentu (midterm elections).

O tym czego mogą nas nauczyć amerykańskie wybory w kontekście batalii o praworządność mec. Michał Wawrykiewicz pisał także w Gazecie wyborczej.

Przeczytaj: Czego mogą nas nauczyć dzisiejsze amerykańskie wybory w kontekście batalii o praworządność? 8.11.2022 r.

Zobacz materiały wideo:

A co działo się w kraju?

15 listopada Izba Odpowiedzialności Zawodowej (w składzie złożonym z legalnie wybranych sędziów SN) rozpoznawała 2 sprawy dyscyplinarne prok. Krzysztofa Parchimowicza. Jest on twarzą walki o niezależność prokuratury oraz założycielem i byłym prezesem stowarzyszenia Lex Super Omnia.

Przypominamy: 20 maja 2022 r. Sąd Dyscyplinarny dla prokuratorów przy PG uniewinnił prok. Parchimowicza od zarzucanego mu przewinienia dyscyplinarnego. Zarzut dyscyplinarny dotyczył złożonego przez prok. Parchimowicza oświadczenia dotyczącego obowiązku udzielenia informacji o przynależności do organizacji i stowarzyszeń. Prokurator uzasadnił w nim, że obowiązek ten jest niezgodny z Konstytucją. Obowiązek składania takich oświadczeń przez prokuratorów i sędziów został wprowadzony w tzw. ustawie kagańcowej, mimo tego, że m.in. narusza ich oraz ich bliskich prawo do prywatności.

Ukarania prok. Parchimowicza domagał się Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Rafał Sławnikowski, który prowadził postępowanie na wniosek Prokuratora Okręgowego w Warszawie. On też zaskarżył tę decyzję. IOZ nie uwzględniła jego odwołania i podtrzymała wyrok uniewinniający.

Obrońcą prok. Parchimowicza jest adw. Bartosz Tiutiunik - Wiceprezes NRA.

Drugie postępowanie dyscyplinarne nie odbyło się z powodu niestawienia się SSN Krzysztofa Staryka, który miał odmówić orzekania w IOZ z powodu powołania jej składu przez Prezydenta i Premiera.

Więcej na ten temat: Oko.press

17 listopada IOZ przywróciła sędziego Krzysztofa Chmielewskiego do orzekania!

Izba Odpowiedzialności Zawodowej wstrzymała wykonanie uchwały Izby Dyscyplinarnej z 5 stycznia 2022 r. o zawieszeniu sędziego Krzysztofa Chmielewskiego z Sądu Okręgowego w Warszawie w czynnościach służbowych oraz obniżeniu wysokości jego wynagrodzenia. Sędzia Chmielewski został odsunięty od orzekania w grudniu 2021 r. decyzją prezesa SO w Warszawie, bo podważył legalność sędzi Agnieszki Stachniak-Rogalskiej, która nominację do sądu okręgowego dostała od neo Krajowej Rady Sądownictwa. Sędzia na wniosek stron procesu wyłączył ją z orzekania w jednej ze spraw. Sędzia Stachniak-Rogalska jest prezesem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza z nominacji resortu sprawiedliwości.

Zgodnie z uzasadnieniem postanowienia IOZ sędzia Chmielewski miał zostać natychmiast przywrócony do służby w wydziale Sądu Okręgowego w Warszawie, w którym dotychczas orzekał, na dotychczasowe stanowisko. Próba przeniesienia sędziego miała stanowić niewykonanie orzeczenia SN i winna spowodować co najmniej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziego podejmującego taką decyzję.

Zobacz: Komentarz Sędziego Krzysztofa Chmielewskiego z pokoju sędziowskiego

Następnego dnia odbyło się powitanie sędziego przed Sądem Okręgowym. 

Również 17 listopada na wokandzie Izby Odpowiedzialności Zawodowej znalazła się sprawa sędziego Igora Tuleyi. Izba miała zdecydować, czy wyrazić zgodę na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenia do prokuratury sędziego. O zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do prokuratury sędziego Tuleyi wystąpiła Prokuratura Krajowa. Śledczy chcieli go przesłuchać i przedstawić mu zarzut ujawnienia tajemnicy śledztwa. 

Byliśmy tego dnia pod Sądem Najwyższym, aby wyrazić solidarność z Panem Sędzią.

Zobacz: Relacja sprzed SN na Facebooku Wolnych Sądów, 17.11.2022

Izba zdecydowała o odroczeniu wydania decyzji do 29 listopada 2022 r. i tego dnia sędzia Igor Tuleya został przywrócony do orzekania przez SSN Wiesława Kozielewicza, SSN Dariusza Kalę i SSN Małgorzatę Wąsek - Wiaderek. IOZ nie zgodziła się na przymusowe doprowadzenie sędziego do prokuratury. Zawieszenie sędziego trwało 741 dni.

Sprawę w TVN24 komentowała Maria Ejchart-Dubois: 

„Żyjemy w destrukcji wymiaru sprawiedliwości. Przez ponad dwa lata sędzia Tuleya nie mógł orzekać i to było bezprawne. Sędzia Ferek nie orzeka od roku, a sędzia Gąciarek nie orzeka od ponad roku. To znaczy, że bezprawne decyzje organu, który nazywa się sądem mają faktyczne skutki dla życia konkretnych osób (...) Są dwie rzeczywistości. Jedna jest prawna, a druga jest bezprawna. Te decyzje, które odsunęły sędziów od orzekania to były decyzje bezprawne”.

Zobacz: Relacja sprzed SN - komentarz sędziego Igora Tuleyi przed decyzją IOZ

Relacja sprzed SN - komentarz sędziego Igora Tuleyi po decyzji IOZ

30 listopada powitaliśmy sędziego pod Sądem Okręgowym, gdzie decyzją Prezeski Sądu sędzia Tuleya został przywrócony do orzekania na poprzednich warunkach!

Zobacz: Relacja sprzed Sądu Okręgowego - przywitanie sędziego Tuleyi

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby

Pod Sądem Okręgowym Maria Ejchart-Dubois mówiła:

"Jesteśmy oto w takiej sytuacji, że izba, którą trudno nazwać sądem, chociaż działa w składzie sędziów legalnych uchyliła nieorzeczenie niesądu, w którym niesędziowie orzekali i które zostało wydane na podstawie nieprawa, bowiem trudno z moralnego punktu widzenia nazwać te przepisy prawem. Jest to również pozornie i tylko pozornie, wypełniony drugi kamień milowy, który ma uwolnić pieniądze europejskie. To jest niezwykle niebezpieczna sytuacja, sytuacja w której nie możemy ulec złudzeniu, że bezprawie zostało naprawione. Jedyna dobra wiadomość, którą będziemy pamiętać jeszcze przez bardzo długo, to jest ta niezwykła solidarność obywateli i prawników, bowiem za tymi wszystkimi (…) sztucznymi sporami prawnymi, stoi kilkuset prawników i kilka tysięcy godzin ich pracy. Taka idea stała za powołaniem Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS (…)"

Należy także przytoczyć słowa adw. Sylwi Gregorczyk-Abram:  

Co jeszcze działo się w listopadzie?

16 listopada adw. Sylwia Gregorczyk-Abram była prelegentką w debacie pt. „Wadliwe ukształtowanie sądu – sanacja czy kasacja powołań sędziowskich” organizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką, Komisje Praw Człowieka przy NRA oraz Instytut Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA. Prelegenci dyskutowali o skutkach powołań sędziowskich dokonywanych z udziałem KRS ukształtowanej na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw, a także starali się odpowiedzieć na pytanie co zrobić by uzdrowić wymiar sprawiedliwości w związku z wadliwymi powołaniami sędziowskimi.

Zobacz: Transmisja z debaty

21 listopada mieliśmy przyjemność uczestniczyć w 40. spotkaniu z cyklu Lektury prof. Zbigniewa Hołdy!

W dyskusji wokół książki "Polski kryzys konstytucyjny", którą poprowadziła Magdalena Rigamonti wzięli udział: prof. Wojciech Sadurski, mec. Mikołaj Pietrzak oraz mec. Sylwia Gregorczyk-Abram. 

Mec. Sylwia Gregorczyk-Abram tak skomentowała spotkanie na swoim instagramie: Kiedy ostatnio rozmawialiście przez prawie 3 godziny o znakomitej książce („Polski kryzys konstytucyjny”- prof. Wojciecha Sadurskiego) w ciekawym gronie w ciekawym miejscu (Wrzenie Świata )? Bez telefonu, bez social mediów? I kto jeszcze za tym tęskni?

Zobacz: Transmisja ze spotkania 40. Lektury prof. Zbigniewa Hołdy

23 listopada wraz z 12 organizacjami stojącymi na straży wolności i demokracji, skierowaliśmy list do Dyrektora Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, w którym zachęcamy do wysłania pełnej misji obserwacyjnej OBWE. 

Dlaczego wybory parlamentarne w 2023 r. mogą stanowić wyzwanie dla naszych wolności i samej demokracji? Przypominamy: Izbą orzekającą o ważności ogólnopolskich wyborów oraz rozpatrującą protesty wyborcze jest Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przy Sądzie Najwyższym utworzona przez Prezydenta Andrzeja Dudę w 2017 roku. W jej skład wchodzą wyłącznie neo-sędziowie wskazani przez neo-KRS.

Należy zaznaczyć, że to tylko jedno z wielu zagrożeń, przed jakimi staniemy. W liście wymieniamy również:

- uzależnienie prokuratury od władzy wykonawczej i próby wpływania na sądy

- zmiana składu organów wyborczych

- wykorzystywanie zasobów publicznych w kampanii, w tym mediów publicznych.

   

Zobacz: Komunikat o liście organizacji obywatelskich do OBWE na stronie isp.org.pl

23 listopada Bartłomiej Dąbrowski, prawnik Fundacji Wolne Sądy uczestniczył w spotkaniu organizacji pozarządowych z Wicemarszałkinią Senatu RP Gabrielą Morawską-Stanecką. 

Koniec listopada ekipa #WolnychSądów w składzie Maria Ejchart-Dubois, Katarzyna Wiśniewska, Paulina Kieszkowska-Knapik, Małgorzata Majewska spędziła w Pradze, gdzie w towarzystwie sędziego Macieja Ferka braliśmy udział w dwóch wydarzeniach:

🟣 organizowanych przez nas we współpracy z Czeską Radą Adwokacką oraz National Endowment of Democracy warsztatach ze studentami, prawnikami, sędziami i dziennikarzami pt. Justice Under Attack. To część naszego międzynarodowego projektu „Protecting Free Courts in Europe” („Ochrona Wolnych Sądów w Europie”). W jego ramach w najbliższym czasie poprowadzimy warsztaty w europejskich stolicach na temat:

  •  wniosków z polskiej walki o praworządność;
  • narzędzi, które mogą być wykorzystane przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego i ekspertów prawnych do przeciwdziałania atakom na sądownictwo;
  • sposobów komunikacji między prawnikami, a społeczeństwem.

🟣 debatach przy okrągłym stole organizowanych przez CEELI Institute, gdzie wraz z ekspertami organizacji pozarządowych z centralnych i wschodnich państw członkowskich UE dyskutowaliśmy o obszarach, w których organizacje pozarządowe mogą być pomocne w monitorowaniu ich krajowych systemów sądowniczych, działać na rzecz praworządności, niezawisłości sędziów i niezależnego sądownictwa.

Pod koniec listopada ruszyła także nasza kampania informacyjna #gdziesąTEmiliardy:

Miliardy euro zapisane w KPO, tak pilnie potrzebne polskiej gospodarce, są zagrożone przez opór i dumę rządzących. To oni sami zapisali i zaakceptowali warunki wypłaty tych środków, a teraz odmawiają ich spełnienia. Jaki jest efekt działań rządu? Możemy nie dostać pieniędzy z Funduszu Spójności, nie otrzymujemy tych z Funduszu Odbudowy oraz dalej płacimy kary za naruszanie praworządności. To nie spisek Brukseli, to logiczne konsekwencje działań obozu władzy i jego retoryki.

Przez najbliższe dni, codziennie o 16:00 będziemy prezentować wizję Polski, jaką możemy zbudować dzięki realizacji KPO, a jakiej pozbawia nas rząd.

Blokada tych środków znacznie utrudni sprawne przeprowadzenie zielonej transformacji energetycznej, na którą mamy coraz mniej czasu.

Stawka o jaką walczymy jest zawarta w samej nazwie inicjatywy „Next Generation EU” – chodzi o dobro wszystkich przyszłych pokoleń.

Zachęcamy do obserwowania naszych profili w mediach społecznościowych, aby dowiedzieć się szczegółów na temat przewidzianych w KPO środków na zieloną transformację. 

W tym kontekście warto przypomnieć rozmowę Zofii Majchrzak z mec. Michałem Wawrykiewiczem, w której między innymi poruszony jest wątek blokady unijnych funduszy. 

Przeczytaj: "By uniknąć rozpadu, Unia musi zaostrzyć kurs wobec Polski", Kultura Liberalna, 1.11.2022 r.

Edukujemy! Szczególnie ważne są dla nas spotkania z młodzieżą. W listopadzie adw. Sylwia Gregorczyk-Abram miała okazję powiedzieć kilka słów podczas inauguracji Warsaw Model United Nations o tym dlaczego zaangażowanie młodych w życie społeczne jest kluczowe. 

"Zaczęłam nietypowo- bo od przeprosin. Za to, że muszą dorastać w świecie nękanym kryzysami, świecie nierówności, biedy, wojen i kryzysu demokratycznych wartości. W świecie pogrążonym w kryzysie klimatycznym. Nie wiem jak dla was ale dla mnie ważne jest przyznanie, że moje i poprzednie pokolenia nie udźwignęły (często mimo dobrych intencji) tej odpowiedzialności. Poczułam, że aby zbudować prawdziwy dialog międzypokoleniowy powinniśmy powiedzieć to głośno.

Sporo mówiłam o realnym partnerstwie które opiera się na wzajemnym wysłuchaniu i zrozumieniu. Na wzajemnym szacunku. Dość rozmowy o sprawach młodych zamkniętej w grupie 40-50 latków. Realny parytet międzypokoleniowy musi stać się normą. Inaczej nie zbudujemy lepszej Polski i lepszego świata.

Mówiłam też o walce o niezależne sądy. O tym, że jak nigdy wcześniej potrzebujemy aby młodzież w tej walce staneła obok represjonowanych sędziów.

I o tym, że ich głos jest ważny, że ma znaczenie. Każdy protest, każda petycja i każda niezgoda.

To oni są zmianą. Ta zmiana zaczyna się tu teraz."

Mec. Sylwia Gregorczyk-Abram z Marią Ejchart-Dubois poprowadziły też w listopadzie warsztaty na zaproszenie od grupy studentów politologii II stopnia z Uniwersytetu Warszawskiego na temat sporów prawnych Polski z Unią Europejską. 

Raportujemy! Tworzymy analizy, raporty, tłumaczenia, opinie prawne, infografiki. Na bieżąco aktualizujemy nasz Raport - "2000 dni bezprawia" (5 listopada 2022 r. minęło 2500 dni bezprawia), który krok po kroku pokazuje w jaki sposób władza polityczna doprowadziła do destrukcji państwa prawa. Jesteśmy zapraszani na konferencje prasowe, wystąpienia. Spotykamy się z przedstawicielami zagranicznych Instytucji, które zajmują się tematem praworządności. Aktywnie uczestniczymy w procesach legislacyjnych w parlamencie jako eksperci lub obywatelscy krytycy proponowanych rozwiązań w sądownictwie.

Zobacz: Raport 2500 Dni Bezprawia

Kolejny update #WolnychSądów już za miesiąc! Dziękujemy, że jesteście z nami!

Przypominamy także o możliwości zapisania się do Newslettera Wolnych Sądów - cyklicznego opracowania, wysyłanego kilka razy w roku, nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, w którym rzetelnie i na bieżąco przekazujemy najważniejsze wydarzenia z Polski dotyczące wymiaru sprawiedliwości i naruszeń praworządności.

Newsletter ukazuje się w języku angielskim. Aby otrzymywać od nas newsletter, kliknij w poniższy link, wpisz swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”: https://wolnesady.org/#newsletter

Patroni mogą także dołączyć do zamkniętej grupy na Facebooku, którą znajdziecie klikając w poniższy linkhttps://www.facebook.com/groups/930236207611935

 

 

#WolneSady #Patronite #praworzadnosc #2500dnibezprawia

Zobacz również

Jest sobie kraj: Między szczytem a przepaścią. Michał Wawrykiewicz gościem Magdaleny M. Ba...
Grudzień - podsumowanie miesiąca
Styczeń - podsumowanie miesiąca Wolnych Sądów

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...