Grudzień - podsumowanie miesiąca

Obrazek posta

Po pierwsze, szczerze dziękujemy Państwu za wsparcie. To był trudny rok, ale mamy nadzieję, że najtrudniejsze już za nami. Oby nadchodzące dwanaście miesięcy przyniosły nam pokój na świecie i triumf demokracji w kraju. Szczęśliwego Nowego Roku!

Nadchodzący rok będzie kluczowy. Mimo ogromnego zmęczenia społeczeństwo obywatelskie jest aktywne i się nie poddaje. My będziemy nadal przyglądać się sytuacji dotyczącej niezależności sądownictwa w Polsce i wykorzystywać wszystkie możliwe środki prawne aby zatrzymać proces jego destrukcji. I oczywiście będziemy Państwa o tym informować.

 

Co wydarzyło się w grudniu?

W każdy piątek publikujemy Subiektywny Przegląd Wydarzeń Wolnych Sądów, w którym staramy się ogarnąć chaos wywołany przez władzę w polskim sądownictwie. 

2 grudnia w Subiektywnym Przeglądzie Wydarzeń, Maria Ejchart-Dubois mówiła o:

  • powrocie Igora Tuleyi do pracy;
  • przeszukaniu gabinetu prokurator Ewy Wrzosek;
  • relacjach na linii Warszawa-Bruksela oraz funduszach z KPO.

 

 

Oprócz przeglądów wydarzeń, w ramach kampanii #gdziesąTEmiliardy, codziennie do 7 grudnia informowaliśmy o kolejnych sferach polskiej gospodarki, które boleśnie odczują nieprzyjęcie Krajowego Planu Odbudowy przez rząd.

6 grudnia byliśmy jednocześnie na dwóch rozprawach. Przed Sądem Dyscyplinarnym przy Prokuratorze Generalnym wspieraliśmy prokuratora Krzysztofa Parchimowicza w jego rozprawie dyscyplinarnej (odroczona) oraz w Sądzie Najwyższym, gdzie Izba Odpowiedzialności Zawodowej utrzymała w mocy uchwałę odmawiającą uchylenia immunitetu sędziemu Piotrowi Raczkowskiemu, którego pełnomocnikiem był mec. Wawrykiewicz.

Tego samego dnia zapadło więcej napawających optymizmem wyroków. Na swoim profilu wymieniła je wszystkie mec. Sylwia Gregorczyk-Abram:

Każda taka sprawa, nawet wygrana, kosztuje represjonowanych sędziów i prokuratorów wiele nerwów, stresu i po prostu czasu. Dlatego też, zawsze staramy się na miejscu moralnie wspierać obrońców praworządności, przeciwko którym toczą się postępowania.

7 grudnia wstrząsnęła nami wiadomość o odwołaniu dr Hanny Machińskiej ze stanowiska zastępczyni RPO. Już następnego dnia demonstrowaliśmy pod biurem RPO przeciw tej niezrozumiałej decyzji, a Maria Ejchart-Dubois i mec. Sylwia Gregorczyk-Abram zabrały głos:

„Urząd stracił Rzeczniczkę, ale prawa człowieka Rzeczniczki nie straciły. Odwołanie dr Hanny Machińskiej z funkcji Zastępczyni RPO to odwrócenie się do obywatela plecami, odebranie sojuszniczki, na która zawsze mogliśmy liczyć - jako obywatele i jako organizacje pozarządowe”

W tym samym czasie, w National Endowment for Democracy w Waszyngtonie, odbyła się konferencja na temat zapobiegania wpływowi autorytaryzmów w instytucjach międzynarodowych "Countering authoritarian influence in international institutions: how to revive and advance democratic standards?".

W imieniu Wolnych Sądów mec. Wawrykiewicz mówił o naszych doświadczeniach ostatnich lat w zakresie wykorzystania instytucji międzynarodowych dla ochrony praworządności w Polsce, w szczególności o sprawach przez TSUE i ETPCz

Zobacz wideo

9 grudnia w Subiektywnym Przeglądzie Wydarzeń Maria Ejchart-Dubois mówiła o:

  • odwołaniu dr Hanny Machińskiej ze stanowiska Zastępczyni RPO;
  • zabezpieczeniu przyznanym sędziom warszawskiego Sądu Apelacyjnego;
  • zarzutach dyscyplinarnych dla prof. Małgorzaty Gersdorf;
  • Trybunale Konstytucyjnym, który zdaniem NSA został “zainfekowany bezprawnością".

 

 

W tym czasie, sami poddaliśmy się świątecznej atmosferze i przygotowaliśmy prezenty  w ramach akcji „Szlachetna Paczka”:

 

Zdjęcie z naszego biura jest też dobrym momentem, by przedstawić nową członkinię Wolnych Sądów - dołączyła do nas Zuzia, która odpowiada za prace graficzne oraz pomaga nam dotrzeć do młodszych odbiorców. Jej dzieła można podziwiać od ponad miesiąca na naszych profilach w mediach społecznościowych:

 

10 grudnia Bartłomiej Dąbrowski wziął udział w konferencji pt. „Praworządność w Polsce w świetle najnowszego orzecznictwa sądów międzynarodowych”.

 

12 grudnia na łamach „Wyborczej”, Maria Ejchart-Dubois, Sylwia Gregorczyk-Abram i Katarzyna Wiśniewska z Wolnych Sądów przedstawiły zalecenia Rady Europy w sprawie naprawy systemu sądownictwa w Polsce i realizacji wyroków ETPCz dotyczących praworządności.

 

13 grudnia, zamiast przeczytać artykuł naszych prawniczek lub chociaż spojrzeć na instagram Wolnych Sądów, politycy obozu rządzącego złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Na antenie radia TOK fm mec. Sylwia Gregorczyk-Abram skrytykowała proponowane zmiany:

„Jeżeli przesuniemy możliwość rozstrzygania spraw dyscyplinarnych sędziów do NSA, to będą tam zasiadali tzw. neosędziowie wadliwie powołani przez KRS. Nic to nie zmieni w obecnej sytuacji (…). Osoby, które będą rozstrzygały te sprawy, jeśli będą to neosędziowie, nie będą dawały znowu sędziom takich gwarancji.”

 

15 grudnia mec. Michał Wawrykiewicz w wywiadzie dla OKO.PRESS dokonał szczegółowej analizy nowelizacji ustawy o SN:

Tego samego dnia adw. Sylwia Gregorczyk-Abram była gościnią programu „Tak Jest” TVN24, gdzie komentowała ww. projekt:

„Pan Prezydent ma tutaj pecha, bo wszystkie wyroki, tak ETPCz jak i TSUE, przeczą temu co mówi. Te wyroki są jasne, a osoby powołane w taki sposób, przez organ upolityczniony jakim jest KRS nie dają obywatelowi gwarancji niezależnego sądu.

„Ten projekt pokazuje, że nie ma dobrej woli, jeżeli chodzi o faktyczne, realne rozwiązanie kwestii praworządności. Obawiam się, że dopiero zmiana siły politycznej może przywrócić ład i porządek, no bo wszystkie te ustawy położone na stole, były tylko pudrowaniem rzeczywistości.”

 

16 grudnia, z powodu nadmiaru innych obowiązków oraz niesprzyjających warunków pogodowych, byliśmy zmuszeni odwołać Subiektywny Przegląd Wydarzeń. Obiecujemy, że więcej się to nie powtórzy. Prosimy się nie martwić: był on prawie w całości poświęcony nowelizacji ustawy o SN, o której tydzień później niezwykle szczegółowo opowiedział mec. Wawrykiewicz. Politycy rządu obiecali powrócić do ustawy po nowym roku. Wtedy też i my będziemy na bieżąco śledzić i przybliżać Państwu jej los.

 

17 grudnia w Lublinie odbyła się X. Gala wręczenia Nagrody im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Prowadzącymi były Maria Ejchart-Dubois i mec. Sylwia Gregorczyk-Abram:

"W ubiegłym roku wręczając tutaj Nagrodę im. prof. Hołdy nie wiedzieliśmy, że w lutym wybuchnie okrutna i barbarzyńska wojna w Ukrainie. Nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego co wydarzy się w tym roku. Nie spodziewaliśmy się, że miliony Ukraińców będą emigrować do Polski."  – takimi słowami rozpoczęła galę Maria Ejchart-Dubois – Prezeska Stowarzyszenia.

"Zarówno ja jak i państwo tutaj na sali mamy głębokie przekonanie, że postawa milionów Polaków, te otwarte serca, które pokazaliśmy jeżdżąc na granicę, udzielając schronienia i wszelkiego rodzaju pomocy to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie w ochronie praw i godności człowieka w tym roku." – dodała mec. Sylwia Gregorczyk-Abram – Członkini Zarządu Stowarzyszenia.

Tegorocznymi Laureatami są sędzia Waldemar Żurek oraz Aborcyjny Dream Team. Laudacje wygłosili dr hab. Adam Bodnar oraz Monika Sznajderman.

Uhonorowana została także dr Hanna Machinska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich i Honorowa Członkini Stowarzyszenia. Sama nazwała Nagrodę im. Prof. Zbigniewa Hołdy „Oscarem Praw Człowieka” i takim wyróżnieniem została nagrodzona.

Nagranie ceremonii

Relacja prasowa

Źródło: Gazeta Wyborcza Chatka Żaka w Lublinie. Gala Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy. Z prawej dr Hanna Machińska (Iwona Burdzanowska)

 

20 grudnia mec. Gregorczyk-Abram ponownie gościła w TVN24, tym razem w programie „Fakty po Faktach”, gdzie wraz z Ewą Siedlecką mówiły o:

  • kadencji Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, która upłynęła 20 grudnia;
  • listopadowym orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego;
  • planowanej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

 

Link do całej rozmowy

 

23 grudnia w Subiektywnym Przeglądzie Wydarzeń mec. Michał Wawrykiewicz, który na chwile wrócił z USA, opowiedział o:

  • nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym;
  • zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstw przez rzeczników dyscyplinarnych, Piotrze Schabie, który stwierdził, że zabezpieczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka go nie dotyczą;
  • sędzi Agnieszce Niklas-Bibik, w której sprawie WSA uznał, że została zawieszona nielegalnie.

Zobacz wideo

 

Zgodnie z naszą świecką tradycją premierę miał kolejny świąteczny film Wolnych Sądów.

 

 

 

 

29 grudnia pod budynkiem Sądu Najwyższego odbyła się konferencja prasowa Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS. Była ona poświęcona podsumowaniu najważniejszych wydarzeń 2022 roku dotyczących wymiaru sprawiedliwości.

Głos zabrali: przedstawiciele Wolnych Sądów (Maria Ejchart-Dubois, mec. Sylwia Gregorczyk-Abram i mec. Michał Wawrykiewicz), prof. Mirosław Wyrzykowski, były rzecznik praw obywatelskich prof. Adam Bodnar, sędziowie Maciej Ferek i Piotr Gąciarek - bezprawnie zawieszeni przez Izbę Dyscyplinarną, prokurator Ewa Wrzosek – przedstawicielka stowarzyszenia Lex Super Omnia, mec. Ewa Marcjoniak (Defensor Iuris) oraz sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (OSSSA).

"Traktaty, Europejska Konwencja Praw Człowieka, Karta Praw Podstawowych zapewniają każdemu obywatelowi prawo do niezależnego sądu, niezawisłych sędziów. (…) Taka gwarancja musi być zapewniona. O to toczy się konflikt. Polski rząd te gwarancje lekceważy.” - mec. Michał Wawrykiewicz

“Grudniowy prezent dla władzy politycznej, czyli odwołanie Pani doktor Hanny Machińskiej z funkcji zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. (…) Prawdziwej obrończyni praw człowieka, niezwykle zaangażowanej, będącej zawsze tam, gdzie była potrzebna, czyli w lesie, na granicy polskiej, w komisariatach, w więzieniach, w DPS-ach, w izbach wytrzeźwień, w szpitalach. (…) Polska straciła instytucjonalną ochronę praw człowieka w postaci Pani dr Hanny Machińskiej.” - Maria Ejchart-Dubois

“Trybunał w Strasburgu to nie tylko wyroki. To także zabezpieczenia, które Trybunał wydawał, aby uchronić polskich sędziów przed działaniami władzy. (…) Bardzo dobrze, że Trybunał taki mechanizm uruchomił i rozłożył nad polskimi sędziami pewnego rodzaju parasol ochronny, który umożliwia nam zatrzymanie, chociażby wyhamowanie tego procesu destrukcji.” - mec. Sylwia Gregorczyk-Abram:

 

 
 

 

Na łamach Onet.pl ukazał się również subiektywny przegląd 10 najważniejszych wydarzeń z 2022 r. dotyczących funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości przygotowany przez Marię Ejchart-Dubois, Sylwię Gregorczyk-Abram i Michała Wawrykiewicza

 

Nie należy zapomnieć, że najistotniejszym filarem naszej działalności jest prowadzenie postępowań przed sądami krajowymi i europejskimi, w które zaangażowani są nieustannie wszyscy prawnicy i prawniczki Wolnych Sądów. Sprawy te wymagają setek godzin mozolnej i drobiazgowej pracy, która z racji swojego charakteru nie jest przez nas dokumentowana i publikowana w mediach społecznościowych. Zapewniamy jednak, że żadna niesprawiedliwość obozu rządzącego nie uchodzi naszej uwadze i to właśnie dzięki Państwu możemy skutecznie się jej przeciwstawić.

 

 

 

Kolejny update #WolnychSądów już za miesiąc! Dziękujemy, że jesteście z nami!

Przypominamy także o możliwości zapisania się do Newslettera Wolnych Sądów - cyklicznego opracowania, wysyłanego kilka razy w roku, nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, w którym rzetelnie i na bieżąco przekazujemy najważniejsze wydarzenia z Polski dotyczące wymiaru sprawiedliwości i naruszeń praworządności.

Newsletter ukazuje się w języku angielskim. Aby otrzymywać od nas newsletter, kliknij w poniższy link, wpisz swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”: https://wolnesady.org/#newsletter

Patroni mogą także dołączyć do zamkniętej grupy na Facebooku, którą znajdziecie klikając w poniższy link: https://www.facebook.com/groups/930236207611935

Zobacz również

Październik - podsumowanie miesiąca
Styczeń - podsumowanie miesiąca Wolnych Sądów
Luty - podsumowanie miesiąca Wolnych Sądów

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...