Uważność

Obrazek posta

Uważność to jeden z najpiękniejszych stanów, jaki możemy sami sobie podarować. Uważność to bycie w danej chwili, zanurzenie się w niej, przeżywanie jej do głębi z należytą uwagą, radością i świadomością tej chwili. Uważność pozwala zatrzymać się w chwili obecnej i przestać pędzić za czymś lub uciekać przed czymś. Zazwyczaj to przed czym uciekamy to my sami, zazwyczaj właśnie uciekamy przed czuciem siebie samego w chwili obecnej. Dlatego też mamy tendencje do rozmyślania o przeszłości lub przyszłości, po to by nie czuć chwili obecnej i tego co jest w niej.

Szacuje się, że około 95% naszego zachowania jest automatyczne i działa na autopilocie. Dzieje się tak, ponieważ sieci neuronowe leżą u podstaw wszystkich naszych nawyków, redukując miliony bodźców sensorycznych na sekundę do łatwych w obsłudze skrótów, dzięki czemu możemy łatwiej funkcjonować w tym szybkim, szalonym świecie. Układ nerwowy działa z autopilota. Robimy coś i nawet nie wiemy dlaczego robimy to co robimy, reagujemy w dany sposób i nie wiemy dlaczego tak reagujemy. Dosyć często usprawiedliwiamy siebie mówiąc sobie, że po prostu tacy jesteśmy. Jednak pod każdą impulsywną, nerwową reakcją kryje się jakieś naruszenie naszego układu nerwowego w przeszłości, przez co nie dopuszczamy do siebie danej świadomości. Te uwarunkowane reakcje są dla nas w pewien sposób obronne przed wejściem w dany temat, przed głębszym zajrzeniem w siebie.

Uważność jest dokładnym przeciwieństwem tych procesów— wymaga zwolnienia, obecności i świadomości. To raczej doświadczanie chwili niż autopilot, to obserwacja naszych myśli, działań i decyzji. Jednoczesne obserwowanie i doświadczanie nie jest łatwe, jeśli się wcześniej tego nie robiło i działało się automatycznie. Osiągnięcie tego stanu wymaga trochę praktyki i zaangażowania. Im bardziej aktywujemy nasz „uważny mózg”, tym silniejszy się on stanie, a z czasem będziemy mogli spojrzeć na siebie z innej perspektywy, z pewnego rodzaju dystansu. Dlatego tworzenie świadomych, celowych rytuałów, zamiast trzymania się naszych bezmyślnych nawyków, jest świetnym sposobem na włączenie większej uważności w nasze codzienne życie.

Może to być prosty sposób — jak na przykład poświęcenie całej naszej uwagi na przygotowanie porannej kawy. Zamiast po prostu przygotowywać ją automatycznie i bez skupienia na czynnościach, które wykonujemy, skoncentruj się na każdym kroku, każdym dźwięku, zapachu. Bądź prawdziwie obecny, a jeśli na razie nie możesz się do niczego więcej zobowiązać, spróbuj zmienić swoje nawyki w czynności praktykowane ze świadomością.

Według badań uważność zmienia mózg. Lutz, Dunne i Davidson (2008) zbadali, jak uważność wpływa na ciało migdałowate, które jest obszarem mózgu związanym z procesami emocjonalnymi. Ustalono, że ten obszar mózgu był mniej aktywny po sesjach uważności. Hipokamp również odgrywa niemałą rolę w uważności. Jest obszarem mózgu związanym z pamięcią i pomaga w regulacji ciała migdałowatego. Po praktykach mindfulness ta część mózgu okazała się bardziej aktywna według badań Goldin i Gross (2010).

Z moich osobistych doświadczeń wynika, iż obserwacja, uważność prowadzi do:

— zaniechania pędu umysłu, uspokaja się sam proces myślowy, zwalnia się jego tempo, zaczynamy dostrzegać przerwy w myślach, tak zwany bezruch,

— przechodzimy bardziej z rozmyślania o życiu do czucia życia, przechodzi się z automatu do bycia, z myślenia o życiu do jego doświadczania,

— do lepszego radzenia sobie z emocjami, dostrzega się procesy zachodzące wewnątrz Nas, przestajemy się utożsamiać z myślami i emocjami,

— działa się sprawniej i dynamiczniej, polepsza się jakość koncentracji, możliwość skupienia energii, a przez to działania,

— do większej obecności w tu i teraz,

— do większego czucia,

— do wyostrzenia się zmysłów,

— zauważania więcej detali w otaczającej nas naturze, widzi się jaśniej, widzi się więcej oraz czuje się więcej,

— większej bliskości emocjonalnej ze sobą i z innymi,

— do zauważenia swoich intencji, motywów, decyzji i wyborów,

— nawiązania kontaktu z własnym ciałem.

"Uważność nie jest pozytywnym myśleniem. To otwarta świadomość i akceptacja każdego obecnego doświadczenia, przyjemnego lub nie, bez przywiązania i oporu"

17 Karmapa Trinley Thaye Dorje

Więcej na temat uważności, medytacji znajdziesz w mej książce, link poniżej:

https://ridero.eu/.../droga_do_swojego_wnetrza_czesc_1/

🔥💚

Zobacz również

Ofiara a zamrożenie emocji
Tryb przetrwania
Zmiana

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...