Styczeń - podsumowanie miesiąca Wolnych Sądów

Obrazek posta

Styczeń Patronite

Podobno wśród prawników styczeń uchodzi za spokojny miesiąc, nie jest tak jednak w naszym wypadku. Po sześciu latach od założenia Wolnych Sądów wciąż jesteśmy zdeterminiowani, aby walczyć o niezależność, sprawiedliwość i zachowanie demokratycznych fundamentów naszego Państwa. Serdecznie dziękujemy - to dzięki Wam jest to możliwe!

 

 

4 stycznia Mec. Sylwia Gregorczyk-Abram udzieliła wywiadu dla Onetu, w którym odniosła się do projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym z dnia 13 grudnia, która ma pomóc Zjednoczonej Prawicy w odblokowaniu środków zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy:

„Wszystkie te działania, jakie obóz władzy podejmował od 13 grudnia to były wyłącznie ruchy pozorne. Było to działanie obliczone głównie na to, by po raz kolejny rozmyć i skomplikować sytuację wokół środków z KPO. Oraz by spróbować obwinić opozycję za to, że tych pieniędzy wciąż nie mamy.” - mówiła prawniczka

5 stycznia należal do Marii Ejchart-Dubois - rano na łamach Onetu skrytykowała słowa Mateusza Morawieckiego, który niespodziewanie okazał się być zwolennikiem kary śmierci, a wieczorem wystąpiła w Faktach po Faktach, gdzie wraz z prof. Jerzym Stępniem mówiła o chaosie panującym w Trybunale Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej.

 

 

9 stycznia mec. Sylwia Gregorczyk-Abram uczestniczyła w wydarzeniu „Nic o nas bez nas - prawo a polska codzienność”. Spotkanie z osobami zaangażowanymi w obronę praworządności zostało zorganizowane przez Koło Naukowe Praw Człowieka działające przy Uniwersytecie SWPS oraz przez King’s College London Polish Society. Celem wydarzenia było nawiązanie dialogu między autorytetami prawniczymi w Polsce, a aktywną społecznie młodzieżą.

 

zdj. Kancelaria Senatu

 

10 stycznia w Sądzie Najwyższym wspieraliśmy sędzie Martę Pilśnik podczas jej rozprawy dyscyplinarnej przed Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Została ona uniewinniona (sędzia, nie izba), a SSO Piotr Gąciarek, nie szczędząc słów krytyki pod adresem IOZ i Zbigniewa Ziobry, w swoim stylu skomentował dla nas to orzeczenie.

Wieczorem, mec. Sylwia Gregorczyk-Abram oraz sędzia Dariusz Mazur - rzecznik stowarzyszenia „Themis”, byli gośćmi Anity Werner w programie „Fakty po Faktach” w TVN24.

Mówili m.in. o:

  • nadużyciach w postępowaniu po śmierci ojca Zbigniewa Ziobry
  • represjach wobec sędzi Agnieszki Pilarczyk, która wydała wyrok uniewinniający lekarzy w tej sprawie
  • próbach wywołania efektu mrożącego wobec wszystkich sędziow w Polsce
  • projekcie Porozumienie dla Praworządności
  • nowelizacji ustawy o SN, której ewentualne przyjęcie i tak nie naprawi standardów praworządności w Polsce.

Adw. Sylwia Gregorczyk-Abram była także gościnią programu Onet Rano:

 

11 stycznia rozpoczęło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i to było prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie tego miesiąca. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że jest to projekt niekonstytucyjny, który przyczyni się do pogłębienia chaosu prawnego w naszym kraju. Zrobiliśmy co w naszej mocy, aby wybrzmiało to w dyskursie publicznym:

Dokładnie 3 lata temu przez Warszawę przeszła manifestacja bez precedensu - Marsz tysiąca tóg - wzięło w niej udział 30 tys. sędziów, adwokatów, prawników i obywateli z Polski i Europy!

 

Broniliśmy wartości nie tylko polskich, ale i europejskich. Protestowaliśmy wtedy przeciwko ustawie kagańcowej, której jedynym celem było uniemożliwienie wykonania przez polskich sędziów przełomowego wyroku TSUE z 19 listopada 2019 r. Ustawa kagańcowa weszła w życie, ale odważni sędziowie nie przestraszyli się i zgodnie z własnym sumieniem orzekali i nadal orzekają stosując prawo UE i wykonując wyroki europejskich trybunałów. Spotykają ich za to najcięższe represje, są bezprawnie odsuwani od orzekania, obniża się im wynagrodzenie i inicjuje postępowania dyscyplinarne. Ale nadal bronią tych wartości.

Marsz, który trzy lata temu przeszedł ulicami Warszawy, idzie nadal, a jego przesłanie pozostaje aktualne. Determinacja sędziów i prawników walczących o praworządność w Polsce nie słabnie. Walczymy dalej.

12 stycznia opublikowaliśmy stanowisko Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS, w którym odnieśliśmy się do felernej ustawy. Zachęcamy do przeczytania go - nowelizacja trafi ponownie do Sejmu 7 lutego. Zbigniew Ziobro już zapowiedział odrzucenie przez koalicję rządzącą wszelkich poprawek opozycji.

 

13 i 14 stycznia mec. Michał Wawrykiewicz na łamach Wyborczej opublikował dwa artykuły: „Dlaczego opozycja powinna głosować przeciwko projektowi zmian w ustawie o SN?” oraz „Co dalej po piątkowym głosowaniu w Sejmie w sprawie ustawy o SN?”

 

 

13 stycznia ukazał się też nasz pierwszy w 2023 r. Subiektywny Przegląd Wydarzeń.

 

 

Mec. Sylwia Gregorczyk-Abram i mec. Paulina Kieszkowska-Knapik mówiły o:

  • nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która została dziś uchwalona;
  • oświadczeniu Piotra Prusinowskiego - Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracami Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych;
  • uniewinnieniu sędzi Marty Pilśnik,
  • postępowaniu sędziego Piotra Gąciarka przed Izbą Odpowiedzialności Zawodowej.

Już tłumaczymy: 12 stycznia Izba Odpowiedzialności Zawodowej odroczyła decyzje ws. zawieszenia sędziego Gąciarka, którego przywrócenie do orzekania było jednym z tzw. „kamieni milowych”, czyli warunków koniecznych do odblokowania środków zapisanych w KPO. Naturalnie byliśmy na miejscu, aby wspierać sędziego. 

14 stycznia mec. Paulina Kieszkowska-Knapik była gościnią Karoliny Głowackiej w sobotnim Poranku Radia TOK FM, gdzie mówiła m.in o:

  • decyzji części opozycji, aby umożliwić dalsze procedowanie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym;
  • negatywnych skutkach przeniesienia spraw dyscyplinarnych sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego;
  • pogłębiającym się kryzysie prawnym z powodu fukcjonowania neoKRS;
  • potrzebie wsparcia sędziów represjonowanych za stosowanie prawa europejskiego.

15 stycznia mec. Sylwia Gregorczyk-Abram w Gdańsku uczestniczyła w wydarzeniu “Wieczór dla przyjaciela”, zamykającym obchody 4. rocznicy śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. O znaczeniu nadziei i jej braku dla kondycji psychicznej człowieka rozmawiała z prof. Bogdanem de Barbaro - psychiatrą, terapeutą i wybitnym humanistą, Bożeną Grzywaczewską i Piotrem Jaconiem. Spotkanie prowadziła Magdalena Mistat, zastępczyni dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności.

Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Relacja z wydarzenia "Wieczór dla przyjaciela"

15 stycznia, w ramach Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS zaapelowaliśmy do Marszałka Senatu, by uchwaloną w piątek nowelizację ustawy o SN skierował do oceny Komisji Weneckiej. 

 

 

ZOBACZ CAŁY APEL

18 stycznia sędzia Piotr Gąciarek został przywrócony do pracy decyzją Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Jego zawieszenie trwało 420 dni, a tak skomentował on decyzję IOZ:

 

Tego samego dnia, w Departamencie Stanu w Waszyngtonie odbyło się spotkanie dotyczące naruszeń praworządności w Polsce. Wolne Sądy reprezentował mec. Michał Wawrykiewicz. Administracja Prezydenta Bidena zapewniła go, że amerykański rząd przykłada bardzo dużą wagę do ochrony praworządności w Europie!

 

 

19 stycznia byliśmy pod Sądem Okręgowym w Warszawie, gdzie do pracy wrócił sędzia Gąciarek, którego zawieszenie trwało łącznie 450 dni. Sędzia został przywrócony do orzekania, ale nie w macierzystym XII Wydziale Karnym, lecz w XV Wydziale Wykonywania Orzeczeń w SO w Warszawie.

 

Tego dnia świętowaliśmy również 30-lecie ratyfikacji przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Z tej okazji prawniczki Wolnych Sądów - Maria Ejchart-Dubois, mec. Sylwia Gregorczyk-Abram oraz mec. Katarzyna Wiśniewska napisały artykuł pt. "Tarcza przed naruszeniami naszych praw", w którym opisały znaczenie Konwencji oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka stojącego na jej straży.

„Życzymy nam wszystkim, aby Konwencja pozostała dla nas tarczą przed naruszeniami naszych praw! Aby zawarte w niej prawa stały się "oczywistą oczywistością". Aby Konwencja zawsze była najwyższym zobowiązaniem organów ustawodawczych, administracyjnych i sądowych!” - pisały prawniczki.

20 stycznia byliśmy w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa, gdzie wspieraliśmy prokurator Justynę Brzozowską. Postępowanie zostało umorzone, a o jego szczegółach opowiedziała już tego samego dnia Maria Ejchart-Dubois w Subiektywnym Przeglądzie Wydarzeń.

Założycielka Wolnych Sądów mówiła również o:

  • dalszych losach nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym;
  • nowych nominacjach neoKRS do SN;
  • postępowaniach dyscyplinarnych sędziego Pawła Juszczyszyna;
  • przywróceniu do pracy sędziego Piotra Gąciarka.

21 stycznia w portalu Crowd Media ukazał się wywiad z mec. Michałem Wawrykiewiczem dotyczący sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym, ustawy o Sądzie Najwyższym i praworządności:

 

Wywiad dostępny także TU 

23 stycznia, we Wrzeniu Świata w Warszawie odbyło się wydarzenie z cyklu „Lektury prof. Hołdy”, w którym udział wzięła mec. Paulina Kieszkowska-Knapik. Spotkanie prowadził red. Marcin Dobrowolski, a pozostałymi uczestnikami rozmowy byli dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias oraz dr Adam Ringer - autor „Na podwójnym espresso”. Dr Ringer opowiadał o społecznym zaangażowaniu przedsiębiorców, relacji między prywatnymi inwestycjami, a przestrzeganiem zasad państwa prawa oraz o przyczynach osuwania się niektórych demokracji w autorytaryzm. Zachęcamy do śledzenia kolejnych wydarzeń z tego cyklu, oto link do Facebookowego profilu Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy.

27 stycznia w Subiektywnym Przeglądzie Wydarzeń mec. Sylwia Gregorczyk-Abram mówiła o:

  • postępowaniu dyscyplinarnych sędziego Juszczyszyna;
  • awansach dla sędziów związanych ze Zbigniewem Ziobrą;
  • próbach wyboru nowego sędziego do ETPCz;
  • protestach przeciwko niszczeniu praworządności w Izraelu.

 

30 stycznia Małgorzata Majewska uczestniczyła w obradach senackiej komisji, podczas których eksperci opiniowali nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym.


​​​Adw. Sylwia Gregorczyk-Abram była gościnią programu Onet Rano:

31 stycznia mec. Wawrykiewicz wygłosił w Waszyngtonie wykład pod tytułem "Democratic Deconsolidation and Declining Rule of Law in Poland: Restoration, Resilience and Resolve". Jego gośćmi i wspaniałymi komentatorami byli prof. Włodzimierz Wróbel: erudyta, wybitny sędzia Sądu Najwyższego i prof. Fernanda Nicola z American University Washington College of Law specjalistka prawa unijnego. Wykład odbył się w ramach stypendium National Endowment for Democracy. 

Tego dnia mec. Sylwia Gregorczyk-Abram oraz Maciej Karczyński (były policjant oraz były rzecznik ABW) gościli u Andrzeja Morozowskiego w programie „Tak Jest” w TVN24. Pretekstem do dyskusji o stanie i wizerunku polskiej policji była niedawna seria doniesień o kontrowersyjnych działaniach funkcjonariuszy.

Założycielka Wolnych Sądów mówiła m.in o:

  • Brutalności polskiej policji, której dowodzi m.in ilość przegranych spraw za niesłuszne zatrzymania
  • Przekraczaniu uprawnień przez funkcjonariuszy policji w trakcie pokojowych demonstracji
  • Upolitycznieniu policji na przykładzie interwencji służb mundurowych w trakcie ostatniej miesięcznicy smoleńskiej
  • Badaniach, według których zaufanie do policji wykazują tylko wyborcy PiS.

Najistotniejszym filarem naszej działalności są jednak postępowania przed sądami krajowymi i europejskimi, w które zaangażowani są nieustannie wszyscy prawnicy i prawniczki Wolnych Sądów. Sprawy, które prowadzimy wymagają setek godzin mozolnej i drobiazgowej pracy, która z racji swojego charakteru nie jest przez nas dokumentowana i publikowana w mediach społecznościowych. Zapewniamy jednak, że żadna niesprawiedliwość obozu rządzącego nie uchodzi naszej uwadze i to właśnie dzięki Państwu możemy skutecznie się jej przeciwstawić. Co więcej,  nieustannie się rozwijamy. W styczniu dołączył do nas Alek Piekarski - student nauk politycznych z Paryża, a w lutym wspomoże nas kolejna zdolna prawniczka - Kasia Niedźwiedzka.

 

Zbliża się pierwsza rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. My od kilku miesięcy jesteśmy zaangażowani w inicjatywę Justice 24. Jest to międzynarodowy projekt, którego celem jest dokumentacja zbrodni wojennych dokonywanych przez Rosję w Ukrainie oraz przyznanie zadośćuczynienia ofiarom pokrzywdzonym przez rosyjską inwazję. W lutym będziemy pokazywać jak Rosja łamie prawa człowieka. Zachęcamy do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych. Wolne Sądy wraz z Ukraińską Helsińską Unią Praw Człowieka (UHHRU) wspierają obywateli Ukrainy przy składaniu skarg przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasbourgu.

Kolejny update #WolnychSądów już za miesiąc! Dziękujemy, że jesteście z nami!

Przypominamy także o możliwości zapisania się do Newslettera Wolnych Sądów - cyklicznego opracowania, wysyłanego kilka razy w roku, nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, w którym rzetelnie i na bieżąco przekazujemy najważniejsze wydarzenia z Polski dotyczące wymiaru sprawiedliwości i naruszeń praworządności.

 

Newsletter ukazuje się w języku angielskim. Aby otrzymywać od nas newsletter, kliknij w poniższy link, wpisz swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”: https://wolnesady.org/#newsletter

 

Patroni mogą także dołączyć do zamkniętej grupy na Facebooku, którą znajdziecie klikając w poniższy link: https://www.facebook.com/groups/930236207611935

 

Zobacz również

Zapraszamy na 40 Lektury prof. Zbigniewa Hołdy!
Luty - podsumowanie miesiąca Wolnych Sądów
Marzec - podsumowanie miesiąca Wolnych Sądów

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...