Równe traktowanie (jeden z najważniejszych przepisów dla pracowników z bemanningów).

Obrazek posta

W wielkim skrócie.
Jeżeli jesteś pracownikiem agencji pracy i zostajesz wynajęta/ wynajęty do klienta to na czas trwania zlecenia masz prawo być tak samo traktowana/ traktowany jak pracownicy klienta. Tak jakbyś była/ był pracownikiem tej firmy na czas trwania zlecenia.


Co to dokładnie znaczy jeżeli chodzi o stawki?
Najłatwiej wyjaśnić na przykładzie. Jeżeli pracownik bez fagbrevu w firmie zarabia 250 kr/h to pracownik agencji pracy bez fagbrevu wynajęty do tej firmy na te same stanowisko ma dostać 250 kr/h.

 

Jeżeli stawka pracownika na kontrakcie jest większa niż stawka z równego traktowania (stawka na zleceniu) to obowiązuje stawka z kontraktu.

 

Co jeżeli nam stawkę na kontrakcie 260 kr/h a na zleceniu 220 kr/h + dodatek w wysokości 30 kr/h? Czy należy mi się 260 kr/h czy 260 kr/h + 30 kr/h?

Osobiście uważam, że 260 kr/h + 30 kr/h, bo 260 kr/h jest wynagrodzeniem, które jest porównywane do 220 kr/h a dodatek jest dodatkiem i nie ma nic wspólnego z 260 kr/h.

Takie coś powinna rozstrzygnąć rada pojednawcza a najlepiej sąd. (Może jest już wyrok w takiej sprawie)

 

Pracownik nie ma prawa do dodatku jeżeli nie spełnia wymagań tego dodatku. 

 

Co, jeżeli na umowie jest zapisane, że w stawce godzinowej zawarte są dodatki? Przykład: na kontrakcie jest zapis, że stawka 260 kr/h zawiera wszystkie dodatki. Pracownik jest wysyłany na zlecenie gdzie wynagrodzenie wynosi 220 kr/h + dodatek w wysokości 30 kr/h.

Ciekawa sprawa, ale po namyśle też uważam, że pracownik powinien dostać 260 kr/h + dodatek w wysokości 30 kr/h. Uważam, że stawka godzinowa i dodatek na kontrakcie nie mogą być zmienne ze zlecenia na zlecenie. Dodatek jest za coś, i nie może być zawarty w stawce godzinowej.

Takie coś powinna rozstrzygnąć rada pojednawcza a najlepiej sąd. (Może jest już wyrok w takiej sprawie)

 

To, że równe traktowanie ma być przestrzegane nie oznacza, że jest.
Jak to sprawdzić?
Przez kontakt z mężami zaufania, rozmowa z pracownikami klienta, ...

 

§14-12a.

(1)Agencja pracy (bemanning) powinien zapewnić pracownikowi takie same warunki pracy jakby otrzymał, kiedy byłby bezpośrednio zatrudniony w firmie, do której został wypożyczony:
a) długość czasu pracy i jego rozkład,
b) nadgodziny,
c) przerwy,
d) praca w nocy,
e) feriedager i feriepenger
f) wynagrodzenie i wydatki.


(2) Wynajmowani pracownicy muszą mieć taki sam dostęp do wspólnych dóbr i usług zleceniodawcy, jak pracownicy firmy, chyba że obiektywne powody wskazują inaczej.


(3) Ministerstwo może decydować w drodze rozporządzeń, czy i w jakim zakresie można odstąpić od postanowień dotyczących równego traktowania za pomocą układu zbiorowego. We wszystkich przypadkach należy przestrzegać ogólnej ochrony pracowników.

 

§14-12b.

Obowiązek dostarczenia informacji i prawo dostępu przy zatrudnianiu pracownika z bemanningu


(1) Zleceniodawca (klient) musi przekazać bemanningowi niezbędne informacje, aby bemanning spełnić wymóg równego traktowania, o którym mowa w § 14-12 a.


(2) Agencja pracy (bemanning) na żądanie pracownika przedstawia informacje niezbędne pracownikowi do oceny, czy jego własne warunki płacy i pracy spełniają wymóg równego traktowania określonego w sekcji 14-12 a.


(3) Bemanning, na żądanie zatrudniającego musi, udokumentować wynagrodzenie i warunki pracy uzgodnione z wynajętym pracownikiem.


(4) Klient na żądanie mężów zaufania w firmie klienta, musi udokumentować warunki wynagrodzenia i pracy uzgodnione między wynajętym pracownikiem a jego pracodawcą.


(5) Obowiązek udzielenia informacji na mocy (3) i (4) ustępu dotyczy wyłącznie warunków, o których mowa w §14-12a(1). Bemanningi, klienci i mężowie zaufania, którzy otrzymują informacje zgodnie z niniejszym przepisem, mają obowiązek zachowania poufności informacji. Informacje mogą być wykorzystywane wyłącznie w celu zapewnienia lub zbadania zgodności z wymogiem równego traktowania w §14-12a lub do wypełnienia obowiązków zgodnie z niniejszym przepisem.


(6) Ministerstwo może, w drodze rozporządzeń, wydać dalsze przepisy dotyczące prawa dostępu, obowiązku udzielania informacji i obowiązku zachowania poufności zgodnie z niniejszym paragrafem, a także obowiązku zachowania tajemnicy dla pracowników najemnych. W rozporządzeniach ministerstwo może również wydać zasady dotyczące ewentualnego korzystania z doradców i ich obowiązku zachowania poufności.

 

Agencja pracy (bemanning)

Spis tematów na profilu

 

 

Zobacz również

Odzyskiwanie pieniędzy
A co jesli firma nas wynajmowała pod UZ a nie płaciła nadgodzin wg niego ?
Plan pracy.

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...